Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Traseu prin nordul Italiei si Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Cum e prima iesire cu masina din tara, cer si eu putin ajutor de la cei care cunosc si se plimba mai des cu masina p-afara. Pana acum am fost comod si am mers doar cu avionul.
In principiu as avea un sejur in Lido di Jesolo, langa Venetia, dar in ideea de a ma incadra in buget, caut sa aflu costurile drumului si sa reusesc sa si vad ceva in drum ca doar d-aia plec cu masina.
Am atasat un fisier excel care in sheetul de SUMAR e un tabel de calcul cu 3 variante si din care lipsesc taxele de drum/autostrada aferente.
Etapele sunt descrise cu "map24.com - navteq" si asupra variantelor nu stiu ce sa aleg mai bine.
1. drumul cel mai scurt cu trecere prin Budapesta, prin Slovenia, dar care implica vama, pasaport (desi nu-i problema), si alte formalitati.
2. drumul de viteza prin Viena - cel mai lung.
3. compromisul prin Veszprem - Graz - durata ce-a mai mare.
Am exclus iesirea pe la Calafat ca nu vreau sa conduc de nebun fara oprire si nici sa trec prin mai multe tari cu grad mai mare de risc.
Daca are cineva amabilitatea sa piarda cateva minute si sa vada tabelul, sa adauge taxele de drum daca le cunoaste si eventual sugestii de cazare rezonabile (pentru Budapesta tot de aici am aflat de o pensiune ieftina 16-20 eur pe noapte), v-as fi recunoscator.
Multumesc.

Attached Files



#2
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,790
  • Înscris: 28.11.2005
In Slovenia ai vigneta 35 euro/ 6 luni, la unguri si austrieci in total dus - intors te duce pe la 30 euro. Recomand Slovenia. Ajungi mai repede, dar o sa ai 35+ vigneta la unguri, care nu mai stiu cat e. Oricum la Venetia inarmeaza-te cu rabdare, vei sta ceva ore la coada la plata autostrazii, indiferent pe unde vii. :D

Edited by rotnic, 28 July 2009 - 13:09.


#3
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006

View Postrotnic, on 28th July 2009, 14:08, said:

o sa ai 35+ vigneta la unguri, care nu mai stiu cat e.
7euro/4 zile

#4
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Ms.
Deci cred ca exclud varianta 1
Sugestii de cazare sunt ceva in orasele mentionate?

#5
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
eu iti sugerez varianta veszprem-graz. tocmai m-am intors din concediu si am folosit aceasta ruta si la dus si la intors. mi s-a parut mai placut drumul deoarece mai vezi un oras, sat, nu e plicitiseala de pe autostrada. plus ca drumul nu e aglomerat, e destul de bun. in itinerariul tau am vazut ca o iei din budapesta catre balaton. de ce nu te duci pe autostrada pana la Szekesfehervar, si de colo pe drum national, care parca are 4 benzi, pana la veszprem?
iti sugerez si o cazare. langa veszprem, la vreo 10 km,  e o comuna, Band, iar pensiunea se numeste Kakkuk, parca au si site. camera pt 2 pers e 9000 de forinti pe noapte cu mic dejun inclus. e f curat si mancarea extraordinara.  
cat despre taxe, cred ca prin italia o sa dai undeva la 40 de euro pt autostrada, ungaria + austria inca vreo 30.
bafta si drum bun.

#6
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
noi am facut acelasi drum M7 pana la Szekesfehervar, apoi nationalele prin veszprem, ne-am cazat la o pensiune in Graz, am vizitat si orasul de la ora 18 incolo, destul de dragut. Dimineata am plecat pe autostrada, am oprin in klagenfurt sa vedem minimundus si putin centrul, pe la 13,30 eram deja la granita italiana. Se pot ocoli autostrazile, daca vrei economie. Noi ne-am dat jos de pe A2 inca din austria la Arnoldstein, am trecut vama de drumul national si am continuat prinTarvisio, Pordenone, Protoguardo, si de acolo Venezia, undeva catre 17, poate 17.30 cred ca am ajuns. Acuma depinde cum vrei sa imparti drumul, oricum varianta dormitului la Graz mie mi s-a parut cea mai OK

#7
Zyxu

Zyxu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.07.2006

View Postrotnic, on 28th July 2009, 14:08, said:

Oricum la Venetia inarmeaza-te cu rabdare, vei sta ceva ore la coada la plata autostrazii, indiferent pe unde vii. :D

Asa e tot timpul, sau doar in weekend. Eu vreau sa ajung din Zagreb in Venetia si retur in aceeasi zi. Mi-ai cam stricat planurile ca as vrea totusi sa vizitez ceva, nu doar sa astept la cozi.

#8
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
@virgil67
de unde ai avut startul de te-ai oprit abia in Graz?
Din Bucuresti pana acolo................ cale lunga
Chiar m-ar atrage nationalele din Graz pana in Italia, sa mai vad si eu ceva nu doar tunele, dar ca timp cu cat s-ar lungi traseul?

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Ia-o pe Ungaria, apoi autostrada noua care da in Slovenia, de acolo tii drept pana la Trieste (intri in Italia la un OMV, nu e vama, nu nimic) si de la Trieste mai ai un pic, maxim 3 ore, parca, pana la Lido. Poti sa mergi si pe nationale, prin partile alea sunt interesante si nu prea pline de camioane.


Intereseaza-te daca in Slovenia nu poti plati si la bariere, eu tin minte niste casute de-alea de plata pe-acolo, ca la una am si varsat sticla de suc pe mine.

#10
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 11.01.2005
La ce te refereai cand ziceai tara ex-comunitara ? Slovenia e comunitara, nu sunt vami, deci nici pasapoarte. Vama e doar la iesirea din RO si, eventual daca ai avea de gand sa tranzitezi Croatia, dar si aici exista acord de intrare cu C.I, fara nici o alta formalitate.

Multi din cei care au raspuns mai sus nu stiu ca de la 1 Iulie 2009, in Slovenia se poate cumpara, vinieta de o saptamana (costa 15 Euro). Vinieta de Ungaria costa 1530 de HUF pentru 4 zile, (cam 4 EURO). Achitati-o cu card sau forinti la MOL-uri, SHELL-uri, AGIP-uri, ca sa nu dati dublu pe ea la bisnitarii din vagonetele, imediat de dupa vama. Urmatoarea vinieta ungara este de o saptamana (mai exact 10 zile consecutive !!!) si costa 2550 HUF. Vezi poate te incadrezi in ea si iesi mai ieftin decat 2 x 4 zile !

Portiunea de la iesire din Slovenia si pana in Lido, nu va trece de 15 EURO, bani platiti pe autostrada italiana, la porti. Apropo de viniete, la iesirea din tara mai verifica, foarte rar, si existenta celei romanesti. Daca nu o ai te intorc din drum sa o cumperi !

Legat de costurile cerute:

2 BUCURESTI - BUDAPESTA = 4 Euro - vinieta ungara
1 BUDAPESTA - LIDO (SLOVENIA) = 15 Euro - vinieta slovena + ~15 portiunea italiana
2 BUDAPESTA - LIDO (VIENA) = 7.5 Euro - vinieta austriaca (10 zile) + 15 vinieta slovena + ~15 portiunea italiana
3 BUDAPESTA - LIDO (VESZPREM-GRAZ) - nu merita sacrificiul de a merge pe drumurile nationale !
2 LIDO - MILANO = (Lido - Verona ~ 20) + (Verona - Milano ~ 20) = 40
2 MILANO - SALZBURG = ~ 35 portiunea italiana + tunel in alpi (8 Euro) = 43
2 SALZBURG - BUDAPESTA = numai vinietele
2 BUDAPESTA - BUCURESTI = multi nervi pe carosabil, la intoarcerea in tara

Edited by vladut_v, 28 July 2009 - 23:30.


#11
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Merci vladut_v pentru informatiile concrete.
Legat de varianta 1, ea trece atat prin Croatia cat si prin Slovenia. M-am decis sa renunt la ea, chiar daca e cea mai scurta. Mi se pare mai simplu sa raman in spatiu comunitar.
Oscilez intre 2 si 3, intre drum intins autostrada si drum de plimbare pe nationale. Ba chiar imi face mai mult cu ochiul varianta de la Graz pe national prin Alpi tocmai pentru placerea plimbarii. Nu stiu inca la ce timpi sa ma astept pe varianta asta.
La fel pentru placere as fi facut traseul spre Sankt Gallen din Top Gear, cel in care cei 3 l-au desemnat ca drumul ideal de condus masini puternice, dar deja ma intind ca timp.....
Ceea ce ma ingrijoreaza e costul cu autostrada in Italia, adica pentru 10 zile scap cu 10 + 7,5 EUR in Ungaria si Austria, iar in Italia din ce ai scris mai sus rezulta ~98 EUR !!!
Deci, in Ungaria in prima benzinarie imi iau vinieta si nu mai am treaba, in Austria e la fel?
As mai avea o intrebare legata de asigurare, RCA-ul imi expira la cateva zile dupa ce revin in tara, e bine sa-l fac inainte sau nu-i problema si il fac cand ma intorc?

#12
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
in ungaria poti sa iti iei vinieta din benzinaria mol de la intrare in Szeged. la fel si in Austria. In italia platesti la iesirea de pe portiunea de autostrada. mare atentie sa nu pierzi tichetul acela care il iei cand intri pe autostrada. un prieten l-a pierdut si a trebuit sa plateasca distanta maxima care putea fi facuta pe acea portiune de autostrada.
si un mic pont. in italia, la barierele de iesire de pe autostrada, ca sa nu stai la coada, dute la chioscul ala care nu are operator. e doar un aparat in care bagi tichetul, iti spune cat ai de plata, bagi banu, da si rest si ai plecat. instructiunile sunt in engleza.
cu rca-ul nu cred sa fie vreo problema.

Edited by tudorMembruAnonimutz2000, 29 July 2009 - 08:04.


#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
La unguri vigneta o poti cumpara si de pe site cu card sau sms.

#14
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Am configurat si un traseu fara autostrazi din Budapesta prin Veszprem - Graz pana in Lido di Jesolo, tocmai pentru plimbare de placere ca doar merg in concediu. Nu-i problema de taxe, pentru 30-40 EUR, ca nu-i mare economie, traseul mi-a iesit de 714KM (putin mai putin) iar timpul de 09:23, adica ~+3 ore. Ma gandesc daca merita sau nu.
Are cineva idee cam cat costa pe zi parcarea in Venetia, in parking-ul ala mare de langa gara?

#15
trosnic

trosnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.09.2007
Cea mai apropiata parcare , de vaporul care te duce in Piazza San Marco este, parchegio tronchetto . unde tarifele sunt cam usturatoare,   de  la    1h-2h.. costa 3euro,      de la 3h-5h costa 4euro ,      de la 6h--pina la o limita de 24h .costa 21 euro,     deci daca stai cam 8, 10 ore pe insula platesti parcare   21 euro,,      Este un compromis intre timp si bani , pt ca sunt parcari   dincolo de pod care te costa mai putin , dar pierzi timp cu autobuzele , pana te orientezi, si la urma daca faci calculul esti tot cam acolo.    Cand cumperi bilete pt vapor nu cumpara pt toate rutele , cumpara unul dus intors, pt ca daca stai doar o zi , nu te plimbi cu vaporul intre insule , te plimbi doar pe insula unde e orasul  vechi,  Ai grija unde servesti masa e cam scump pe insula.     In autostrada  respecta limita de 130 140km/h, ai grija la camioane , sunt periculosi,    Cand intri si cand iesi  atentie sa nu intri pe culoarul galben , este pt telepas ,un fel de abonament , si nu se deschide bariera  decat daca ai aparatul  ( telepasul) in geam.    Unde sunt pasarele care traverseaza autostrada , de obicei sunt montate radare pe ele , scrie    Controllo Velocita,   pe drumurile nationale sunt multe table cu scrisul de controllo velocita , dar nu peste tot sunt radare, atentie limite 50-60-70-90. Cum zicea  cineva mai sus , atentie la tichetul de autostrada, daca il pierzi e de plata  ,distanta maxima,    La fel si la parcare , atentie la tichet , fara el nu poti iesi, pt platit parcarea , cand te intorci este un automat sau ghiseu cu  taxator ,  vezi unde iti vine mai usor... bafta  e frumoasa venezia , dar nu in perioda asta , e plin de lume ............a era sa uit sa nu cumva sa folosesti antiradar e amenda mare (de la 500 in sus nu stiu sigur ),plus confiscarea aparatului

daca iti mai raman bani pt intoarcere iti sugerez  insbruck austia-fussen germania-hohenschwangau cu castelele. apoi prien am chiemsee, castelul pe insula herrenchiemsee,  salzburg  ,un pic prin wiena si acasa  ..............traseul acesta  il fac eu zilele care urmeaza din 03/07

Edited by trosnic, 30 July 2009 - 20:46.


#16
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Ma asteptam sa fie scumpa parcarea pe insula, ma voi gandi si la varianta de a lasa masina in Menstre si apoi tren pana pe insula. Eu Venetia am mai vazut-o acum vreo 3 ani, dar singur, fara nevasta, de data asta o s-o fac pe ghidul.
Legat de viteze, o sa fiu cat se poate de cuminte, doar e vacanta si "speed limit"-ul sta in dreapta. Legat de limite de viteza, in afara zonelor marcate corespunzator, in general vorbim de aceleasi limite ca la noi? 50 - localitate, 90 - national, 100 - european, 130 - autostrada? Merge ca la noi limita + 9km/h?
Si as mai avea o intrebare mai apasatoare legata de asigurare. Pana acum nu mi-am facut CASCO, nu am avut nevoie si nici n-am considerat, financiar vorbind, ca merita. Insa, in situatia de fata, mi-as face dar sunt inca in dilema daca merita sau nu. Ce argumente ar fi pro afara de cele "sa fiu linistit ca nu se stie"?
Aaaaa........ Si cat ati scos voi pana in Budapesta ca timp? Unele route-plannere imi dau 9 ore 40 min, altele mai mult de 12. Plecarea am stabilit-o pe 3 sept, deci in cursul saptamanii, dar as vrea sa plec de acasa pe la 5:30, macar din Bucuresti sa plec pe trafic relaxat.

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Eu as pleca pe la 1 am si eventual m-as mai odihni cat inca e intuneric afara undeva prin jurul vreunei benzinarii.

In N Italiei ai grija si unde vezi un "sisteme nu stiu ce Tutor" si mentiunea activ, e de-ala care iti face viteza medie pe un tronson de drum si trebuie sa dea sub media maxim admisa acolo. Nu mai stiu daca era si pana in Venetia, dar parca da.

#18
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View Postforbs, on 31st July 2009, 09:47, said:

Ma asteptam sa fie scumpa parcarea pe insula, ma voi gandi si la varianta de a lasa masina in Menstre si apoi tren pana pe insula. Eu Venetia am mai vazut-o acum vreo 3 ani, dar singur, fara nevasta, de data asta o s-o fac pe ghidul.

Ai o varianta mai ieftina si mai... poetica de a ajunge in Venetia. Daca tot stai la Lido, de acolo spre sud-vest incepe un fel de peninsula intre Adriatica si Laguna Venetiei. Mergi spre capatul ei, repectiv pana la Punta Sabbione (trecand prin Cavallino). De la Punta Sabbione ai curse regulate cu vaporasul spre Venetia. Sunt destul de ieftine (cativa euro dus-intors), pentru ca nu se adreseaza turistilor - sunt mai mult un transport in comun pentru localnici.  Partea interesanta e ca in Punta Sabbione gasesti parcare la cetateni, cu 5 euro/zi (asta era pretul in 2004, cand am fost eu) - oamenii si-au facut parkinguri (pentru 10-20 de masini) in curti ! Se pare ca e mai rentabil decat cu agricultura  :)
Una peste alta, cred ca iesi mult mai ieftin decat drum Mestre + parking Mestre + tren Venetia.
Iti doresc vacanta placuta, desi... ce sa spun, in 2004 mi-a placut mult Lido, dar anul trecut  am trecut din nou pe acolo si am fost foarte dezamagit. Intre timp, statiunea a fost "descoperita" de estici si am gasit-o sufocata de mitocani rusi, ucraineni si, bineinteles, romani - foarte zgomotosi si inestetici. Iar circulatia pietonilor pe strada principala e ca pe Magheru la ora de varf.
Daca nu e prea tarziu, ti-as recomanda Cavallino, e mult mai linistit si pitoresc. Nici vorba de  hotelurile inghesuite unul in altul ca in Lido, in schimb sunt cateva campinguri foarte bune (unde poti inchiria bungalow-uri sau rulote), iar plajele sunt superbe !

Edited by kahn_2, 31 July 2009 - 23:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate