Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Amprenta la sol 35mp

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
CTH_1987

CTH_1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.04.2009
Salutare,

Am cumparat de curand 2 parcele de 500mp. Pe una din ele vreau sa construiesc o casuta foarte mica, intr-un buget redus, in care sa locuiesc cativa ani pana imi fac pe cealalata casa visurilor mele.
Principala mea problema este ca nu stiu exact cat de viabila este solutia.
Terenul este extravilan, momentan fara utilitati, dar anul acesta se rezolva cu curentul electric in zona. Oricum cand o sa ma hotarasc sa construiesc voi cumpara un generator pana finalizez constructia. Ma intereseaza daca stie cineva cum stau lucrurile cu autorizatiile de constructie pe extravilan.
Vreau casa sa semene oarecum cu apartamentul in care stau acum. La parter sa intru intr-un hol, sa ajung la bucatarie si living de acolo, si in loc de alt hol pt dormitor si baie, sa am scari care duc la mansarda, unde este un dormitor si o baie.
Casa o sa o construiesc singur, ajutat de prieteni, pentru a reduce costurile.
Betonul il voi face cu betoniera la fata locului de asemenea.
Din estimarile mele facute pe baza costurilor auzite la altii si vazute in magazine n-ar trebui sa coste chiar asa de mult.
Am sanse sa o construiesc in 10 000lei la rosu?. Nu uitati sa luati in calcul ca nu platesc forta de munca si ca vreau doar 35mp parter, iar mansarda sa am o inaltime decenta (minim 1,8m) pe 20mp.
P.S. Casa vreau sa o fac din BCA.

#2
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 CTH_1987, on 12th July 2009, 01:14, said:

Ma intereseaza daca stie cineva cum stau lucrurile cu autorizatiile de constructie pe extravilan.
lucrurile stau prost, daca n-ai timp si rabdare.
de obicei, se face mai intai trecerea terenului din extravilan, in intravilanul agricol si apoi in intravilanul construibil.
da-i si tu o cautare pe net, cu gogu "autorizatiile de constructie in extravilan" si te cam lamuresti.
mergi oricum si la primarie.

#3
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
ma indoiesc ca o s-o faci cu 10 000 la rosu(la rosu intra si acoperisul?) 10 000 RON  = 100 mil LEI
am un prieten care a construit de curand un garaj de 30mp din OSB ,acoperit  cu tigla metalica si l-a costat 15000 RON, din care 1000 sau 1500 a fost usa pt accesul auto.

#4
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Poate ar trebui sa analizezi un pic mai in ansamblu problema:cat o sa te coste la final aceasta casuta (timp,bani si munca),cam cati ani ai de gand sa stai in ea si ce o sa faci cu ea dupa,daca mai recuperezi investitia sau daca merita,ori mai bine stai cu chirie acesti cativa ani si faci din prima ceea ce-ti doresti.

#5
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006

 CTH_1987, on 12th July 2009, 01:14, said:

Am sanse sa o construiesc in 10 000lei la rosu?. Nu uitati sa luati in calcul ca nu platesc forta de munca si ca vreau doar 35mp parter, iar mansarda sa am o inaltime decenta (minim 1,8m) pe 20mp.
P.S. Casa vreau sa o fac din BCA.

nu prea as vedea eu cum faci tu casa cu 10.000 lei la rosu ...poate daca faci calculul in euro.....
un calcul simplu o casa de 35 mp(5m x 7m ) cu inaltimea de 2.5 m fara pereti interiori o sa iti "inghita" cam zic eu  15 mc de BCA
1mc e in jur de 220-250 ron...deci intre 3300- 3750 ron...plus fier beton,lemn pt cofrare etc.....
nu iti spun asta sa te descurajez dar 10.000ron nu cred ca ajung.....
oricum fi tare si spor la treaba...e mai greu pana te apuci de munca...apoi incet incet vei finaliza lucrarea....

#6
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
in functie de cat de numeroasa e familia ta, poti incerca sa faci ceva de genul....

Attached Files


Edited by baldovica, 13 July 2009 - 10:26.


#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

 baldovica, on 13th July 2009, 11:24, said:

in functie de cat de numeroasa e familia ta, poti incerca sa faci ceva de genul....
de unde ai luat pozele?

#8
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007

 conu71, on 13th July 2009, 12:24, said:

de unde ai luat pozele?


http://www.modern-shed.com
http://www.trendir.c...odern-sh-1.html

#9
CTH_1987

CTH_1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.04.2009
Ideea cu casa este urmatoarea: eu in momentul de fata am un apartament in care locuiesc, insa veniturile care le am nu imi permit sa platesc si rata la banca pentru teren si sa pun un ban serios de-o parte pentru casa. Asa daca imi construiesc ceva intr-un buget suportabil in care sa ma mut, inchiriez apartamentul si fac bani de casa care mi-o doresc.
Am 2 variante pentru constructia ei:
1) o fac pe a 2-a parcela de teren si ori o vand cu tot cu parcela, sau cine stie...daca imi merge bine le pastrez pe amandoua si o las acolo ca un loc al meu unde sa mai mesteresc cate ceva;
2) o fac pe aceeasi parcela pe care fac casa, in spatele curtii...si vad dupa ce o sa ridic casa ce se alege cu ea.
Asta va ramane sa vad cand ma apuc sa torn fundatia...daca doamne ajuta ma apuc.
Sa o luam putin logic.
BCA ma costa 4000 lei. Lemnul pentru cofrare si acoperis il gasesc eu. Fierul....cat fier sa trebuiasca ca in principiu la stalpii de sustinere imi trebuie...care oricum nu intra mult...ca fundatia merge si mai perpelita tinand cont de scopul si durata de viata care mi-o doresc pentru ea. Iar acoperisul...eh...poate iau tigla second ca am auzit ca este relativ ieftina. Sau poate ies mai ieftin cu altceva. Oricum tinand cont ca in pod o sa am dormitorul....vreau un acoperisi totusi bunicel.
Adica am pe cineva care si-a ridicat acum casa la rosu...140mp...cu 30 000lei manopera la firma de constructii, 100 000 lei. A zis ca fundatia l-a costat 12 000 daca nu ma insel. Nu a facut deloc beton la mana.
Ma intereseaza sa construiesc cat e inca extravilan terenul deoarece am inteles ca este mult mai mic costul autorizatiilor. Daca cineva a mai facut asa ceva, chiar mi-ar placea sa stiu detalii.
baldovica la prietenul cu garajul...pe ce s-au dus toti acei bani?
Ideea este ca am mai pus pe hartie aproximativ cu un prieten acum ceva timp...si nu a dat mult prea rau cu virgula.
Iar camerutele acelea de lemn imi plac....dar au scoruri foarte mari :)

#10
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 CTH_1987, on 13th July 2009, 23:05, said:

Ma intereseaza sa construiesc cat e inca extravilan terenul deoarece am inteles ca este mult mai mic costul autorizatiilor.
poate sunt prea insistent, dar ai intrebat la primarie daca-ti dau aut. de constructie pe extravilan?
unde sunt terenurile, daca ne poti spune?

Edited by casuta_papusilor, 13 July 2009 - 22:21.


#11
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Doar o idee:vinde o parcela,vinde apartamentul,stai cu chirie cateva luni la un prieten..o ruda,intr-o rulota...cum poti pana ridici casa,si ai bani de casa la cheie,daca nu e prea mare si cu pretentii,cel putin o parte din casa unde poti sta bine-merci pana o finalizezi.Nu te grabi ca sunt bani multi in joc si ma gandesc ca tre sa muncesti pt ei...nu crezi?

#12
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

 CTH_1987, on 12th July 2009, 01:14, said:

Terenul este extravilan, momentan fara utilitati, dar anul acesta se rezolva cu curentul electric in zona. Oricum cand o sa ma hotarasc sa construiesc voi cumpara un generator pana finalizez constructia. Ma intereseaza daca stie cineva cum stau lucrurile cu autorizatiile de constructie pe extravilan.

din cate stiu pe extravilan poti face doar anexe agricole, sau casute usoare, fara fundatie

#13
CTH_1987

CTH_1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.04.2009
Terenul este in Pielesti, langa Craiova. Cineva de la primarie de acolo mi-a spus cand am intrebat daca are idee cand trec in intravilan ca pana va trece pot sa construiesc oricum ca anexa agricola. In Craiova este la moda acest lucru. Vezi vile cu 2-3 etaje ce sunt anexe agricole.
Vandutul apartamentului oricum nu este o varianta fiindca chiar de asta am luat in calcul varianta cu construirea a ceva mic...pentru a putea pastra si apartamentul.
Ideea este ca as vrea sa stiu daca este cineva care a facut o casa de dimensiuni asemanatoare...sau sa zice..duble...triple...cu beton la betoniera...materialele cumparate de el si are o cifra la cat au ajuns...fara forta de munca. Curand chiar o sa revin cu ceva calcule ca sa vedeti de ce consider eu plauzibila aceasta suma de 10 000lei.

#14
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Sa faci betonul pentru structura de rezistenta la minibetoniera in curte este o greseala imensa dupa parerea mea.

Nu ai sa scoti marca betonului din lopata nici intr-o mie de ani. Nu mai vorbim de raportul apa/ciment care trebuie sa fie destul de strict ca sa nu ai fisuri din contractie. Curba granulometrica deja este science fiction daca iti povestesc si de ea.

Plus de asta daca trebuie sa torni o grinda mai maricica ce faci? Pana prepari tu 3-4 betoniere iti intra betonul in priza si nu mai ai omogenitate in grinda aia.

Pune mana si cumpara betonul de la statie, preferabil statie computerizata care dozeaza singura toate cantitatile si respecta granulometria agregatelor. Si in niciun caz sa nu pui apa in beton daca ti se pare prea vascos. La unele aspecte chiar nu este cazul sa te ieftinesti.

Nu am stat sa analizez ce cantitati de beton iti trebuie pe etape pentru o amprenta la sol de 35mp dar in mod sigur intrunesti cantitatile minime pentru care se misca betoniera de la statie. Daca cantitatile de beton sunt prea mici pentru a fi fezabil sa aduci pompa si betoniera, mareste un pic casa pentru ca pretul pe metrul patrat de suprafata construita nu creste aritmetic cu suprafata.

#15
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 CTH_1987, on 14th July 2009, 15:14, said:

Terenul este in Pielesti, langa Craiova. Cineva de la primarie de acolo mi-a spus cand am intrebat daca are idee cand trec in intravilan ca pana va trece pot sa construiesc oricum ca anexa agricola. In Craiova este la moda acest lucru. Vezi vile cu 2-3 etaje ce sunt anexe agricole.
daca e la craiova, e bine. poti orice acolo! ma agitam degeaba cu extravilanul
craiova e o alta romanie! e OLTENIA, eterna terra nova. unde sint schimbati sefii politiei cand au chef jmekerii!

 CTH_1987, on 14th July 2009, 15:14, said:

Curand chiar o sa revin cu ceva calcule ca sa vedeti de ce consider eu plauzibila aceasta suma de 10 000lei.
revino(ti)!!!   :habarnam:  abia asteptam calculele!

#16
aurora56

aurora56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 25.02.2007
eu nu am sa te dezamagesc .Am obtinut saptamana trecuta autorizatie pentru constructie in extravilan (50 metri patrati amprenata la sol cu pod inalt nu mansarda) Inaltimea casei =6.85 m.In pod poate poti construi o camera .Cand terenul va intra in viitor in intravilan poti sa-i schimbi functiunea casei si sa o modifici un pic (alta autorizatie) dar cel putin o ai ridicata.Dupa acelasi principiu merg si eu.Asa ca proiecteaz-o in asa fel incat mai apoi sa o poti modifica .Am obtinut grau autorizatia, a durat din 4 aprilie pana pe 3 august asta dupa ce primarul mi-a cerut sa renunt la mansarda asa ca trage concluziile.In plus la mine nu va fi lociunta definitiva ci un loc unde sa ma retrag din cand in cand cand am nevoie de liniste.

#17
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
intereseaza-te daca poti construi in extravilan pe piloni fara aut d constructie. pe piloni = fara fundatie.

si ia in calcul ideea de a face casa de lemn.

si...sa torni stalpii la betoniera mica...eu n-as face asta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate