Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Urgent! Bolnav la Frankfurt!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tcmd

tcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 17.08.2008
Buna ziua!
Un vecin de-al meu, sofer pe tir, a facut o criza puternica de rinichi pe cand se afla la incarcat in zona industriala a orasului Frankfurt.
Cineva a chemat o ambulanta si a fost transportat la un spital.
Din pacate nu cunoaste limba asa ca habar n-are in ce spital este internat.
Un dr i-a desenat rinichii si astfel a dedus ca are o piatra mare pe care trebuie sa i-o indeparteze printr-o operatie maine, 14.07.
E speriat pt ca este testat in fel si chip cu fel de fel de aparate, iar familia lui e in pragul colapsuluui de ingrijorare.
Daca exista cineva pe acest forum care lucreaza in sistemul  medical din Germania il rog sa-mi spuna sincer daca va fi tratat  corespunzator avand in vedere ca este roman si ca nu poate comunica in limaba germana si nici in alta limba in afara de romana.
Oare trebuie sa plateasca spitalizarea respectiv interventia daca este angajat?

#2
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Stai linistit, va fi tratat excelent, indiferent de nationalitate. Poate e mai bine ca a patit-o in Germania, la noi mi-as face probleme in privinta "tratamentului". Daca are asigurare nu trebuie sa-si faca griji, asigurarea acopera interventia medicala.

#3
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
N-am mai auzit pe cineva sa fie ingrijorat ca in Germania va fi tratat mai prost decat in Romania.
Tocmai ca e "testat in fel si chip cu fel de fel de aparate" ar trebui sa va dea de inteles ca oamenii se preocupa de starea lui si nu ii fac doar un antialgic si il trimit acasa.
Linistiti-va ca e pe maini bune si nu are nevoie sa ii cumparati pansamente, algocalmin, mancare la pachet sau mai stiu eu ce cum e obiceiul la noi. Multa sanatate!

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Subscriu. Sistemul medical din Germania este cel mai bun pe care l-am testat pana acum deci in privinta ingrijirilor medicale sa nu-si faca probleme :). Evident insa ca trebuie sa plateasca. Daca e angajat acolo in mod normal ar trebui sa aiba asigurare medicala care sa ii acopere costul operatiei si a ingrijirii post operatorii. Daca e angajat in Romania presupun ca e asigurat aici asa ca ar trebui sa-i plateasca statul roman (conform aranjamentelor UE). Nu stiu insa cum functioneaza treaba asta si s-ar putea sa fie nevoit sa isi plateasca el tot si apoi sa isi recupereze banii de la statul roman. Costurile sunt foarte mari (ca idee, plimbarea cu ambulanta e 300 euro, pe testate :D).

PS: Asigurarea din Romania ar trebui sa ii acopere stabilizarea situatiei de urgenta insa e posibil totusi sa nu ii acopere restul cheltuielilor ci compania de asigurari sa prefere sa ii plateasca biletul de venire in tara si tratamentul aici. Daca vrei sa il ajuti si are intradevar asigurare in RO, da un telefon la casa de asigurari si intreaba exact care e procedura. Eu stiu ca sanatatea e pe primul loc dar e pacat sa se trezeasca cu o factura de cateva mii de euro pe care nu poate sa si-i recupereze usor.

#5
tcmd

tcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 17.08.2008
Multumesc pt incurajari in ceea ce priveste calitatea serviciilor medicale.
Ramane o alta problema: cheltuielile.
E angajat la o firma de transport din Romania si nu are asigurare medicala privata.
Credeti ca la externare trebuie sa achite totul cash?
In cazul in care afla numele spitalului, sa trimita familia adeverinta de la locul de munca din care sa rezulte plata CAS-ului?
Patronul habar n-are ce sa faca, nu s-a mai confruntat cu asa ceva...

#6
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Posttcmd, on 13th July 2009, 20:28, said:

Multumesc pt incurajari in ceea ce priveste calitatea serviciilor medicale.
Ramane o alta problema: cheltuielile.
E angajat la o firma de transport din Romania si nu are asigurare medicala privata.
Credeti ca la externare trebuie sa achite totul cash?
In cazul in care afla numele spitalului, sa trimita familia adeverinta de la locul de munca din care sa rezulte plata CAS-ului?
Patronul habar n-are ce sa faca, nu s-a mai confruntat cu asa ceva...

Ma gandeam eu ca e asigurat in RO. Dupa cum ziceam, nu stiu exact cum functioneaza treaba asta in zona EU de aia ziceam sa suni tu (sau altcineva) la CNAS sa intrebi cum se face. Eu aveam asigurare in Germania deci nu prea ma interesa, dar parca asa tin minte ca o prietena care avea asigurare la Tiriac (pe vremea aia nu eram in EU deci nu mergea cu CNAS) a platit totul din buzunar si dupa aia si-a recuperat o parte din bani de la asigurator...

Am uitat sa intreb de cardul european de sanatate. Il are la el?


PS: Uite ce am gasit: http://www.romaniali...trainatate.html

http://www.cnas.ro/?id=222

#7
tcmd

tcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 17.08.2008
Gata!S-a rezolvat.A eliminat piatra si maine va fi externat.Dr a adus un vorbitor de romana la bolnav si i s-a explicat ca factura de la spital (1700 E) trebuie achitata in 14 zile de catre CNAS.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate