Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Trasnet sau....

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
el-dan

el-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.05.2006
Zilele trecute a avut loc o furtuna zdravana in regiune.
Eram in casa si am auzit un trasnet foarte puternic,ceea ce m-a facut sa cred ca un fulger a lovit foarte aproape.
Bineinteles curentul s-a intrerupt.
Dupa ce s-a potolit vremea constat cu stupoare ca cele doua televizoare ,unitatea centrala de la calculator si o combina muzicala nu mai functioneaza.
Nu-mi explic fenomenul.
Imediat cum a inceput ploaia am scos tot ce era electric din priza,deci aparatele nu aveau legatura cu reteaua electrica cand au inceput fulgerele.
De obicei la prima fluctuatie de curent scot din priza aparatele electriconice.

Am dus un televizor la reparat-are aproape totul ars.
Celalalt are doar un bloc ars-dupa inlocuire ,merge ca inainte.
Calculatorul cred ca are placa de baza(daca nu cumva totul) ars.

Ciudat e ca monitorul si o alta combina muzicala care se afla langa calculator functioneaza.

Daca se mai intampla o asemenea furtuna nu stiu cum sa protejez electronicele.Pana acum credeam ca daca le scot din priza sunt in  afara oricarui pericol dar se pare ca nu...

Poate ma ajutati voi cu un sfat si cu o explicatie a fenomenului !

#2
tecucionline

tecucionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2007
daca ai fi in america sigur ai da pe cineva in judecata unde ai castiga o suma frumusica.
la ei exista mereu cineva pe care sa poti da vina ... la noi ...

#3
senoctar

senoctar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 01.07.2006
Ar trebui sa faci niste fotografii cu prizele :P

Nu cred ca se poate intampla chiar asa, daca le scoti din priza. Ori ai un triplu cu intrerupator si l-ai inchis pe acela in loc sa scoti din priza, ori ai scos din priza si ai lasat stecherul foarte aproape.
Curentul de la un fulger are o tensiune destul de mare sa treaca prin aer chiar si dupa ce s-a disipat in reteaua electrica. Au fost cazuri de persoane care au murit vorbind la telefon, fara vreun contact direct cu firele din retea. Oricum aceste cazuri sunt foarte rare, cred ca si tu ai avut un ghinion foarte mare (in sensul de sansele a se intampla).

#4
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View Postel-dan, on 20th July 2009, 17:53, said:

Eram in casa si am auzit un trasnet foarte puternic,ceea ce m-a facut sa cred ca un fulger a lovit foarte aproape.
(...)
Dupa ce s-a potolit vremea constat cu stupoare ca cele doua televizoare ,unitatea centrala de la calculator si o combina muzicala nu mai functioneaza.
(...)
Poate ma ajutati voi cu un sfat si cu o explicatie a fenomenului !
Erau cumva conectate la reteaua de cablu ? Si ele intre ele ? Ca atunci ar exista o explicatie..

#5
el-dan

el-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.05.2006
Nu , nu erau conectate in nici un fel intre ele si nici la reteaua de cablu.Sunt intr-o zona mai indepartata.Am prin Digi,dar am scos oricum cablul ce lega receiverul de TV si pe cel de la reteaua electrica(apropo si receiverul e prajit,dar macar in privinta lui am o explicatie-era conectat cu antena de satelit ce ma gandesc ca a functionat ca un paratrasnet).

Referitor la ce a zis Senoctar,nu nu erau langa(erau cam 50 cm intre) si nici nu am priza cu intrerupator.

Ca sa aveti o imagine mai clara: inchipuiti-va ca aveti un dispozitiv electric OPRIT si deconectat complet de la retea,afara e furtuna,dupa ce se opreste furtuna dispozitivul e defect .

Poate vreun electronist sau fizician o avea vreo explicatie....

#6
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Hm.. cam (par)anormala situatia.

Sa o luam altfel. Tv-urile ar putea sa decedeze la un impuls electromagnetic serios. Dar la compuri acel impuls trebuie sa fie mult mai serios. Mai precis, la desktop-urile cu carcasa din tabla. Si fara 'geamuri' laterale sau alte minuni. Dar daca acel desktop s-ar praji de la un EMP, atunci majoritatea electronicelor de acolo trebuiau sa fie arse.

Deci, cum ai ? Carcasa de tabla complet sau ai plasticuri/geamuri ?
Ceva poze cu desktop-ul ai ?

Edited by theMisuser, 20 July 2009 - 18:18.


#7
el-dan

el-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.05.2006
Carcasa e de metal.Are o fanta laterala pe unde un ventilator trage aer.
Am desfacut PC-ul.Nimic ars,doar nefunctional(poate e ars in interiorul cipurilor..nu stiu).
Nici o urma pe placa de baza (si am ceva experienta cu placi de baza,ca am schimbat multe din varii motive).

Si mie mi se pare uluitor ce s-a intamplat.
Am intrebat un electrician si nu si-a putut explica de unde s-ar fi putut distruge acele circuite.

Edited by el-dan, 20 July 2009 - 19:04.


#8
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Cred ca este momentul sa-ti pui in aplicare un plan serios de verificare si reparatie a paratraznetului de pe casa, daca ai asa ceva. Fenomenul imi pare destul de plauzibil, desi tu si cine s-a mai aflat in casa sunteti foarte norocosi ca sunteti inca in viata, un curent de chiar si 60mA putand fi letal, in conditiile propice, cu muuult-mult mai putin decat poate "arunca" un fulger. Zona de influenta a unui fulger nu se rezuma numai la firicelul acela pe care il vedem noi, ci este mai degraba o zona cilindrica in jurul fulgerului, ce poate atinge zeci de metri in diametru. Sa ne aducem aminte ca este un fenomen natural cu o forta enorma, capabil sa strapunga chiar si zeci de Km de aer. Sarcina electrica este prezenta chiar si la distante mari fata de arcul electric propriu-zis.

Astfel, presupunand ca ai ceva in neregula la paratraznet, sau, mai grav, acesta nu este prezent, si structura casei nu contine prea multe fier-betoane, ar fi plauzibil ca fulgerul sa fi lovit pe undeva pe aproape, astfel creand in interiorul casei un camp electric destul de puternic cat sa trozneasca electronicele mentionate, care, din proprie experienta, nu au nevoie de foarte mult, in special cele noi, de tip microprocesor/microchip.

Studiaza cu atentie paratraznetul sau daca nu ai, pune mana si instaleaza-ti unul, ca nu e de joaca. Poate data viitoare faci tu poc !  :unsure:

#9
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Sigur nu aveai parul fumegand dupa trasnet?

Scurgerea de sarcina are loc intradevar pe o zona mai mare decat arcul electric. Cred ca e o experienta data dracului !

Un paratrasnet bun cu platbanda ar fi fost de ajuns pt o atmosfera mai putin electrizanta. Un supracurent indus in circuitele electronice care in mod normal opereaza cu mA va arde cu siguranta acel circuit.

#10
el-dan

el-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.05.2006
Sinekt,tot ce spui tu se leaga si descrie foarte precis ce mi s-a intamplat.

Casa fara paratraznet,de lemn in miezul unei furtuni cu un fulger ce a lovit in apropiere.

M-a speriat un pic gandul ca puteam muri de la rahatul asta de fulger.
Paratraznetul devine ceva de extrema urgenta

#11
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postel-dan, on 20th July 2009, 22:33, said:

Casa fara paratraznet,de lemn in miezul unei furtuni cu un fulger ce a lovit in apropiere.

Cam nasoala situatia. Sa stii ca putea iesi mult mai rau. Chiar daca nu ai paratraznet, o casa cu ranforsari de otel (fier-beton) formeaza cat de cat o cusca faraday (o incinta sau "colivie" metalica impiedica patrunderea campurilor electrice si magnetice inauntrul lor), astfel ca majoritatea energiei o preluau metalele din structura casei, dar fiind de lemn, practic casa nu exista in fata fulgerului, e ca si cum ai fi in camp deschis.

Poti sa-ti faci si tu un paratraznet, nu e mare istorie, asta daca e o problema costul instalarii si achizitionarii unuia ca la carte. Iti trebuie o bara metalica mai lunga (sa zic minim 1 - 1,5 metri). Nu sunt sigur, dar un fier-beton pare ideal, este esential sa aiba si punctul de topire mai ridicat, sa nu se vaporizeze la prima lovire. De exemplu, aluminiul nu este bun, ca ti-l face zob. Fierul si otelul sunt candidati ideali. Iei un polizor si te apuci si ascuti un capat, da il ascuti nu gluma, il faci sulita, sa te intepe, preferabil trecerea de la grosimea barei la varf sa fie pe o portiune mai lunga (30-40cm). Ideea e sa obtii un varf cat mai lung, pentru ca sarcinile electrice se "aduna" puternic pe obiecte metalice ASCUTITE. Apoi cauta un conductor zdravan ca sa mergi cu el de la paratraznet pana in pamant, mulat pe forma casei. Ceva bara sau platbanda fier/otel ar fi ideal, dar in lipsa merg si cateva fire groase de cupru puse in paralel (cele monofilare, adica un singur conductor de cupru, ca cele folosite la prize). Cred ca ar merge si niste teava de cupru. Ingropi in pamant o teava sau orice altceva metalic cu o suprafata mai mare si legi conductorul de paratraznet si teava (coliere, sau table din alea de vin una pe o parte, una pe cealalta parte si se prind una de alta cu suruburi). Nu va fi nici pe departe ceva profesional si nu am avut ocazia sa incerc, e doar o idee, dar eu pun pariu ca functioneaza. Macar ai ceva acolo. Si daca ascuti bine bara paratraznetului, cred ca functioneaza de minune.

Daca ma poate cineva completa sau corecta daca am gresit undeva, este binevenit sa o faca, nu sunt experimentat, dar am eu senzatia ca omul trebuie sa faca urgent ceva in casa aia, chiar nu e in regula.

Edited by SINEKT, 21 July 2009 - 00:24.


#12
el-dan

el-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.05.2006
Imi voi pune un paratraznet,dar aici am o alta nelamurire:nu e mai bine sa pun doua paratrasnete situate la o distanta apreciabila intre ele decat sa-i pun o sulita pe casa?
Ma gandesc ca mai bine sa construiesc doua tinte pentru fulger asa incat sansele ca fulgerul sa dea peste casa sa fie mai mici.
Decat sa loveasca fulgerul la 5 cm mai stanga de un paratrasnet de pe casa , nu e mai bine sa loveasca 5 cm mai la stanga de un paratrasnet aflat la 10 m de casa?Poate vorbesc prostii......

Oricum,saptamana viitoare imi pun paratrasnet,ca nu vreau sa dea dracia peste mine,sa mor pe canapea :)



PS:Sinekt,iti multumesc mult pentru sfaturi.

#13
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
La pc ai verificat sursa?

#14
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007
Cred ca paratrasnetul ar trebui sa-l pui departe de casa. Cauta pe net articole sau mai bine, consulta un expert. Nu il instala singur daca nu te pricepi.

Singura explicatie cu defectarea aparatelor ar fi aceea data anterior. Practic a aparut un camp magnetic variabil in timp ce a generat niste tensiuni electrice care au dat nastere unor curenti destul de mari fapt ce a provocat scurtcircuitarea aparatelor. Ahhh, inductia electromanetica! Nu poti trai cu ea nu poti trai fara ea. :)

Instaleaza-ti paratrasnetul cat mai repede, ca nu e de gluma...

#15
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postunbeliver, on 21st July 2009, 18:09, said:

Singura explicatie cu defectarea aparatelor ar fi aceea data anterior. Practic a aparut un camp magnetic variabil in timp ce a generat niste tensiuni electrice care au dat nastere unor curenti destul de mari fapt ce a provocat scurtcircuitarea aparatelor. Ahhh, inductia electromanetica! Nu poti trai cu ea nu poti trai fara ea. :)

Instaleaza-ti paratrasnetul cat mai repede, ca nu e de gluma...

Nu este vorba de inductie electromagnetica, este camp electric. Sper sa nu vorbesc tampenii si sa confund termenii. Nu e nici un fenomen magnetic aici, este pur si simplu electricitatea inconjuratoare fulgerului.

In legatura cu paratraznetul eu stiam 2 chestii, de fapt si testate de mine practic cu diverse experimente cu generatoare de tensiuni inalte (20-30.000 V). Dupa cum am spus, sarcinile electrice tind sa se acumuleze pe chestii metalice ascutite, asa ca daca ai o sulita din asta metalica acopera o arie destul de mare, deci nu poate lovi fulgerul la 3 metri de ea, tot in varful metalic se duce. Facand o proportionare fata de experimentele mele "la scala", as zice ca un paratraznet acopera cel putin 10-20 de metri in jur. Si al doilea fapt, eu stiam ca in momentul descarcarii, sub paratraznet exista o zona sigura, de forma conica, unde nu se intampla nimic.

Eu nu cred ca are ce sa se intample mai rau cu o improvizatie, eventual doar sa i-o distruga la prima lovire directa, dar in privinta sigurantei oricum ar fi mai sigur decat acuma. Grosimile conductorilor, materialele si conexiunile sunt critice mai mult pentru rezistenta la mai multe lovituri, dar atata timp cat ai o legatura la pamant, ma indoiesc ca mai conteaza ca ai teava de 2cm sau de 3cm. Sarcinile se aduna, PAC descarcare, si abia dupa descarcare cedeaza ceva, daca e sa cedeze.

Si in final, o intrebare am si eu : cum mama draq casa de lemn ca eu nu prea am mai vazut asa ceva pe la noi ? :lol: E cumva pe la munte, e veche sau noua constructia ?

#16
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View PostSINEKT, on 21st July 2009, 20:15, said:

Nu este vorba de inductie electromagnetica, este camp electric. Sper sa nu vorbesc tampenii si sa confund termenii. Nu e nici un fenomen magnetic aici, este pur si simplu electricitatea inconjuratoare fulgerului.
:) Mai... De fapt e camp electromagnetic daca e sa fim asa rigurosi :) Fulgerul e un fenomen de descarcare. Un fel de conductie electrica daca vrei. Fulgerul a creat un camp magnetic variabil care camp magnetic a creat un camp electric care camp electric a dat nastere unor curenti destul de mari in materialele conductoare din casa. E simplu :D

View PostSINEKT, on 21st July 2009, 20:15, said:

Eu nu cred ca are ce sa se intample mai rau cu o improvizatie, eventual doar sa i-o distruga la prima lovire directa, dar in privinta sigurantei oricum ar fi mai sigur decat acuma. Grosimile conductorilor, materialele si conexiunile sunt critice mai mult pentru rezistenta la mai multe lovituri, dar atata timp cat ai o legatura la pamant, ma indoiesc ca mai conteaza ca ai teava de 2cm sau de 3cm. Sarcinile se aduna, PAC descarcare, si abia dupa descarcare cedeaza ceva, daca e sa cedeze.
Cel mai bine e sa se documenteze bine pe net si sa caute pe cineva priceput. Legatura aia la pamant trebuie facuta cu grija si bine dimensionata. Ca nu treci 220V in pamant treci ceva de ordinul miilor de volti si poti avea surprize sa nu se duca chiar tot in pamant.

Edited by unbeliver, 21 July 2009 - 19:55.


#17
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Stiam ca o impamantare NORMALA se face dupa niste norme, cu 3 puncte in striunghi, de anumite dimensiuni, etc. Un paratraznet are nevoie doar de o platbanda?

#18
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
A?a este, este nevoie de ni?te ?ăru?i speciali de 2 metri, ce se găsesc pe la vreo 50 de lei în comer?. Au profil pătrat ?i sunt zinca?i. Sunt prevăzu?i cu urechi pentru conectare conductor. Se poate pune conductor zincat de 10, dat fiind că e curent mare, să nu se încinte prea tare. Paratrăsnete făcute profesional costă cam 200 de lei, sau câ?iva zeci de ? în general, au un cap ascu?it ?i mai multe capete secundare de regulă. Conductorul se dă la kg parcă. Spor la treabă!
Ah, ai nevoie de burghiu de pământ, faci o gaură înainte de a bate ?ăru?ii,distan?a între ei e de min. 3 metri (deci sapi un ?an?).
Îmi pare rău că nu am făcut poze cu instala?ia de la mine, ideea e că tot ansamblul e sub pământ.

Edited by v_condratovici, 21 July 2009 - 23:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate