Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

problema rpc ip2105

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
bink

bink

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2006
Am un router RPC IP 2105. Problema e urmatoarea: eu sunt conectat la o retea care are si net. Reteaua are server de dc++ de pe care copiam inainte de a pune routerul cu viteze de pana la 7-8mB/s. De cand am pus routerul netul merge ca si inainte, dar de pe serverul de dc++ copiez acum cu max 350-370kB/s.
Ar fi mai bine sa renunt la router si sa conectez al doilea comp din casa prin Internet Conection Sharing (cu 2 placi de retea pe primul comp)? Viteza de copiere de pe dc++ ar fi 7-8mB/s?
Multumesc

#2
yo3gxc

yo3gxc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.06.2005

 bink, on Mar 31 2006, 13:23, said:

Am un router RPC IP 2105. Problema e urmatoarea: eu sunt conectat la o retea care are si net. Reteaua are server de dc++ de pe care copiam inainte de a pune routerul cu viteze de pana la 7-8mB/s. De cand am pus routerul netul merge ca si inainte, dar de pe serverul de dc++ copiez acum cu max 350-370kB/s.
Ar fi mai bine sa renunt la router si sa conectez al doilea comp din casa prin Internet Conection Sharing (cu 2 placi de retea pe primul comp)? Viteza de copiere de pe dc++ ar fi 7-8mB/s?
Multumesc
Salut
Nu fi trist...si eu am unul...
Solutia este sa il arunci si sa cumperi un router........

#3
zcytunoy

zcytunoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 11.03.2006
nu cred de solutia de a arunca..trebuie numai sa faci niste setari si iti va merge la fel ca inainte, dar numai sa ai acces direct pe acel router
ca setari trebuie setate niste porturi pe ip ca sa te poti conecta asa cum trebuie, pe inteles tuturor sa dai poarta libera spe portul de dc++

#4
VXxL

VXxL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 14.12.2004
Salut!!
Ca sa iti mearga la setarile din dc++ poti sa pui portul. Portul respectiv (ii dai tu un nume  ;) ) il forwardezi in router si totul ar trebui sa merga OK ( la mine cel putin a mers dau cu router SMC)

#5
adry25

adry25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.11.2006

 VXxL, on Apr 18 2006, 00:34, said:

Salut!!
Ca sa iti mearga la setarile din dc++ poti sa pui portul. Portul respectiv (ii dai tu un nume  ;) ) il forwardezi in router si totul ar trebui sa merga OK ( la mine cel putin a mers dau cu router SMC)

Eu am exact aceeasi problema...acelasi router...am internet la toate pc-urile din casa...dar nu vad reteaua mare! Am static ip!
Ma poate ajuta cineva?

#6
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
din cate stiu eu routerul ala nu stie sa ruteze decat 10Mb/s si nu 100Mb/s. Aici ar fi problema ta presupun...

#7
adry25

adry25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.11.2006

 mnemos, on Nov 20 2006, 19:07, said:

din cate stiu eu routerul ala nu stie sa ruteze decat 10Mb/s si nu 100Mb/s. Aici ar fi problema ta presupun...

In caracteristici scrie ca are:
-1 port wan de 10/100M ce permite conectarea router-ului cu un modem (de cablu sau DSL) sau alte switch-uri, hub-uri
-suporta PPPoE, DHCP Client si Static IP
-toate porturile sustin functia MDI/MDIX care da posibilitatea de a conecta dispozitivele cu router-ul prin cabluri ethernet cross-over sau paralel
etc...dak vrei pot sa postez si cartea tehnica

#8
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Salutare !

Stiu ca e cam vechiutz topicul dar acum am aterizat si eu pe aici cautand cu Google modelul asta de ruter. Am o intrebare care nu prea are legatura cu subiectul...

Mai tii minte cumva cat a costat ruterul RPC IP 2015 ?

Multumesc.  ;)

#9
danbanu

danbanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.12.2006

 Catalin S., on Nov 24 2006, 13:37, said:

Salutare !

Stiu ca e cam vechiutz topicul dar acum am aterizat si eu pe aici cautand cu Google modelul asta de ruter. Am o intrebare care nu prea are legatura cu subiectul...

Mai tii minte cumva cat a costat ruterul RPC IP 2015 ?

Multumesc.  ;)
Cam 100 ron: si eu am aceeasi problema si nu pot sa-i setez portul. E cam ciudat

#10
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Am si eu un router din asta RPC IP2105 si de marti pana vineri il folosesc in galati intr-o retea si de vineri pana marti in braila in alta retea.

In reteaua din Braila unde IP-ul este setat manual routerul merge perfect i-am facut si port forwarding si merge foarte bine si pe dc++  peste tot. In reteaua din galati insa am mari probleme adica pur si simplu la intervale de timp cuprinse intre 5 si 10min (uneori intervalul este mult mai mare) se deconecteaza netul si apoi se conecteaza la loc, deconectarea e scurta dar mess-ul se deconecteaza la fel si dc++. La site-uri nu e asa stresant. Mentionez ca la galati IP-ul este static dar alocat automat prin DHCP. La Galati masca IP-ului alocat de provider este 255.255.248.0 ceea ce insemna ca sunt multe calculatoare deservite de un router (adica router al providerului) iar la braila masca este 255.255.255.192 deci putin calc la un router. Nu stiu ce sa ma fac imi vine sa il arunc pe geam cand sunt cu el la galati dar treb sa impart netul cu cineva. De ce intr-o retea merge si intr-una nu? Daca aveti vre-o idee va rog dati-va cu parerea.

#11
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002

Quote

iar la braila masca este 255.255.255.192 deci putin calc la un router.
nu e obligatoriu. sunt routere care pot deservi mai multe clase de IP-uri simultan, deci tot traficul e procesat de acelasi router, chiar daca providerul a spart reteaua in f multe subretele.

eu cred ca se deconecteaza pentru ca e prost providerul, sau un echipament pe traseu are probleme. anunta ISP-ul.

#12
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Multumesc pentru raspuns si ai dreptate m-am exprimat gresit ar fi trebuit sa zic putine calculatoare intr-o subretea adica putine calculatoare deservite de o interfata a routerului. Intr-o subretea din asta se fac multe cereri DHCP pe care le primesc toate calculatoarele dar doar serverul DHCP raspunde la ele (cel putin asa mai tin minte de la cursul CISCO). Ma gandesc ca daca sunt multe calculatoare care fac chestia asta poate routerul meu e mai slab si nu face fata si din cauza asta se deconecteaza, cel putin e o ipoteza de-a mea. Acasa la Braila nu se fac cereri DHCP pentru ca parametrii de retea sunt alocati manual (adica i-am scris eu la network connections) si sunt si mai putine calc in subretea.

Mai ma gandesc si ca routerele astea cum e al meu a fost facut pentru conexiunea la internet prin modem DSL sau de cablu

#13
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
in mod normal router-ul ar trebuii sa deserveasca cererile DHCP pe interfetele LAN only. si daca tu i-ai dat disable, atunci chiar nu e problema asta. traficul ARP sa stii ca e muuult mai mic fata de un broadcast. si in cazul subretelelor mari, si broadcastul poate fi mare. daca pe reteaua aia mai sunt si PC_uri zombie, atunci e durere :)

#14
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Gata am rezolvat problema am luat un calculator mai vechi un pentium la 133 cu 32MB i-am pus doua placi de retea si linux Debian si cu iptables merge bine, pana acum fara deconectari i-am facut si port forwarding. Inca mai folosesc si IP2105 dar doar pentru switchul integrat ca sa fac conexiunea intre calc cu linux (care acum este router) si celelalte doua calculatoare. Nici nu am monitor si nici tastatura daca vreau sa intru in el cu ssh (putty).

Raman la parerea ca routerul asta a fost facut pentru conectarea la port-ul WAN a unui modem DSL sau de Cablu TV si nu face fata la o subretea asa de mare, poate nu au prevazut producatorii lui si nu se asteptau la asa ceva. Oricum pentru mine acum nu mai conteaza :) .

#15
pawppy

pawppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.09.2006
routerul asta e o copie facuta de niste romanasi dupa modelul asta
http://www.netcorete...cts_2105nr.html
iar ultima versiune firmware a aluia a aparut in decembrie 2004, al meu a venit cu acest firmware desi modificat oleak

#16
cr4zykid

cr4zykid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.03.2007

 pawppy, on Apr 4 2007, 12:16, said:

routerul asta e o copie facuta de niste romanasi dupa modelul asta
http://www.netcorete...cts_2105nr.html
iar ultima versiune firmware a aluia a aparut in decembrie 2004, al meu a venit cu acest firmware desi modificat oleak


Am si eu o ragalie de router RPC IP2105 si l-am luat ca sa impart o conexiune UPC in casa intre 2 comp-uri... toate bune si frumoase l-am cumparat pe 15.ian 2007 si a mers perfect pana pe 24 feb. dupa aia a inceput sa schimbe MAC-uri pe la 5-10 min... l-am dus la service... dupa 2 sapt(10 zile lucratoare) cik s-a  reparat....l-am adus aks si functiona.,.. acum nu mai schimba MAC-uri la 5-10 min .... le schimba la restart/reboot hai tot era bine scoteam WAN-u si dadeam clone la macul pl de retea (ca sa nu ma cert cu cei de la astral/UPC...ii disperasem cu schimbari de MAC)...in fine a mai mers asa pana pe 13 martie.. si de atunci pana acum imi merge pe post de switch  :deadtongue:
treaba care ma deranjeaza cel mai tare este l-am dus la sarvice si nu a facut nici o problema... oare sa fie modemul de vina??? cei de la firma aveau click net... acum m-am gandit sa-i fac un update de firmware ... problema e k am incercat pe site-ul producatorului dar nu au firm pentru asta... si pe lincul de mai sus si nu mere link-ul de down... cina ma ajuta si pe mine cu un firm mai nou sau unul modificat in elgleza sau.... P.S. versiunea curenta este IGD Software, V0.78B1 English version , 2004.12.15. Multumesc anticipat

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Salut.

Am "capatat" si eu un router RPC IP 2105, dar fara manual.
Cautarea cu Google nu a fost cu rezultate pozitive, asa ca daca poate cineva sa posteze acest manual, as ramane indatorat.

Va multumesc in avans.

#18
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Am si eu o dracie de-asta de router  :cursing:
Poate cineva sa posteze softul cu care vine el ? ..ca am pierdut CD-ul.
N-am reusit de nici o culoare sa forwardez porturi pentru ca un calculator din retea sa fie accesibil din exterior ( active pe DC++).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate