Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

credis vs fmi

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#1
cesoxa

cesoxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2009
Salutare !

As avea si eu o nedumerire... am terminat cu bacu` si as vrea sa merg pe partea de informatica mai departe, insa nu stiu exact unde sa ma duc. Initial vroiam la informatica la Universitatea Bucuresti, insa tot scormonind pe net, am observat acest departament de tehnologii numit CREDIS. Tot caut informatii despre el... dar nu gasesc mare lucru... e cam apa de ploaie aceasta facultate ? Mentionez ca sunt bunicel si la matematica si la informatica, insa as dori sa muncesc pe perioada facultatii. Se poate face asta la informatica Bucuresti... sau ar fi mai indicat la acest CREDIS tehnologia informatiei ? Va rog, solicit niste informatii, in special de acest CREDIS, dar si nivelul de greutate la INFORMATICA Bucuresti, adica daca se poate lucra pe perioada facultatii fara sa-ti dai duhu`.

Multumesc anticipat !

#2
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
Vezi ca mai este un topic referitor la Credis. Din pacate, cam putine informatii!

#3
cesoxa

cesoxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2009
stiu... dar e foarte vechi ! vroiam ceva de actualitate... eu chiar ma gandesc sa dau acolo :-?? in detrimentul unei facultati grele care nu iti lasa timp de nimic precum universitatea bucuresti informatica

#4
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

 cesoxa, on 8th July 2009, 15:18, said:

stiu... dar e foarte vechi ! vroiam ceva de actualitate... eu chiar ma gandesc sa dau acolo :-?? in detrimentul unei facultati grele care nu iti lasa timp de nimic precum universitatea bucuresti informatica
De aceea am incercat si eu sa-l resuscitez (vezi aici http://forum.softped...howtopic=286790 incepand cu postul #16)

Acum, sa nu-ti imaginezi ca exista vreo facultate cat de cat serioasa care sa nu te solicite. Credis e, totusi, o facultate de stat, in cadrul universitatii, nu o facultate particulara unde te duci (cum spunea cineva, pe alt topic) de doua ori in 4 ani: la inscriere si la licenta.
Stiu pe cineva care a incercat sa urmeze Credis-ul la ID si a renuntat dupa primul an, pentru ca nu a reusit sa ia niciun examen (respectivul mi-a spus ca facultatea e mult mai serioasa decat se astepta dar, din pacate, nu a fost dispus sa comenteze prea mult pe subiect si sa-mi dea amanuntele care m-ar fi interesat)
Nu cred ca are cum sa fie mai usoara decat informatica. Poate e ceva mai putina matematica teoretica dar, cu siguranta, sunt multe materii tehnice in plus.
Speranta mea ar fi sa fie ceva mai usor la Credis decat la AC de la poli - unde, din cate am citit, nu cred ca as rezista nervos  ;) - si sa se faca, totusi, materiile esentiale pentru tehnologia informatiei, la modul serios.
Altfel, ar fi cam... "apa de ploaie", cum ai zis in primul tau post.

Edited by kahn_2, 08 July 2009 - 16:47.


#5
cesoxa

cesoxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2009
ahaaaa... pai si sa inteleg ca dai si tu la departamentul de tehnologii ???

#6
Surfer01

Surfer01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 15.10.2007
E bine si la FMI.
E facultate grea insa poti avea si un job pe parcursul ei.

#7
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Avantajele invatamantului la distanta, in cadrul departamentului nostru

	* Pregatirea este asigurata de cadre ale Universitatii din Bucuresti, universitate de stat;
	* Departamentul nostru are drept de organizare si sustinere a examenului de licenta;
	* Diplomele oferite sunt recunoscute de M. E. C.;
	* Metoda de invatamant la distanta este o metoda flexibila ce permite respectarea ritmului propriu de invatare;
	[b]* Totodata aveti posibilitatea de a munci si de a invata in acelasi timp, eliminand cheltuielile de masa si cazare necesare in alte sisteme de invatamant;[/b]
	* Metode interactive de predare - invatare - evaluare;
	* Suport pedagogic continuu, asigurat de cadre didactice, formate ca experti in ID prin programe internationale;
	* Existenta Centrelor Teritoriale de Suport (Calarasi, Barlad, Focsani, Bucuresti, Rosiori de Vede, Buftea - cu posibilitatea infiintarii altor centre la cererea cursantilor);
	* Burse pentru studentii merituosi.

CREDIS ofera camin? Examenele le iau cu 10(am terminat CNVA Galati) nu asta e problema - electricitate si matematica mt2  :lol:
Sunt din Galati si cazarea ar fi o problema. Unde imi ofera posibilitatea de a munci si dupa cat timp dupa inceperea anului scolar?

#8
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

 cesoxa, on 8th July 2009, 23:11, said:

ahaaaa... pai si sa inteleg ca dai si tu la departamentul de tehnologii ???

Nu stiu inca, studiez problema, dar sunt cam dezamagit de ce (nu) aflu :P
Mai am si varianta ETTI de la UPB.
Oricum, daca se va da examenul in acelasi timp la amandoua, cred ca voi prefera ETTI; astia de la Credis n-au facut nimic pentru ca sa ma convinga, poate nici nu-i intereseaza sa aiba studenti?!

#9
cesoxa

cesoxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2009
Iak !!! pai si stai sa dai admitere din Fizica ???  te descurci la fizica ??? noo... eu vroiam ceva de informatica... eventual putina matematica... dar atat ! EU m-am mai interesat si pe la altii... si am inteles ca nu este chiar asa usor. Adica se face scoala :-??

#10
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Pana la urma cei care intra la buget primesc camin sau nu?

#11
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Multumesc KAHN pentru atentionarea asupra acestui thread.
Ma numesc Cristian Logofatu si fac parte din echipa administrativa (economist) a CREDIS, dar totodata sunt membru al softpedia si cred ca pot oferi cateva informatii utile:

Studentii intrati la buget intra in acelasi proces de repartizare a locurilor la camin ca si cei de la toate celelalte facultati ale Universitatii:
- cerere la secretariat
- repartizare in ordinea mediilor (admitere pt proaspat admisi si medie anuala pt ceilalti)
Sigur ca da, toate astea se vor face la inceputul anului universitar (Septembrie 2009)

Dupa cunostintele mele, la acest moment, Facultatea de Tehnologia Informatiei are repartizate 75 locuri in cele 8 camine ale Universitatii. Aceste locuri vor fi distribuite conform algoritmului respectiv intre toti studentii (toti anii de studiu) eligibili.
De asemenea, cel putin 2 camine sunt la ora asta in renovare, deci este probabil ca numarul de locuri sa fie suplimentat la finalizarea lucrarilor.


Legat de continuturi si de 'cate de greu e' vs 'cat e de util':

Asa cum se mentiona si pe celalalt thread, materiile sunt in proportie covarsitoare 'industry recognized' adica se dau examene de Cisco, Microsoft, etc.
Logica in spatele acestei abordari a fost ca, spre deosebire de alte facultati, la sfarsitul acesteia (sau chiar pe parcurs) absolventii sa aibe competente reale, cerute de angajatorii potentiali.
Ca sa intelegeti mai bine de ce spun asta va sugerez studiile IDG despre 'skills shortage in networking'. Totodata, academia Cisco CREDIS este la ora actuala cea mai mare academie din Europa si a 3-a din lume. In 2007 am primit de la Cisco premiul de cea mai buna academie din Europa, Africa, America Latina si Orientul Mijlociu (Europe&Emerging Markets) .

Spun astea pentru a incerca sa demonstrez ca studiul cursurilor cisco se face 'pe bune'.
De ce e util asta? Pentru ca te poti angaja la orice ISP ulterior, poti sa fii netadmin, sa te ocupi de securitate, etc.
Cursurile Cisco (ca si cele Microsoft) sunt facute cu focus pe aplicabilitatea practica, ce faci MAINE daca te angajezi.
In plus, la Departamentul de Tehnologii, prin academia cisco credis, echipamentele de studiu sunt intr-un numar foarte mare (probabil ca suntem in top 5 academii din europa ca numar de ehipamente) - deci fiecare student face practica.

Despre 'greu' eu zic ca mai degraba e 'frumos'. Si spun asta avand colegi absolventi de politehnica care injura in continuu cate chestii inutile trebuie sa invete...

Acum ca am descoperit acest thread, am sa il verific la fel de des ca si cel despre Transalpina :-)

#12
cesoxa

cesoxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2009
Multumesc Cristian, dar as mai avea cateva intrebari:

1. Aceste cursuri Cisco si cate si mai cate, intra gratuit in programa care se studiaza acolo, sau e ceva optional care se efectueaza la cerere contra cost de catre studenti ?
2. As dori, o programa, o fisa cu toate cursurile care se studiaza sau macar orientativ ? Asa cum prezinta alte facultati. Am studiat siteul credis.ro de il stiu pe dinafara si nu am gasit nimic :-??

Multumesc anticipat ! :thumbup:

#13
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

 watcher, on 10th July 2009, 08:59, said:

Multumesc KAHN pentru atentionarea asupra acestui thread.
Acum ca am descoperit acest thread, am sa il verific la fel de des ca si cel despre Transalpina :-)
:D


Multumesc si eu pentru interventie. Poate celalalt thread - http://forum.softped...howtopic=286790 - era mai indicat pentru ca era dedicat Credis, dar e bun si asta.
Ok, daca tot am reusit sa stabilim o legatura, poate reusim sa lamurim cateva lucruri.
Cursurile Cisco si Microsoft sunt, intr-adevar, o oferta foarte tentanta a Credis, care atrage atentia. Dar... nu este deloc clar daca aceste cursuri (si obtinerea atestatelor) sunt cuprinse in planul de invatamant ca discipline obligatorii, sau sunt optionale (pe celalat thread, la postul #15, apar cateva dubii in legatura cu subiectul).
De fapt, nu am gasit nicaieri la Credis (nici pe site si nici macar la solicitarea telefonica) un plan de invatamant, asa cum mi se pare normal si cum am gasit aici:  
http://www.electroni.....mant nou.html
sau aici:
http://acs.pub.ro/in...=proc&lg=romana
sau aici:
http://fmi.unibuc.ro...lan_invatamant/
Cu alte cuvinte, nu stim care e structura exacta a cursurilor, care este punctajul Bologna aferent, cine ne vor fi profesori, competenta acestora... Mie mi se par detalii foarte importante, mai ales in situatia in care facultatea dv. e relativ noua, fara un renume bine conturat (sper sa nu supar, e o realitate care se poate schimba  :) ). Faptul ca in cadrul Credis functioneaza o foarte buna academie Cisco nu este suficient pentru a ne asigura si de calitatea cursurilor CTI, care ar trebui sa fie baza. Cisco este, intr-adevar, un domeniu interesant si foarte specializat dar, pentru asta, nu este neaparat nevoie de o facultate. Cine vrea o facultate, o face pentru a avea o pregatire cat mai complexa intr-un anumit domeniu, care sa-i ofere cat mai multe deschideri in viitor.
Ma uit pe cele doua thread-uri si vad ca multi spera sa gaseasca la Credis o facultate mai usoara, de unde sa obtina o diploma fara prea mult efort + un atestat Cisco (eventual)
Daca asta e realitatea, atunci... ok! Dar macar confirmati ca asa este (sau infirmati).
Noi (vorbesc in numele unui mic grup de colegi) incercam sa gasim o alternativa reala, mai moderna,  la facultatile din Politehnica (care au un sistem cam invechit si greoi ) - ceva in genul facultatilor de pe afara. Adica, sa putem studia bine si la un nivel ridicat materiile importante, dar fara "incarcaturi" inutile (bagate pentru ca trebuie sa traiasca si profii respectivi, cum e principiul pe la noi).
(Eu si colegii mei am terminat anul asta unul dintre primele 3 licee din Bucuresti, toti cu medii de peste 9 la bac - nu o spun ca o lauda, ci ca sa intelegeti ca nu cautam neaparat o cale de minima rezistenta)
Credis parea sa fie o varianta buna dar, din pacate, problema este ca avem prea putine informatii si nu mai avem prea mult timp pana la admitere. Ne-am gandit si sa dam examen la 2 facultati - la poli si la Credis - ca sa ne putem lamuri pe parcurs, dar vad ca nici asta nu e posibil, pentru ca aveti aceeasi data de admitere ca si poli!
De aceea v-am trimis mailul (cam disperat  -_- ) de ieri si de asta va mai scriu acum - poate reusiti sa ne ajutati sa intelegem mai mult...In timp util !

Edited by kahn_2, 10 July 2009 - 13:16.


#14
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Am revenit la birou, hai sa mai raspund :-)

1) Cursurile Cisco intra intr-adevar gratuit in programa, de altfel ea este construita in proportie majoritara pe aceste cursuri, urmand logica 'eficientei' (ce cauta angajatorii - competente practice!)

2) Am cerut colegilor 'academici' planul de invatamant, postez cum primesc.

3)

Quote

Noi (vorbesc in numele unui mic grup de colegi) incercam sa gasim o alternativa reala, mai moderna, la facultatile din Politehnica (care au un sistem cam invechit si greoi ) - ceva in genul facultatilor de pe afara. Adica, sa putem studia bine si la un nivel ridicat materiile importante, dar fara "incarcaturi" inutile (bagate pentru ca trebuie sa traiasca si profii respectivi, cum e principiul pe la noi).
Cu mana pe inima spun : 'ati nimerit unde trebuie' :-) . Exact asta a fost filosofia pe care s-a mers la construirea programei de studiu!
Acuma, fiecare dintre noi, cu acelasi program de invatamant in fata vom zice 'cursul asta nu ma intereseaza, e umplutura'. S-a incercat minimizarea probabilitatii ca toata lumea sa zica asta despre acelasi curs. Mai fac o mentiune: pentru a se acredita / autoriza un program de studii de 4 ani - inginer, exista anumite cerinte asupra materiilor incluse. Este posibil ca pentru studenti si astea sa fie 'balast', dar zic eu ca sutn la minimul absolut....

4)

Quote

Ma uit pe cele doua thread-uri si vad ca multi spera sa gaseasca la Credis o facultate mai usoara, de unde sa obtina o diploma fara prea mult efort + un atestat Cisco (eventual)
Daca asta e realitatea, atunci... ok! Dar macar confirmati ca asa este (sau infirmati).
Si aici pot clarifica problema: INFIRM categoric aceasta abordare. Am avut probleme de-a lungul timpului cu diverse persoane, care percepeau invatamantul la distanta nu ca o metoda ce iti permite sa lucrezi ci sa 'cumperi' diploma. Nu e cazul la Universitatea Bucuresti.

5)

Quote

facultatea dv. e relativ noua, fara un renume bine conturat (sper sa nu supar, e o realitate care se poate schimba smile.gif )
Nu e nici o suparare. CREDIS are 10 ani, Politehnica mult mai multi, este o realitate.
Pe de alta parte, cu ce ma pot 'lauda' este ca daca veti intreba absolventi ai programelor 'noastre' (ca se fac si alte programe, nu doar Tehnologia Informatiei) si veti compara gradul lor de satisfactie cu cel al absolventilor de poli, vom iesi bine :-)

6) Am sa intru si pe celalalt thread si am sa incerc sa raspund la ce a ramas si acolo nelamurit.

Edited by watcher, 10 July 2009 - 16:25.


#15
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

 watcher, on 10th July 2009, 16:55, said:

Pe de alta parte, cu ce ma pot 'lauda' este ca daca veti intreba absolventi ai programelor 'noastre' (ca se fac si alte programe, nu doar Tehnologia Informatiei) si veti compara gradul lor de satisfactie cu cel al absolventilor de poli, vom iesi bine :-)

Din pacate, nu prea se inghesuie pe aici, sa facem cunostinta  :)

Quote

6) Am sa intru si pe celalalt thread si am sa incerc sa raspund la ce a ramas si acolo nelamurit.

Poate ar fi mai bine daca s-ar uni cele doua topicuri, cu titlul celuilalt (Credis - facultatea de CTI de la universitate);
Rog un moderator sa o faca, daca se poate.

#16
cesoxa

cesoxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2009
Foarte bune intrebarile kahn_2, foarte bune raspunsurile watcher.  :worthy:
Eu unul, sunt lamurit si cred ca o sa dau aici. Am dat M1 la bac si am luat 8.10 iar la informatica am luat 10, ambele fara copiat  ^_^ . Deci un M2 si examenul de informatica de tip grila... ar trebui sa mearga parfum  :w00t: . Fizica nu stiu, si o detest... asa ca politehnica cade din start.
Sunt pasionat de orice tine de informatica, am fost si angajat in vacanta de vara ca programator web la o firma, insa nu-mi plac tot felul de chichite si porcarii... cum cred ca este la informatica Bucuresti. Nu vreau sa mor invatand lucruri care nu o sa-mi foloseasca mai la nimic.
Ce mai ! sunt hotarat, sper sa fie o alegere buna ! :OK:

p.s.: Am dat un telefon la secretariat si am intrebat de un plan de invatamant, si mi-au spus ca in cursul zilei de maine se va afisa.  :naughty:

#17
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Data examenelor la CREDIS este intre 20-25 iulie iar la Poli intre 20-21.
Pot da examenele la CREDIS intre 22-25? Asta pentru ca vreau sa dau ambele examene.

Edited by Official, 10 July 2009 - 21:26.


#18
mike_nba

mike_nba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.04.2007
aceasi intrebare am si eu...se poate asa ceva? dar inca ceva..eu nu inteleg de ce se numeste departamentul de tehnologii ci faculate? imi da suspiciuni de calitatea acestei "facultati"..daca asa o fi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate