Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Constanta - Cazanele Dunarii

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 14.09.2007
Nu am mai fost de vreo 3 ani acolo insa era toamna si era noapte.
Traseul pana acolo il stiu, dar se poate sta undeva cu cortul ?
Stiu ca e muntele langa Dunare ,insa noi am dori sa stam cu cortul 2-3zile.
Va multumesc.

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Pai nu prea ai unde, decat aproape de terminarea drumului de coasta (nu stiu sa-ti zic localitatea) dar tot pe malul Dunarii. Eu as face o zi la noi, o zi la sarbi (trebuie pasapoarte) si intre ele campat la Orsova sau la Herculane.

#3
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 14.09.2007
Si la Orsova cum este?Este o zona cat de cat pitoreasca ,comparativ sa zic cu TFG.
Mersi de raspuns.
Dupa asta o sa ajungem si la Balea dar ideea e sa vada si ai mei cazanele si cealalta familie cu care mergem.

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Nu e rea, sa stii, e un golfulet larg, interesant, port, santier naval, statuia cu tanti care arunca coroana in apa, e o manastire.
Problema e alta, pe cazane chiar n-ai unde cum campa, in stanga e apa, in dreapta e versantul, sunt maxim 5m de poienita pe marginile drumului, cei care i-am vazut pescuind acolo aveau corturile unde ai trage masina pe marginea drumului, foarte expusi, inconstient de expusi, chiar.

#5
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 14.09.2007
Am inteles.
Cred ca totusi o sa exclud zona asta, si merg pe V Ariesului, eventual si o excursie la Scarisoara la ghetar.
Si un popas de 2-3 zile sus la TFG, si la Ciunget inca 5 zile.
Mersi de parere.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
E si asta o idee buna. In orice caz, pe Cazane e greu sa ai ce face 3 zile, mai ales daca te limitezi doar la partea romaneasca.

#7
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 14.09.2007
Da pai asta era interesu, un gratar , un vin seara, cam asta dar nici sa treaca masinile la 3 metri de mine.

#8
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
E o pensiune acolo. La Mraconia. Pe malul Dunarii. Mraconia ii zice localitatii. Si se organizeaza si plimbari cu salupa pe Dunare, la cazane.
Din zona respectiva se poate iesi pe Mehadia, catre Herculane. Iar de la Herculane pana la Baia de Arama e un drum superb, cu multe locuri unde se poate campa. Inclusiv la campingul de la 7 Izvoare (cca. 4 km din Herculane, pe soseaua catre Baia de Arama).

#9
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 14.09.2007

 horia66, on 1st July 2009, 21:38, said:

E o pensiune acolo. La Mraconia. Pe malul Dunarii. Mraconia ii zice localitatii. Si se organizeaza si plimbari cu salupa pe Dunare, la cazane.
Din zona respectiva se poate iesi pe Mehadia, catre Herculane. Iar de la Herculane pana la Baia de Arama e un drum superb, cu multe locuri unde se poate campa. Inclusiv la campingul de la 7 Izvoare (cca. 4 km din Herculane, pe soseaua catre Baia de Arama).
Mersi .Si cam cat ar fi de la Orsova pana la campinguld e care zici tu?
Ai idee drumul de la Herculane la Tg Jiu cum este?
Se merita sa o iau pe acolo, vreau sa ies la Simeria ca apoi sa ma intorc la Balea Lac,insadaca e vreun drum sa imi blestem zilele, mai bine ma intorc si o iau inapoi pe V.Oltului, sau urc de la Severin spre Petrosani.

Edited by Nicu90, 01 July 2009 - 21:51.


#10
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cel de la 7 Izvoare, de dincolo de Herculane ?
Cam 15 km intre Orsova si Herculane, apoi inca 4 pana la 7 Izvoare.

Dar daca te duci pana la Cazane, la Mraconia, nu-i musai sa te intorci iar pe Orsova. O iei pe Bozovici - Mehadia - Herculane.

#11
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 14.09.2007

 horia66, on 1st July 2009, 22:50, said:

Cel de la 7 Izvoare, de dincolo de Herculane ?
Cam 15 km intre Orsova si Herculane, apoi inca 4 pana la 7 Izvoare.

Dar daca te duci pana la Cazane, la Mraconia, nu-i musai sa te intorci iar pe Orsova. O iei pe Bozovici - Mehadia - Herculane.
Am inteles.
Iar de la Herculane ai idee cum este drumul pana la Tg Jiu?
Ca zona pare a fi muntoasa si fumoasa:), insa degeaba e frumos peisajul daca nu pot sa-mi iau ochii de la gropi.

#12
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

 Nicu90, on 1st July 2009, 22:46, said:

Mersi .Si cam cat ar fi de la Orsova pana la campinguld e care zici tu?
Ai idee drumul de la Herculane la Tg Jiu cum este? bun (nu f bun) si frumos. merita si e ok.
Se merita sa o iau pe acolo, vreau sa ies la Simeria ca apoi sa ma intorc la Balea Lac,insadaca e vreun drum sa imi blestem zilele, mai bine ma intorc si o iau inapoi pe V.Oltului, sau urc de la Severin spre Petrosani.
daca ajungi in tg jiu si vrei sa mergi catre balea lac, ce treaba ai cu simeria? vrei s-o iei tg jiu - petrosani - hateg - simeria - sebes - sibiu - talmaciu - balea lac? ca e cam lung si in cele mai mulre locuri plictisitor, parerea mea... mai bine de la tg jiu o iei catre valcea si apoi, depinde in ce sens vrei sa parcurgi transfagarasanul, o iei ori spre curtea de arges, ori spre talmaciu. sau, fiind in tg jiu, daca vrei peisaj frumos si ai curajul sa parcurgi 3-4 km de drum cu pietre nasoale (dar practicabil, caci atat e intrerupt drumul pe undeva pe la obarsia lotrului), o iei catre petrosani (si pana acum ai valea jiului cu peisaj frumos), apoi din petrosani dreapta catre obarsia lotrului, apoi lacul vidra si iesi in brezoi (si iar ai peisaj frumos), de unde-ti continui drumul pe valea oltului spre talmaciu (ca si cum ai veni dinspre valcea si te-ai duce catre sibiu), de unde poti sa te duci mai departe catre balea lac.


 horia66, on 1st July 2009, 22:50, said:

Cel de la 7 Izvoare, de dincolo de Herculane ?
Cam 15 km intre Orsova si Herculane, apoi inca 4 pana la 7 Izvoare. cam asa, un pic peste 25 km de la orsova la 7 izvoare.

Dar daca te duci pana la Cazane, la Mraconia, nu-i musai sa te intorci iar pe Orsova. O iei pe Bozovici - Mehadia - Herculane. si de la mraconia la bozovivi cum ajunge? ocoleste pe partea cealalta? nu e cam lung? de departe cel mai scurt drum e inapoi prin orsova. acum, depinde daca vrea sa ocoleasca sau vrea cat mai scurt...


#13
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 14.09.2007
M-ar interesa sa merg pe Tg Jiu Petrosani iar de acolo sa ies la Simeria, pe drumul catre Voineasa de la Petrosani am mai fost si nu prea sunt incantat de el, anul trecut era cam bombardat.
Mersi de raspunsuri.

#14
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

 Nicu90, on 2nd July 2009, 12:12, said:

M-ar interesa sa merg pe Tg Jiu Petrosani iar de acolo sa ies la Simeria, pe drumul catre Voineasa de la Petrosani am mai fost si nu prea sunt incantat de el, anul trecut era cam bombardat.
Mersi de raspunsuri.
asa cum ti-am mai spus, herculane - tg jiu e bunicel (sau cel putin, asa era acum un an jumate, dar nu nu trafic greu pe acolo sa se strice asa repede)

daca nu-ti place pe la obasia lotrului, nu mai urca spre petrosani din tg jiu, du-te catre valcea (drum f bun) si de acolo talmaciu - transfagarasan sus; sau daca ai chef de strabatut transfagarasanul pana la balea lac, de la valcea o iei spre curtea de arges (drum bun, nu f bun), apoi mai departe pe TF.

daca ai timp de pierdut pe traseul b herc - tg jiu, poti sa te abati un pic pana pe cheile sohodolului. sunt misto si poti sa si campezi acolo.

#15
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 14.09.2007
Mersi,sper ca si vremea sa tina cu mine, ca oricat ar fi de frumos drumul, daca ploua iti piere tot cheful.

#16
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
@Vineri: daca Nicu90 vrea sa "faca" zona Cazanelor (ceea ce e o foarte buna inspiratie ...) eu as recomanda: Orsova - Mraconia - Berzeasca - Moldova Noua - Carbunari - Sopotu nou - Bozovici - Plugova - Herculane - Baia de Arama - apoi incotro i-o place lui.

Peisajul de-a lungul Dunarii nu e superb, e ... divin, magnific ... Trecerea prin padurile de brad si fag intre Moldova Noua si Plugova (prin Bozovici) este extraordinar de relaxanta, iar drumul de la Herculane la Baia de Arama iti incarca bateriile pentru muuult timp... daca te ma si opresti la 7 Izvoare vreo 3-4 zile (strand cu apa termala, intre munti, mai da o ploicica, toti sar in bazin, la apa calda ... campingul in apropiere, susura Cerna si acompaniaza gratarul care sfaraie ...) - eu mi-am lasat inima acu' multi ani pe-acolo si ma duc aproape in fiecare an s-o caut ...

Uite si harta detaliata a zonei:
Attached File  harta_caras_severin.jpg   438.75K   109 downloads

Edited by horia66, 02 July 2009 - 15:40.


#17
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 14.09.2007
Suna bine descrierea facuta .
Dar cred ca intai o  sa caut o pensiune undeva pe langa Orsova, ca dupa drumul de la Constanta sa dorm o noapte sa vad cu "cazanele"cu ochii odihniti:).
Multumesc inca odata pentru idei.

#18
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007
horia, pe harta mea (mult mai detailata decat aia postata mai sus de tine), drumul indicat de tine pare de categorie f joasa si nu l-am incercat. am incercat in schimb sa ma intorc prin moldova noua - oravita - anina - bozovici - plugova. de aia ziceam ca e lung. dar daca drumu indicat de tine e bun, atunci e ok cum ai zis tu (apropo, cum e drumu ala?)
intr-adevar, lasand defileul dunarii la o parte, drumul de sus oravita - anina - bozovici - plugova e misto. cu atat mai mult cu cat, in ultimul an, de fiecare cand trec pe acolo vad ca avanseaza aia cu asfaltu nou...

despre 7 izvoare: nu stiu acum cum e, dar de vreo cativa ani se cearta unii pe strandu ala, iar anu trecut, prin mai sau iunie nu avea apa (m-am dus intr-o zi special pt strand  :death: ). ala care pazea acolo mi-s spus ca de fapt el asta pazeste, sa nu bage aia apa, ca se supara ailalti :D (era vorba de cele 2 parti in conflict). nu stiu care o fi situatia acu...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate