Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Traind cu bastinasii

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Dragi forumisti,

Ma intereseaza daca ati facut vreodata turism de genul sa mergeti sa traiti o saptamana doua cu bastinasii exact in stilul lor de viata in zone mai exotice de genul: africa, oceania, america de sua etc.

Sau daca exista ceva agentii care fac acest lucru ?

M-ar interesa o astfel de aventura...

Multum mult!

#2
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
NIMENI asa ceva ?

#3
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006

Quote

exact in stilul lor de viata
Adica in pielea goala, doar cu o teaca pe penis, cu un os trecut prin nas, scormonind in trunchiurile putrede de copac dupa viermi si mancandu-i imediat cruzi, dormind pe pamant intr-o coliba fara pereti ? Sa faci asta timp de 6 luni ?
Pe de alta parte, daca vrei sa fii doar voyeur, sa iti satisfaci curiozitatea, sa faci poze la "primitivi" ca sa ai cu ce te lauda acasa (ca doar NIMENI nu a mai fost), sa stai in cortul tau impermeabil, insotit de bucatarul agentiei, de porter si de ghid, bine imbracat, in goratex si cu vibram in picioare, platind suveniruri indoielnic traditionale cu bancnote scoase din bancomat cu cateva zile in urma, daca vrei aventura de tipul asta atunci e plin de destinatii in lume si e plin de agentii, doar bani sa ai. E destul sa apelezi la prietenul google pentru a-i gasi.
Asta nu inseamna ca eu as fi trait printre bastinasi. As face-o dar recunosc ca as alege varianta de "musafir", nu de "unul de-al lor".
Nu e nevoie sa mergi neaparat pana in Africa, o colonie de tzigani de pe o rampa de gunoi de prin orasele Romaniei iti poate oferi senzatii si experiente remarcabile in acest sens. Si e o aventura...

#4
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006

View Postcarpatic, on 16th July 2009, 18:34, said:

Adica in pielea goala, doar cu o teaca pe penis, cu un os trecut prin nas, scormonind in trunchiurile putrede de copac dupa viermi si mancandu-i imediat cruzi, dormind pe pamant intr-o coliba fara pereti ? Sa faci asta timp de 6 luni ?
Pe de alta parte, daca vrei sa fii doar voyeur, sa iti satisfaci curiozitatea, sa faci poze la "primitivi" ca sa ai cu ce te lauda acasa (ca doar NIMENI nu a mai fost), sa stai in cortul tau impermeabil, insotit de bucatarul agentiei, de porter si de ghid, bine imbracat, in goratex si cu vibram in picioare, platind suveniruri indoielnic traditionale cu bancnote scoase din bancomat cu cateva zile in urma, daca vrei aventura de tipul asta atunci e plin de destinatii in lume si e plin de agentii, doar bani sa ai. E destul sa apelezi la prietenul google pentru a-i gasi.
Asta nu inseamna ca eu as fi trait printre bastinasi. As face-o dar recunosc ca as alege varianta de "musafir", nu de "unul de-al lor".
Nu e nevoie sa mergi neaparat pana in Africa, o colonie de tzigani de pe o rampa de gunoi de prin orasele Romaniei iti poate oferi senzatii si experiente remarcabile in acest sens. Si e o aventura...

Cat de cinic esti  :P
Mie, daca timpul mi-ar permite-o, mi-ar placea sa fac asa ceva. Poate undeva in Nordul Thailandei, sau in Malaezia, sau in Nepal.

#5
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postcarpatic, on 16th July 2009, 18:34, said:

Adica in pielea goala, doar cu o teaca pe penis, cu un os trecut prin nas, scormonind in trunchiurile putrede de copac dupa viermi si mancandu-i imediat cruzi, dormind pe pamant intr-o coliba fara pereti ? Sa faci asta timp de 6 luni ?
Pe de alta parte, daca vrei sa fii doar voyeur, sa iti satisfaci curiozitatea, sa faci poze la "primitivi" ca sa ai cu ce te lauda acasa (ca doar NIMENI nu a mai fost), sa stai in cortul tau impermeabil, insotit de bucatarul agentiei, de porter si de ghid, bine imbracat, in goratex si cu vibram in picioare, platind suveniruri indoielnic traditionale cu bancnote scoase din bancomat cu cateva zile in urma, daca vrei aventura de tipul asta atunci e plin de destinatii in lume si e plin de agentii, doar bani sa ai. E destul sa apelezi la prietenul google pentru a-i gasi.
Asta nu inseamna ca eu as fi trait printre bastinasi. As face-o dar recunosc ca as alege varianta de "musafir", nu de "unul de-al lor".
Nu e nevoie sa mergi neaparat pana in Africa, o colonie de tzigani de pe o rampa de gunoi de prin orasele Romaniei iti poate oferi senzatii si experiente remarcabile in acest sens. Si e o aventura...


da, prima varianta, doar ca fara os trecut prin nas;
stiu si eu de varianta a doua, dar nu ma intereseaza.

#6
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008
Mai e si varianta de a trai printre bastinasii din New York, Londra, Paris..o saptamana doua!
Am glumit..sper ca nua m suparat pe nimeni!
Da imi place idea, si poate i pun in practica la prima iesire in Africa, poate in Mali, la dogoni.... dar nu o saptamana, doar cateva zile.

#7
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Pays Dogon e foarte turistica. Sunt pensiuni ( foarte rustice si tinute de localnici), e plin de ghizi, multi localnici stiu franceza la un nivel de baza ....
Pentru o experienta locala mai profunda, am inteles ca satele din zona Sikasso (in sudul Maliului) pastreaza foarte bine atmosfera si traditiile de demult. In zona sunt foarte putini turisti. Nu am fost acolo, nu mi-a permis putinul timp petrecut in Mali. Un amic european (scriitor de felul lui)  a petrecut o luna in Segou, intr-o camera inchiriata cu 30 dolari (o luna intreaga) intr-o casa de pamant, a stat cu oamenii in casa. Mi-a scris ca s-a simtit extraordinar, intrand in ritmurile vietii oamenilor de acolo, jucandu-se cu copii, mancand impreuna cu familia....

#8
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Dar oare bastinasii or vrea sa traiasca cu noi?!

#9
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostPitzifelnic, on 19th August 2009, 13:25, said:

Dar oare bastinasii or vrea sa traiasca cu noi?!


Nu, dar cred ca s-ar bucura daca am trai o perioada noi cu ei, nu ei cu noi.

Oricum, cum vad eu aventura, e sa mancam acolo ce mananca ei si sa imbracam ce imbraca ei, nu sa le ducem noi guma si pateuri si parfumuri Gucci


Alte zone mai stiti ?
Sau persoane care au facut asta ? Si cu care as putea lua legatura ?

Edited by tablagiu_xxx, 19 August 2009 - 13:03.


#10
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Posttablagiu_xxx, on 19th August 2009, 13:56, said:

Nu, dar cred ca s-ar bucura daca am trai o perioada noi cu ei, nu ei cu noi.

Oricum, cum vad eu aventura, e sa mancam acolo ce mananca ei si sa imbracam ce imbraca ei, nu sa le ducem noi guma si pateuri si parfumuri Gucci


Alte zone mai stiti ?
Sau persoane care au facut asta ? Si cu care as putea lua legatura ?
Eu ma intrebam daca bastinasii or fi chiar fericiti ca venim noi acolo, sa stam pe capul lor. Poate au si ei treaba, ceva...
Prin delta Orinoco (Venezuela) la indienii Warao. Sau tot in Venezuela, prin Gran Sabana, la indienii Pemon. Ambele triburi si-au cam conservat modul de viata ancestral si nu prea s-au "modernizat".
In Venezuela l-am intalnit pe Tino (Thorsten) care chiar a stat ani de zile cu indienii prin zona Orinoco. Omul se lupta sa supravietuiasca prin venezuela facand pe ghidul. Bine-nteles ca cel mai bine vorbeste germana, dar o rupe si pe engleza. In mod uimitor n-a prea reusit sa invete spaniola prea grozav in toti acesti ani. Are de ceva timp un proiect sa faca un tur la Pico Neblina, chiar la granita cu Brazilia. Zona e foarte periculoasa, atat din punctul de vedere al bolilor tropicale, cat si al faunei si banditilor care misuna pe-acolo+jungla in sine. Mi-a explicat cum vrea sa faca, avea si traseele cu autobuzul/autostopul batute in cuie. Cauta un turist/finantator.
Omul e bestial, iti explica de toate prin jungla, iti arata cum sa mananci miez de palmier, termite si alte dracovenii, am vazut ca se intelege si cu Warao mai pe spaniola, mai pe limba lor. Important e sa nu fii prin zona cand a baut prea mult pentru ca atunci iti dai seama ca uneori ii cam lipseste o doaga. In rest: foarte OK. Era sa mor de ras cand mi-a povestit cum a dus o secretara de care-i placea (cand mai era in Germania) sa manance la un sushi-bar. El se astepta sa primeasca un gratar mustos, ceva acolo, si cand a vazut turtitele alea de orez l-au apucat pandaliile. S-a dat in spectacol, aia l-au dat afara din restaurant. A zis ca nici secretara nu i-a mai raspuns la telefon dupa faza asta. :)
Vad ca si-a facut si site, asa ca vi-l dau mai jos.

www.hike-venezuela.com

Tipul face pe ghidul pe unde e nevoie de el. Cand face rost de bani sau gaseste pe cineva interesat sa finanteze, dispare prin jungla cate 6 luni.

#11
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Parerea mea e ca sunt fericiti sa vada fete noi, nu exista om pe pamant care sa nu socializeze cu culturi noi.
totul e sa nu se transforme in ceva comercial de genul vine autobuzul cu europeni, debarca, lista cu cine la ce familie de bastinasi sta, cand vine ghidul sa-i ia etc. nuuu!

mi-ar place ceva individual, recomandat de cineva care a mai fost, desi stiu ca e foarte greu de gasit, cei care fac asta nu dau prin forumuri ca s-ar prea comercializa rapid.

Merci mult pt sugestii...

Pan ala urma reusesc eu, daca nu plec de nebun si gasec eu ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate