Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Sosele auto inalte in straintate

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Va salut.
Am programat un tur al europei pentru concediul de anul acesta si cateva zile vreau sa mi le dedic soselelor ce traverseaza alpii.
Pana acum am gasit diverse drumuri inalte cum ar fi:
Col d'Iseran si Cime de la Bonette-Franta
Grossglockner High Alpine Road-Austria
Nockalm road-Austria
Gerlos Alpine-Austria
Villach Alpine Road-austria
pasul grimsel
pasul furka
pasul klausen
pasul stelvio
Daca mai are cineva informatii de drumuri de acest gen in zona (italia/franta/elvetia/austria/germania) il rog sa ma anunte.
De asemenea am aflat ca unele sunt cu plata. Despre unele nu am gasit informatii oficiale privind acest aspect.
Daca aveti idee cum as putea sa leg aceste drumuri intre ele astfel incat sa am un traseu continuu v-as fi recunoscator.
Mi-am prins nasul incercand sa fac conexiuni intre ele.
Va multumesc.

#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Am fost octombrie 2007 pe Grossglockner Austria. Drumul este superb......ghetari si varfuri de-ti taie respiratia....taxa este marisoara...26 euri, dar eu zic ca merita cu varf si indesat. Eu in sfarsit de octombrie nu am reusit sa fac toata traversarea intrucat deja era zapada troienita sus plus un vant de aveam impresia ca ma ia de pe sosea si am fost nevoit sa intorc...cu mult regret

#3
horiamak

horiamak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.12.2005
in Franta intre Barcelonette si Val d'Isere treci, pe langa Col de la Bonette si Col de l'Iseran, pe care le'ai mentionat, si pe Col de l'Isoard si Col du Galibier. Eu pe Galibier saptamana trecuta am trecut prin...zapada, inalta de o palma pe alocuri, pasul era dat ca inchis, dar se trecea totusi cu grija... Dar erau zero grade...iar la coborare, in Briancon, erau doar 7 grade...

Ar mai fi apoi intre Val d'Isere si Aosta Pasul Petit St Bernard, si intre Aosta si Martigny (in Elvetia) pasul Grand St Bernard

Drum bun!

#4
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
La Route des Grandes Alpes , in FR
in CH , pasul oberalp , in continuarea furkapass , dupa andermatt .  fara plata , ca si celelalte .
in AT cele 4 rute alpine sunt cu plata .

#5
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Voi incerca sa faci si route des grand alpes.
Oricum sper sa pot trece pe acolo avand in vedere ca va fi jumatatea lui septembrie.
Voi avea lanturi la mine in caz de urgenta, dar exista obligativitatea cauciucurilor de iarna in acea perioada?

#6
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
nu e greu deloc daca te uiti un pic pe net: http://www.alpineroads.com/alpmap.php

#7
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Super siteul. Multumesc mult. Am tot cautat dupa diverse nume dar nu am gasit pana acum o adresa asa completa.

#8
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Cea mai inalta sosea din Europa este cea care duce pe varful Veleta din Sierra Nevada, Spania (langa Granada) (37.056N, 3.365W); ajunge la peste 3300m. Ce folos insa, fiindca au blocat accesul auto si acum cica nu mai e voie decat cu bicicleta. Niste forumuri de pe-afara zic ca daca ai scula capabila de off-road, ar fi niste variante de ocolit bariera, dar cica e riscant fiindca fac pe desteptii pe-acolo cei de la armata spaniola.

Asa ca ramane Cime de la Bonette.

#9
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Attached File  forum3.jpg   90.6K   374 downloads  Attached File  forum4.jpg   96.03K   328 downloads  Attached File  P9071993.jpg   3.76MB   360 downloads

Cam asa e pe Bonette si Iseran.

Edited by Radu-S, 30 July 2009 - 16:01.


#10
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 14.08.2003
Hochalpenstrasse - Austria
iar ultimele 11 poze Fluelapass -Elvetia (sunt de o gramada de ani pe forumul asta si tot nu stiu sa pun pozele cum trebuie :)) )
Cum pot sa fac mai multe posturi consecutive fara ca acestea sa se transforme automat in unul singur?

Attached Files


Edited by pescaru, 01 August 2009 - 00:39.


#11
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
foarte frumoase fotografiile , in special cele de pe grossglockner ! f bine 'surprinse' . noi am 'facut' grossglockner intr-o zi mai mohorata , chiar ploua cand veneam dinspre innsbruck , insa asta nu ne-a descurajat . sus a fost destul de innorat , vizibilitate destul de redusa ( la fuscher torl nici n-am mai oprit ) . am prins insa frumos la franz josef hohe . chiar si asa, am fost foarte impresionati de frumusetea traseului ! si am vaut si marmote!  :D
referitor la postari : cred ca trebuiesc facute la intervale mai mari de timp ( probabil peste 30 min. ) . eu nu stiu nici acum sa micsorez foto pt a le posta .

#12
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Uau, superbe pozele, multumim!

#13
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
moncenisio, granita italia-franta:

Attached File  monce1.jpg   343.25K   217 downloads Attached File  monce2.jpg   339.57K   213 downloads

elvetia: silvaplana, barajul albigna si alte poze

Attached File  silva1.jpg   322.21K   156 downloads Attached File  silva2.jpg   349.05K   120 downloads Attached File  alb1.jpg   289.47K   131 downloads Attached File  alb2.jpg   300.87K   123 downloads Attached File  elv1.jpg   368.25K   120 downloads Attached File  elv2.jpg   358.87K   94 downloads

italia: pasul giovo

Attached File  giovo1.jpg   371.66K   135 downloads Attached File  giovo2.jpg   413.91K   159 downloads Attached File  giovo3.jpg   290.94K   112 downloads

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
La asemenea înălțimi (de peste 2500 m) are importanță ce fel de motor are mașina cu care abordezi pasul?
Nu mă refer la motoare mici, dar nici la cele dedicate.... ceva la 120 CP, pe aspirație, 1,6 l, 16 v?

#15
horiamak

horiamak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.12.2005
Eu am trecut pe 3 din pasurile pomenite mai sus cu un Fiat Albea de 1.4 litri si 77 cai, si  a mers chiar foarte bine. Evident ca e de dorit o masina cu putere cat mai mare, dar te descurci foarte bine si cu una mai mica.

#16
carloss80ro

carloss80ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 31.08.2007
ba m-ati innebunit cu pozele astea,acum imi e doar gandul cum sa ajung mai repede pe acolo :)

#17
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008
am fost in 2008 prin Passo delo Stelvio : atitudine 2760 m  :)

iata cateva poze :

ultima poza este de pe un site , iar restul sunt facute de mine cu un telefon

Attached Files


Edited by Above_Gods, 24 October 2009 - 18:17.


#18
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Grossglockner 2571 m (Austria)
Ultima poza este cu "fiara" cu care am invins muntele in noiembrie 2008 pe viscol, cu trei persoane in masina...ca tot intreba cineva de 16 valve...120 de cai...etc

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate