Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Caine bolnav

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Am o catelusa de aproape 6 ani.
Problema e ca i-a aparut o umflatura sub barbie apoi aceasta i-a sangerat serios.
Nu a lasat pe nimeni sa se apropie de zgarda ei ,pe mama a muscat-o desi e tare blanda.Mie nu mi-a facut nimic  ,i-am spalat rana si i-am pus unguent cu antibiotic.Mi-e groaza s-o duc la dr ca acolo face urat si sincera sa fiu nu stiu care e intr-adevar bun in orasul meu.
Va pun o poza cu "buba " ei poate ati patit si voi la fel cu catelusul vostru si imi povestiti ce si cum.

Attached Files



#2
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008
Singurul raspuns decent care poate fi dat este sa o duci la medic. Nu esti multumita de unul, o duci la altul si tot asa.
Cat despre tratamentul  recomandat pe net de necunoscuti : tie ti-ar conveni sa fii tratata asa?

Si in al doilea rand poza e nerelevanta, rana fiind naclaita de unguent.

#3
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

 Mondschein, on 3rd July 2009, 17:58, said:

Singurul raspuns decent care poate fi dat este sa o duci la medic. Nu esti multumita de unul, o duci la altul si tot asa.
Cat despre tratamentul  recomandat pe net de necunoscuti : tie ti-ar conveni sa fii tratata asa?

Si in al doilea rand poza e nerelevanta, rana fiind naclaita de unguent.
Sigur o duc la medic.doar astept pana luni.Banuiesc ca are o boala de piele.

#4
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

 anonima1, on 3rd July 2009, 19:31, said:

Sigur o duc la medic.doar astept pana luni.Banuiesc ca are o boala de piele.

  Boala de piele cu sangerare serioasa?

Poate a avut un abces care s-a spart, o infectie...zona respectiva e foarte irigata. N-ai vazut daca a avut puroi, nu?

#5
tuborg0000

tuborg0000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.06.2009
vezi sa nu fii avut vreo capusa si s-a zgariat sau a iesit cumva...

sanatate !

#6
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

 Mondschein, on 3rd July 2009, 18:48, said:

Boala de piele cu sangerare serioasa?

Poate a avut un abces care s-a spart, o infectie...zona respectiva e foarte irigata. N-ai vazut daca a avut puroi, nu?
abces a avut,puroi nu am vazut,am simtit doar ceva umflat
isi tot linge labutele

Quote

vezi sa nu fii avut vreo capusa si s-a zgariat sau a iesit cumva...

sanatate !

Quote

nu cred sa fi avut capusa ca nu am dus-o nicaieri, doar in jurul casei
multumesc!

Edited by anonima1, 03 July 2009 - 20:04.


#7
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

 anonima1, on 3rd July 2009, 21:03, said:

abces a avut,puroi nu am vazut,am simtit doar ceva umflat
isi tot linge labutele

nu cred sa fi avut capusa ca nu am dus-o nicaieri, doar in jurul casei
multumesc!
S-o lasi sa-si linga labutele, isi dezinfecteaza rana, mai ales daca sta cu barbia pe labute. Dreneaza infectia.

Din pacate, poa' sa aiba capuse si daca sta numai in casa. O singura iesire si e de ajuns...

#8
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
azi am vazut ca-i curge puroi,am mers la veterinar,dar era in operatie si a ramas tot pe luni

#9
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

 anonima1, on 4th July 2009, 15:52, said:

azi am vazut ca-i curge puroi,am mers la veterinar,dar era in operatie si a ramas tot pe luni
  
Un sfat: ca posesor de caine, ar fi bine sa ai nr de telefon al unui cabinet in care ai incredere si sa suni acolo, pentru a evita astfel de neplaceri. Sa inteleg ca e un catel fara vaccinuri, carnet de sanatate etc. Nu-i nimic dar daca tot mergi cu el la dr, fa-i si un consult general.

Daca e o infectie locala merge sa astepti pana luni, dar fara unguente. Si monitorizeaza-l atent, adica atentie la febra, apatie, lipsa poftei de mancare.

#10
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

 Mondschein, on 4th July 2009, 17:54, said:

Un sfat: ca posesor de caine, ar fi bine sa ai nr de telefon al unui cabinet in care ai incredere si sa suni acolo, pentru a evita astfel de neplaceri. Sa inteleg ca e un catel fara vaccinuri, carnet de sanatate etc. Nu-i nimic dar daca tot mergi cu el la dr, fa-i si un consult general.

Daca e o infectie locala merge sa astepti pana luni, dar fara unguente. Si monitorizeaza-l atent, adica atentie la febra, apatie, lipsa poftei de mancare.
are carnet,are dr ,dar in care nu am incredere decat la faza de catelus sanatos
la faza cu unguentul,dupa ce l-am folosit e iar plin de viata,papa enorm si pare fericita ca intotdeauna
din pacate timpul meu e f limitat,dar luni imi fac ordine in program si incerc un dr nou care si-a deschis cabinet chiar langa noi

#11
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

 anonima1, on 4th July 2009, 19:33, said:

are carnet,are dr ,dar in care nu am incredere decat la faza de catelus sanatos
la faza cu unguentul,dupa ce l-am folosit e iar plin de viata,papa enorm si pare fericita ca intotdeauna
din pacate timpul meu e f limitat,dar luni imi fac ordine in program si incerc un dr nou care si-a deschis cabinet chiar langa noi


Bravo, inseamna ca nu era ceva grav.

Totusi, daca vrei un sfat: cauta un medic bun, in care sa ai incredere si la care sa apelezi pentru problemele de sanatate ale catelului tau.
Si intereseaza-te daca in orasul tau exista cabinete vet non-stop sau cu program extins, ca sa fii pregatita pentru urgente. Un animal, o data adoptat,  e un membru al familiei cu drepturi depline si are dreptul sa fie tratat ca atare.

Sanatate si sa ne tii la curent.

#12
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
a fost muscat de un caine
continuam cu unguentul si mai aplicam apa oxigenata

#13
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008
Foarte bine, ne bucuram ca nu e grav (desi a facut infectie) si ca e sub tratament.

dar cum se "pupa" cu

 anonima1, on 3rd July 2009, 21:03, said:

nu cred sa fi avut capusa ca nu am dus-o nicaieri, doar in jurul casei

inseamna ca a avut acces la alti caini? (deci si pericolul de parazitoze si capuse este real).
Cam ai idee cine este inculpatul? Pentru ca daca nu, inseamna ca exista momente cand nu este sub supraveghere, si acest lucru poate sa o afecteze in multe moduri (batai, accidente, cruzime gratuita).

#14
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

 Mondschein, on 6th July 2009, 15:09, said:

Foarte bine, ne bucuram ca nu e grav (desi a facut infectie) si ca e sub tratament.

dar cum se "pupa" cu



inseamna ca a avut acces la alti caini? (deci si pericolul de parazitoze si capuse este real).
Cam ai idee cine este inculpatul? Pentru ca daca nu, inseamna ca exista momente cand nu este sub supraveghere, si acest lucru poate sa o afecteze in multe moduri (batai, accidente, cruzime gratuita).
eu am fost plecata mult timp si am lasat-o cu mama
acum sper sa fie prima si ultima oara,nu am mai avut probleme:o capusa si un fragment din ala spinos de graminee in ureche ,dar de fiecare data am mers la veterinar
caini vagabonzi sunt destui
imi iubesc mult catelusa si cand vad ca nu e ok sufar alaturi de ea

#15
ciocaniulia

ciocaniulia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2014
am un puii de husky de o luna jumate si a facut o punga de puroi chiar la buric deasupra la putulica , era o bila plina cu puroi , era vanata si neagra . Am fost foarte ingrijorata si lam dus imediat la medicu veterinar. ia spart punguta cu puroi la dezinfectat si ia facut o injecite cu antibiotic . mia dat metamizol unguent antibiotic. si acum e bine mananca e vesel se joaca latra . sunt foarte fericita .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate