Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cota unică

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

Poll: Referitor la cota unica de impozitare: (89 member(s) have cast votes)

Credeti ca e oportuna renuntarea la cota unica si trecerea la impozitarea progresiva?

  1. masura e catastrofala, economia va intra in colaps (16 votes [17.98%])

    Percentage of vote: 17.98%

  2. masura e normala, nu sunt bani la buget, chit ca e riscanta (2 votes [2.25%])

    Percentage of vote: 2.25%

  3. masura propusa este pur electorala, nu se va aplica (7 votes [7.87%])

    Percentage of vote: 7.87%

  4. masura trebuie aplicata, cei ce castiga mult trebuie sa cotizeze un procent mai mare (7 votes [7.87%])

    Percentage of vote: 7.87%

  5. e bine cum e acum, 16% impozit unic e un % corect (29 votes [32.58%])

    Percentage of vote: 32.58%

  6. ar trebui micsorat inclusiv acest % unic de 16% la macar 10% (22 votes [24.72%])

    Percentage of vote: 24.72%

  7. este o masura buna, vor venii bani ptr. salarii bugetare si pensii (1 votes [1.12%])

    Percentage of vote: 1.12%

  8. nu stiu cum ar fi mai bine. (5 votes [5.62%])

    Percentage of vote: 5.62%

Vote Guests cannot vote

#73
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostX-plane, on 5th September 2009, 09:06, said:

Chestie de principii si educatie.
De care tu dai dovada din plin :death:

Inceteaza cu omorurile tale! Nu am zis asa ceva  ci am atacat niste idiotenii, in fapt gandire primitiva si chiabureasca.

Am si repetat in clar ce am vrut sa spun, dar se pare ca unii sunt mai mult patroni si mai putin dusi la scoala.

Ah, si inca ceva... patron nu inseamna neaparat capitalism si economie de piata. Stiu ca pare un nonsens dar chiar in Romania a fost, si este, demonstrat.
Avem patroni dar suntem departe de economia de piata si celelalte parghii care duc spre un capitalism sanatos.


Ah, si inca ceva... nu mai plangeti pentru ca voi intre voi va trageti suturi la geoale. ;)

O vasta razie prin capitala a demonstrat cresterea numarului celor care lucreaza la negru cu 20%, numai in acest an. Eu sunt sigur ca acest procent e ceva mai mare, ca stiti foarte bine coruptia acestetor organe de control si sunt norocosi care au scapat bazma curata.
De acest aspect de ce nu va plangeti?

Patronul se plange mereu pe fata de impozite dar tace malc cand vine vorba de frauda!
Ca nu sunt institutiile statului eficiente cand vine vorba de aplicarea legii? Ca sunt multi corupti in organele de control?

Mai sa fie, dar poate exista corupt fara corupator?  :rolleyes:

Edited by Maresalul, 05 September 2009 - 10:04.


#74
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
e ultima oara cand va reamintesc ca nu sunteti in poiana lui iocan...

#75
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postspare-me, on 5th September 2009, 11:07, said:

e ultima oara cand va reamintesc ca nu sunteti in poiana lui iocan...
Eu ma retrag, nu am raspuns decat la atacuri... copilaresti.

Insa partea cu munca la negru e cat se poate de ontopic.  :rolleyes:

Frauda e o "caramida" grea la luarea acestei decizii.

#76
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009
Doar 2.000 de Lei Noi in plus fata de pretul pietei? Bah, romani, platiti mai multe taxe, sa iasa un comision mai baban:
http://www.capital.ro/articol/achizitii-de...ata-124595.html

#77
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View PostMaresalul, on 5th September 2009, 11:02, said:

.............
O vasta razie prin capitala a demonstrat cresterea numarului celor care lucreaza la negru cu 20%, numai in acest an.
.............

F bine ca a crescut munca la negru. Ma bucur. Macar de o ajunge 100% la privat, ca atunci sa vedem ce se intampla cu căpușele bugetare și acoliții acestora.

Uiti un lucru, puterea de cumparare scade, patronul poate ca avea deja marja de profit mica cand a inceput criza, poate au mai disparut din clienti si nu mai are cui sa vanda produsele si trebuie sa reduca activitatea etc.
Atunci patronul  cateva variante:
- inchide dugheana pentru ca are cheltuieli mai mari decat venituri - nu castiga nimeni nimic, nici macar capușele bugetare
-cauta alt muncitor pe care sa-l plateasca cu un salariu mai mic, pentru a plati statului si acoliților taxele mai mari
- mentine acelasi salariu; muncitor nemultumit, nu-i mai ajung banii, munceste tot mai prost, scade eficienta; dar intre timp se platesc toate impozitele pentru buget ....pana la urma tot se inchide dugheana : deci pierde patron+angajat; castiga cateva luni statul și acoliții lui
- in loc sa plateasca 1000 ron /albi (de exemplu), plateste 1500 ron/negru; angajatul e multumit ca are cu 50% mai multi bani , patronul e multumit pentru ca scapa de 25% din cheltuielile de personal si spera sa supravietuiasca crizei; avantaj patron+angajat ; pierde statul si acoliții
Tu, daca ai fi patron, care varianta ai alege-o? Ai plati biruri la stat si ai da faliment sau ai incerca sa supravietuiesti?
Eu sunt angajat, dar mi se pare normal ca angajatorii sa incerce orice pentru a supravietui. Si probabil as alege ultima varianta (daca mi s-ar propune, evident). Si sunt convins ca si bugetarii, daca li s-ar propune, ar prefera 1500ron/negru decat 1000ron/alb. Evident dupa aceea ar iesi in strada sa-i treaca cei 1500 la "alb".  :thumbdown:
Supravietuind afacerea patronului, supravietuieste si locul  de munca al angajatului. Ce-i pasa bugetarului ca  miii de oameni intra lunar in somaj din cauza impozitelor prea mari pentru a fi platite? Cota progresiva il ocoleste pentru ca are periodic parte de mariri si indexari. Si daca "se  supara", iese in strada si cere inca o marire.
..............
Un muncitor bun la particular, cere un salariu NET!, nu brut. Iar diferenta datorita cotei progresive face ca firma sa se cheltuie cu acel muncitor mult mai mult.
Asa ca, daca se va pune cota progresiva, ne intoarecem la situatia de mai sus: ori plateste impozitele si taxele si da faliment, ori cauta modalitati de evitare si supravietuieste.
.........

Iar chestia cu

Quote

Mai sa fie, dar poate exista corupt fara corupator?  :rolleyes:

traiesti probabil intr-o lume imaginara. Daca nu dai, legile sunt facute in asa fel incat oricum le incalci, chiar daca nu vrei. Asa ca oricum trebuie sa castigi "bunavointa" celui care te controleaza cu un "protocol".
Nota:
este o opinie personala: nu instig pe nimeni sa nu-si plateasca taxele de "bun cetatean" pentru stat & co

#78
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
ai uitat sa spui ca la ultima varianta pierde si patronul, daca e prins.

si cand veniturile la buget or sa scada, ce crezi ca or sa faca cei de la stat? or sa inceapa sa planga prin colturile insitutiilor, sau o sa inceapa controalele pe la privati, sa vada cine nu-si plateste obligatiile?

#79
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Post_Smiley_, on 7th September 2009, 16:57, said:

ai uitat sa spui ca la ultima varianta pierde si patronul, daca e prins.

si cand veniturile la buget or sa scada, ce crezi ca or sa faca cei de la stat? or sa inceapa sa planga prin colturile insitutiilor, sau o sa inceapa controalele pe la privati, sa vada cine nu-si plateste obligatiile?

da, bineinteles ca pierde daca este prins, insa macar incearca sa supravietuiasca. Daca nu incearca, oricum pierde.
Iar daca este prins, i se da amenda etc, i se inchide dugheana si statul ce castiga? O amenda pe care privatul o mai poate sau nu o mai poate plati?
Se va fali ca a stopat infractionalitatea din Romania si a bagat-o in puscarie? Bun, ok! Si? Ce va mai castiga statul & co ?
Se va mai alege cu inca cativa someri de care va trebui sa aiba grija. Asta va face! ....si probabil ca ma mari iar taxele. Adica va pierde mai mult.

#80
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
daca "statul" se mobilizeaza si inchide 10% din "dughenele" care dau salarii la negru, o sa vezi ca ceilalti 90% or sa renunte rapid la practica asta, de frica.

#81
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Post_Smiley_, on 7th September 2009, 19:53, said:

daca "statul" se mobilizeaza si inchide 10% din "dughenele" care dau salarii la negru, o sa vezi ca ceilalti 90% or sa renunte rapid la practica asta, de frica.


Si vor inchide afacerea.  : Ori se muta afacerea in Bulgaria...

#82
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View PostX-plane, on 8th September 2009, 08:07, said:

Si vor inchide afacerea.  : Ori se muta afacerea in Bulgaria...

corect

#83
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Daca ne-am  putea uni,  cei care mai platesc taxe  in tara asta si sa declaram greva fiscala pe o luna numai, sa vedem atunci ce mai fac bugetarii si iubitorii de impozite progresive.
Daca cota unica nu le place, cum ar fi sa nu mai platim nimic? Sa vedem din ce mai hranesc trantorii si din ce mai fac pomeni electorale.

#84
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View PostX-plane, on 14th September 2009, 16:54, said:

Daca ne-am  putea uni,  cei care mai platesc taxe  in tara asta si sa declaram greva fiscala pe o luna numai, sa vedem atunci ce mai fac bugetarii si iubitorii de impozite progresive.
Daca cota unica nu le place, cum ar fi sa nu mai platim nimic? Sa vedem din ce mai hranesc trantorii si din ce mai fac pomeni electorale.
Da, toata istoria noastra o dovedeste: romanului ii place sa se uneasca pentru diverse scopuri, el iubeste fierbinte capra vecinului si nu a fost si nu va fi niciodata individualist si carcotas.  :rolleyes:

Edited by Pitzifelnic, 15 September 2009 - 08:57.


#85
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
daca se scoate cota unica voi face tot ce-mi sta in putinta pentru a nu mai plati nici un impozit :w00t: imi voi da demisia si voi cauta expres firme care platesc pe sub mina, in plic. trintorii tot nu vor vedea nimic in plus de la mine, doar in minus :first:

#86
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostMosotti, on 15th September 2009, 10:18, said:

daca se scoate cota unica voi face tot ce-mi sta in putinta pentru a nu mai plati nici un impozit :w00t: imi voi da demisia si voi cauta expres firme care platesc pe sub mina, in plic. trintorii tot nu vor vedea nimic in plus de la mine, doar in minus :first:


Si eu la fel.

#87
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View PostX-plane, on 14th September 2009, 16:54, said:

Daca ne-am  putea uni,  cei care mai platesc taxe  in tara asta si sa declaram greva fiscala pe o luna numai, sa vedem atunci ce mai fac bugetarii si iubitorii de impozite progresive.
Daca cota unica nu le place, cum ar fi sa nu mai platim nimic? Sa vedem din ce mai hranesc trantorii si din ce mai fac pomeni electorale.


mai usor cu imaginatia pentru ca incep sa visez prea frumos......
wake up!!!! ......brrrr..........mda......tot in Romania ma aflu.....

#88
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

View PostX-plane, on 8th September 2009, 08:07, said:

Si vor inchide afacerea.  : Ori se muta afacerea in Bulgaria...
se pare ca ai avea ceva cunostinte economice dar pentru ca am citit tot felul de pareri pe aici mi-as da si eu cu parerea ca mde cred ca sunt in cunostinta de cauza dintr-un anumit punct de vedere,deci sa o iau cu inceputul care sunt cei mai bogati oameni in tara?raspuns politicenii,deci cum pot justifica sumele enorme detinute?conturi prin strainatate etc etc,raspuns doar spaland banii,cum? nimic mai simplu impozitul forfetar,de exemplu priviti la 1000000 euro platesc la stat 20000euro iar restul... sunt curati bani ce vin dintr-un srl cu activitate in afara,ganditi-va un pic la subiectul acesta eu nu pot da mai multe detalii ca asa e politica....

View Postvalyds, on 21st November 2009, 00:33, said:

se pare ca ai avea ceva cunostinte economice dar pentru ca am citit tot felul de pareri pe aici mi-as da si eu cu parerea ca mde cred ca sunt in cunostinta de cauza dintr-un anumit punct de vedere,deci sa o iau cu inceputul care sunt cei mai bogati oameni in tara?raspuns politicenii,deci cum pot justifica sumele enorme detinute?conturi prin strainatate etc etc,raspuns doar spaland banii,cum? nimic mai simplu impozitul forfetar,de exemplu priviti la 1000000 euro platesc la stat 20000euro iar restul... sunt curati bani ce vin dintr-un srl cu activitate in afara,ganditi-va un pic la subiectul acesta eu nu pot da mai multe detalii ca asa e politica....
mentionez ca nu toti fac asa mai sunt si dintre aceea care aplica alte metode

#89
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006

View PostMaresalul, on 4th September 2009, 22:43, said:

La ce va plangeti ca falimenteaza multe firme? Nu stiu daca una din douazeci e axata pe productie. Grosul sunt angrosisti, curieri, capuse si mai stiu eu ce plimbatori de marfa de ici pana colo.


Asta e un mare si dureros adevar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate