Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum ajut un catel lovit?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
In gradina din spatele blocului e un catelus care schelalaie si plinge de ti se rupe inima...nu se misca si pare sa aiba picioarele din spate lovite/rupte, si s-a tirit pina acolo....am sunat la un nr de telefon primit de la informatii si cei de acolo mi-au spus ca daca vreau sa se ocupe de el pot sa chem ambulanta lor si sa platesc 250 lei sau sa-l duc eu acolo si sa-i platesc consultatia si tratamentul, dar ca nu pot sa-l las acolo si cineva trebuie sa plateasca pentru el. cei citiva vecini care s-au aratat interesati au disparut cind s-a pus problema de bani, si totusi eu nu pot sa dau 3 milioane cel putin pentru el, desi as vrea.
Pot sa fac ceva pentru el? Unde sa-l duc sa-l ajute? E un cabinet veterinar in zona dar e inchis la ora asta, si in alta parte nu stiu unde...nu exista o organizatie ceva pentru protectia animalelor, sau cineva care se ocupa cu asta?
HELP

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Am vorbit acum cu nasa-mea la tel si mi-a aspus asa: daca vrei sa-l duci pe catel maine la vet, ia-l acum in casa si aseaza-l pe o perna pe podea. Da-i sa manance ceva si apa si un sfert de algocalmin ca-l mai lasa durerea. Ca nu o sa se miste saracul dar exista riscul sa cada daca-l pui pe o canapea sau fotoliu.

L.E. Teoretic nu o sa te coste f mult un vet. Ma rog...la mine in sat e mai ieftin.

Edited by December, 05 July 2009 - 16:33.


#3
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
serviciile de ambulanta non-stop sunt din pacate destul de costisitoare
cabinetul la care merg eu are asa ceva, dar dupa preturile practicate in cabinet ma gandesc ca si ambulanta e la fel de scumpa
da un telefon totusi si vezi ce zic:
Divet Medical: 0727.60.62.62, 0788.743.682

zi pe unde stai si incerc sa-ti recomand un cabinet, daca nu non-stop, macar pana maine
sau poti incerca la FMV cu el

Ortovet, Innovet, Isravet - cabinete cu medici f buni si preturi decente pentru animalutele de pe strada. daca nu e f mare, te poti deplasa cu el cu o masina personala. daca e f mare si eventual mai e si agresiv ar fi cam greu...


#4
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postrox, on 5th July 2009, 16:29, said:

In gradina din spatele blocului e un catelus care schelalaie si plinge de ti se rupe inima...nu se misca si pare sa aiba picioarele din spate lovite/rupte, si s-a tirit pina acolo....am sunat la un nr de telefon primit de la informatii si cei de acolo mi-au spus ca daca vreau sa se ocupe de el pot sa chem ambulanta lor si sa platesc 250 lei sau sa-l duc eu acolo si sa-i platesc consultatia si tratamentul, dar ca nu pot sa-l las acolo si cineva trebuie sa plateasca pentru el. cei citiva vecini care s-au aratat interesati au disparut cind s-a pus problema de bani, si totusi eu nu pot sa dau 3 milioane cel putin pentru el, desi as vrea.
Pot sa fac ceva pentru el? Unde sa-l duc sa-l ajute? E un cabinet veterinar in zona dar e inchis la ora asta, si in alta parte nu stiu unde...nu exista o organizatie ceva pentru protectia animalelor, sau cineva care se ocupa cu asta?
HELP

I-al in casa si cum a mai spus unul .,punell pe ceva moale dar pe podea.Da-i mancare si un calmant zdrobit si dizolvat in apa.
Administreazail cu seringa.Mangaiel si o sa vezi cum se va linisti.
Cauta un medic veterinar maine si spune-i situatia.Sant convins ca va fi destul de milos sa nu te taxeze asa mult.
Daca este ceva grav mai bine sa-i faca medicul capatul.Daca are sanse de a fi tratat ,trateaza-l si pastreaza catelul.
Nu te va dezamagi.Iti va aduce atata bucurie si iti va fi atat de devotat ca nu exista cuvinte.
Organizatii pt protectia animalelor exista dar animalele astea se numesc Basescu,Eba,Udrea,Ridtzi,Nastase and matusa cu termopanele si multii altii.Sa ne ti la curent cu ce ai rezolvat.

Edited by me_and_myself, 06 July 2009 - 10:31.


#5
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
deocamdata se ocupa de el fratele meu si cu un prieten care e student la medicina veterinara. o sa vedem maine ce e cu el exact, e micut si plinge tot timpul, greu de crezut ca o sa poata careva ( fratemiu sau prietenul) sa-l tina in casa la cit de tare plinge. am sunat peste tot si n-a raspuns nimeni de la asa zisele organizatii pentru animale sau "politia animalelor". mama s-a ocupat de asta.
daca se poate face ceva pentru el sper sa i se gaseasca un stapin. eu nu pot sa-l tin, am deja un animal de casa si n-am nici loc, nici timp si nici conditii pentru inca unul. asta nu inseamna ca nu mi-e mila si nu vreau sa-l ajut...
imi pare rau daca n-am postat unde trebuia, eram disperata ca nu stiu ce sa fac cu el si am crezut ca exista o organizatie sau ceva care se ocupa de cazurile astea. in definitiv, nu mi se pare normal ca daca gasesc un om lovit de o masina pe strada, de exemplu, si-l duc la spital, sa ma puna pe mine sa ii platesc transportul si spitalizarea si medicamentele si operatia. se pare ca m-am inselat, si ca in romania fiind, om sau animal, poti sa crapi linistit in strada.

Edited by me_and_myself, 06 July 2009 - 10:31.


#6
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
EU ma ofer sa platesc jumatate din costul tratamentului. Contacteaza-ma pe MP si am sa-ti rambursez.

Daca e paralizat probabil ca va trebui eutanasiat.

Serios, eu vreau sa ajut o fiinta. Nimeni de pe aici nu mai doreste sa ajute?

Edited by me_and_myself, 06 July 2009 - 10:35.


#7
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
Stiu si incerc sa ajut. Faptul ca sunt multi nu e o scuza sa nu ajuti. Asa cum fac unii.

edit: pragmatismul este noul tip de ignoranta. Un om puternic este dur cu cei asemeni lui, cel care e dur cu cei mai slabi este un om de compatimit, este un om sad, very sad.

Edited by alx0, 05 July 2009 - 18:56.


#8
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006

View Postalx0, on 5th July 2009, 19:18, said:

EU ma ofer sa platesc jumatate din costul tratamentului. Contacteaza-ma pe MP si am sa-ti rambursez.
Serios, eu vreau sa ajut o fiinta. Nimeni de pe aici nu mai doreste sa ajute?
Eu suport cealalta jumatate.
Tot PM.

#9
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
rox, te rog, cand ai timp, tine-ne la curent.

Multmumesc de suport piri.

#10
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
:crybaby:

In legatura cu catelusul: vecinul meu care e la medicina veterinara l-a dus la ei la facultate si a gasit un dr care sa-l consulte. se pare ca era destul de rau, dr zice ca a fost lovit de o masina sau i-a rupt cineva spatele intentionat ( exact asa s-a exprimat cel care a fost cu cutu, deci... desi eu nu l-am miscat prea mult ca sa nu-i fac mai rau, nu parea zdrobit/fracturat/ etc...), si ca nu prea erau sanse sa mai mearga, asa ca au hotarit ca cea mai buna solutie pentru el e eutanasia.  :(  stiu ca avea dureri mari si era chinuit si asta a fost cel mai bun ajutor pe care puteam sa i-l dam, dar... imi pare tare rau de el.
multumesc tuturor celor care s-au oferit sa ma ajute, nu e nevoie, n-a fost vorba de nici o cheltuiala in final...

#11
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008
Stiu ca este foarte, foarte tarziu pentrau catel dar scriu aceste lucruri in speranta ca cineva le va citi in timp util pentru a ii folosi la timpul viitor:

un animal care schelalaie si plange este un animal intr-o suferinta grava.
Pe net se gaseste lista cu cabinete vet non stop (nu e asa greu de imprimat sau de luat niste repere, daca cineva este un iubitor de animale, chiar daca el insusi nu are). Asa cum orice om ar trebui sa cunoasca un serviciu de urgenta uman la care sa apeleze la nevoie.

O pisica sau un catel mic pot fi dusi cu taxiul. Daca e un caine mare, este bine de avut un vizor o cunostinta (vecin, ruda, prieten) dispus sa raspunda la o urgenta. Decontarile se pot face si mai apoi, cand apele se linistesc.

Stabilizarea situatiei de sanatate a unui animal, in conditii de urgenta, nu costa mult (diagnostic, calmant). La mai mult se poate ridica tratamentul ulterior. Deci sa nu te duci la vet (sau la dr) ca crezi tu ca nu ai destui bani nu mi se pare un argument valabil, asa bine-nteles, daca esti hotarat sa salvezi o viata.

Medicii sunt foarte dispusi sa eutanasieze catei ai strazii, din diverse motive (se tem ca nu primesc banii pe eventuale tratamente, sau si asa sunt destui, mai reducem nr cu unul, sau lipsa de chef: da-o dracului de sharla). Din pacate asa sunt oamenii. In masura in care exista bani, timp si vointa, animalul merita un al doilea consult. Am intalnit prea multe eutanasieri gratuite si de aceea nu ma pot impiedica sa scriu.

#12
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Acum 5 minute, am vazut pe geam 2 copii, care la prima vedere faceau un castel si sareau pe el sa-l strice. Mai tarziu am realizat ca acolo era un catelus, pe care il ingropau in nisip si mai apoi sareau pe el. Atunci am explodat si am ajuns glont la ei. La-am dat o mica lectie, iar apoi l-am luat in casa. Acum, nu mai stiu ce sa ii fac...a mancat putin lapte ( nici ochii nu ii are deschisi complet), i-am facut o baita si acum sta intr-un cosulet, invelit intr-un prosop.Nu plange, dar nici nu deschide ochii. Cred ca are si un piciorus rupt...sa nu mai zic de coaste ( cine stie in ce stare or fi ). La veterinar este inchis acum. Daca mai traieste pana maine, il duc de dimineata.
Daca aveti sa-mi da-ti un sfat, ce sa-i mai fac...

#13
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostFlorinC, on 11th July 2009, 16:23, said:

Acum 5 minute, am vazut pe geam 2 copii, care la prima vedere faceau un castel si sareau pe el sa-l strice. Mai tarziu am realizat ca acolo era un catelus, pe care il ingropau in nisip si mai apoi sareau pe el. Atunci am explodat si am ajuns glont la ei. La-am dat o mica lectie, iar apoi l-am luat in casa. Acum, nu mai stiu ce sa ii fac...a mancat putin lapte ( nici ochii nu ii are deschisi complet), i-am facut o baita si acum sta intr-un cosulet, invelit intr-un prosop.Nu plange, dar nici nu deschide ochii. Cred ca are si un piciorus rupt...sa nu mai zic de coaste ( cine stie in ce stare or fi ). La veterinar este inchis acum. Daca mai traieste pana maine, il duc de dimineata.
Daca aveti sa-mi da-ti un sfat, ce sa-i mai fac...

Daca-i mititel tre' sa-i stimulezi vezica (presupun ca-i ca la pisici :D). Cu o carpa/bucata de vata inmuiata in apa calduta freaca-l pe burta dupa ce papa. Lapte a papat singurel sau i-ai dat cu seringa?

Alte sfaturi nu stiu sa-ti dau. Nu e totusi nici un vet non stop?

#14
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostFlorinC, on 11th July 2009, 17:23, said:

Acum 5 minute, am vazut pe geam 2 copii, care la prima vedere faceau un castel si sareau pe el sa-l strice. Mai tarziu am realizat ca acolo era un catelus, pe care il ingropau in nisip si mai apoi sareau pe el. Atunci am explodat si am ajuns glont la ei. La-am dat o mica lectie, iar apoi l-am luat in casa. Acum, nu mai stiu ce sa ii fac...a mancat putin lapte ( nici ochii nu ii are deschisi complet), i-am facut o baita si acum sta intr-un cosulet, invelit intr-un prosop.Nu plange, dar nici nu deschide ochii. Cred ca are si un piciorus rupt...sa nu mai zic de coaste ( cine stie in ce stare or fi ). La veterinar este inchis acum. Daca mai traieste pana maine, il duc de dimineata.
Daca aveti sa-mi da-ti un sfat, ce sa-i mai fac...

cred ca trebuie sa-l tii intr-un loc caldut, moale si sa pui niste sticle cu apa calda pe langa el...
medicamente nu stiu ce ai putea sa-i dai, e prea mic si nu cred ca te poti risca


daca mai traieste maine, mergi cu el la vet, sa vada daca are vreo sansa :(
aaa, daca esti din Bucuresti la clinica Armeneasca e non-stop...

#15
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Singur. Despre veterinar...nu cunosc decat unul bun, care are inchis cabinetul la ora asta.

#16
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostFlorinC, on 11th July 2009, 17:20, said:

Singur. Despre veterinar...nu cunosc decat unul bun, care are inchis cabinetul la ora asta.


E bine (cred) ca stie/poate sa pape singur. Si nu le-ai dat o mama de bataie copchiilor alora? Eu cred ca-i flocaiam de le zburau fulgii... Sper sa nu fi patit nimic prea grav si sa se faca bine. Noroc mult ii urez!

#17
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008
Am asa o senzatie de frustrare...la ce mama *** am mai scris ceea ce e mai sus?
deci sambata la 5 dupa amiaza scrii ca nu este nici un vet deschis.

http://www.animale.r...ead.php?t=36598

http://www.animale.r...nica-veterinara

uite, asa la o cautare de 10 secunde.

Cat de greu era sa o faci si tu? Ai o idee despre ce inseamna leziuni ale organelor interne?

In unele cazuri oameni bine intentionati nu fac decat sa prelungeasca suferinta animalelor.

Sper totusi ca nu este vorba de ceva atat de grav: un piciorus rupt se repara repede, sa zicem (mai greu cu coastele, si cine stie unde or fi intrat).

Totusi sa postezi evolutia cazului. Multa sanatate.

#18
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Ehh....calm :wacko: . Am fost cu el la veterinar, insa nu este prea bine. Desi coastele sunt intregi, la picior trebuie operat...zice ca ii baga niste tije. Pe langa asta i-a facut injectii, i-a dat cu un spray pentru purici, capuse, etc, si calciu. Maine ma duc iar.

Va multumesc mult pentru urarile de sanatate!

Edited by FlorinC, 12 July 2009 - 09:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate