Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

credis vs fmi

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#19
mike_nba

mike_nba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.04.2007
inca ceva care ar fi diferentele intre credis si fmi? clar? de ex mie nu mi-ar place strict numai programare ...ar fi mai bine credis pt mine?

#20
cesoxa

cesoxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2009

View Postmike_nba, on 11th July 2009, 00:38, said:

inca ceva care ar fi diferentele intre credis si fmi? clar? de ex mie nu mi-ar place strict numai programare ...ar fi mai bine credis pt mine?

In aceeasi situatie ma aflu si eu. Iti sugerez sa iei planul de studiu de la Informatica Bucuresti si sa te uiti cam ce se studiaza. Este foarta multa matematica, iar ca informatica... eu zic ca in mare parte se bazeaza pe programare. Cred ca cel mai indicat ar fi Credisul  :coolspeak:
Din auzite iti spun... cunosc niste colegi mai mari care erau super buni... si efectiv plang de cat de nasoala e informatica la universitate.
Eu cel putin, caut o facultate buna, sa ma tin de ea, sa ma invete ceva, insa sa nu-mi zboara capul tot invatand la ea... nemailasandu-mi timp de nimic. Departamentul de tehnologii mi se pare alegerea cea mai buna pana in momentul de fata  :P.

Cred ca i se spune Departament si nu Facultate... intrucat este un profil tehnic in cadrul unei universitati cu filiera teoretica. Habar nu am... dar nu cred ca ar trebui sa-ti faca asta probleme. :nonobad:

#21
NightZel

NightZel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2009
Si eu m-am orientat catre Credis,dar sunt curios daca fiind student aici avem aceleasi avantaje ca orice student al Universitatii Bucuresti:ma refer aici acces la biblioteca Universitatii(nu doar a a departamentului),materii optionale (precum limbi straine si sport,desi asta tine de programa).Apar in anii ulteriori unele materii in genul celor din Poli,precum inteligenta artificiala si grafica 3d?De asemenea ,ar fi bine de stiut un numar aproximativ de ore pe saptamana incat as dori sa incep si o eventuala a doua facultate. In orice caz, multumim domnule Logofatu pentru aceasta interventie foarte buna pe forum.

Edited by NightZel, 11 July 2009 - 12:36.


#22
cesoxa

cesoxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2009
Official, nu merge sa-ti dau un PM... nu vrea ! asa ca da-mi tu un PM cu idul tau si iti dau eu add ca nu cred ca am voie sa-mi scriu idul pe forum.

#23
mike_nba

mike_nba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.04.2007
departamentul asta pe multe siteuri cu facultati nici nu e mentionat  :unsure:

#24
alexutzu90

alexutzu90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.01.2007
Putem afla cate locuri sunt subventionate de la bugetul de stat si cati dintre cei admisi primesc locuri in camin?

#25
momotara

momotara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.06.2007
Am sunat miercuri si vineri la secretariat si mi s-au comunicat 2 date diferite de examen: 21 si 22.
As dori sa stiu daca s-a hotarat exact data.

#26
motanel_adrian

motanel_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.02.2007
Am si eu o nelamurire... Din ce fel de matematica se da admiterea la Tehnologia Informatiei? Din matematica pe care am facut-o la liceu sau din M2 ? " Pentru pregatirea probei de Matematica rezolvati subiectele de Analiza si Algebra, din variantele propuse de Minister pentru Bacalaureat 2009 " suna cam ciudat  <_< avand in vedere ca ei au numa subiecte de la M2 pe site-ul lor...

Edited by motanel_adrian, 12 July 2009 - 08:11.


#27
momotara

momotara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.06.2007

View Postmotanel_adrian, on 12th July 2009, 09:09, said:

Am si eu o nelamurire... Din ce fel de matematica se da admiterea la Tehnologia Informatiei? Din matematica pe care am facut-o la liceu sau din M2 ? " Pentru pregatirea probei de Matematica rezolvati subiectele de Analiza si Algebra, din variantele propuse de Minister pentru Bacalaureat 2009 " suna cam ciudat  <_< avand in vedere ca ei au numa subiecte de la M2 pe site-ul lor...

Intelegem ca din M2

#28
cesoxa

cesoxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2009
Ba fratilor... cand pun si astia planul de studiu sau o programa o ceva ??? Au trecut 3 zile de cand m-a mintit fatuca aia ca "maine o sa se afiseze si planul de invatamant". O sa ajung in facultate si nu o sa stiu inca ce studiez la ei...

#29
alexutzu90

alexutzu90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.01.2007
daca ar fi examen pe 21 atunci e naspa ca se suprapune cu cel de la poli.. eu cand am sunat, mi s-a spus ca ni se va comunica data examenelor cand vom merge sa ne inscriem :-s ..

#30
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View Postalexutzu90, on 12th July 2009, 13:54, said:

daca ar fi examen pe 21 atunci e naspa ca se suprapune cu cel de la poli.. eu cand am sunat, mi s-a spus ca ni se va comunica data examenelor cand vom merge sa ne inscriem :-s ..

Din cate am auzit (din surse neoficiale  ;) ), conducerea Credis face din asta o problema de orgoliu: cum adica, la NOI sa vina doar "aia slabi", care au fost respinsi la Poli sau alte facultati? Nu, dam admiterea in aceleasi zile si ii obligam sa aleaga neconditionat, sa vina direct la noi "aia buni", daca vor sa aiba marea sansa de a invata la Credis ! (Am auzit ca, pe "logica" asta, vor sa renunte si la sesiunea a doua, cea din toamna.)
Bun, chestia asta poate fi o strategie corecta daca esti o facultate de renume, sau daca ai, macar, niste atu-uri clare, demonstrate (nu doar pe hartie). Dar, in situatia Credis - despre care nu se stie nimic si care nici nu face vreun efort sa-si prezinte programa, profesorii, rezultatele -  orgoliul asta e ceva neacoperit si desprins de realitate. Asta, deja, spune destul de multe despre cei de acolo!
Asa ca, sorry, eu m-am saturat! Va mai scriu de la Poli  :P

Edited by kahn_2, 12 July 2009 - 15:15.


#31
NightZel

NightZel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2009
Aparent da,pe 21 e admiterea,deci se suprapune cu examenul 2 de la poli.Nu cred ca e o chestiune intentionata ci mai degraba stabilita la nivel de Universitate pentru a nu se suprapune cu celelalte facultati ale lor (de ex Mate-Info).

#32
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View PostNightZel, on 12th July 2009, 16:52, said:

Aparent da,pe 21 e admiterea,deci se suprapune cu examenul 2 de la poli.Nu cred ca e o chestiune intentionata ci mai degraba stabilita la nivel de Universitate pentru a nu se suprapune cu celelalte facultati ale lor (de ex Mate-Info).

Daca e indiferenta, cu atat mai rau...

#33
NightZel

NightZel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2009

View Postkahn_2, on 12th July 2009, 18:06, said:

Daca e indiferenta, cu atat mai rau...

De ce indiferenta? De ce i-ar interesa pe ei de capra vecinului? Interesul lor e ca Universitatii Bucuresti sa ii iasa maximul posibil din acest proces.Mai devreme sau mai tarziu tot trebuie sa ajungi la o decizie, deci chiar daca examenele erau in zile diferite tot trebuia sa alegi intr-un final.

#34
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View PostNightZel, on 12th July 2009, 18:23, said:

De ce indiferenta? De ce i-ar interesa pe ei de capra vecinului? Interesul lor e ca Universitatii Bucuresti sa ii iasa maximul posibil din acest proces.Mai devreme sau mai tarziu tot trebuie sa ajungi la o decizie, deci chiar daca examenele erau in zile diferite tot trebuia sa alegi intr-un final.

Probabil nu ai citit restul topicului. Iti rezum pe scurt, pt ca m-am cam plictisit de subiectul asta:
1. Credis, desi "suna" bine din cele cateva cuvinte de prezentare, da muuult prea putine informatii pentru a putea fi o alternativa credibila, la care sa zici cu convingere "da, d-le, mai de-le incolo pe poli sau fmi, credis-ul e o facultate serioasa si ma pregateste bine pentru ce vreau eu sa fac in viata". Prin urmare, eu (si, probabil, multi ca mine) nu voi da "vrabia din mana" (poli) pe o "cioara" atat de nesigura cum este Credis!
2. O solutie ar fi fost sa te lase, macar, sa te lamuresti singur. Daca ar fi decalat examenele fata de poli, eu (si, probabil, multi ca mine  :)) as fi fost dispus sa frecventez - macar un semestru - cursurile de la poli si de la Credis in paralel, cu speranta de a afla mai multe din interior. Poate, la final, m-as fi convins ca la Credis e mai bine si as fi ramas la ei (ar fi fost sanse mari, pentru ca si poli are destul de multe lucruri neconvenabile). Dar, atat timp cat examenele se dau in acelasi timp, raman la concluzia de la pct.1 - mai bine pastrez vrabia!

Nu stiu care e logica ta si care e "maximul posibil" care ii iese Universitatii Bucuresti. Pana la urma, va avea aceeasi situatie ca in ultimii (multi) ani, adica studenti mai slabi decat la poli (cu cateva, putine, exceptii) si absolventi mai putin pregatiti pentru piata de munca. Credis incearca sa "repare" ceva, din punctul asta de vedere, cu atestarile Cisco dar, dupa cum spuneam, asta nu e suficient ca o facultate sa fie buna (cursurile alea se pot face si independent).

Edited by kahn_2, 12 July 2009 - 18:43.


#35
NightZel

NightZel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2009
Dimpotriva, foarte putini gandesc asa din cate am observat. Sa mergi pe ambele presupune una la buget iar alta taxa pentru ca legea nu permite 2 facultati la buget in acelasi timp (pt simplul motiv ca nu ai 2 diplome sa depui in original).Taxa la universitate este de 2700 ron in timp ce la poli este aproape 5000(majoritatea probabil trag tare pt un loc la buget).Nu toti de aici cred ca ar fi dispusi sa renunte la aceasta suma doar pentru a experimenta.Si nu compara rezultatele din ultimii ani, pentru ca o comparatie intre o Universitate si Poli nu e posibila, pentru simplul motiv ca sunt metodologii si pretentii diferite.Pe ce criteriu consideri tu mai slabi pe cei de la univeritate nu stiu, e adevarat , cercetarea stiintifica e neglijata in ultima vreme (exemplul facultatilor de chimie,biologie si chiar fizica care nu mai sunt ce au fost si se pot compara greu cu echivalentele lor aproximative din Poli),dar din faptul ca te interesezi atat de Credis deduc ca pe tine nu latura de cercetare te pasioneaza ci elementele de informatica/automatica. Probabil ca te referi la diferenta intre mediile ultimului admis la automatica respectiv mate info,care e adevarat, e imensa,dar trebuie sa iei in considerare mai multi factori:tipul subiectelor,poli desi are un examen greu,e grila in timp ce problemele de la mate-info cer rezolvare integrala si sunt mult mai greu de abordata,metoda ala-bala,a,b,c,d,e sau f nefiind disponibila.

De asemenea, credis a avut stand la targul de facultati cat si al universitatii in timp ce poli a cam suferit la domeniul asta.Asadar ramai cu o lista de profi (cei de la poli)despre care te interesezi de la cunostinte si cu o lista de materii de studiu pt 4 ani din care multe suna bine(ex:macroeconomie) dar probabil nu ai decat o oarecare banuiala ce presupun cu adevarat.Cam asta e diferenta de informatii disponibile dintre cele doua.

#36
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View PostNightZel, on 12th July 2009, 19:52, said:

Dimpotriva, foarte putini gandesc asa din cate am observat. Sa mergi pe ambele presupune una la buget iar alta taxa pentru ca legea nu permite 2 facultati la buget in acelasi timp (pt simplul motiv ca nu ai 2 diplome sa depui in original).Taxa la universitate este de 2700 ron in timp ce la poli este aproape 5000(majoritatea probabil trag tare pt un loc la buget).Nu toti de aici cred ca ar fi dispusi sa renunte la aceasta suma doar pentru a experimenta.Si nu compara rezultatele din ultimii ani, pentru ca o comparatie intre o Universitate si Poli nu e posibila, pentru simplul motiv ca sunt metodologii si pretentii diferite.Pe ce criteriu consideri tu mai slabi pe cei de la univeritate nu stiu, e adevarat , cercetarea stiintifica e neglijata in ultima vreme (exemplul facultatilor de chimie,biologie si chiar fizica care nu mai sunt ce au fost si se pot compara greu cu echivalentele lor aproximative din Poli),dar din faptul ca te interesezi atat de Credis deduc ca pe tine nu latura de cercetare te pasioneaza ci elementele de informatica/automatica. Probabil ca te referi la diferenta intre mediile ultimului admis la automatica respectiv mate info,care e adevarat, e imensa,dar trebuie sa iei in considerare mai multi factori:tipul subiectelor,poli desi are un examen greu,e grila in timp ce problemele de la mate-info cer rezolvare integrala si sunt mult mai greu de abordata,metoda ala-bala,a,b,c,d,e sau f nefiind disponibila.

De asemenea, credis a avut stand la targul de facultati cat si al universitatii in timp ce poli a cam suferit la domeniul asta.Asadar ramai cu o lista de profi (cei de la poli)despre care te interesezi de la cunostinte si cu o lista de materii de studiu pt 4 ani din care multe suna bine(ex:macroeconomie) dar probabil nu ai decat o oarecare banuiala ce presupun cu adevarat.Cam asta e diferenta de informatii disponibile dintre cele doua.

Intr-adevar, nu as fi vrut sa fiu pus in situatia de a face doua facultati in paralel, pentru a decide care mi se potriveste mai bine ! Daca cei de la Credis erau mai cinstiti (sau, hai sa zicem mai cooperanti, sau mai transparenti) probabil nu ma aflam in situatia asta.
Cercetare se poate face de oriunde (de la univ sau de la poli) si oriunde (daca nu la noi, pe afara), totul depinde de cat de bun esti (asta ramane de vazut).
Mediile de intrare nici nu ma sperie, nici nu ma impresioneaza. Daca am luat bacul cu 9,05 la mate MT1 si 10 la fizica (nu grila!), probabil intru oriunde. "Rezolvarea integrala" e ceva cu care sunt (suntem, toti cei care am dat bacul) obisnuiti, nu vad de ce ar crea probleme suplimentare?! Daca avem grila, tot "integral" gandim, nu mergem pe ghicite!
Targul de facultati? Ce-i aia??? O fi vreo chestie de prin mileniul trecut, in mileniul asta exista net, site-uri si forumuri - care-i problema sa te adaptezi, daca te pretinzi facultate de "tehnologia informatiei"?
Lista aia de profi de la poli spune ceva (oricum, mai mult decat numele care apar in "Echipa" de pe site-ul Credis), iar despre materii - daca stim care sunt alea, ceea ce nu e cazul la Credis - putem afla destul de multe, ca nu suntem toti idioti  :rolleyes:  Btw, de ce vorbim de "macroeconomie" ?!! Nu cumva ai terminat ASE-ul? Ca, in cazul asta, incep sa banuiesc cine esti (sincer, faci parte din "echipa" Credis, cumva?)

Edited by kahn_2, 12 July 2009 - 22:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate