Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

munca voluntara in domeniul medical

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Hello,

Pentru ca am vazut la TV ca Bazac nu e nici pe departe Balzac, am decis sa incep un proiect la care ma gandeam mai demult:

Afla-ti GRATUIT tensiunea arteriala!


Am un aparat OMRON de luat tensiunea (pe brat), am dat >300 de roni pe el si ma gandeam ca e pacat sa-l folosesc numai eu.
Vroiam sa pun un anunt la parter si sa scriu ca in fiecare sambata intre orele 11-14 sunt disponibil tuturor celor care vor sa afle cum stau cu tensiunea arteriala.

Repet: TOTUL VA FI GRATUIT si in plus, voi scrie mare pe un afis:
aflarea si monitorizarea tensiunii arteriale nu exclude mersul la medic.

Cum vi se pare ideea si ce impedimente legale credeti ca vor fi?

#2
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009
impedimente legale nu sunt, caci e o chestie de voluntariat..
totusi asta pare a fi mai mult o chestie de genul 'coltul de birfa' decit o chestie serioasa
impedimente? citeva: daca e tensiometru electronic mai da si rateuri, nu este prea exact...cel mai bun e cel clasic..care e si ieftin tare de tot...asa ca ai cam aruncat 300 si cit ai mai dat pe ale pe geam...

Edited by antigen, 02 July 2009 - 21:12.
Citare inutila a mesajului anterior


#3
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
dap sunt de acord dricsulescu(dr icsulescu dric sulescu? :)) ) probabil ca ai aruncat banii pe fereastra.
dar ca initiativa e buna, macar sa asa poate se mai autosesizeaza oamenii. cat timp ai tu chef si crezi ca te descurci... vezi ca daca iei tensiunea o sa inceapa sa te intrebe de bube, boli ale cunostintelor si medicamente.  :))

#4
LuciaN_13

LuciaN_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.08.2008
nu te baza pe voluntariat ... desi ma cam indoiesc ca vor veni prea multi la tine... pe langa o simpla determinare a tensiunii de obicei, la spital, se face si EKG-ul ( electrocardiograma ) ... un EKG e 80.000 euro. Eu unul nu as apela la serviciile tale si mesajul tau "aflarea si monitorizarea tensiunii arteriale nu exclude mersul la medic" m-ar determina si mai mult sa nu merg la tine si sa merg la o persoana specializata. stiu ca determinarea tensiunii nu e ceva greu de aflat, dar sunt mai sigur de rezultat cand sunt la mana unui medic ... De ce ai dat mai mult de 300 ron pe un tensiometru ? eu am unul performant si recomandat de medicii la care fac practica ( medici pe sectia de urgenta - UPU ) si m-a costat 124 ron ... ti-ai luat teapa

Edited by LuciaN_13, 02 August 2009 - 11:15.


#5
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009

View PostLuciaN_13, on 2nd August 2009, 12:15, said:

nu te baza pe voluntariat ... desi ma cam indoiesc ca vor veni prea multi la tine... pe langa o simpla determinare a tensiunii de obicei, la spital, se face si EKG-ul ( electrocardiograma ) ... un EKG e 80.000 euro. Eu unul nu as apela la serviciile tale si mesajul tau "aflarea si monitorizarea tensiunii arteriale nu exclude mersul la medic" m-ar determina si mai mult sa nu merg la tine si sa merg la o persoana specializata. stiu ca determinarea tensiunii nu e ceva greu de aflat, dar sunt mai sigur de rezultat cand sunt la mana unui medic ... De ce ai dat mai mult de 300 ron pe un tensiometru ? eu am unul performant si recomandat de medicii la care fac practica ( medici pe sectia de urgenta - UPU ) si m-a costat 124 ron ... ti-ai luat teapa
un aparat pentru ekg il iei cu 2-5000 euro, nu 80 000, mai studiaza..
iar tensiometrul ala 'performant' al tau la 1 milion si ceva nu este cu nimic mai bun decit unul la 30 de lei de la bazar. totul tine de 'urechi', asa ca ti-ai luat si tu 'teapa'
sfat- mai degraba investeste bani intr-un stetoscop bun decit intr-un tensiometru. tensiometrele sunt construite toate dupa acelasi principiu, tu platesti doar firma si ceva materiale care iti iau ochii-  nu ma refer la cele digitale, ci la cele la care 'dai la pompa' si stai cu ochiu pe ac

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate