Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Santiere Externe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1782 replies to this topic

#1747
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
@ceocri - un mic paradis ai acolo :)

#1748
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
iei, mi se executa al treilea proiect in afara.

#1749
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAstrul, on 16 mai 2021 - 18:36, said:

A incercat cineva glet pe baza de var?...
dai cu un grund de tencuiala/adeziv tare cu putere mare de penetrare.
cand e svanta dar e inca umed dai cu ce glet vrei.
ideea e ca gletul se leaga de grundul neintarit si se prinde zdravan de stratul suport.

#1750
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Sunt șomer (vorba vine  lucrez foarte puțin), obosit și nervos. S-a dus dracu karma mea, zilnic ma cert pe Fb cu indivizi si-s mai acid decât am fost vreodată.
Ma pregătesc sa vin acasă peste o săptămână cu bilet doar dus, sa iau o pauza de la prea mult bine, sa mi-o iau puțin în freza câteva săptămâni și sper sa ma reîntorc cu bateriile secate și gata de încărcare.
De ce? De prea mult bine. Nu, nu sunt nebun, dar firea mea explodează după prea mult calm și liniște sufleteasca. Ma gândeam sa ma apuc de yoga, dar îmi era teama sa nu sar la bătaie. ;)
Din August am redus motoarele foarte zdravăn profesional și deja simt ca ma urc pe pereți.
Taiasera unii niște copaci pe fostul șantier și m-au rugat dacă vreau sa-i iau eu pt foc la șemineu. Și acum zac buturugile în fata casei. Am asa draci ca intr-o zi am luat toporul și chiar am spart vreo 2-3. Eu. Topor. Lucru făcut cu mana. Da, e grav. Poate nu pare, dar nici nu ma cunoașteți, as mai face încă 3 facultăți sa fiu sigur ca niciodată, nici pentru 5 minute nu va trebui sa muncesc. Adică cu mana. Aia e pentru sticla de bere și lingura, altfel e blasfemie.
M-am apucat sa renovez casa. De fapt o camera. De fapt am fost nevoit ca trebuie sa o transform in nursery room. Nici acum nu știu traducerea dar cică e necesar.
Am început cu rașchetat tapet și-am zis ca dau un glet si-o lavabila. Am ajuns sa dau și tavanul jos pana la lemn ca era vechi. Sa scot și podeaua ca era scandura și am cumpărat placi de podea. La demolat sunt bun și rapid. Acum cine le și pune la loc.
Am început prin martie. Da. Anul trecut. Am pus tavan de rigips și glet. Încă mai trebuie o mana ca nu-s mulțumit. Probabil o s-o termin vara viitoare. Zic viitoare ca și termen nedefinit.
Am vrut sa scriu. Scuze.

Edited by Astrul, 01 February 2022 - 02:54.


#1751
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013
Stiu eu un constructor bun.... Posted Image

Iti tre o vizita la Italea sa te dregi cu niste Chianti.... (parca)

Da' pan' la urma ce patisi, de ai redus motoarele?

Edited by viotl, 01 February 2022 - 09:05.


#1752
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
si eu am dat o lavabila in 2 ani.
dar cel mai fain a fost cad trebuia santermin un proiect si aveam toata casa in renovare.
am apuc sa-i spun constructorului ca nu-i pot terminat in 2 saptamani desenele pt confectia metalica ca am de dat cu lavabila...
a doua zi m-am pomenit cu trei baieti trimisi sa-mi zugraveasca casa free, doar sa-i termin desenele cat mai repede, sa nu pierd timpul cu chestii "marunte"... era vorba de vreo suta tone de metal.

Edited by arg, 01 February 2022 - 10:15.


#1753
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View Postviotl, on 01 februarie 2022 - 08:59, said:

Da' pan' la urma ce patisi, de ai redus motoarele?

A patit un BEBE!

Munca fizica ajuta la psihic enorm prin balansul chimic intern catre hormonii de fericire dinspre cei de stres. Daca mai sti sa-ti gasesti satisfactia pentru lucrul facut de mainile tale esti salvat, poti muta "muntii".

#1754
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Pai aia e problema ca de când sunt mai mult pe-acasa bag de toate, s-a dus călcatul meu după 3 dimineața, la 12 deja simt ca ma ia somnul.
Intr-o zi chiar am scos decorațiunile de pe brazi. Aia 180 sau 300 cati am. Ce-a împodobit mama vreo 2 luni a trebuit sa descurc intr-una. La sfârșitul zilei visam șanțuri și tarnacoape.
Eu zic ca-i ajuta p-aia care au nevoie de psihic calm, eu ma enervez când sunt prea calm 🤣
Abia aștept sa ma întâlnesc cu neamurile și prietenii, sigur găsesc de cearta pe-acasa sa ma descarc și eu după atâtea luni de sihăstrie.

View Postviotl, on 01 februarie 2022 - 08:59, said:

Da' pan' la urma ce patisi, de ai redus motoarele?
Ca s-ascult baby shark de 10 ori pe zi. Jur ca melodiile astea îmi induc o stare atat de Zen încât visez ștreangul.

View Postarg, on 11 decembrie 2021 - 22:43, said:


dai cu un grund de tencuiala/adeziv tare cu putere mare de penetrare.
cand e svanta dar e inca umed dai cu ce glet vrei.
ideea e ca gletul se leaga de grundul neintarit si se prinde zdravan de stratul suport.
Sărut mana, dar am renunțat căci stratul suport era cacacios. Am ajuns sa dau stratul final cu ce e la noi SuperRigips. Gletul lor e de rahat, e maroniu portocaliu făcut mai mult pe baza de argila, a trebuit sa stau cu folii în geam sa nu-l bata soarele, crapă peste tot după juma de ora. Târziu am realizat ca era de la soare deși era destul de frigut.
Lavabila o sa fie ceva pe baza de var dar nu chiar eco-shit, dar p-acolo.

#1755
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013
Da, stati linistiti colegi.
Dupa cum scrie pare sa fie ok. Aproape ok. Rezista el, nu va faceti griji.  :P

Ma Astrule ma. Tie ti s-a urat cu binele, ma.

View Postdanciusergiu84, on 01 februarie 2022 - 10:34, said:

A patit un BEBE!
Noooo.... nu cred. Nu-l face pe Astrul un bebe.
Pai asta  facut muzee cat muntii, a mutat rauri.... Crezi ca-l face pe el un bebe? Noooo... nici pomeneala.

Astrule, sa ne pui o poza cand o sa ai fata decorata cu marker. :P

=======================
Ma, ia stai asa. Tu vrei s-o dai cotita cu taiatul lemnelor si cauti safturi pe forum? Te cotesti?

#1756
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
https://forum.softpe...partea-a-iii-a/

#1757
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Aici ai dreptate, nu ma face. La ce viata am dus asta e vacanta de lux pentru mine.
Cine se plânge ca are copii, n-a avut o viata grea și plina.
Eu exact de asta ma plâng, ca nu-s obișnuit cu viata usoara, cu vacante exotice și scutece și biberoane.
As mai putea face un blog despre cum sa folosești ingineria ca să scapi de corvoadele copiilor, dar prefer ca ceilalti sa se chinuie 😜
Am și drujba, dar trebuie sparte, topor, pana si am o lene de ma doare cum zice versul.
Poate mai stau sa prind și Paștele, chiar n-am bilet de întors, poate fac și botezul, sa vad cât rezist, deși nu cred ca mai mult de 3 saptamani.
Mi-ar fi dor de un porotherm tras la sfoara si-un nod de grinzi cu stâlpi de fi 25 și 32...dar n-am cu cine și la cine, as fi băgat măcar una de dezmorțire sa nu zic c-am venit degeaba acasă.

#1758
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Te-am subinteles, cunosc...

#1759
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013

View PostAstrul, on 02 februarie 2022 - 00:07, said:

as fi băgat măcar una de dezmorțire sa nu zic c-am venit degeaba acasă.
Ai ba mane baa,   e de muuuncaaa la greu acasa....

#1760
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013
Ca sa stii ce te asteapta. Bine, tre sa mai treci si tu un pic pe la gym.... sau sa tai in pisici lemnele alea
Attached File  rock1a.jpg   330.85K   64 downloads Attached File  rock2.jpg   95.9K   64 downloads Attached File  rock3.jpg   39.13K   66 downloads

#1761
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Ma gandesc sa folosesc procesul de inghet-dezghet si poate in vreo 3-4 ani le gasesc deja sparte si stivuite.
La ce uragane am avut recent pe-aici risc sa le gasesc pe la vecini.

#1762
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Fusai și în țară, statui vreo 2 luni că să rezolv cu acte și cetățenii și mi se lua de atâta patriotism. Cred că mă mai întorc peste vreo 5-6 ani când mi-o trece.
Am ieșit în vara și din șomaj paternal, era timpul să mă reapuc de lucru, urlau ăștia cu care lucrez la proiect de 6 ani de prin aprilie să mă întorc.
Și în sfârșit am băgat prima cazma in pământ. Am uitat sa zic, construiesc un cimitir și deja am primit comenzile :)
Și făcui si-un pod din resturi de pe șantier.

Attached Files



#1763
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Pentru Petre, mandrina cu electromagnet pentru găurit fier/otel.

Attached Files



#1764
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
De ce doar pentru Petre? Crezi că nouă nu ne trebuie? Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate