Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Transpiratie abundenta

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Păi mergînd pe ideea că ai avut în ultimul timp o oarecare hiperglicemie, hgb glicozilată oferă o estimare a glicemiei medii pt o perioadă ce poate varia de la 6 pînă la 12 săptămîni. Sunt unii care afirmă că este reprezentativă doar pt ultimele 4 săptămîni, deci părerile sunt împărțite.

Părerea mea personală, este că fumatul presupune un efort de adaptare mărit, ceea ce se traduce în creșterea temporară a cortizolului, după care urmează inevitabil colapsul (30 de tigari / zi ?).

În acest timp, DHEA înregistrează o cădere abruptă și oarecum ireversibilă (îmbătrînirea). Unde-s anii tinereții... :lol:
[ http://www.benbest.com/nutrceut/DHEAages.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

------------------------------------
Adică conform cu ce am mai citit prin diferite surse, sarcina alostatică (efortul de adaptare) trebuie să fie cît mai redusă.

Recte, este o mare diferență între viața de București cu a unui oraș de provincie amărît, mediu rural, stațiune etc.
Am pe undeva un regim ce poate fi adaptat pt dumneata, merită să arunci o privire.
Să văd dacă îl găsesc, nu stau să scriu din nou.

#38
botik2010

botik2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.04.2010
buna ziua ,am si eu o intrebare....prietenul meu transpira foarte mult....nu este mirositoare ...transpira mult la cap si pe spate....cam ce analize ar trebui sa faca, care ar putea fi cauza?

merci mult!

#39
e46bmr

e46bmr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.07.2010
Am aceasta forma de transpiratie abundenta de prin clasa a VI-a, acum am 31 de ani. Sunt o pers de sex M. De obicei transpiratia este incolora, inodora dar de curand a avut si in cazul meu acea culoare maro insa am redus cafeaua si a revenit la normal. Din ce am observat se declansaza mai ales in timp ce consum cafea, "Irig" stand degeaba. Chiar degeaba nu stau de obicei "rumeg" un gand o idee un plan. Aceeasi forma de transpiratie abundenta am intalnit-o si la mama mea. Sufar de talasemie minora( usoara anemie) deasemenea mostenita de la mama.
Din cate imi aduc aminte deci cu ceva timp in urma, am avut si o usoara inflamare a ganglionilor cu usor disconfort in zona axilelor.Ca declansator am nominalizat cafeaua si doresc sa mai adaug starile emotionale, solicitarile de orice fel din timpul zilei. Bine cafeaua e posibil doar sa amplice aceste stari deci sa nu aiba doar un efect diuretic. De fumat m-am lasat de la inceputul lunii februarie.2012.

Edited by e46bmr, 18 April 2012 - 12:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate