Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Costuri renovare casa

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
Domnilor,

Citesc de mult acest forum, respect utilizatorii si de aceea vin in fata lor si cer sfat!

Spre deosebire de majoritate, eu nu am construit casa, ci am renovat una. Mai exact, am preluat un imobil construit in anii 30 pe care l am modificat esential, el ajungand acum astfel (contine 2 apartamente duplex)

    * Demisol + parter inalt cca 140 mp, cca 40 la demisolul inalt in medie de 2,2 m, 80 la parterul inalt in medie de 3,8 m si restul dependinte, scara, baie etc.
    * etajul de 85 m locuibili si cca 30 dependinte + mansarda de cca 60 mp locuibili, inaltime normala de cca 2,8 m


Casa a fost realizata in anii 30 si consolidata si extinsa amplu dupa 90 (adica refacuta din beton si caramida).
La preluarea de catre mine, exista demisolul + parterul + placa de peste parter + placa peste etaj( actuala podea a mansardei) si bineinteles stalpii si grinyile aferente. Casa era doar beton si stalpi, fara geamuri.

Eu am executat urmatoarele lucrari pe care cred ca am platit prea mult>
-tencuielile complet interior exterior demisol + parter + partial etaj (restul e rigips)
-, instalatie electrica complet noua,
- instalatie calorifer noua din tevi cupru - total 23 calorifere –
-vreo 20 mp ziduri exteriore bca,
-o scara acces etaj din beton de 17 trepte,
- 2 placi beton peste terasa in suprafata cca 25 mp si stalpii cam 8 buc,
-canalizare noua + sapatura in curte,
-gletul + lavabila + gresia in apartementul de jos,
-tavane rigips in 80 mp (camerele inalte)
-am pus 2 usi de fier si geamuri gealan
-realizat zidurile de la etaj si compartimentarile interioare cu riguiips
-am ridicat mansarda din stalpi de brad si cherestea, pus tabla profilata, peresti osb
-placare cu poliester de 3 la mansarda si la etaj in total cam cca 190 mp., dar nu si decorativ/lavabil exterior!
-Niste sape de cca 120 mp
-Hidroizolatie cu carton aplicat la flacara cca 120 mp (lucrare inutila cred eu, facuta doar provizoriu ca sa nu intre apa iarna in casa, neexistand pe atunci mansarda, dar no matter)

-Actualmente finisarea e la cheie in apartementul de jos, sus la etaj mai tb varuit lavabil si facute baile + mansarda tb placata rigips si vopsita lavabil.

Intrebarea nr 1. e daca nu cumva am fost escrocat de muncitorii romani hoti, deoaarece doar pentru manopera am platit total acum ca am sumarizat cheltuielile peste 30.000 euro iar materiale cam 40 mii inclusiv 2 centrale gaze si termopanele care impreuna fac cca 8000 euro, deci numai exclusiv pt ziduri si instalatii cam 32.000 euro.
Foarte scumpa mi se pare manopera de la tencuieli si glet, ajunge cumulat la 16 euro mp, desi am lucrat numai cu meseriasi la negru, insa probabil au gasit in mine un fraier!
bine ca lucrarea e buna! Adica nu a crapat tencuiala desi pe alocuri avea 7-9 cm si a trebuit armata cu plasa de buzau! Casa are multe nise , arcade si grinzi profilate mai ales la demisol+parter+etaj, mansarda e usor de finisat cu rigips dar abia acum ne apucam de ea.
Eu sunt suparat ca a costat asa mult, citesc aici preturi mult mai bune si asa mi trebuie daca nu am stiut sa negociez! Fac precizare ca personal locuiesc in Israel, dar fiul meu e la Bucuresti si venea mereu la santier (zilnic) ba chiar le mai lua si bere si pizza la acesti muncitori! Casa e in bucuresti, zona aviatorilor, s au scimbat cam 5 echipe muncitori intr un an. Nu am facut cu firma deoarece nu mi trebuiau acte si 2 firme au declarat ca lucrrea e pretentioasa si consuma timp (fiul meu a dorit ca finisarea sa fie cat mai perfecta de la tencuieli inca, adica sa se realizeze la boloboc toate nisele si grinzile aparente). Eu cred ca m au escrocat din cauza zonei mai bune unde se afla casa si a naivitatii noastre!

Intrebarea 2. fosta bucatarie a casei avea placa beton din anii 30 pastrata de noi, peste ea inginerul a recomandat sa facem inca o placa bine armata si am facut (deci deja 10+cca 12 egal 22cm!), dar muncitorii nepriceputi nu au facut o perfect drept si acum am mai facut si sapa de cca 7 cm. deci nu cumva e prea grea acea placa, desi dedesubt e fundatia si 6 stalpi de beton pe o suprafata de 12 mp. In structurist am mare incredere e prieten al meu, om serios, etatea de 67 ani, mare experienta si in Romania si Israel.

Multumesc pentru atentie, scuzati lungimea postarii, dar de atata timp va citesc si mereu ziceam sa scriu si eu macar ca sa va felicit.

Succes tuturor .

#2
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
excrocat cred ca-i cam mult spus.
ca oamenii, sa inteleg, au facut treaba buna, pana la urma. deci n-au fugit cu banii!
daca e mult sau putin e greu de spus, ca suprafetele nu sunt mici si lucrarile de finisaj destul de complexe, mai ales ca ati fost pretentios, sa iasa bine.
din cate se prezinta situatia, poate un pic au speculat ca veniti cu bani, au vazut si casa ....
muncitorul roman a lucrat in israel mult timp si a mai "prins" si el "arta afacerilor" de la bastinasi.
si apoi depinde si cand le-ati facut, ca anul trecut erau "scoruri" mari la manopera.


iar cu placa, pare cam mult 10+12+7=29cm. daca nu vine un cutremur mare de tot, poate tine.

Edited by casuta_papusilor, 20 July 2009 - 17:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate