Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Lucrul cu fisiere

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
Salut

Vreau ca dupa executarea urmatoarei conditi sa se deschide fisierul 1.html si sa il afiseze in browser.
<?php
$rezultat = $_POST['nr'];
if($rezultat == '2') 
{
fread('1.html', r+);
}
?>

In fisierul 1.html este un formular care urmeaza a fi completat. Am incercat cu fread() dar nu am reusit, am invartit ghilimelele de la paramatru 1 si 2 in toate felurile.

#2
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007
Afisare continutului unui fisier:
$filename='exemplu.txt';
	$file=fopen($filename,'r');
	echo fread($file,'8192');

Edited by ThunderSS, 18 June 2009 - 14:28.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Din moment ce nu operezi pe fisier ca pe o sursa de date independenta, ci vrei sa o integrezi in output-ul html, foloseste una din instructiunile familiei include.

In plus, citeste sfaturile de programare in PHP, sectiunea III. Asta
<?php
 $rezultat = $_POST['nr'];
 if($rezultat == '2')
ar trebui sa fie
<?php
 if(2 == $_POST['nr'])

Explicatii si impulsuri la gandire autonoma gasesti acolo ;)

#4
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
Asta am vrut sa fac, este cam "primitiva" :) , am folosit ceea ce mi-a zis ThunderSS. OriginalCopy am sa incerc si ce ai zis tu dar am observat postul tau prea tarziu.

Edited by andonieandrei, 18 June 2009 - 16:50.


#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 andonieandrei, on 18th June 2009, 16:49, said:

Asta am vrut sa fac, este cam "primitiva" :) , am folosit ceea ce mi-a zis ThunderSS. OriginalCopy am sa incerc si ce ai zis tu dar am observat postul tau prea tarziu.

Ce ti-am zis eu nu abordeaza direct practica, ci iti stimuleaza dorinta de a intelege, intelegere in urma careia vei scrie cod care nu doar "functioneaza", ci functioneaza pentru ca asa intentionezi tu, pentru ca stii ce faci.

E vorba de mentalitate, cea mai mare problema*** de care incepatorii scapa cu greu. Vezi sfatul II 7. Defapt vezi toata sectiunea II ;)

PS: in alta ordine de idei, te indrum cum sa devii BUN prin intelegere, nu neaparat rezolvarea problemei (ceea ce e benefic pt tine pe termen lung)

*** altfel spus, TU insuti iti cauzezi probleme prin limitarea TA datorita necunostintei. Cel mai grav lucru pe care il poti face e sa iti zici "hai ca merge si asa", sa inchizi ochii si sa mergi mai departe ;)


EDIT

De exemplu, un andonieandrei cu mentalitatea corecta ar trebui sa intrebe DE CE 2 si nu '2' in codul de mai sus, s.a.m.d.

Edited by OriginalCopy, 18 June 2009 - 17:01.


#6
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Vezi ca ai o greseala Media semestruala cu teza este  Bine ca nu a fost un N in plus, ca o faceai de oaie :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate