Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Interactiuni ale substantelor medicamentoase

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Exista vreo posibilitate de a afla rapid modul in care o anumita substanta interactioneaza in combinatia cu o alta sau cu un aliment? De ex un program in care sa introduci denumirea celor doua si sa iti dea "ok" sau "may God have mercy daca le amesteci"?
(desigur, unul de tip download-mocca, altfel, daca e pe bani, mai bine le testez direct pe mine. Sau pe musafirii nepoftiti, care isi inchipuie ca a avea sonerie la usa e echivalent cu o invitatie permanenta...)

Nu stiu daca cei cu adevarat in masura sa-mi raspunda vor intelege ce vreau, dar nu mai departe de ieri constatam ca a fi paralel cu un domeniu nu inseamna sa n-ai habar de el ci sa nu stii nici macar cum sa pui o intrebare din acel domeniu. ;) Asa ca luati-ma incet, ca spun tot...

P.S. Daca nu imi raspundeti rapid, s-ar putea sa ma vedeti prin semnaturile unora de pe aici, scris cu negru. Pe modelul "See you there, G73, toti ajungem acolo odata si-odata". :)

#2
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Uite că m-am trezit cu noaptea în cap să îți răspund, nu pentru că aș fi în măsură, ci pentru că vreau să te țin în viață. Așa că ochii mari și rămâi cu noi.
Băieții de pe aria Știițe am văzut că se pricep la interacțiuni de substanțe dar nu știu dacă ți-ar da un răspuns și la combinații de alimente.
Mai bine enumeră substanțele și alimentele încriminate că nu se pupă și sunt sigură că o să-i sune cuiva sirena.
Deci ai luat anticoncepționale cu .... :huh:

#3
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
...cu o blondă de 30 de ani, minoră. Și a fost o combinație de-a dreptul explozivă. Blonda m-a convins că majoratul e stabilit absolut arbitrar la 18 ani, în cazul femeilor (mă întreb ce ar zice Vasilianu dacă ar citi asta) iar anticoncepționalele mi-au schimbat total concepțiile despre bancurile cu blonde. Până acum credeam că sunt pură ficțiune. Ntz.
  
Ontopicărind înapoi discuția, nu văd de ce să mă adresez "băieților de pe aria de Științe". Care se pricep dar nu crezi că mi-ar răspunde. Mersi. Și "fetele de pe Sexy Lounge" se pricep la sex oral, iar eu încă mai aștept niște răspunsuri...
Întrebarea era despre interacțiuni ale substanțelor medicamentoase, după cum discret sugera și titlul topicului: "Interacțiuni ale substanțelor medicamentoase" :D Deci nu mă interesa, de exemplu, ce se întâmplă dacă amestci din greșeală banala motorină cu...combustibilul clasic pentru motoare Diesel. Ci strict combinațiile între substanțe de-alea pe care ca să le scrii numele pe un forum trebuie să le iei cu copy/paste de pe net, altfel nu reții nici primele 3 litere. Și eventual combinatia între ele și unele alimente.
  
Oricum, între timp am aflat dintr-o sursă suficient de credibilă (deși poate sunt puțin subiectiv) că "ce vreau eu nu se poate". Adică n-am să găsesc un asemenea soft.
Prin urmare n-am decât să încerc pe myselful propriu.

#4
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
In unele situatii nu e vorba de interactiune ci de efectul aditiv. Pune doua substante la un loc si inmulteste cu doi. Se numeste efect aditiv. Baga acest efect langa pharmacology si numele celor doua substante si google iti va da aceleasi articole pe care le-am vazut si eu.

NB: un medic ar trebui sa aiba cunostinta de ce iei, indiferent ca e pe reteta sau din propria ta vointa. Daca ai "ganduri negre" mergi la un medic si baga o spovedanie. Se poate sa-ti cureti sufletul si sa ramai cu corpul intact...

Daca insisti o sa iti trimit pe PM acel efect in cifre de care te temi, analize de caz clinic.

#5
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
sgatul meu. cand iti vin in minte 2 substante pune-le pe forum si intre atatia medici si farmacisti s-a gasi vreunul care sa te rezolve.
daca iei tetraciclina cu lapte de exemplu o iei degeaba mai bine un pahar de apa. macar te hidratezi :D
serios si f serios vorbind gasesti agenda medicala inclusiv  pe net. si la majoritatea substantelor scrie cu ce pot si cu ce nu pot fi asociate, sau in prospectele medicamentelor.
oricum pt amuzamentul nostru cred ca ar fi f interesant sa postezi substantele

#6
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

View PostGabi73C, on 20th June 2009, 16:12, said:

...cu o blondă de 30 de ani, minoră. Și a fost o combinație de-a dreptul explozivă.

Nici nu-mi închipuiam că ar fi fost altfel. Oricine interacționează exploziv la componentele blonde :lol:

#7
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Exista programe dar nu sint free.

#8
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008
Gabi, ferește-te să amesteci tinctura de iod cu amoniac; glicerina cu apa distilata, sare de bucatarie, bicarbonat de sodiu, acid azotic concentrat și acid sulfuric concentrat; fenolul cu acid sulfuric concentrat, acid nitric concentrat și apa distilata. Și, desigur, friptanele cu cartofi prăjiți, Jackul cu energizante, vodca cu (ce aiurea sună!) codenal și cola cu mentosane. Ai grijă ce manânci și evită pe cât poți fast-foodurile. Și nu mai posta întrebări serioase aici, că primești răspunsuri neserioase. Ca cele de mai sus (numai unele dintre ele, să nu se simtă cineva jignit) și ca al meu.
On: cabinetele medicale au liste cu substanțe care nu se combină - altfel ți-ar putea injecta, cu o singură înțepătură, lichide care împreună dau un precipitat și te-am vedea rapid în semnătură. Listele alea cuprind numai substanțele pe care le folosesc ei. Dacă te referi la medicamente, incompatibilitățile le găsești în prospect. Dacă există incompatibilități, nu sunt trecute în prospect și tu pățești ceva din cauză că ai combinat ce nu trebuia, îi dăm în judecată pe producători și le luăm banii.  
Pentru celelalte substanțe, te poți baza pe cultură generală și noroc. Despre programe cu incompatibilitățile nu am auzit și mă gândesc că răspunsuri de genul ”Există” sau ”Nu există” nu te ajută cu nimic.
Dacă descoperi o combinație nasoală, posteaz-o, să știm de ce să ne ferim. Dacă mai apuci...

Edited by Dhaukos, 21 June 2009 - 09:42.


#9
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Ai văzut, Gabi, cum vin băieții să te ajute? Chiar și din afara ariei de Științe.

@Dhaukos. Pe cine trebuie să dau în judecată că nu mi-a spus să nu amestec cireșele cu lapte? :blush:

Edited by Versus76, 21 June 2009 - 10:04.


#10
ofra

ofra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.06.2009

View PostGabi73C, on 20th June 2009, 16:12, said:

...cu o blondă de 30 de ani, minoră. Și a fost o combinație de-a dreptul explozivă. Blonda m-a convins că majoratul e stabilit absolut arbitrar la 18 ani, în cazul femeilor (mă întreb ce ar zice Vasilianu dacă ar citi asta) iar anticoncepționalele mi-au schimbat total concepțiile despre bancurile cu blonde. Până acum credeam că sunt pură ficțiune. Ntz.
    
Oricum, între timp am aflat dintr-o sursă suficient de credibilă (deși poate sunt puțin subiectiv) că "ce vreau eu nu se poate". Adică n-am să găsesc un asemenea soft.
Prin urmare n-am decât să încerc pe myselful propriu.

Vrei sa zici ca fiintele exceptionale au devenit asa de banale incat intalnirea cu o femeie banala (adica blonda de 18 ani) ar deveni un caz exceptional?!
Ce-ai vrea tu, s-ar putea. Doar daca ai gasi si ai scoate la lumina piatra filozofala, care sta  ascunsa in sufletele lor. Poate asa vei avea raspuns la combinatia perfecta dintre o substanta cu o alta. Si io as vrea sa aflu combinatia dintre: un suflet in spirala, un psihic ca un labirint si tragica nefericire de a nu fi inteles.  ;)

#11
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008

View PostVersus76, on 21st June 2009, 11:01, said:

Ai văzut, Gabi, cum vin băieții să te ajute? Chiar și din afara ariei de Științe.

@Dhaukos. Pe cine trebuie să dau în judecată că nu mi-a spus să nu amestec cireșele cu lapte? :blush:
Vezi, Gabi, ce-ți spuneam eu că va ajunge topicul tău cu probleme serioase și răspunsuri anapoda?! Te-ai ales cu rețeta pentru cufureală.
O trecem pe lista de „Așa nu!”.
Versus, dă-te pe tine în judecată!

#12
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Toaaaamne, ce uameni! :wacko:


View Postnegotzel00, on 20th June 2009, 23:02, said:

sgatul meu. cand iti vin in minte 2 substante pune-le pe forum si intre atatia medici si farmacisti s-a gasi vreunul care sa te rezolve.
Zici tu? :blink: Iete, de-un pargezamplu: 6-di-O-glucozida (ce draci o fi aia?!)  infasurata pe niscai bromelina?

#13
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008

View PostGabi73C, on 22nd June 2009, 23:28, said:

Toaaaamne, ce uameni! :wacko:

Și încă n-ai văzut tot. Stai să apară Versus cu niscaiva rețete de prăjitură și o să-ți pară rău că n-ai încercat combinațiile alea explozive!

#14
ofra

ofra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.06.2009

View PostDhaukos, on 23rd June 2009, 00:30, said:

Și încă n-ai văzut tot. Stai să apară Versus cu niscaiva rețete de prăjitură și o să-ți pară rău că n-ai încercat combinațiile alea explozive!

Da' poate am mai vazut si noi...ca ursu'.  :rolleyes:
Dar combinatia dintre Dhaukos si Versus?! Tot una din aia exploziva ar fi?! <_<

Edited by ofra, 23 June 2009 - 07:48.


#15
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ia mutati-va voi pe fun chat, ca sa nu va ating cu cate trei zile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate