Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Alice in Wonderland (2010)

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Slab filmul...le am pe toate regizate de Tim Burton si stiu ce zic...comenta careva pe net si inclin sa-i dau dreptate ca nu trebuia facut in 3D...ar fi fost mai bun in realizare normala...

#20
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
Am vazut aseara filmul. Fiind mare fan Tim Burton, ma asteptam la ceva spectaculos. Dpdv Vizual este spectaculos. E o fantezie de culori, realizata armonios. Note mari pentru Iepure, Pisica si Alice (primii doi realizati foarte bine, ultima foarte frumoasa). Dar cam atat. Personajele sunt fade(nici macar Depp nu reuseste sa imprime Palarierului suficienta forta cat sa tina filmul in picioare), actiunea este monotona (practic, o plimbare la pas prin Underland). Dat fiind premisa filmului si antecedentele lui Burton, ma asteptam la o adevarata simfonie a bizarului. Din pacate tot ce am primit a semanat a popcorn ...comercial.

#21
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostRapier, on 11th March 2010, 10:18, said:

Personajele sunt fade(nici macar Depp nu reuseste sa imprime Palarierului suficienta forta cat sa tina filmul in picioare), actiunea este monotona (practic, o plimbare la pas prin Underland).
Nu cred ca personajele sunt fade. Personajele sunt multe si ciudate, sunt multe elemente de noutate si nu se concentreaza pe un singur personaj ciudat in mod special, asta am vazut eu. Uite, de exemplu, personajul Helenei e puternic, are forta, e convingator. Sau daca te referi la verosimilitate in mod special, atat Depp cat si Helena au facut o treaba buna.
Alta problema am vazut eu: e prea ciudat, prea multe chestii de digerat. Dar mie tocmai asta imi place, :D ca e o lume bizara. Daca ar fi fost acolo o poveste la fel de bizara, deja ar fi cazut in extrema de tot. In schimb, cred ca asa se creeaza un echilibru. In plus, daca ai citit varianta originala a povestii, iti da acelasi feeling. Btw, ar trebui sa recitesc si eu. Prima data cand am citit-o, mi s-a parut o prostie. :D Acum sigur ar fi o incantare, la fel ca filmul.

Edited by caroline_hi, 22 March 2010 - 00:28.


#22
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
In toate filmele lui Burton, personajele sunt bizare cu un motiv clar... In Alice, sunt bizare doar de dragul de a fi bizare...

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostRapier, on 22nd March 2010, 15:51, said:

In toate filmele lui Burton, personajele sunt bizare cu un motiv clar... In Alice, sunt bizare doar de dragul de a fi bizare...

nu-s personajele lui burton. sint personajele bizare dintr-o carte bizara de-acum 100+ de ani

#24
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostRapier, on 22nd March 2010, 15:51, said:

In toate filmele lui Burton, personajele sunt bizare cu un motiv clar... In Alice, sunt bizare doar de dragul de a fi bizare...

nu e chiar asa. asa cum spune Mosotti personajele nu sunt ale lui Burton ci ale lui Lewis Carol.
am citit intr-un ziar america un review bun in care este explicat fiecare personaj.
imi fac timp si il scanez. daca vrei ti-l dau pe mail.

#25
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostMosotti, on 22nd March 2010, 19:14, said:

nu-s personajele lui burton. sint personajele bizare dintr-o carte bizara de-acum 100+ de ani
Exact. Daca nu iti place povestea respectiva, nu iti place nici filmul.
Normal ca te simti intr-o lume bizara, fara sens, dar cred ca exact despre asta e vorba: Alice care paseste in wonderland, o lume noua.

#26
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
e vorba despre matematica.  :thumbup:

#27
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostPollux, on 22nd March 2010, 20:07, said:

e vorba despre matematica.  :thumbup:
Well, de matematica distractiva am auzit, dar de matematica bizara, nu. :D

#28
Snavenport

Snavenport

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 12.08.2007
Nu stiu ce sa zic de 3D ( nu am mai vazut decat avatar 3D ) asa ca nu-mi dau cu parerea. Dar pot spune ca vizual filmul a fost bun, culorile au fost imbinate armonios, asa cum ma si asteptam deja. In ansamblu insa m-a dezamagit, ma asteptam la mai mult. Actori ... Helena Bonham Carter  a fost foarte buna, Johnny Depp mi s-a parut un Jack Sparrow cu putin mai mult machiaj,  Pisica- geniala , iar Alice dureros de monotona.
Per total mult mai putin decat la ce ma asteptam.

#29
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postcaroline_hi, on 22nd March 2010, 19:16, said:

Well, de matematica distractiva am auzit, dar de matematica bizara, nu. :D

matematica este bizara. :D

atasez articolul din international heral tribune. daca nu am voie, o sa il stearga vreun moderator... caz in care il pot trimite pe mail cui este interesat.

Attached Files



#30
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Mie nu mi-a placut deloc filmul. Dar absolut deloc. L-am asteptat cu mult entuziasm, ca si pe "The Lovely Bones", dar paradoxal acum cand ma gandesc m-am simtit de n ori mai bine la "TLB" decat la "Alice". Nu mi-a placut...nimic, in afara de Pisica. Replicile pareau fortate, seci, zise doar pentru ca trebuiau zise, actiunea a fost si n-a fost, asa cum zicea cineva parea mai degraba o plimbare la pas, parca au fost niste chestii care trebuiau inghesuite in film si din obligatia de a le baga pe toate se trecea de la o faza la alta. Per ansamblu mi s-a parut..nesarat si nepiperat. Si trist. Mai ales la final cand face Alice "ordine", devine de-a dreptul penibil.
Slab, slab, pentru cata promovare si suspans a fost cu el.

#31
Snavenport

Snavenport

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 12.08.2007

Quote

Mai ales la final cand face Alice "ordine", devine de-a dreptul penibil.

Mi-am adus aminte de final....what???? De ce??? Mi s-a parut atat de iesit din context , as spune oribil.

#32
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postrox, on 22nd March 2010, 19:33, said:

Mie nu mi-a placut deloc filmul. Dar absolut deloc. L-am asteptat cu mult entuziasm, ca si pe "The Lovely Bones", dar paradoxal acum cand ma gandesc m-am simtit de n ori mai bine la "TLB" decat la "Alice".
Asta e usor de explicat pentru ca in TLB ai avut doar un singur element ... fantezist, ala fiind lumea in care a ajuns tipa dupa ce a murit si intreg filmul se invartea in jurul ei.
In Alice in Wonderland, elementele astea au fost multe, pur si simplu nu vad cum s-ar fi putut sa te faca sa te centrezi doar pe un singur personaj astfel incat totul sa aiba sensul asteptat. Apoi, altceva, nu cred ca filmul asta se dorea a fi ... realist. Eu, sincer, m-am simtit un pic ca intr-o lumea a minunilor, nestiind unde sa imi centrez atentia. La tea party, nu stiam ce sa urmaresc: pe Depp pe care il asteptasem de atata timp, dialogul in sine, pe Alice, sau ce se mai intampla pe acolo. Daca s-ar fi centrat doar pe ceva anume, celelalte personaje ar fi fost  mai putin conturate.
Ma rog, e parerea mea. :D

View PostSnavenport, on 22nd March 2010, 19:42, said:

Mi-am adus aminte de final....what???? De ce??? Mi s-a parut atat de iesit din context , as spune oribil.
Pai finalul e neverosimil, dar, in fond, asa e tot filmul: optimist.

View PostPollux, on 22nd March 2010, 19:21, said:

matematica este bizara. :D

atasez articolul din international heral tribune. daca nu am voie, o sa il stearga vreun moderator... caz in care il pot trimite pe mail cui este interesat.
Am citit. Well, chiar ar fi pacat sa se reduca totul la asta si nu cred ca se reduce. A creat, totusi, putina magie. :D

Edited by caroline_hi, 22 March 2010 - 19:51.


#33
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Ideea e ca nu comparam " povestile" celor doua filme, ci ... feelingul, impresia pe care mi-au lasat-o. Desi la ambele cunosteam sursele de inspiratie, per ansamblu mi-a placut mai mult TLB, m-a facut sa ma simt mai bine, sa nu am senzatia ca irosesc timpul si ca ceva nu e in regula grav... In Alice lucrurile mi-au parut fortate, nici macar planurile nu erau asa cum mi le imaginasem, nu a avut, cel putin pentru mine, sclipirea aia, magia, farmecul. M-a plictisit, m-a enervat si m-a facut sa regret entuziasmul cu care il asteptasem.

#34
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postcaroline_hi, on 22nd March 2010, 19:51, said:

Am citit. Well, chiar ar fi pacat sa se reduca totul la asta si nu cred ca se reduce. A creat, totusi, putina magie. :D

interpretarea apartien autoarei articolului.
mie mi s-a parut geniala si cred ca este mai corecta decat interpretarea pe care ne-a dat-o proful de romana in clasa a 9-a. :D
faptul ca satirizeaza niste principii matematice nu cred ca exclude magia. din contra, matematica este magie. :stickouttongue:

#35
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostSnavenport, on 22nd March 2010, 19:19, said:

Johnny Depp mi s-a parut un Jack Sparrow cu putin mai mult machiaj  Pisica- geniala , iar Alice dureros de monotona.
Jack Sparrow? Sunt curioasa la ce anume te referi pentru ca mie nu mi s-a parut ca seamana deloc, ci, din contra, a scos din saculetul lui cu surprize un nou personaj.
Uite, daca ar trebui sa faci o caracterizare a celor 2 personaje, ai vedea ca ele sunt diferite. Apoi, ca exteriorizare, iar sunt diferite caci sunt alte accente, alte gesturi si sub tona aia de machiaj si efecte nu vad cum ai descoperit tu un pirat. :D
Pisica da, superba.
Alice ... nu e monotona, dar nu iese in evidenta mai mult decat celelalte personaje. Toate sunt speciale, bizare, nu avea cum sa iasa ea in evidenta.

View Postrox, on 22nd March 2010, 19:53, said:

Ideea e ca nu comparam " povestile" celor doua filme, ci ... feelingul, impresia pe care mi-au lasat-o. Desi la ambele cunosteam sursele de inspiratie, per ansamblu mi-a placut mai mult TLB, m-a facut sa ma simt mai bine, sa nu am senzatia ca irosesc timpul si ca ceva nu e in regula grav... In Alice lucrurile mi-au parut fortate, nici macar planurile nu erau asa cum mi le imaginasem, nu a avut, cel putin pentru mine, sclipirea aia, magia, farmecul. M-a plictisit, m-a enervat si m-a facut sa regret entuziasmul cu care il asteptasem.
Pai stiu la ce te referi. Am spus, e un film mai greu de digerat. Sfideaza foarte tare bunul simt. E prea bizar. Nu ai putut sa te identifici cu ceva de acolo. Inteleg. Eram mai mica atunci cand am citit si eu "Alice in tara minunilor" si nu mi-a placut deloc. Din aceleasi motive. Si tocmai de asta e o poveste buna, pentru ca are si nu are sens, pentru ca te provoaca. Mie nu mi-a placut povestirea cand am citit-o pentru ca eram deja obisnuita sa gandesc logic, sa caut relatii cauzale. Chiar e un fapt dovedit ca, pe masura ce inaintam in varsta, devenim tot mai fixisti si mai putin receptivi la nou. :D

View PostPollux, on 22nd March 2010, 19:58, said:

interpretarea apartien autoarei articolului.
mie mi s-a parut geniala si cred ca este mai corecta decat interpretarea pe care ne-a dat-o proful de romana in clasa a 9-a. :D
faptul ca satirizeaza niste principii matematice nu cred ca exclude magia. din contra, matematica este magie. :stickouttongue:
E ok interpretarea, macar se incearca a-i da un sens precis. :D

#36
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postcaroline_hi, on 22nd March 2010, 20:08, said:

E ok interpretarea, macar se incearca a-i da un sens precis. :D

apropo, avatarul ala al tau este un fractal, deci o functie matematica. (probabil ca stii asta.)
deci vezi, matematica nu exclude frumosul si magia. :stickouttongue:
tocmai de-asta mi s-a parut geniala interpretarea duduii. si cred ca imi fac timp sa recitesc cartea din noua perspectiva. :yes:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate