Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Constanta - Cazanele Dunarii

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostVineri, on 2nd July 2009, 17:38, said:

horia, pe harta mea (mult mai detailata decat aia postata mai sus de tine), drumul indicat de tine pare de categorie f joasa si nu l-am incercat. ...
dar daca drumu indicat de tine e bun, atunci e ok cum ai zis tu (apropo, cum e drumu ala?)
na, am zis si eu ca e detaliata fiindca arata si drumul ala... Sincer, n-am mai fost de ani de zile pe-acolo - e drum de macadam vreo 5-6 kilometri - adica pietris, nisip ... cam ca drumul care duce de la bifurcatie de pe Herculane - Baia de Arama, catre Cerna Sat.

Da' eu in locul lui Nicu as pune mana pe telefon si as suna la primarie la Sopotu Nou, inventeaza si el ceva... ca vine cu o comisie de francezi sa analizeze potentialul turistic al zonei, ca vor unii sa construiasca un hotel acolo... bla, bla, ceva cat mai vag si apoi ii intreaba "cum e drumu ?"... Poa' sa vina cu ei cu un Peugeot 607 sau tre' sa ia un Logan ... :D

#20
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,082
  • Înscris: 14.09.2007

View Posthoria66, on 2nd July 2009, 18:32, said:

na, am zis si eu ca e detaliata fiindca arata si drumul ala... Sincer, n-am mai fost de ani de zile pe-acolo - e drum de macadam vreo 5-6 kilometri - adica pietris, nisip ... cam ca drumul care duce de la bifurcatie de pe Herculane - Baia de Arama, catre Cerna Sat.

Da' eu in locul lui Nicu as pune mana pe telefon si as suna la primarie la Sopotu Nou, inventeaza si el ceva... ca vine cu o comisie de francezi sa analizeze potentialul turistic al zonei, ca vor unii sa construiasca un hotel acolo... bla, bla, ceva cat mai vag si apoi ii intreaba "cum e drumu ?"... Poa' sa vina cu ei cu un Peugeot 607 sau tre' sa ia un Logan ... :D
E oricum ma documentez mai exact cand ajung la Orsova, intreb acolo pe cineva ,un sofer un politist, ca trebuie sa stie .

#21
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

View Posthoria66, on 2nd July 2009, 18:32, said:

na, am zis si eu ca e detaliata fiindca arata si drumul ala
acum am vazut ca zisesesi tu de a ta ca e detaliata. cand am zis eu ca a mea e mai detaliata, nu vazusem ca zisesesi si tu asta. asa ca nu voiam sa ma bat in harti cu tine. :D
fara sa vad ca zisesesi tu lucru ala, eu l-am zis ca sa subliniez ca a mea e mai "finuta", mai fidela, in sensul ca iti arata destul de exact categoria fiecarui drum. si mai departe, voiam sa spun ca drumu ala apare ca un firicel neinsemnat :)

View PostNicu90, on 2nd July 2009, 18:52, said:

E oricum ma documentez mai exact cand ajung la Orsova, intreb acolo pe cineva ,un sofer un politist, ca trebuie sa stie .
merge deseori prin locuri pe unde nu mai mersesem. am vazut atat de multi soferi/politisti care ori nu stiau, ori nu (prea) stiau dar pretindeau ca stiau, ori aveau cu totul alte standarde in privinta termenilor de "drum bun", "drum acceptabil" etc., incat m-am cam lecuit de intrebat. :D

#22
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,082
  • Înscris: 14.09.2007

View PostVineri, on 2nd July 2009, 19:53, said:

acum am vazut ca zisesesi tu de a ta ca e detaliata. cand am zis eu ca a mea e mai detaliata, nu vazusem ca zisesesi si tu asta. asa ca nu voiam sa ma bat in harti cu tine. :D
fara sa vad ca zisesesi tu lucru ala, eu l-am zis ca sa subliniez ca a mea e mai "finuta", mai fidela, in sensul ca iti arata destul de exact categoria fiecarui drum. si mai departe, voiam sa spun ca drumu ala apare ca un firicel neinsemnat :)


merge deseori prin locuri pe unde nu mai mersesem. am vazut atat de multi soferi/politisti care ori nu stiau, ori nu (prea) stiau dar pretindeau ca stiau, ori aveau cu totul alte standarde in privinta termenilor de "drum bun", "drum acceptabil" etc., incat m-am cam lecuit de intrebat. :D
Daca imi amintesc bine,cand eram mic aveam o Dacie 1310 , prin '95(aveam 5 ani pe atunci)si eram prin zona BV sa trecem spre VN,si a intrebat tata un sofer de autocar cum e un drum,o scurtatura, si a zis soferul ca  e bun;40 de km am mers printr-un macadam ce ar face si Dakkar-ul gelos,asa ca intr-o mare parte ai dreptate
Tinand cont de marcajulde  pe harta ce arata un drum secundar, nu cred ca  eintr-o situatie prea stralucita.
La noi si DN-urile sunt uneori mai proaste, d-apai DJ sau altele.

#23
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

View PostNicu90, on 2nd July 2009, 20:45, said:

Tinand cont de marcajulde  pe harta ce arata un drum secundar, nu cred ca  eintr-o situatie prea stralucita.
La noi si DN-urile sunt uneori mai proaste, d-apai DJ sau altele.
nu e o regula. am vazut si, si. nu stii niciodata de unde sare iepurele. eu as zice sa-l incerci si sa ne spui si noua cum a fost :P

#24
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,082
  • Înscris: 14.09.2007

View PostVineri, on 2nd July 2009, 20:51, said:

nu e o regula. am vazut si, si. nu stii niciodata de unde sare iepurele. eu as zice sa-l incerci si sa ne spui si noua cum a fost :P
Perfect de accord, numai sa-mi pui la dispozitie o masina,nu-mi plac expreientele pe propria-mi piele. :lol:

#25
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostNicu90, on 2nd July 2009, 18:52, said:

E oricum ma documentez mai exact cand ajung la Orsova, intreb acolo pe cineva ,un sofer un politist, ca trebuie sa stie .

Nu, documenteaza-te cand ajungi la Moldova Noua. Aia o sa stie clar. Daca nu e bun drumu' catre Bozovici, te-ntorci pe Orsova... N-o sa te deranjeze sa mai admiri o data Dunarea si pe fereastra din dreapta ...

View PostVineri, on 2nd July 2009, 19:53, said:

acum am vazut ca zisesesi tu de a ta ca e detaliata. cand am zis eu ca a mea e mai detaliata, nu vazusem ca zisesesi si tu asta. asa ca nu voiam sa ma bat in harti cu tine. :D
fara sa vad ca zisesesi tu lucru ala, eu l-am zis ca sa subliniez ca a mea e mai "finuta", mai fidela, in sensul ca iti arata destul de exact categoria fiecarui drum. si mai departe, voiam sa spun ca drumu ala apare ca un firicel neinsemnat :)

Pentru mine, detaliata ... a vrut sa insemne ca nu are numai Resita, Oravita, Caransebes si Borsa pe ea  :D  ca mai sunt cateva ... Stai linistit...am luat-o de pe net, n-am desenat-o eu...asa ca nu-i tin prea mult parte. Eu am postat-o doar ca sa-i arat lui Nicu cum ajunge de pe clisura (apropo, Nicu - clisura e numele "local" pentru malul Dunarii...), prin Bozovici, la Mehadia si apoi la Herculane...

Care Mehadie nici nu apare de fapt... ce mai, meseriasa harta ... Mehadia e undeva intre Plugova si Herculane, cam pe la intersectia unde ar trebui sa faci tu dreapta (cum vii de la Bozovici) ca sa cobori spre Herculane (faci dreapta, urci dealul, il cobori si intri in Mehadia).

Hai sa va povestesc despre drumuri, tot cam prin acea zona...un pic mai la vest:
Eram prin iarna lui '96 pe la 11 noaptea pe un drum care se facea de undeva din Calea Sagului (cine stie, la intrarea in Timisoara...) si ocolea Timisoara si dadea undeva in mijlocul Recasului... Eu veneam de la Stamora si vroiam sa ajung la Recas dar nu mai aveam nici un chef s-o mai iau prin Timisoara. Si cum am intrat pe Calea Sagului vad indicator la dreapta Lugoj-Recas. Ma uit pe harta (ca atunci nu stiam de GPS... ehei, taica ...) si vad un firicel subtiiirel, care ocoleaTimisoara catre  Recas. Si o iau pe el.

Eram cu un Jeep Hyundai Galloper (modelul ala identic cu Mitsu Pajero mai vechi cu o generatie). Drumu', bunicel... Incepe la un moment dat sa dea cu lapovita si cu viscol si era si 11 noaptea ... Nu tu indicatoare, nu tu placute prin sate sa stii si tu unde esti ... (ziceam "Doamne', bine ca sunt in Banat si nu in Moldova, ca nimeream la rusi ...").

La un moment dat vad o benzinarie, cam prapadita, opresc si gasesc un nene: "Nu va suparati, ajung pe-aici la Recas ?" La care el: "Hmmm, mda ..." si se uita asa contemplativ la masina... Eu: "si unde ajunge drumu asta, chiar in mijlocul Recasului ?" El, dand din cap asa, agale...: "Mda, acolo ar trebui... sa ajunga.." Eu: "Cum adica ar trebui ???" El: "Pai, vezi dumneata, tre' sa treci raul ca sa ajungi in Recas..." "Cum sa trec raul ??? Nu-i pod ?!!" "Este... pe harta. Da' l-a luat apa acu' vreo doaua luni... acu', matale, poti sa-ncerci, ca au mai incercat si altii" "Si, au trecut apa ??" "Nu stiu, ca io nu i-am mai vazut la fata de-atunci..."

Ei, si-asa m-am intors eu pe Timisoara si am mai facut o ora pana am ajuns in Recas ...

#26
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007
ok, horia, am tras invatamintele. nicu, poti sa te duci pe unde iti indicase horia, ca tocmai am sunat pe la primariile de pe acolo si m-au asigurat toti ca drumurile (chiar si "firicelele") sunt asfaltate anul asta si podurile refacute de cateva luni. :D da dupa aia sa ne spui si noua daca e asa :P

#27
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,082
  • Înscris: 14.09.2007
In principiu , asa o sa fac, dar sa vorbesc si cu sefu(adica cu tata)si sa vedem exact cum stabilim.
Ai mei nu au vazut cazanele si ,asa am zis anul asta sa mergem si in zona asta.
Cam asta ar fi traseul, dar in zona Orsovei , chiar de ma abat caut un camping undeva sau o zona buna de campat , sau vreo pensiune mai pitoreasca:).

#28
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007
desi in proportie de 99% banuiesc ca ai inteles ca am glumit cu asfaltatu si cu podurile, voiam sa-ti precizez asta, ca sa nu te am pe constiinta. :D

#29
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,082
  • Înscris: 14.09.2007
Da am inteles exact de3spre ce drum"european"e vorba.
Dupa  ce termin sa ma inscriu la facultate, plecam adica pe 25 26 cam asa.

#30
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
As vrea sa merg si eu anul asta la Cazane. Ce puteti sa-mi spuneti despre drumuri? Si eventual ceva pensiuni interesante?

#31
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View PostDecember, on 29th April 2011, 12:05, said:

As vrea sa merg si eu anul asta la Cazane. Ce puteti sa-mi spuneti despre drumuri? Si eventual ceva pensiuni interesante?
la dubova cauta-l pe sorin. este (sau era...) singurul cu catamaran pe dunare.
bucuresti-slatina-craiova-turnu-severin. se lucra anul trecut pe langa poarta de fier forjat si era groaznic...

#32
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Dubova mi-a fost si mie recomandata. Sincer, habar n-aveam ca exista o localitate cu numele asta. Sa inteleg ca e singura locatie "civilizata" din punct de vedere al cazarii?

#33
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
ascult la mandea: ia-ti si bicicleta cu tine (sau voi). poti face un traseu nemaipomenit pe asfalt, de-a lungul dunarii (50km dus, 50 intors). masinile sunt foarte rare, asa ca nu-i pericol...
sunt niste pensiuni pe malul dunarii. poti hali acolo fisi. din pacate, zona nu este exploatata la nivelul ei dpdv turistic.
poti face un mic traseu si ajungi deasupra cazanelor (urci cam patruj' de minute prin padure).
nu rata satul cehesc cu nume de branza.
daca vrei, iti dau numaru' de telefon al gagiului de acolo sa-ti faca niste recoamandari. are si cateva barci cu motor si le inchiriaza pentru pescuit. face si trasee cu catamaranu' prin cazane si te duce la cele doua pesteri cu intrare din dunare.
vara este plin de nemtalai si cehi.

#34
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Merci Carramane dar sa-ti zic asa:
1. N-avem biciclete. Si oricum io-s comod de felul meu. madam s-ar duce... deci pica.
2. Vreau sa stau linistit, sa halesc ceva gratare, sa ma trag cu barca (am vazut niste imagini spectaculoase la un prieten).
3. Pesterile alea vreau sa le vad...

Ideea e ca noi o sa venim din Bulgaria. Si vom merge pana in Bucuresti. Din Buc o sa mergem la Cazane. Si acolo vreau odihna :)

#35
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
in cazul asta nu ai ce cauta in bucuresti. alexandria-craiova-severin.

pensiunile sunt pe o fasie de pamant intre dunare si sosea. asta inseamna ca o sa auzi masinile trecand pe la capul tau...





felicitari pt achizitie!

#36
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

View PostCarrman, on 29th April 2011, 19:06, said:

in cazul asta nu ai ce cauta in bucuresti. alexandria-craiova-severin.
Tre sa trec obligatoriu prin Bucuresti :)



Quote

felicitari pt achizitie!
Mercic :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate