Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Universitatile Spiru Haret si Petre Andrei au ramas fara acreditare.

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#37
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Din partea mea, sa le dizolve, oricum produc "specilalisti" pe banda rulanta, toti prostii fac si ei o facultate particulara, caci la stat (cu toate ca acum daca articulezi doua cuvinte nu ai treaba cu admiterea), nu sunt in stare sa intre.
Stau si ma gandesc cat de prost trebuie sa fie un elev, ca sa faca o facultate de 3 lulele, 3 surcele si aia la particular.

Cred ca ar fi mult mai bine sa se gandeasca la o postliceala pe care sa o faca bine, ar castiga si el si economia mai mult.

Edited by Tom_Cat, 11 July 2009 - 07:55.


#38
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Partea nasoală e că universitățile de stat au zis la un moment dat că sunt la concurență cu cele private (habar n-am de ce). De atunci au renunțat la examene de admitere pentru ca să nu rămână fără studenți. Efectul a fost că nivelul celor amiși a scăzut, numărul lor a scăzut și el (prietenii de la agenția națională de statistică știu de ce) și răspunsul mediului universitar a fost să scadă cerințele la examinare. În momentul de față universitățile de stat seamănă tot mai mult cu cele private: taxe mari, examenele se iau ușor, studenții nu știu să formuleze o propoziție. Singurul lucru care le diferențiază este cercetarea: la stat e normă, la privat e treaba fiecăruia. Și, bineînțeles, numărul de absolvenți. Chiar sunt curios unde se vor angaja anul ăsta 56 000 de specialiști în științe juridice și economice. Probabil la vreun combinat zootehnic.

#39
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 alalaltu, on 10th July 2009, 15:11, said:

Si daca te gandesti ca unul dintre ei intr-o buna zi ti-ar putea fi avocat....  :confuzzled:

Parfum!
Sa vezi distractie daca iti este medic! :naughty:

#40
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008

 CapitanuPICARD, on 11th July 2009, 11:26, said:

Parfum!
Sa vezi distractie daca iti este medic! :naughty:

alalaltu, Capitane, sa fim seriosi...tre sa fii CRETIN sa iti angajezi un avocat cu dreptu facut la spiru iar din fericinre spiru haret nu are facultate de medicina  :D

#41
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
:lol:
tu, cand te duci la avocat sau la medic, ii ceri diploma de absolvire?

#42
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 TheShen, on 11th July 2009, 11:56, said:

alalaltu, Capitane, sa fim seriosi...tre sa fii CRETIN sa iti angajezi un avocat cu dreptu facut la spiru iar din fericinre spiru haret nu are facultate de medicina  :D

stai sa ii vezi pe cei care vor face dreptul in 3 ani -_-

eventual si medicina intr-un week-end

#43
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 CapitanuPICARD, on 11th July 2009, 12:16, said:

:lol:
tu, cand te duci la avocat sau la medic, ii ceri diploma de absolvire?


Tu nu, dar aia de la Medsana, Medicover si restul de companii private de sanatate se uita pe cine angajeaza.

#44
Gallente

Gallente

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 08.06.2009

 irinuca8082, on 10th July 2009, 15:10, said:

si cand te gandesti ca diploma unui retard de la spiru are acceasi valoare cu cele de la SNSPA , sa nu ma zgarii pe ochi?


SNSPA? :thumbup:  Vai de tine  :thumbdown:

#45
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Universitate de c'c't, cum sunt toate universitățile apărute după revoluție (inclusiv cele de stat de după revoluție).

 CapitanuPICARD, on 11th July 2009, 12:16, said:

:lol:
tu, cand te duci la avocat sau la medic, ii ceri diploma de absolvire?
La medic eu aș fi în stare, dacă m-ar opera. Dacă nu văd unu dintre cele 5 (București, Iași, Cluj, Timișoara, Târgu Mureș) mari centre din țară, nu m-aș da pe mâna lui.

#46
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 m3th0dman, on 12th July 2009, 22:26, said:

...

La medic eu aș fi în stare, dacă m-ar opera. Dacă nu văd unu dintre cele 5 (București, Iași, Cluj, Timișoara, Târgu Mureș) mari centre din țară, nu m-aș da pe mâna lui.

ar trebui sa te uiti si la data admiterii

daca nu ma insel, de ani buni la Timisoara se intra fara examen ... concurs de dosare

iar in Iasi sunt sub un candidat pe loc, deci se intra cu 5 (umflat bine) -_-


asa ca centrul universitar nu mai este o garantie suficienta

#47
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 brigazile_martirilor, on 11th July 2009, 13:01, said:

Tu nu, dar aia de la Medsana, Medicover si restul de companii private de sanatate se uita pe cine angajeaza.

:lol:
asta a fost gluma de weekend sau cum?
de ceea ce s-a intamplat la CM Unirea nu ai auzit? si aia s-au uitat pe cine au angajat?
s-a umplut Romania de facultati de kkt care scot absolventi de kkt.
e clar ca trebuie facuta curatenie si s-a facut primul pas.
iar aia care dau navala in orase (cu banii obtinuti de la mamica si taticu care au vandut varza si cartofii pe bani buni) si-si platesc diplomele, sa se duca ei... acolo unde se pricep sa faca ceva bun si cu folos.

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003
Incepe judecarea cu ministerul... cum va spuneam mai sus, miza este admiterea, nimic mai mult, ministerul stie ca a facut ceva ilegal incalcand legea organica a invatamantului si mintind dupa aia <_< Sper sa nu se limiteze la asta si sa puna problema invatamantului nediscriminatoriu si la UE sa le dea peste botic pt ce au facut, sa zboare Ecaterina de la sefie, e mai varza ca Adomnitei :)

http://www.stiripesc...iei/327061.html

 CapitanuPICARD, on 12th July 2009, 22:41, said:

s-a umplut Romania de facultati de kkt care scot absolventi de kkt.
e clar ca trebuie facuta curatenie si s-a facut primul pas.
E invidie multa, o sa vezi ca nu se va intampla nimic, doar ifose si fitze ale celor invidiosi pe altii pt ca reusesc :) Primul pas real la curatenie este scoaterea directorilor de universitati de la stat (degeaba) oricum ramasi fara studenti dar cu salarii enorme si care mai si vroiau sa cumuleze pensia, refacerea structurii cu oameni de calitate si dupa aia mai vorbim de stat, desi in orice tara cizilizata invatamantul superior este privat in proportie covarsitoare iar discutiile de calitate o faci cu acte si recunoasterea in mana nu dupa cum i se pare lui Costel si Vasile, ca vai draga ce naspa e ca uite eu am dat bani la stat dar ala la privat a dat bani mai putini muhahahaha :)

Si as mai aminti ca invidiosii nu au de ce sa se teama de privat pt ca aprox 70% din privati care termina studiile oricum pleaca din Romania si ramane loc si pt ceilalti... din pacate pt tara asta, deci nu e nici o concurenta :P Iar argumentul cu statul care a investit in aia si vai pleaca din tara nu mai tine ca sunt banii lor nu este gratuit... statul sa se spele pe maini cu ce poate :)

Edited by andreic, 12 July 2009 - 22:12.


#49
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

 CapitanuPICARD, on 12th July 2009, 22:41, said:

s-a umplut Romania de facultati de kkt care scot absolventi de kkt.
e clar ca trebuie facuta curatenie si s-a facut primul pas.
iar aia care dau navala in orase (cu banii obtinuti de la mamica si taticu care au vandut varza si cartofii pe bani buni) si-si platesc diplomele, sa se duca ei... acolo unde se pricep sa faca ceva bun si cu folos.

Asa e, din pacate. Pe vremea comunismului, parintii doreau sa-si trimita copiii la facultate, asta era una dintre dorintele cele mai mari - copiii sa devina niste domni . Totusi, concurenta la examenul de admitere era o sita destul de deasa pentru aspiranti.

 andreic, on 12th July 2009, 23:01, said:

E invidie multa, o sa vezi ca nu se va intampla nimic, doar ifose si fitze ale celor invidiosi pe altii pt ca reusesc :) Primul pas real la curatenie este scoaterea directorilor de universitati de la stat (degeaba) oricum ramasi fara studenti dar cu salarii enorme si care mai si vroiau sa cumuleze pensia, refacerea structurii cu oameni de calitate si dupa aia mai vorbim de stat, desi in orice tara cizilizata invatamantul superior este privat in proportie covarsitoare iar discutiile de calitate o faci cu acte si recunoasterea in mana nu dupa cum i se pare lui Costel si Vasile :)
Or fi decanii aia cum or fi, dar sa nu uitam ca multi dintre profesorii aia universitari predau si la privati. Cat despre invidie, tine-o pentru tine. Nimeni nu cred ca e invidios pe un absolvent de facultate privata, poate vreun nea Caisa crescut la coada vacii.
Si as mai aminti ca invidiosii nu au de ce sa se teama de privat pt ca aprox 70% din privati care termina studiile oricum pleaca din Romania si ramane loc si pt ceilalti... din pacate pt tara asta, deci nu e nici o concurenta :P
Andreic, io cred ca tu ai complex cu facultatile de stat

Edited by Delano, 12 July 2009 - 22:17.


#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

 Delano, on 12th July 2009, 23:15, said:

Totusi, concurenta la examenul de admitere era o sita destul de deasa pentru aspiranti.
Nope, era o sita de bani doar :) Si pe vremea lui Ceausescu admiterile tot cu telefoane se puteau rezolva, prin filiera meditatiilor cateodata...

 Delano, on 12th July 2009, 23:15, said:

Or fi decanii aia cum or fi, dar sa nu uitam ca multi dintre profesorii aia universitari predau si la privati.
E drept, de aia m-am referit doar la unii :) Asa este unii sunt in 2 si sunt oameni performanti in activitate iar altii au plecat la privat demult, fiecare cum a putut. Nici nu are cum sa fie altfel... cand s-a deschis invatamantul privat de unde profesori, normal ca de la stat au venit.

 Delano, on 12th July 2009, 23:15, said:

Cat despre invidie, tine-o pentru tine.
Pai nu e a mea, nu am cum sa tin ce nu am :)

 Delano, on 12th July 2009, 23:15, said:

Andreic, io cred ca tu ai complex cu facultatile de stat
Nu cu institutiile in sine, cu ele n-am nimic, am ce am cu oamenii care le conduc si cu ministerul invatamantului care e praf, cred ca esti de acord si tu ca o tara intreaga vede efectul invatamantului "de stat" in generatiile curente :P

Edited by andreic, 12 July 2009 - 22:27.


#51
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

 andreic, on 12th July 2009, 23:20, said:

Nope, era o sita de bani doar :)
Poate, la medicina. Dar nu exista inflatia asta de absolventi scosi pe banda rulanta. Am cunoscut destui din astia facuti la privat, cu mici exceptii, nici macar n-au invatat sa gandeasca . :)

#52
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 andreic, on 12th July 2009, 23:20, said:

Nope, era o sita de bani doar :) Si pe vremea lui Ceausescu admiterile tot cu telefoane se puteau rezolva, prin filiera meditatiilor cateodata...
..

era concurenta 10-13 candidati pe un loc

fata de 1 candidat pe 2 locuri acum


poate intrau si 2-3 pile, dar restul invatau pe ruptele pentru un loc la o facultate buna

#53
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006
Zic mersi ca nu m-am luat dupa ai batrani sa ma duc la astia. Dadeam cu banu' de-a zvarlita aiurea.

#54
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
d-aia e sistemu juridic pe butuci? c-au apărut puhoi de absolvenți de la spiru, dupe 3 ani de facultate care umplu acu tejghelele de la carfur și metro la încasat bani de la clienți sau ca încărcători descărcători dă marfă? măi să fie!

bunăoară, ăștia cu ciclurile bolonia au dat-o cu stângu-n dreptu nu numa cu dreptu, ci mai ales cu facultățile alea cu profil real. că nu-i așa, în primu an tre să faci matematici, în al doilea nițcai electrotehnici, iar în al treilea te scuipă facultatea-n câmpu muncii ca viitor șomer neștiutor dă nimic. dar, nu-i așa, ai diplomă de la stat, maaaaaaareeee șmen'. pentru aceeași țeapă poți opta liniștit, contra cost, pentru un FR/ID la SH. că și în cadru facultăților unde a patronat madam androneasca (aia garantată de vanghelie) erau examene la care studenții se băteau cu pumnu-n piept c-au luat examenu la dănilă(RIP) cu servite/copiuțe/șamd. da, nu-i așa, nici upb-ul nu-i sh, că deh. nu se cade, are firmă dom'le.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate