Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cum astup gaura din sistem?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
io pe cuvant daca inteleg ... aveti explicatii destul de detaliate despre fenomen dar continuati sa nu intelegeti ? o faceti intentionat sau chiar asa este ?

#38
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Asa este! :D

#39
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
nu inteleg n-ai ce le face cel putin cinthya bate campii cu o voluptate extraordinara
are dreptate cu permisu pentru internet chiar asa ar trebui sa fie :D.unii sunt foarte "emotionati" de logurile de la firewall si cred ca au un atac la cateva secunde cand de fapt majoritatea e trafic normal, cu exceptia catorva scanari de porturi.probabil de acolo vine paranoismul asta cu hackeri care iti stiu ip si si incearca sa te hackereasca nonstop. s-a explicat destul de bine ce inseamna lucrul asta insa unii nu inteleg si gata. cinthya internet nu inseamna mirc si alte prostii de genu asta mai ia si tu cate o carte de retele sau tcpip daca vrei sa inveti ceva nu tot vorbi aiurea pe forumuri.nu te pricepi si gata ocupa-te de altceva ca ne stresezi cu tampeniile tale.nu intelegi internetul nu vorbi despre el, asculta-i pe altii  care stiu.

#40
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004

cinthya, on Apr 24 2005, 22:37, said:

..si multi prosti care nu inteleg nici macar sensul unei comunicari in limba lor materna  mai cresc in ea!

<{POST_SNAPBACK}>

Esti dusa cu pluta rau de tot... Du-te si tasteaza la masina de spalat sau la cuptorul cu microunde (si chiar nu sunt misogin deloc). Am inteles perfect problema ta. Si mie imi apare acel banner si nu ma simt deranjat deloc.
BTW: daca doresti, opresti din optiunile forumului setarea sa iti afiseze semnaturile userilor si poti dormi linistita (desi la problemele tale existentiale ma cam indoiesc).

#41
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004
@cinthya: P.S. Iti mai dau un sfat: sa nu incerci sa spargi Internetul acasa de una singura; daca l-ai spart nu mai iese din covoare nici cu cel mai tare aspirator...

#42
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004
Domnilor si doamnelor, comunicarea a fost inventata pentru ca oamenii sa nu se mai inteleaga deloc  :D .

Keep cool, atacati subiectul (daca o mai fi ceva de spus) si nu persoanele ...

#43
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Daisuke, sa traiti, am un mare respect pentru tine, m-ai ajutat cand mi-a fost mie mai greu. Imi exprim inca odata cea mai adanca recunostinta.

Daca am fost off, poti rade topicul meu.
Multumesc.

#44
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004

Daisuke, on Apr 25 2005, 23:53, said:

Keep cool, atacati subiectul (daca o mai fi ceva de spus) si nu persoanele ...

<{POST_SNAPBACK}>

Gata. Am tacut. Despre subiect nu mai este nimic de spus. De persoane ar mai cateva de spus, asta daca ne mutam in FUN

#45
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004
Daisuke , profit si eu de intorsatura pe care a luat-o discutia ca sa-ti multumesc inca o data  pentru ajutorul acordat atunci cand  nu gaseam nici o rezolvare pentru problema mea si deasemenea pentru toate informatiile utile legate de securitate si de soft-urile  specializate aferente ei , pe care ni le pui la dispozitie.
Nu pot sa nu remarc tactul si rabdarea de care dai  dovada in asemenea cazuri si  nici atitudinea  impaciutoare (in cazul izbucnirii unor conflicte) , prin care ii obligi , cu cateva  'cuvinte potrivite'  doar, pe beligerantii zeflemitori si pe victimele  lor sa paraseasca spasiti .. 'lupta cea mare'.
Eu imi cer scuze pentru faptul  ca , replicand la 'mistocareala de cartier' la care am fost supusa  si reactionand la etalarea  analfabetismului agresiv al unui user , am intretinut  aceasta atmosfera 'incinsa'.. tocmai pe acest forum , unde am invatat atatea lucruri  .             Pacat ca nu toti inteleg ca un forum ar trebui sa fie un loc unde se dezbat idei  si se schimba informatii  intr-o forma civilizata si amicala si unde fiecare ar trebui sa  respecte opiniile  celorlalti , fara a apela la invective si la 'etichete' puse pe nick-ul unor
useri care gandesc altfel.

#46
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004
Va multumesc :).

#47
avocatpro

avocatpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.11.2004
Subiectul asta m-a facut sa-mi aduc aminte de o chestie pe care nu am inteles-o. Monitorizarea traficului web.
Sunt o gramada de topuri si topulete in care se arhiveaza paginile accesate. Cum isi aduna acestia informatiile si ce anume informatii detin.
De asemenea am observat o gramada de redirectionari catre alte situri, fara a gasi vreo informatie avand ca sursa acel site. Ma refer la situatia in care pe parcursul incarcarii unei pagini te redirectionaza catre alta adresa, alt domeniu, si apoi revii automat la pagina solicitata, practic fara sa-ti dai seama . Cine incarca o pagina pe ROL cand traficul este mare, nu cred ca nu a putut observa aceasta. Inclusiv la Softpedia am observat redirectionari, spre exemplu la .theplanet.com/. Apropo, aia au niste preturi bune la servere dedicate, daca am inteles eu bine. Are Softpedia server in Dalas?

In ceea ce priveste aceste imagini, sunt curios, daca sunt asa de inofensive, cum iti afla isp-ul? Este clar ca trimit informatiile catre o baza de date de pe alt server (spune browserului de internet sa se duca la acea adresa si sa descarce acea imagine). Asa ca, daca inteleg ca informatiile despre calculatorul meu sunt accesibile celor ce administreaza acest site, asta nu inseamna ca sunt de acord sa fie accesibile si altor useri care au cateva notiuni de programare. Si nici sa fie transmise unor terti. Sper sa fi inteles bine despre ce este vorba cu aceste imagini.

Edited by avocatpro, 26 April 2005 - 21:43.


#48
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005
Mai cititi o data contractu facut cu furnizorul vostru. Scrie acolo sau nu scrie

Adresa IP Publica !!!

Ca sa intelegeti ce e cu IP-ul asta, priviti-l ca pe adresa la care locuiti voi. Ii dati un telefon la matusa din SUA si ii spuneti: Matusa trimite si mie o vedere de acolo, adresa mea este: xxxxxxxxxxxxx.  Acum, poate nu vreti ca matusa sa stie unde stati, sa nu va faca o data o vizita nedorita. Ce faceti ? Mergeti frumos la posta, si deschideti o casuta postala. Acum adresa va fi : OP XX, CP YY, Oras: WWWWW, si pe asta o dati matusii in loc de xxxxxxxxxxxxxx.
Aceasta casuta postala seamana oarecum cu un proxy. Proxy-ul este de fapt un server care are un alt IP, trimite cererea in locul vostru, primeste informatia ceruta, si abia apoi, proxy-ul o trimite inapoi la voi. Dar nici in cazul asta nu sunteti pe deplin ascunsi. Proxy-ul "stie" IP-ul vostru. Daca nu l-ar sti, unde ati vrea sa va mai trimita forumul Softpedia ?
Singurul lucru pe care il puteti face este sa radeti si voi o data cu cei ce folosesc aceste banere. Daca nu ma credeti pe cuvant deschideti pagina aceasta:

www.whatismyip.com

#49
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004
[quote name='avocatpro' date='Apr 26 2005, 20:50']
Subiectul asta m-a facut sa-mi aduc aminte de o chestie pe care nu am inteles-o. Monitorizarea traficului web.
Sunt o gramada de topuri si topulete in care se arhiveaza paginile accesate. Cum isi aduna acestia informatiile si ce anume informatii detin.
De asemenea am observat o gramada de redirectionari catre alte situri, fara a gasi vreo informatie avand ca sursa acel site. Ma refer la situatia in care pe parcursul incarcarii unei pagini te redirectionaza catre alta adresa, alt domeniu, si apoi revii automat la pagina solicitata, practic fara sa-ti dai seama . Cine incarca o pagina pe ROL cand traficul este mare, nu cred ca nu a putut observa aceasta. Inclusiv la Softpedia am observat redirectionari, spre exemplu la .theplanet.com/.
Problema redirectionarilor mi se pare  interesanta si as vrea sa le inteleg si eu 'mecanismul' , cu atat mai mult cu cat am gasit si eu in comp.  (cu netstat) , la IP-uri straine , ip-ul de la .theplanet.com/. , desi aveam deschisa doar pagina Softpediei.

#50
avocatpro

avocatpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.11.2004

Memo, on Apr 27 2005, 19:14, said:

Mai cititi o data contractu facut cu furnizorul vostru. Scrie acolo sau nu scrie

Adresa IP Publica !!!

Ca sa intelegeti ce e cu IP-ul asta, priviti-l ca pe adresa la care locuiti voi. Ii dati un telefon la matusa din SUA si ii spuneti: Matusa trimite si mie o vedere de acolo, adresa mea este: xxxxxxxxxxxxx.  Acum, poate nu vreti ca matusa sa stie unde stati, sa nu va faca o data o vizita nedorita. Ce faceti ? Mergeti frumos la posta, si deschideti o casuta postala. Acum adresa va fi : OP XX, CP YY, Oras: WWWWW, si pe asta o dati matusii in loc de xxxxxxxxxxxxxx.

Singurul lucru pe care il puteti face este sa radeti si voi o data cu cei ce folosesc aceste banere. Daca nu ma credeti pe cuvant deschideti pagina aceasta:

www.whatismyip.com


[ http://www.fbi.gov/headlines/binladen032405.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.fbi.gov

Tin sa te anunt ca tocmai ai accesat situl FBI.

Vezi tu, problema nu este ca bunica iti afla adresa, ca doar vrei sa vorbesti cu ea.
Problema este ca cei de la posta dau scrisoarea ta la o gramada de necunoscuti, si in loc de bunica, s-ar putea sa te trezesti cu un pachet de la tovarasul din imagine.
Ca sa te prinzi si tu despre ce vorbesc, in momentul in care accesezi un site, pe langa informatia solicitata, s-ar putea sa te trezesti si cu niste "utilitare" nesolicitate, care fac mai mult decat sa-ti stearga manelele de pe hard. S-ar putea sa te trezesti fara bani pe card, si poate si mai grav, sa-ti gasesti informatiile confidentiale pe dc++.
Din respect pentru utilizatorii acestui site nu am redirectionat catre un site ce face astfel de cadouri, ci catre un site sigur, cel al FBI.
Si mie mi se par amuzante acele imagini, si mi-am facut si eu un cont, dar asta este de discutat la fun, nu aici.

<{POST_SNAPBACK}>


Edited by avocatpro, 28 April 2005 - 11:02.


#51
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
chiar nu inteleg unde vreti sa ajungeti cu discutia asta. mi se pare destul de inutila.
variatiuni pe aceeasi tema. s-a explicat destul de clar. nu cred ca mai este ceva de spus. probabil nu inteleg eu dar explicati-mi ce sperati sa aflati din aceasta discutie?sau doar va lamentati inutil pe niste probleme de securitate care sunt mai mult sau mai putin reale?avocatpro las-o mai moale cu explicatiile astea destul de puerile probabil pe cinthya o sa o impresionezi, insa concret nu spui nimic.reveniti la aceleasi discutii si lamentatii despre securitatea internetului. va dau un sfat, relaxati-va, probabil ca sunteti stresati.

#52
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004

avocatpro, on Apr 26 2005, 20:50, said:

De asemenea am observat o gramada de redirectionari catre alte situri, fara a gasi vreo informatie avand ca sursa acel site. Ma refer la situatia in care pe parcursul incarcarii unei pagini te redirectionaza catre alta adresa, alt domeniu, si apoi revii automat la pagina solicitata, practic fara sa-ti dai seama . Cine incarca o pagina pe ROL cand traficul este mare, nu cred ca nu a putut observa aceasta. Inclusiv la Softpedia am observat redirectionari, spre exemplu la .theplanet.com/.
Si-n plus , apar si alte redirectionari (nu la Softpedia) catre site-uri ca:'.ad2.ip.ro',
'.tracker.ro', '.a.tribalfusion.com', etc..care pot fi blocate cu '*****', e drept , dar m-ar interesa cum reusesc ele sa se interpuna , fie si pentru cateva secunde, intre browserul meu si pagina- tinta.
Si pentru ca tot suntem la capitolul 'Securitate pe internet' , hai sa vedem ce infractiuni a mai facut 'vajnicul'si 'viteazul' hackeras roman , fara sa se sinchiseasca de cei pana la 12 ani pe care ii poate lua drept 'cadou' , pentru patrunderea intr-un sistem informatic strain..

* You are banned from connecting to this server ("Due to constant Denial-of-Service attacks from your country, .RO users are not welcome on London2.UK..")

-
Error:: Closing Link:elt by London2.UK.EU.Undernet.Org (K-lined)
-
Ce urat ..unii muncesc pentru un internet curat si pun la dispozitie softuri gratuite pentru ca oricine sa poata beneficia de ele , iar altii vin si distrug munca lor , facand sa sufere o intreaga comunitate. De-abia astept sa-i vad unde le este locul.

#53
avocatpro

avocatpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.11.2004

se7enports, on Apr 28 2005, 14:50, said:

chiar nu inteleg unde vreti sa ajungeti cu discutia asta. mi se pare destul de inutila.
variatiuni pe aceeasi tema. s-a explicat destul de clar. nu cred ca mai este ceva de spus. probabil nu inteleg eu dar explicati-mi ce sperati sa aflati din aceasta discutie?sau doar va lamentati inutil pe niste probleme de securitate care sunt mai mult sau mai putin reale?avocatpro las-o mai moale cu explicatiile astea destul de puerile probabil pe cinthya o sa o impresionezi, insa concret nu spui nimic.reveniti la aceleasi discutii si lamentatii despre securitatea internetului. va dau un sfat, relaxati-va, probabil ca sunteti stresati.

<{POST_SNAPBACK}>


Ai spus tu totul... M-ai lamurit. Totul este foarte clar. Pe baza explicatiilor tale pot sa navighez in siguranta . Nu mai exista nici o nelamurire. O sa-ti ridic o statuie.
Apropo, vezi ca la aria de fun sunt unii care au niste nelamuriri. Uimestei si pe ei cu intelepciunea ta nemasurata, domnule guru, si in mod sigur or sa-ti ridice un templu  :death:

Si ceea ce am vrut sa arat este ca exista o problema reala de securitate, si nu ma refer la acele imagini in sine.
Si exista si o problema de confidentialitate.
Raspunsuri concrete la aceste probleme, se pare mai putine.

Edited by avocatpro, 28 April 2005 - 17:02.


#54
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
aveti si voi o problema :D

dragilor,

din momentul in care sunteti pe net deja aveti o problema de securitate.

Chiar daca esti doar pe SP, daca te uiti tu bine sunt o multime de bannere, imagini, etc. care sunt PE ALT site decat SP.

Logic, acestea nu se vor incarca de pe SP si apoi va vor fi livrate voua, ci browser-ul vostru va fi redirectionat sa si-o incarce singur de acolo, in acest fel aparand acele conexiuni suplimentare.

In plus, redirectionarea fiind facuta de pe SP, acel site va stii acest lucru si in "economia" sau statistica lor si/sau SP se va inregistra acest aspect, iam mai departe intervin $$.

Asta in mare.

Cinthya ... cati ani ai ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate