Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

credis vs fmi

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#37
NightZel

NightZel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2009

View Postkahn_2, on 12th July 2009, 23:06, said:

Targul de facultati? Ce-i aia??? O fi vreo chestie de prin mileniul trecut, in mileniul asta exista net

Ai vazut vreodata un copac?Nu, .JPG nu se pune...


Serios acum, am dat exemplul macroeconomiei pentru ca e o disciplina care se studiaza...la poli...la o facultate bazate pe informatica cu o concurenta acerba ,nu zic care, ai programele pe ani daca nu le-ai studiat pana acum.Si daca tot suntem in secolul netului,de ce ne mai ducem la facultate?Hai sa ne montam webcamurile acasa si sa facem conferinta cu proful,in timp ce el e in Tenerife, cu sucul de nuca de cocos cu umbreluta in mana.Si noi putem sa ne uitam la un film in acest timp daca materia e usoara.


Nu am terminat ASE-ul.Daca chiar vrei sa afli cine sunt,e usor de dat de mine,dar nu ar avea rost;nu reprezint nici o institutie. Nu am nici o conexiune cu echipa Credis...de fapt,singura legatura ar fi ca am intrat putin in vorba cu un domn de acolo la un festival din ala medieval numit "targ de universitati" de care zici ca nu ai auzit, si a fost foarte amabil spre deosebire de pipitzele de alaturi de la Ase care ziceau sa astept sa vina decanul sa-mi raspunda la intrebari ca ele sunt puse doar sa zambeasca frumos.La poli erau oameni amabili dar care se cam grabeau sa-ti dea un pliant si sa te expedieze(nu era vina lor,era multa lume ingramadita acolo.


Felicitari pentru mediile la bac,dar uite un sfat care posibil deja sa-l stii:la admitere la mate se cer si capitole care nu intra in programa de bac si care se studiaza cam pe fuga in liceu.(vectorii in spatiu cred ca s-au scos dar conicele sigur au ramas,si exemplele pot continua).Si in asemenea cazuri degeaba esti bun la mate daca nu reusesti sa rezolvi o grila banala pentru ca nu stii o formula si pierzi aiurea puncte.

Edited by NightZel, 12 July 2009 - 23:34.


#38
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View PostNightZel, on 13th July 2009, 00:30, said:

Serios acum (...) Nu am nici o conexiune cu echipa Credis...

"Serios acum", faptul ca esti un membru nou pe softpedia si - ce coincidenta! - ai inceput sa postezi exact pe 10 iulie, adica  a doua zi dupa ce eu am trimis un email catre primele 6-7 nume din "echipa" Credis, (pentru a atrage atentia asupra acestui forum) ma face sa cred ca nu esti chiar atat de neutru cum vrei sa pari.
Oricum, poti fi cine vrei tu, dar cu "conversatii" din astea ne cam indepartam de subiect. Nice try dar... degeaba! Ideea ramane - si anume ca, pana acum, nu am aflat nimic din ce ne interesa despre Credis ! Doar abureala si promisiuni nerespectate ! Si cat de simplu ar fi fost sa ni se raspunda cinstit la cateva intrebari, in loc de toata mascarada asta!

Chiar te rog, da-ne si noua datele acelui domn amabil de la festivalul medieval, poate stie el mai multe  :lol: Eventual, si telefoanele "pipitzelor" !  :lol:  :lol:

Edited by kahn_2, 13 July 2009 - 00:24.


#39
alexutzu90

alexutzu90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.01.2007
:))

acum 2 minute am sunat la credis.. secretara mi-a spus ca cele 2 probe se sustin pe 22 iulie.. cand am intrebat-o si de orele la care se sustin, mi-a raspuns k o sa afam pe 20-21.. misto, nu?

#40
NightZel

NightZel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2009
Pai,daca tot ai urmarit asa atent threadul si postarile mele atunci cum de nu ai tras concluzia logica ca sunt ca si tine un absolvent de clasa a 12a?Sau puteai folosi acea unealta mistica Internetul ,de care tot vorbeai,dar fie.Si daca eram din echipa Credis,nu ar fi fost in interesul meu sa prezint avantajele de aici si nu sa fac o paralela cu Poli,un institut care din discutiile anterioare reiese ca nu mai are nevoie de prezentare?(sau poate motivul pentru care intrebam de orele de limbi straine si sport erau pentru ca aveam o vendetta personala cu acei profi si nu aveam altfel cum sa le scot secretele la cancelaria facultatii)Telefonul domnului nu l-am luat pentru ca nu a fost nevoie,mi-a dat lamuriri suficiente la momentul respectiv iar cele 2 stimabile domnite de la poli nici atat.

Edited by NightZel, 13 July 2009 - 11:04.


#41
motanel_adrian

motanel_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.02.2007

View Postalexutzu90, on 13th July 2009, 10:12, said:

:))

acum 2 minute am sunat la credis.. secretara mi-a spus ca cele 2 probe se sustin pe 22 iulie.. cand am intrebat-o si de orele la care se sustin, mi-a raspuns k o sa afam pe 20-21.. misto, nu?

Hm... :huh: ciudat... si eu am sunat astazi si au spus ca nu s-a stabilit data admiterii....

#42
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Raspunsul la intrebarile despre 'facultatea fantoma', lipsa de pe site-uri, etc , dupa parerea mea e simplu:
http://www.edu.ro/indexx.html (site ministerul educatiei), primul link din stanga:
Hotărârea Guvernului nr. 749/2009 pentru aprobarea Nomenclatorului domeniilor, a structurilor instituțiilor de învățământ superior și a specializărilor/programelor de studii universitare de licență acreditate sau autorizate să funcționeze provizoriu organizate de acestea

Pagina 21 - incepe Universitatea din Bucuresti
Pagina 23, Departamentul Tehnologii, nr credite, etc. - Hotarare de Guvern (!)

Legat de locurile in camin, am intrebat la secretariat si am postat in primul meu raspuns pe acest thread :-)

Quote

Dupa cunostintele mele, la acest moment, Facultatea de Tehnologia Informatiei are repartizate 75 locuri in cele 8 camine ale Universitatii. Aceste locuri vor fi distribuite conform algoritmului respectiv intre toti studentii (toti anii de studiu) eligibili.
De asemenea, cel putin 2 camine sunt la ora asta in renovare, deci este probabil ca numarul de locuri sa fie suplimentat la finalizarea lucrarilor.

Legat de admiterea in paralel cu politehnica, fiecare vede din partea lui :-) . Dati-mi voie sa va povestesc niste experiente din prisma 'organizaotrului admiterii / organizatorului procesului de invatamant'  (desi eu nu ma ocup direct de partea cademica, aud si eu povestile, in mod evident) :
vin la admitere 100 de studenti, dau examen, intra, totul e minunat. vine ziua cand se decid (intrati si la x, si la y, si la Z), opteaza, ramai cu 80 (40?, ma rog, sigur mai putini). Incepe un proces de redistribuire, suna pe cei de sub linie, etc.

Apoi vine anul 1 si constati ca nu trec de examenul XXX, sau YYY, desi teoretic nu trebuiau sa aibe probleme. SI tot asa.

Calitatea studentilor este foarte importanta, pentru ca nu se poate (si nimeni nu isi doreste) ca dupa 2 ani sa mai ramai cu 25% din studentii care au promovat examenul de admitere.
In prezent, raportul de locuri la facultate  vs absolventi de liceu este 'gresit' si duce la situatia la care multe facultati ajung sa dea 2, 3 sesiuni de admitere, doar doar aduna oamenii.

Problema e ca vrei ca oamenii pe care i-ai adunat sa ii poti duce pana in anul final, nu sa aduni unii de dragul de a-i aduna, si apoi sa cobori standardele pentru a-i trece. Nu e vorba de 'orgoliu' ci de faptul ca , o componenta cheie a asigurarii calitatii in procesul educational sunt chiar studentii. Trebuie sa ai si studenti buni ca sa poti face educatie de calitate.

Legat de planul de invatamant, de-a lungul timpului am observat si eu blocajul asta psihologic in a-l arata, nu il pot explica, nu sunt intr-o pozitie din care sa pot face ceva...

Din cate stiu (adica STIU!) exista si 'grafica pe calculator' 1 semestru si 'inteligenta artificiala' 1 semestru.
Intre noi :-) fie vorba, materia 'inteligenta artificiala' are asa un nume frumos si nu are nci o legatura c ce credem noi ca vom studia :-)
Exista sportul ca materie facultativa.


@ banuiala legata de cine e NightZel: eu sunt 'ala' cu economia din echipa Credis :-) nu night zel. M-am si prezentat cand am inceput sa scriu pe acest subiect  :huh:
Nu sunt la curent daca vreunul din cei vizati in email si-a facut cont sa scrie, nu recunosc nickname ul.
De asemenea, va scriu aici in calitatea de co-forumist care poate sa raspunda la niste intrebari din domeniul in care lucreaza.

#43
momotara

momotara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.06.2007

View Postwatcher, on 13th July 2009, 12:51, said:

Raspunsul la intrebarile despre 'facultatea fantoma', lipsa de pe site-uri, etc , dupa parerea mea e simplu:
http://www.edu.ro/indexx.html (site ministerul educatiei), primul link din stanga:
Hotărârea Guvernului nr. 749/2009 pentru aprobarea Nomenclatorului domeniilor, a structurilor instituțiilor de învățământ superior și a specializărilor/programelor de studii universitare de licență acreditate sau autorizate să funcționeze provizoriu organizate de acestea

Pagina 21 - incepe Universitatea din Bucuresti
Pagina 23, Departamentul Tehnologii, nr credite, etc. - Hotarare de Guvern (!)

In documentul acela scrie autorizata provizoriu. Deci nu e acreditata?

#44
alexutzu90

alexutzu90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.01.2007

View Postwatcher, on 13th July 2009, 12:51, said:

Raspunsul la intrebarile despre 'facultatea fantoma', lipsa de pe site-uri, etc , dupa parerea mea e simplu:
http://www.edu.ro/indexx.html (site ministerul educatiei), primul link din stanga:
Hotărârea Guvernului nr. 749/2009 pentru aprobarea Nomenclatorului domeniilor, a structurilor instituțiilor de învățământ superior și a specializărilor/programelor de studii universitare de licență acreditate sau autorizate să funcționeze provizoriu organizate de acestea

Pagina 21 - incepe Universitatea din Bucuresti
Pagina 23, Departamentul Tehnologii, nr credite, etc. - Hotarare de Guvern (!)

Legat de locurile in camin, am intrebat la secretariat si am postat in primul meu raspuns pe acest thread :-)


Legat de admiterea in paralel cu politehnica, fiecare vede din partea lui :-) . Dati-mi voie sa va povestesc niste experiente din prisma 'organizaotrului admiterii / organizatorului procesului de invatamant'  (desi eu nu ma ocup direct de partea cademica, aud si eu povestile, in mod evident) :
vin la admitere 100 de studenti, dau examen, intra, totul e minunat. vine ziua cand se decid (intrati si la x, si la y, si la Z), opteaza, ramai cu 80 (40?, ma rog, sigur mai putini). Incepe un proces de redistribuire, suna pe cei de sub linie, etc.

Apoi vine anul 1 si constati ca nu trec de examenul XXX, sau YYY, desi teoretic nu trebuiau sa aibe probleme. SI tot asa.

Calitatea studentilor este foarte importanta, pentru ca nu se poate (si nimeni nu isi doreste) ca dupa 2 ani sa mai ramai cu 25% din studentii care au promovat examenul de admitere.
In prezent, raportul de locuri la facultate  vs absolventi de liceu este 'gresit' si duce la situatia la care multe facultati ajung sa dea 2, 3 sesiuni de admitere, doar doar aduna oamenii.

Problema e ca vrei ca oamenii pe care i-ai adunat sa ii poti duce pana in anul final, nu sa aduni unii de dragul de a-i aduna, si apoi sa cobori standardele pentru a-i trece. Nu e vorba de 'orgoliu' ci de faptul ca , o componenta cheie a asigurarii calitatii in procesul educational sunt chiar studentii. Trebuie sa ai si studenti buni ca sa poti face educatie de calitate.

Legat de planul de invatamant, de-a lungul timpului am observat si eu blocajul asta psihologic in a-l arata, nu il pot explica, nu sunt intr-o pozitie din care sa pot face ceva...

Din cate stiu (adica STIU!) exista si 'grafica pe calculator' 1 semestru si 'inteligenta artificiala' 1 semestru.
Intre noi :-) fie vorba, materia 'inteligenta artificiala' are asa un nume frumos si nu are nci o legatura c ce credem noi ca vom studia :-)
Exista sportul ca materie facultativa.


@ banuiala legata de cine e NightZel: eu sunt 'ala' cu economia din echipa Credis :-) nu night zel. M-am si prezentat cand am inceput sa scriu pe acest subiect  :huh:
Nu sunt la curent daca vreunul din cei vizati in email si-a facut cont sa scrie, nu recunosc nickname ul.
De asemenea, va scriu aici in calitatea de co-forumist care poate sa raspunda la niste intrebari din domeniul in care lucreaza.

tu ai facut facultatea la credis?

#45
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View Postalexutzu90, on 13th July 2009, 14:57, said:

tu ai facut facultatea la credis?

Cum sa faca ASE la Credis ?!  :lol:  N-ai fost atent, watcher este dl. Cristian Logofatu, din echipa Credis.

#46
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View Postwatcher, on 13th July 2009, 12:51, said:

Legat de admiterea in paralel cu politehnica, fiecare vede din partea lui

Mda, probabil ca au dreptate, pot aparea probleme prin prea multe retrageri. Sugeram asta cu admiterea decalata si cu 2 fac. in paralel pt o perioada doar ca o posibilitate de a cunoaste mai bine Credis... pe dinauntru, in lipsa de alte informatii. Eram dispus la efortul asta pentru a nu pierde ceva - eventual - bun...

Quote

Nu e vorba de 'orgoliu' ci de faptul ca , o componenta cheie a asigurarii calitatii in procesul educational sunt chiar studentii. Trebuie sa ai si studenti buni ca sa poti face educatie de calitate.

Cam asta ziceam si eu. Dar, ca sa ai studenti buni, trebuie sa-i atragi cumva, nu? Sa nu faci nimic in sensul asta si sa te astepti ca lumea sa te cunoasca si sa te aprecieze doar pentru ca stii tu ca esti bun - asta numesc orgoliu!
Cisco e un punct bun de "reclama", pe de o parte si... rau pe alta parte. Stiu foarte multi care vad in Cisco o solutie "miraculoasa" - de a obtine un job bun fara a invata prea mult (stiu ca se inseala, dar asa gandesc multi). Asta nu va aduce, deci, cei mai buni candidati, poate chiar din contra.
Deci, mai trebuie si alte argumente din partea Credis, cum ar fi:

Quote

Legat de planul de invatamant, de-a lungul timpului am observat si eu blocajul asta psihologic in a-l arata, nu il pot explica, nu sunt intr-o pozitie din care sa pot face ceva...

Exact, planul de invatamant si profesorii - ce poate fi mai important la o facultate?! Toate facultatile fac publice lucrurile astea (am dat niste link-uri de exemplu intr-un post anterior), nu vad care poate fi "blocajul psihologic" ?? Nu e normal sa gandesti ca ti se ascunde ceva?

Quote

@ banuiala legata de cine e NightZel: eu sunt 'ala' cu economia din echipa Credis :-) nu night zel

Da, stiam asta, dar m-am gandit ca a mai intervenit si altcineva  ;)



View PostNightZel, on 13th July 2009, 11:55, said:

Pai,daca tot ai urmarit asa atent threadul si postarile mele atunci cum de nu ai tras concluzia logica ca sunt ca si tine un absolvent de clasa a 12a?Sau puteai folosi acea unealta mistica Internetul ,de care tot vorbeai,dar fie.Si daca eram din echipa Credis,nu ar fi fost in interesul meu sa prezint avantajele de aici si nu sa fac o paralela cu Poli,un institut care din discutiile anterioare reiese ca nu mai are nevoie de prezentare?(sau poate motivul pentru care intrebam de orele de limbi straine si sport erau pentru ca aveam o vendetta personala cu acei profi si nu aveam altfel cum sa le scot secretele la cancelaria facultatii)Telefonul domnului nu l-am luat pentru ca nu a fost nevoie,mi-a dat lamuriri suficiente la momentul respectiv iar cele 2 stimabile domnite de la poli nici atat.

Deci, hai sa vedem de unde trebuia eu sa trag atatea concluzii "logice":

http://forum.softped...showuser=483530

E "profilul" tau, cu data de inscriere si toate posturile. Or fi unele pe care nu le vad eu (alea unde faci paralela cu Poli), sau le-ai scris sub alt nume si ai uitat ca aici esti o clona?
Auzi, "unealta mistica Internetul"  :lol: Asta imi aminteste de "Les Visiteurs", comedia aia cu Jean Reno. Cand ziceai ca ai absolvit a 12-a?
Oricum, nu conteaza, n-am de gand sa-mi mai bat capul cu tine...

#47
NightZel

NightZel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2009
Multumim watcher pentru lamuriri  ;)

Si kahn,pey ,poate cum am mentionat anterior,din postarea in care ceream detalii sa-ti dai seama.Apare chiar si ca prima mea postare facuta pe forum,deci cu atat mai mult.Pentru ceilalti imi cer scuze daca s-a facut vre-un fel de confuzie (desi nu cred,doar noi doi intrasem aici in polemici <_< ).In fine,cu asta cred ca am incheiat discutia.

#48
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Legat de autorizat vs acreditat: este vorba despre niste termeni definiti in niste legi.
Orice program educational de tip invatamant superior, la inceputul lui, trebuie sa fie autorizat de minister. Altfel nu paote functiona. Asta e 'autorizat'.

Apoi, pentru a fi 'acreditat' trebuie sa ai nu-mai-stiu-cate generatii de absolventi, si inca nu s-au facut in cazul acestei facultati.

Daca ma intrebati pe mine, este o greseala de rationament care s-a strecurat aici, in sensul ca se lungeste foarte mult perioada pentru ca un program sa devina 'acreditat' - timp in care nevoile din piata (muncii) se schimba... Dar nu avem ce face noi 1, 2, X.

#49
cesoxa

cesoxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2009
Aha aha aha... o intrebare: Unde se vor tine cursurile ? In cladirea Universitatii din Piata Universitatii ?

Ma oftic totusi... ca nu intra un student al departamentului de acolo, sa ne spuna niste impresii... in rest sunt cam lamurit.

Multumesc tuturor pentru informatii ! :thumbup:

#50
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Din câte am înțeles pe site se poate obține diploma de inginer în domeniul Calculatoare și Tehnologia Informației și prin intermediul Învățământului la Distanță. Mai am câteva întrebări:

Din câte am înțeles de pe site, admiterea constă într-un concurs de dosare:


Quote

- media din liceu la Fizica sau Informatica (40%);
- media din liceu la matematica (40%);
- media examenului de bacalaureat (20%).
http://www.credis.ro/admitere.html

Mă pot înscrie la această facultate dacă am urmat un liceu teoretic la profilul uman? Am terminat liceul în 2003 și sunt licențiată deja la o altă facultate din cadrul Universității București, în prezent fiind masterandă la Universitatea Nicolae Titulescu (Management Financiar). Am avut media 8 la matematică în liceu (ce mate se face la uman, plus că în clasa a 12-a nu am făcut!) și 9,5 la informatică (la fel, ce se face la uman :D), plus media 9,8 la bac. Rezultă o medie de admitere de 8,96.

Aș putea să mă înscriu la această facultate?

Știu că nu e facultate de fete, știu și ce muncă grea mă așteaptă, dar deja am trecut prin cursuri de CCNA sau PHP/MySQL. Singurul lucru care mă interesează este dacă mă pot înscrie, iar cel mai avizat cred că este domnul Cristian Logofătu (@watcher).

Aaaaa... Și apropo, cât este taxa la Universitate? Sediul este cumva în căminele de la Drept, acolo unde plăteam restanțele pe vremea mea de glorie la UNIBUC? :P

Mulțumesc mult!

Din câte am înțeles pe site se poate obține diploma de inginer în domeniul Calculatoare și Tehnologia Informației și prin intermediul Învățământului la Distanță. Mai am câteva întrebări:

Din câte am înțeles de pe site, admiterea constă într-un concurs de dosare:


Quote

- media din liceu la Fizica sau Informatica (40%);
- media din liceu la matematica (40%);
- media examenului de bacalaureat (20%).
http://www.credis.ro/admitere.html

Mă pot înscrie la această facultate dacă am urmat un liceu teoretic la profilul uman? Am terminat liceul în 2003 și sunt licențiată deja la o altă facultate din cadrul Universității București, în prezent fiind masterandă la Universitatea Nicolae Titulescu (Management Financiar). Am avut media 8 la matematică în liceu (ce mate se face la uman, plus că în clasa a 12-a nu am făcut!) și 9,5 la informatică (la fel, ce se face la uman :D), plus media 9,8 la bac. Rezultă o medie de admitere de 8,96.

Aș putea să mă înscriu la această facultate?

Știu că nu e facultate de fete, știu și ce muncă grea mă așteaptă, dar deja am trecut prin cursuri de CCNA sau PHP/MySQL. Singurul lucru care mă interesează este dacă mă pot înscrie, iar cel mai avizat cred că este domnul Cristian Logofătu (@watcher).

Aaaaa... Și apropo, cât este taxa la Universitate? Sediul este cumva în căminele de la Drept, acolo unde plăteam restanțele pe vremea mea de glorie la UNIBUC? :P

Mulțumesc mult!

#51
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 17.06.2006
Salut la toata lumea,

Imi cer scuze pentru intrebarile pe care vreau sa vi le adresez dragii mei colegi forumisti insa am citit o gramada pe internet si eram dispus sa citesc si aici tot, insa am dat peste niste post-uri extrem de lungi off-topic, asa ca va rog sa ma scuzati insa sper sa imi raspunda si mie cineva la intrebari. Acum sa va spun datele problemei, pasionat de calculatoare, invat repede, 23 de ani, sunt la a doua slujba in cadrul departamentului IT, sectiunea Helpdesk, ambele firme sunt de renume, dar nu de profil, nu imi place si nu mi-a placut niciodata matematica, probabil de aceea nici nu am fost bun la asta :), as vrea sa continui sa lucrez in IT deoarece este ceea ce imi place cel mai mult, nu as vrea sa imi schimb profilul (ma refer aici la directia in viata: scoala, meserie, fel de-a fi)... intrebarea mea este, am vreo sansa sa fac o facultate de informatica ? Avand in vedere ca pana acum nu am avut nicio tangenta cu programarea, electronica, fizica si matematica ? Daca e posibil in principiu as vrea sa ma axez pe chestiile lumesti si intalnite la tot pasul: Securitate, Retele, Configurari de calculatoare, Configurari de Sisteme de Operare, Server-e, partea de Windows, nu ma prea atrage partea cu facutul programelor noaptea acasa, dar imi surade ideea de a avea habar sa imi scriu propriile script-uri etc....
Am ales sa postez aici deoarece facultatea CREDIS mi se pare cea mai apropiata de dorintele mele, Mai putin partea de matematica pe care oricum o intalnesc la tot pasul...
In concluzie, dupa ce ati citit aceasta imensa introducere despre mine, am vreo sansa sau nu ? Daca da, ma puteti ghida in directia corecta, va rog frumos ?

Va multumesc pentru rabdare

#52
cesoxa

cesoxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2009

View PostJOSEPH, on 14th July 2009, 09:36, said:

Salut la toata lumea,

Imi cer scuze pentru intrebarile pe care vreau sa vi le adresez dragii mei colegi forumisti insa am citit o gramada pe internet si eram dispus sa citesc si aici tot, insa am dat peste niste post-uri extrem de lungi off-topic, asa ca va rog sa ma scuzati insa sper sa imi raspunda si mie cineva la intrebari. Acum sa va spun datele problemei, pasionat de calculatoare, invat repede, 23 de ani, sunt la a doua slujba in cadrul departamentului IT, sectiunea Helpdesk, ambele firme sunt de renume, dar nu de profil, nu imi place si nu mi-a placut niciodata matematica, probabil de aceea nici nu am fost bun la asta :), as vrea sa continui sa lucrez in IT deoarece este ceea ce imi place cel mai mult, nu as vrea sa imi schimb profilul (ma refer aici la directia in viata: scoala, meserie, fel de-a fi)... intrebarea mea este, am vreo sansa sa fac o facultate de informatica ? Avand in vedere ca pana acum nu am avut nicio tangenta cu programarea, electronica, fizica si matematica ? Daca e posibil in principiu as vrea sa ma axez pe chestiile lumesti si intalnite la tot pasul: Securitate, Retele, Configurari de calculatoare, Configurari de Sisteme de Operare, Server-e, partea de Windows, nu ma prea atrage partea cu facutul programelor noaptea acasa, dar imi surade ideea de a avea habar sa imi scriu propriile script-uri etc....
Am ales sa postez aici deoarece facultatea CREDIS mi se pare cea mai apropiata de dorintele mele, Mai putin partea de matematica pe care oricum o intalnesc la tot pasul...
In concluzie, dupa ce ati citit aceasta imensa introducere despre mine, am vreo sansa sau nu ? Daca da, ma puteti ghida in directia corecta, va rog frumos ?

Va multumesc pentru rabdare

Salut JOSEPH !

Eu am 19 si acuma ma orientez pentru prima data la o facultate. Din cate am inteles eu, informatica pura nu prea ai unde sa faci, ci trebuie sa o combini cu ceva. De exmplu, daca dai la ASE la sectia aia cu informatica de management, vei manca pe langa informatica si multa economie, si alt borhot care il mai au ei(nu ma pricep). Daca vei da la automatica, atunci va fi fizica cu informatica. Mergand mai departe, Matematica-Informatica... spune si numele, vei manca multa matematica aici :). O singura disciplina, in opinia mea nu exista. De aceea, trebuie sa te gandesti, in afara de informatica, ce ai suporta mai mult  :) .
Facultatea calculatoare si tehnologia informatiei din cadrul universitatii Bucuresti, cuprinde cam aceleasi cursuri care le are si politehnica ( Am fost acolo, si nu am plecat de la ei pana nu mi-au aratat programa  :lol: ). Deci ar fi oarecum combinata cu fizica, mai exact niste electrotehnica, niste cursuri de analiza, de algebra matematica... dupa care vei face ceea ce iti doresti tu, adica chestii lumesti. Fi sigur ca fiecare dintre noi ne dorim sa studiem lucruri frumoase, lumesti, care poti realiza ceva practic imediat, si nu tot felul de teoreme si borhot, insa nu se poate  B) . Facultatea e conceputa sa-ti ofere un orizont larg, un mod de a gandi, si mai putin sa te invete ceva extrem de precis, practic, si aplicabil. Asta o sa o faci tot tu pe barba ta :lol:.

Bafta !

#53
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postcesoxa, on 14th July 2009, 09:58, said:

tu, adica chestii lumesti. Fi sigur ca fiecare dintre noi ne dorim sa studiem lucruri frumoase, lumesti, care poti realiza ceva practic imediat, si nu tot felul de teoreme si borhot, insa nu se poate  B) . Facultatea e conceputa sa-ti ofere un orizont larg,

De ce să nu se poată ? se poate foarte bine. Cu o singură condiție: să nu vrei neapărat să se cheme facultate. Dacă vrei DOAR chestii "lumești" și nu prea grele, alege variantele de certificare Cisco sau Microsoft sau altceva de genul ăsta. Dacă vrei diplomă de facultate, atunci vei face chestii mai generale, mai teoretice, mai complicate, mai de "orizont larg" cum zici tu.

Ce valoare ar avea diploma de facultate dacă acolo s-ar face exact aceleași chestii pe care le fac și oamenii fără facultate ?

#54
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View PostJOSEPH, on 14th July 2009, 09:36, said:

Salut la toata lumea,

Salut, vad ca ti-a raspuns foarte bine si cesoxa, am sa fac doar niste completari.
In primul rand posturile alea lungi care ti s-au parut tie off-topic erau tocmai pentru a afla adevarul despre ce inseamna Credis. Iar adevarul despre ce studiezi intr-o facultate nu vezi dacat in programa de invatamant, doar de acolo afli exact ce cursuri faci si cate ore din fiecare. De aceea am cerut-o atat de insistent si am argumentat atat de mult, mai ales ca nu am gasit nicio intelegere, de la reprezentantii facultatii, pentru a o face publica.
Nu stiu ce ar fi fost on-topic pentru tine. Probabil, sa ti se confirme aici cele cateva randuri de prezentare de pe site-ul Credis, care suna foarte bine: orientare practica (fara cursuri inutile), materii care te trimit direct spre joburi cautate si bine platite, Cisco, Microsoft, etc.
Din pacate, nu e chiar asa simplu. Chiar daca aceasta intentie exista la Credis, nu au putut face chiar ce au vrut ei. Ti-a explicat, in doua randuri, watcher (care face parte din echipa facultatii): pentru a fi acreditat ca facultate de Calculatoare si Tehnologia Informatiei , trebuie sa indeplinesti un barem clar, dat de ministerul educatiei, care spune exact ce cursuri trebuie ai in programa. Cu alte cuvinte, nu scapi de 2 ani de matematica "speciala" (mult mai grea decat cea din liceu), de fizica, de programare destul de avansata si de multe altele.
Mai postez o data (pentru ca, probabil, nu le-ai vazut, fiind intr-un post off-topic  ;) ) doua link-uri in care ai sa gasesti planurile de invatamant pentru Calculatoare si tehnologia informatiei de la politehnica:

http://acs.pub.ro/in...=proc&lg=romana (asta e pentru Automatica si Calculatoare, citeste numai partea de Calculatoare)

http://www.electronica.pub.ro/Home.php (asta e de la Electronica. Toate sectiile - inclusiv calculatoare - au aceleasi cursuri in primii 2 ani, dupa care se separa)

E util sa le studiezi si sa vezi daca-ti plac pentru ca, te asigur, la Credis nu vei face ceva cu totul diferit. Poate ca s-au mai scos cateva cursuri de specialitate si s-au inlocuit cu Cisco si Microsoft, dar cele "de baza" (mate, fizica, programare) raman, pentru ca fac parte din baremul obligatoriu.
Ca or fi , la Credis, exigentele mai mici si profesorii mai indulgenti dacat la Poli - asta e posibil.

View PostXON-XOFF, on 14th July 2009, 12:00, said:

De ce să nu se poată ? se poate foarte bine. Cu o singură condiție: să nu vrei neapărat să se cheme facultate. Dacă vrei DOAR chestii "lumești" și nu prea grele, alege variantele de certificare Cisco sau Microsoft sau altceva de genul ăsta. Dacă vrei diplomă de facultate, atunci vei face chestii mai generale, mai teoretice, mai complicate, mai de "orizont larg" cum zici tu.

Ce valoare ar avea diploma de facultate dacă acolo s-ar face exact aceleași chestii pe care le fac și oamenii fără facultate ?

Corect ce zice XON-XOFF, poti face foarte bine numai Cisco sau Microsoft la Credis - au si cursuri separate de ale facultatii. Nu te complici cu lucruri care - daca ai 23 de ani si esti deja pornit pe un job - ar putea insemna pierdere de timp. In plus, o acreditare superioara Cisco, adica CCNP, este o specializare inalta care, de multe ori, poate insemna mai mult pentru un angajator decat o diploma de inginer.

Edited by kahn_2, 14 July 2009 - 11:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate