Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Cum astup gaura din sistem?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
se pare ca mi-am facut "dusmani". nu intentionam asta dar oricum nu ma deranjeaza prea tare. ma certati de nu mai puteti ba ca sunt nesimtit ba ca nu stiu gramatica limbii romane, ba ca nu stiu ce e un atac din dos sau activex. nu am nici un aer de superioritate, si da cinthya stiu gramatica limbii romane nu-ti face probleme.nu o sa mai postez pe forum stati linistiti, probabil o sa va bucurati. cel mai bine ar fi sa citesc raspunsurile date la probleme chiar daca pentru unele sunt sigur ca am solutii. o sa va las pe voi sa postati aceleasi intrebari pentru care s-au dat raspunsuri de o suta de ori si pentru care gasesti solutii pe google.
cinthya iti dau un sfat nu mai posta nimic ca nu te pricepi, incurci lumea. te bagi peste tot vorbesti mult dar fara sa spui nimic.e bine daca toti stiti informatiile banale despre tcpip si retele inseamna ca toti ati studiat "la greu" subiectul asta. probabil ca de aceea cinthya te lamentezi atat despre faptul ca un site iti cunoaste ip.si mestere stai linistit stiu ce e un atac din dos sau ce riscuri prezinta activex. din pacate acelasi lucru faci nu oferi nici o informatie concreta cum sa eviti acest lucru ci numai te lamentezi la fel ca cinthya.in schimb ma certati ca sunt nesimtit. prefer sa fiu nesimtit decat sa vorbesc aiurea pe forumuri fara sa spun de fapt nimic. amandoi ati facut dintr-o falsa problema un mare "scandal".continuati sa postati si probabil o sa primiti un premiu pentru vorbit aiurea.

#20
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Orice browser trimite date de identificare , inclusiv IP-ul si versiunea sa catre site-urile la care face request. Daca site-ul (serverul) nu iti "vede" IP-ul, nu-l poti accesa.
Toata discutia asta este o furtuna intr-un pahara cu apa, cele doua aspecte (IP si vers browser) nu prezinta absolut nici un pericol, daca ar fi asa, atunci fiecare om care detine un site cu baza de date este un potential hacker. S-a spus si mai sus, sunt cu totul alte aspecte care ar trebui sa te ingrijoreze probabil, nu asta.
Anyway, lamentarile de genul "nu e legal" sunt simple manifestari ale unor oameni frustrati, acela este un banner nevinovat. Daca nu intelegeti poate chiar ar trebui sa va hackereasca cineva PC ca sa nu ne mai stresati pe aici.
:death:

#21
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
am promis ca a fost ultimul post dar nu ma pot abtine. ma bucur ca mai este cineva care gandeste limpede si care stie ce vorbeste. este o furtuna intr-un pahar cu apa toata discutia insa sunt unii care nu inteleg.asta e. sa le mai spuna si altii ca toata discutia asta a fost deschisa degeaba. persoane frustrate ca cinthya sunt pe toate forumurile nu scapi de ele orice ai face, te streseaza incontinuu au impresia ca stiu ceva dar de fapt vorbesc prostii.

#22
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Si ca sa vin si eu pe aici.
Care din voi e atat de important incat sa ii fie destinat un atac ddos sau alte matrapazlacuri. Ce dreacu, am calculatoare din 95 si de atunci in afara de cativa virusi agatati nimeni nu m-a pandit sa lanseze atacuri "nimicitoare" sarmanelor mele computere.

Hai ca o largiti mai mult decit trebuie.

Pai de o mie de ori mai important decat asta mi se pare nenorocitul ala de spam din cauza caruia a trebuit sa instalez softuri pe care sa le invat care mail e bun si care nu si alte tampenii.

#23
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004
[quote name='eXXocet' date='Apr 23 2005, 20:38']
Daca nu intelegeti poate chiar ar trebui sa va hackereasca cineva PC ca sa nu ne mai stresati pe aici.
Mai nene , eu credeam ca am scris romaneste si ca vorbim aceeasi limba dar se pare ca m-am inselat . De fapt eu i-am raspuns lui gaskoe si cu acea ocazie mi-am exprimat (on-topic) nemultumirea legata de 'jucarioara' aia care-mi arata IP-ul cand citesc anumite post-uri (chiar daca-l vad numai eu ) , intrucat eu nu vreau sa 'beneficiez' de acest 'serviciu' nesolicitat . Este dreptul meu sa aleg ce vreau sa vad in computerul meu, oricat de nevinovat ar fi acel banner , nuuu???
Furtuna din pahar ati starnit-o voi , cei care ati postat off-topic iar lipirea etichetei de 'frustrata' de nick-ul meu nu te onoreaza , cu atat mai mult cu cat eu nu m-am lamentat
ca-mi trimite browserul date de identitate catre serverul care gazduieste un site si nici n-am afirmat ca n-ar fi legal acel banner (dar oare o fi?) , am semnalat doar o problema de etica pe internet.

[quote name='se7enports' date='Apr 23 2005, 20:20']
In ceea ce te priveste , nu meriti sa-ti raspund.

#24
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

mesteru, on Apr 23 2005, 12:11, said:

Sal ! Zi si tu daca stii cum faci setarile la browsere sa nu mai trimita date despre comp la site-uri , te rog (sau ma rog cine stie ) . Multumesc anticipat .

<{POST_SNAPBACK}>



mesteru, on Apr 23 2005, 13:44, said:

Prietene @add poate nu stii ..(nici o problema ca nimeni nu stie totul )dar cunoscindu-ti tipul de browser si sistemul de operare ti se poate pregati si executa un atac de proportii . Probabil ai auzit de ControleleActiveX sau de java sau de .COM etc ,sunt numai citeva aplicatii care stau la baza unora dintre cele mai feroce atacuri . Asa ca eu incerc sa ma protejez si sunt de acord sa incerc sa nu imi mai poata fi citite datele astea .

<{POST_SNAPBACK}>



mesteru, on Apr 23 2005, 19:07, said:

De ce esti asa sigur ca noi suntem o gramada de prosti care nu stim cei aia o stiva tcp/ip sau ce inseamna o conexiune syn ->syn/ack->ack ?
Este adevarat ca  nu are rost sa ascunzi ip-ul  dar browseru si sistemul de operare e vital sa ti-l ascunzi prietene pt ca altfel ti se intimpla ce am scris eu mai sus .Daca nu stii ce inseamna un atac ddos sau ce riscuri reprezinta scripturile din ActivX ,etc , eu zic sa te mai documentezi inainte sa vii aici sa vorbesti , OK?

<{POST_SNAPBACK}>



dupa ce iti citesc posturile, sunt sigur ca de fapt nu ai habar despre ce vorbesti ...ai citit prea multa literatura sf in domeniu :D

#25
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

mesteru, on Apr 23 2005, 12:44, said:

......
ti se poate pregati si executa un atac de proportii .
......................

<{POST_SNAPBACK}>


Pe mine asta m-a distrat.
Sunteti de la Banca Nationala sau de la NASA? Ca sa stiu ce proportii are atacul.

IP-ul meu este [editat], folosesc Win 2000 si Opera.
Va rog, un atac din ala de proportii. Se poate?

Dar il vreau nimicitor ca Stephen King m-a plictisit in noaptea asta.

Multumesc.

Cat despre mesaje pe care nu le vreau sunt cu miile, de la banere pana la gramezi de reclame (noroc cu Firefox dar e prea goala pagina asa ca prefer Opera :)). Atunci de ce m-ar deranja un omulet cu o pancarda pe care scrie ce am spus eu mai sus?

Edited by Daisuke, 24 April 2005 - 21:10.


#26
mesteru

mesteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.01.2005
@Celestin daca nu suntem toti genii ca tine  nu inseamna ca aberam sau spunem povestiri SF . Adica tu vrei sa spui ca eu am batut cimpii ? Sau ca nu stiu despre ce vorbesc ? Pai draga domnule  hai sa iti explic mai pe inteles :

-lucrurile astea eu sunt nevoit sa le invat la momentul asta din mai multe motive asa ca nu vorbesc din auzite .
-prin invatarea lor trebuie sa ajung sa le si contracarez si este foarte greu crede-ma pe cuvint .
Ti se pare literatura SF urmatoarele documente  daca da atunci nu avem ce sa discutam pt ca vb de lucruri diferite :
-"A Comparison between Java and ActiveX Security" lucrare care  se gaseste la http://www.users.zet.../compsec97.html ;
-www.guninski.com/browsers.html ;
-www.cnn.com/TECH/computing/9909/06/activex.idg ;
-www.msdn.microsoft.com/workshop/components/activex/safety.asp ;

Astuparea unora dintre aceste  gauri  de securitate se face dupa cum urmeaza :
-www.microsoft.com/technet/security/bulletin/ms99-o32.asp ;
-http://office.microsoft.com/downloads/2000/Uactlsec.aspx ;

Si daca tot nu e suficient poate initiem o discutie serioasa pe tema scripturilor ActivX ca sa te lamuresc ca nu bat cimpii si ca lucrurile astea nu le stiu de pe Google sau Discovery , ci de la oameni recunoscuti in domeniu , autori de carti reprezentative .

@Cristist50 eu nu sunt hacker asa ca nu te astepta sa te atac eu doar invat si invat si iar invat .Si daca tu refuzi sa iei in seama anumite info doar pt ca nu ti se par tie importante sau ca nu ai fost atacat pina acum parerea mea este ca gresesti .

Si sa iti mai spun un amanunt ideea atacului unei persoane la domiciliu nu este pt ca acel atacator sa ii vada fotografiile de la craciun sau din vacanta  din Grecia  , nici un individ atit de bine pregatit nu se oboseste pt nimic. Atacul unui home user se face doar pt a-i permite atacatorului sa patrunda in sistemul unei companii prin intermediul acelui calc . Daca tu nu reprezinti o persoana din aceasta categorie fii fara grija nu vei fii atacat la un asemenea nivel .

Pt cei care se dau mari cunoscatori pe fiecare an sunt publicate in jur de 800 de gauri de securitate (pt cine este interesat sa le afle ).

Quote

Este dreptul meu sa aleg ce vreau sa vad in computerul meu, oricat de nevinovat ar fi acel banner , nuuu???

Sunt total de acord .
@se7enports este o prostie sa spui ca nu mai postezi aici , eu nu am intentionat asa ceva , poate am fost cam agresiv I-MI CER SCUZE . :worthy:

Eu am vrut sa cer niste info in plus pantru ca nu am nici pe departe impresia ca sunt tare in domeniul asta ci mai degraba sunt modest (in cunostinte si am curajul sa recunosc asta )Eu recunosc ca sunt in stadiul de invatare dar m-a enervat ideea aia cu furtuna intr-un pahar cu apa .

I-MI CER SCUZE INCA O DATA FATA DE TOATA LUMEA

#27
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004
Mai, paranoicilor !!!
Daca nu va convine, bagati in Firefox extensia Ad Blocker si dati click drepata pe bannerul respectiv si apoi Block. Si gata.


Jesus... ce scenarii de atacuri informatice pe aici.. mai au oleaca teroristii si va fura schemele ultra super secrete de la bombele nucleare din dotarea armatei SUA...  :w00t:

#28
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
ar trebui sa inchidem topicul e deja prea mult

#29
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
nu, nu ...trebuie doar sa nu mai aberati

#30
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Hai sa va zic eu  voua, celor alarmisti, de ce, faptul ca IP vostru este "vazut" de serverul la care faceti request VA PROTEJEAZA, nu va expune unor atacuri.
Lasand la o parte faptul ca fara a te identifica nu poti accesa un site, aceasta procedura nu va fi abandonata si pentru un alt motiv, foarte important. Ia ganditi-va voi, ce "atacurii feroce", vorba unui antevorbitor, ar declansa (real in acest caz) un hacker caruia nu i se poate detecta IP-ul. :cursing: Si nu ascunzandu-e dupa 10 proxy-uri in cascada, ci pur si simplu fara a prezenta nici un IP, pt ca nu ar fi nevoie...
IP-ul (eventual MAC-ul ,dar asta doar in cazul retelelor si este legat de NIC, nu de persoana) este singura modalitate de a face legatura intre PC-ul "violent" si persoana care il detine, daca renunti la acest sistem, abia atunci veti fi expusi la "atrocitati"  :deadtongue:
Eu am net de la RDS, care are o retea infecta, 10KB/sec trafic ARP non-stop, scanari de porturi etc, clasicele genului. Am instalat frumos Sygate , am facut setarile care trebuie si uite ca nu m-a hackerit nimeni, imi raporteaza cand scaneaza porturile cate un tanar dornic de afirmare, apoi ii taie accesul la IP meu pt 'n' timp. Atat poate face un hacker, cei care intra-adevar iti pot face rau sunt foarte putini si ei actioneaza in cu totul alte locuri decat in saraciile de PC romanesti, credeti-ma. :console:  Chiar si acestia eu nevoie de luni de zile ca sa te prinda cu un port deschis aiurea, daca tu ai setari corecte si urmezi un minim de masuri de siguranta.
<_<

#31
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
se pare ca " jucaria" a fost creata pt. a-i pacali pe aia nepriceputi in ale net-ului...

The signature image is generated in real-time for each user that views it. Your IP address and other information are only visible to YOU, not to others, but because people see their own IP address and computer information displayed in the graphic, they think that their information can be seen by everyone!
http://www.danasoft.com/

:lol:

cinthya said:

Nici un alt browser nu poate elimina acest inconvenient deoarece este determinat de
un program instalat in calculatorul unor forum-isti pe care ii amuza acest 'joc'.

ai fost haioasa rau!  :lol:

Edited by gtk, 24 April 2005 - 20:50.


#32
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004
De mult n-am mai ras atata. Deja vad paranoicul(a) stand in fata calculatorului, uitandu-se la banner si apoi cautand prin dulapuri sa vada daca i-a intrat cineva in casa. Frumos ar fi ca cineva ce lucreaza la provider-ul respectiv sa-i dea un PM cu "Te cheama cutare, stai la adresa cutare, ai numarul de telefon xyz si.... I KNOW WHAT YOU DID LAST SUMMER!!!". Daca nu au nici cel mai mic habar despre modul in care rasneste Internetul asta si au ceva exceluri importante cu lista lor de cumparaturi pe calculator, ar trebui sa scoata naibii cablul ala din calculator si sa se logheze de undeva dintr-un subsol bine izolat de unde radio si alte metode transmitere a datelor. Am stat de vorba la un moment dat cu sysadmin de la o firma f. mare si tipul era foarte convins de parere ca pentru a avea acces Internet ar trebui dat un test de inteligenta minim, sau un examen gen permis de conducere. Atunci i-am ras in fata, dar citind posturile astea incep sa-i dau dreptate. Mare e gradina Domnului...  :worthy:

#33
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Domnilor, dati-mi voie sa raportez: Victorie!
Nu a fost lansat nici un atac nimicitor asupra computerului meu (care este conectat 24/24 la net).
Oricum bagam planton la 12 ore sa vedem care scaneaza porturile si atunci sa smulgem cablul buclucash din mufa!!

Ura.

#34
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004

gtk, on Apr 24 2005, 20:48, said:

De fapt eu i-am raspuns lui gaskoe si cu acea ocazie mi-am exprimat (on-topic) nemultumirea legata de 'jucarioara' aia care-mi arata IP-ul cand citesc anumite post-uri (chiar daca-l vad numai eu ) , intrucat eu nu vreau sa 'beneficiez' de acest 'serviciu' nesolicitat . Este dreptul meu sa aleg ce vreau sa vad in computerul meu, oricat de nevinovat ar fi acel banner , nuuu???
..si nici n-am afirmat ca n-ar fi legal acel banner (dar oare o fi?) , am semnalat doar o problema de etica pe internet.
Eu cred ca tu esti haios ..cand nu citesti pana la sfarsit firul logic al unei discutii , uite , iti dau eu cateva fragmente edificatoare (pentru tine) si fac asta doar  fiindca ai incercat sa ma ajuti in rezolvarea unei probleme :)

#35
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004

cstroie, on Apr 24 2005, 20:50, said:

Mare e gradina Domnului...  :worthy:
..si multi prosti care nu inteleg nici macar sensul unei comunicari in limba lor materna  mai cresc in ea!

#36
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

cinthya, on Apr 24 2005, 22:32, said:

Eu cred ca tu esti haios ..cand nu citesti pana la sfarsit firul logic al unei discutii , uite , iti dau eu cateva fragmente edificatoare (pentru tine) si fac asta doar  fiindca ai incercat sa ma ajuti in rezolvarea unei probleme :)

<{POST_SNAPBACK}>


1. aiurea... daca ar aparea in posturile tale acel banner fara voia ta, ai putea spune ca beneficiezi de servicii nesolicitate...

2. am incercat sa te ajut... chiar ti-am dat si rezolvarea... daca nici de data asta nu ai reusit...  :death:

Edited by gtk, 24 April 2005 - 21:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate