Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Resita-Mangalia

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
banateanul

banateanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 16.09.2007
Peste 3 saptamini plec in concediu la mare pe ruta Resita-Caransebes-Hateg-Tg. Jiu-Rm. Vilcea-Pitesti-Bucuresti-Constanta-Mangalia.Care este stare drumurilor pe acest traseu si cum se circula pe centura Bucuresti simbata?

#2
SoSoInLove

SoSoInLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 13.05.2005

 banateanul, on 21st June 2009, 13:32, said:

Peste 3 saptamini plec in concediu la mare pe ruta Resita-Caransebes-Hateg-Tg. Jiu-Rm. Vilcea-Pitesti-Bucuresti-Constanta-Mangalia.Care este stare drumurilor pe acest traseu si cum se circula pe centura Bucuresti simbata?

Nu pot sa-ti spun cum va fi peste 3 saptamani, dar pot sa-ti spun cum este acum. Eu sunt din Mangalia si fac ruta Bucuresti-Mangalia des.
Ca intri sau treci pe langa Bucuresti eu iti recomand sa te inarmezi cu muuullltttaaaa rabdare.
Dupa ce ai iesit pe A2 poti sa o calci, dar ai grija la radare ca s-au pus pe amenzi :)
La Cernavoda tre sa iesi de pe A2 ca de..... si din 2 bezinzi te trezesti cu una. Poti sa-ti imaginezi ca este asa pana la Constanta.
De la Valul lui Traian pana in Constanta vara este criminal. Cand am plect eu acum 2-3 saptamani se lucra la iesire din cta, nu stiu cum este in prezent, dar daca nu s-au terminat lucrarile vai si-amar.
De la Constanta pana la Mangalia este lejer poti sa-i dai un 140-150 ;). In 30 min esti in Mangalia.
A si sa nu uit...Ai grija pe Constanta-Mangalia la radere. De obicei sunt la Eforie Nord (la intrare dinspre Constanta), Eforie Sud (in curba de la statia de autobuz), Costinesti (in apropiere de bifurcatie), La 23 August (la intrare dinspre Constanta) si la Mangalia (tot la intrare).

Nu stiu pe unde vor fi atunci, eu ti-am spus doar locatiile unde sa fi atent cu viteza.

Drum bun si distractie placuta la mare :)

#3
banateanul

banateanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 16.09.2007
Multumesc pentru informatii SoSoInLove,sper sa nu fie chiar asa de aglomerat simbata cind merg eu!

Edited by banateanul, 21 June 2009 - 16:16.


#4
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Daca treci dimineata, pana pe la 8 e ok pe centura, dupa incepe sa se aglomereze, plus ca sunt si ceva lucrari  de largire...  daca cunosti cat de cat Bucurestiul sau daca te descurci cu o harta (un gps e si mai bun) poti traversa Bucurestiul prin centru, sambata nu cred ca iti ia mai mult de o ora jumate.
Pentru a evita alomeratia dintre Bucuresti si litoral, mai ales ca tu vrei sa ajungi in sudul lui la Mangalia eu iti recomand varianta prin Calarasi, Ostrov, Negru Voda. E mult mai libera si trece prin locuri foarte frumoase. Uite aici si o harta.

Drum bun si concediu placut.

#5
Moxica

Moxica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.05.2009

 banateanul, on 21st June 2009, 13:32, said:

Peste 3 saptamini plec in concediu la mare pe ruta Resita-Caransebes-Hateg-Tg. Jiu-Rm. Vilcea-Pitesti-Bucuresti-Constanta-Mangalia.Care este stare drumurilor pe acest traseu si cum se circula pe centura Bucuresti simbata?
Ai ales o ruta dificila, cu drum in lucru si foarte aglomerat mai ales cu masini grele. Am sa-ti fac un traseu un pic mai lung dar mai bun din punct de vedere al starii carosabilului si al densitatii traficului.
Iata itinerariul:
Resita-Anina-Bozovici-Mehadia-Orsova-Turnu Severin-Filiasi-Craiova-Caracal-Alexandria-Bucuresti- Autostrada- Cernavoda, de la Cernavoda faci la drapta si tii drumul spre Rasova-Adamclisi-Cobadin- Amzacea-Mangalia.
Pe portiunea Cernavoda-Constanta-Mangalia este INFERN mai ales daca nimeresti in zi lucratoare. Se merge cu viteza melcului.
Portiunea Cernavoda- Adamclisi- Cobadin- Mangalia este drum judetean bine intretinut, asfalt fara gropi si putin aglomerat, eu am fost anul trecut pe drumul asta si am mers foarte bine pina la Mangalia
Pe portiunea Craiova-Caracal- Alexandria- Bucuresti drumul este excelent si putin aglomerat, atentie insa la utilajele agricole si la carute, se poate merge cu 110-120km/h fara probleme.
De asemenea intrarea in Bucuresti dinspre Alexandria este mult mai usoara decit dinspre Pitesti, accesul pe centura spre autostrada A2 se face mult mai usor. Daca centura este aglomerata, intri in cartierul Rahova si tii linia tramvaiului 32 care te scoate la Piata Unirii unde sunt indicatoare A2
In general simbata se circula bine prin Bucuresti. Atentie in Bucuresti au fost inchise multe strazi in vederea rabilitarii traseelor liniilor RATB de tramvai.
Drum bun si concediu placut

Edited by Moxica, 22 June 2009 - 23:29.


#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007

 rexkroki, on 22nd June 2009, 12:31, said:

daca cunosti cat de cat Bucurestiul sau daca te descurci cu o harta (un gps e si mai bun) poti traversa Bucurestiul prin centru, sambata nu cred ca iti ia mai mult de o ora jumate.

Sambata in 25-30 minute esti de la intrarea de pe A1 la iesirea pe A2. :) insa si eu recomand pe centura. Sambata cam la orice ora se merge bine pe centura.

#7
banateanul

banateanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 16.09.2007
Moxica: Ruta pe care am ales-o o parcurg de trei ani si sunt obisnuit cu ea.Caransebes-Hateg este un drum foarte bun si nu este foarte aglumerat.Din cite stiu pe A1 si A2 este interzis accesul masinilor de marfa simbata si duminica deci cred ca o sa fie drumul liber.La intoarcere folosesc si eu ruta Bucuresti- Alexandria -Caracal-Craiova pentru ca trebue sa ajung si la socri.

bossake:Daca spui ca nu este asa aglomerat atunci o sa merg pe centura.Anul trecut am trecut pe centura intr-o zi lucratoare si a fost un infern!



Nu mai stiu care este starea carosabilului pe Valea Jiului (daca mai sunt portiuni in lucru) si cum se circula simbata la Bascov la intrarea pe A1.

#8
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
pe Valea Jiului carosabilul e relativ ok, putin mai rau este intre Bumbesti Jiu si Tg Jiu; la Bascov se circula fara probleme de cand s-a terminat pasajul subteran

ca o remarca la planul tau eu as pleca pe la ora 11 seara si lejer in maxim 12 ore cu pauzele de rigoare esti pe plaja... daca esti o fire mai sportiva chiar mai repede :)

Edited by rexkroki, 23 June 2009 - 20:00.


#9
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Asa este, in cele 12 ore poti include si o pauza de somn.Mie unul mi se pare cam mult dar fiecare cu stilul sau.
daca te tii de mers  si mai ales noaptea , si centura este libera, dupa 9 seara, si de la Pitesti pui 4-4,5 ore si esti pe plaja.

#10
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
pai pe traseul ales intre Resita si Mangalia sunt aproximativ 770 de km, daca scoti o medie orara decenta (fara excese gen Schumacher sau viteze astronomice pe autostrada) de 70 km/h se aduna vreo 11 ore... mai alimentezi, mai bei o cafea, mai mananci un sandwich si depasesti 12 ore...

#11
banateanul

banateanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 16.09.2007

 rexkroki, on 24th June 2009, 08:29, said:

pai pe traseul ales intre Resita si Mangalia sunt aproximativ 770 de km, daca scoti o medie orara decenta (fara excese gen Schumacher sau viteze astronomice pe autostrada) de 70 km/h se aduna vreo 11 ore... mai alimentezi, mai bei o cafea, mai mananci un sandwich si depasesti 12 ore...

Anul trecut am facut acest traseu in aproximativ 13 ore cu pauze de cafea si tutun,fara excese de viteza doar pe A2 am mers putin mai tare,140 km/h,in rest viteza legala .

Va multumesc la toti pentru informatii si va urez o vara placuta!

#12
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009

 banateanul, on 24th June 2009, 15:19, said:

Anul trecut am facut acest traseu in aproximativ 13 ore cu pauze de cafea si tutun,fara excese de viteza doar pe A2 am mers putin mai tare,140 km/h,in rest viteza legala .

Va multumesc la toti pentru informatii si va urez o vara placuta!


concediu placut si te asteptam cu noutati despre cum a fost drumul si pe ce traseu te-ai intors.Eu plec pe 11 august si inca nu-s hotarat in alegerea traseului si a plecarii(noaptea sau ziua).as pleca noaptea dar parca imi e teama e cai,carute,biciclisti.ziua e mai aglomerat iar drumulpe care-l parcurg e f.f.lung,din resita-costinesti.as alege si eu traseul tau dar parca m-as duce si pe partea cu orsova-severin-craiova-pitesti-bucuresti-constanta,dar inca mai am timp sa ma hotarasc.

#13
banateanul

banateanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 16.09.2007

 kelppa, on 15th July 2009, 14:13, said:

concediu placut si te asteptam cu noutati despre cum a fost drumul si pe ce traseu te-ai intors.Eu plec pe 11 august si inca nu-s hotarat in alegerea traseului si a plecarii(noaptea sau ziua).as pleca noaptea dar parca imi e teama e cai,carute,biciclisti.ziua e mai aglomerat iar drumulpe care-l parcurg e f.f.lung,din resita-costinesti.as alege si eu traseul tau dar parca m-as duce si pe partea cu orsova-severin-craiova-pitesti-bucuresti-constanta,dar inca mai am timp sa ma hotarasc.

Am revenit din concediu.Am plecat din Resita la ora 3 si am ajuns la mangalia la 15,30 .Drumul este bun si nu a fost aglomerat (probabil pentru ca am mers simbata) singura portiune unde se circula mai greu este Cernavoda-Constanta unde drumul are o singura banda pe sens.Bucurestiul l-am trecut in 30 min. fara probleme,ajutat de GPS.Pe A2 gasesti citeva benzinari de unde poti alimenta.Eu am alimentat de la km 66 (Petrom) si poti plati si cu cardul.Pretul la benzina este normal ca la alt peco Petrom.Radare nu am intilnit pe traseu.

#14
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Moxica, on 23rd June 2009, 00:24, said:

Pe portiunea Cernavoda-Constanta-Mangalia este INFERN mai ales daca nimeresti in zi lucratoare. Se merge cu viteza melcului.
Trecut pe acolo miercuri dimineata, conditii decente. Nu e atit de rau pe cit s-ar putea; sau am nimerit eu bine.

 Moxica, on 23rd June 2009, 00:24, said:

Portiunea Cernavoda- Adamclisi- Cobadin- Mangalia este drum judetean bine intretinut, asfalt fara gropi si putin aglomerat, eu am fost anul trecut pe drumul asta si am mers foarte bine pina la Mangalia.
Am fost pe aici anul trecut cind am mers in Bulgaria... drumul e ok, parca are niste portiuni cirpite, dar per total e bun. Singurele inconveniente sunt senzatia de " in the middle of nowhere" si peisajul cam dezolant. In rest numai de bine. Mai ales ca ocolesti pacostea de Constanta, oras pe care-l detest din tot sufletul meu pentru o mie de motive si mai nou si pentru lipsa acuta de indicatoare; daca habar n-ai nu te astepta sa te descurci prin el.

#15
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
CITAT (Moxica @ 23rd June 2009, 00:24) *
Pe portiunea Cernavoda-Constanta-Mangalia este INFERN mai ales daca nimeresti in zi lucratoare. Se merge cu viteza melcului.

Trecut pe acolo miercuri dimineata, conditii decente. Nu e atit de rau pe cit s-ar putea; sau am nimerit eu bine.



Eu o sa plec pe 10 aug,luni pt. ca pe 11 am biletele.Plec noaptea pana la urma,asa usurel ca timp e garla,si-asa camerele se dau dupa pranz,ora 12.Sper sa ma descurc,o sa merg pe centura iard in Constanta pana in Costinesti mai e f.putin.O sa va spun ce si cum cand ma intorc,daca au fost oarece peripetii sau alte chestii.Merg pe partea cu Orsova-severin-craiova-pitesti A1-Bucuresti-Constanta.Numai bine si ms.pt.info

#16
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
M-am intors cu bine,drumul a fost ok cu exceptia portiunii din zona Domasnea-Herculane-Orsova(f.multe semafoare iar carosabilul la care se va lucra inca 5 ani si nu va fi definitivat este sub orice critica).In zona centurii Bucuresti aproape de Bragadiru sta politia la panda pt.ca este o intersectie cu STOP iar din cauza camioanelor si cisternelor nu prea poate fi observat si risti suspendarea permisului(erau f.multe masini trase pe dreapta de domnii de la circulatie).In rest toate bune,fara incidente,am circulat noptea atat la dus cat si la intors,n-a fost aglomerat.

#17
alexandru2052

alexandru2052

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.03.2006
salut ,am vazut intrun alt post ca ai rezolvat problema cu cauciucurile de 195/55r15 si in talon aveai 195/50r15
cum ai rezolvato  ? da-mi si mie niste nume de persoane sau telefoane ,emailuri ceva ca sa rezolv si eu.
Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate