Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

District 9 (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#91
crristian81

crristian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 07.10.2006
frumos film... Chiar de mult nu am mai vazut un film SF... parca in ultimii ani nu prea mai apar filme de genul..

#92
Monier

Monier

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2009

View PostTyby, on 30th October 2009, 13:55, said:

Ma frapeaza din ce in ce mai des astfel de afirmatii. Traiasca internetul, care permite o afisare gratuita, fara precedent, a prostiei (afisarea, si nu prostia, e gratuita, ca aia asa este, data de Dumnezeu, nu poate fi calificata ca fiind gratuita). Imi place ca apar frecvent genii artistice, cu o deosebita putere si capacitate de integrare si analiza, a caror prima directiva este sa ii scuipe in cap pe cei care au o alta parere decat cea proprie, extrem de avizata.

Intelegeti odata ca e timpul sa cresteti si sa va limitati la aprecierile indreptate catre subiect, si nu catre ceilalti care il comenteaza pe acesta.
[..]
Asa este, Moso, prospetime in gen, asta e marele castigator al filmului. In restul afirmatiei, ma dezamagesti! :( Credeam ca ai prins mai mult din film, ca este mai mult decat lasere si gandaci.

Cum adica, nici nu era parerea ta, ai citit-o pe net? a dracu ironie!! ai tradus gresit Tufa de Venetia, nu "umanitate", cuvantul era "umanism". nota 1. Dar primesti un 10 cu felicitari la capitolul "tupeu de agramat"
but wait, there's more

I. dedesuptul titlului de moderator se afla o atitudine preistorica si nimic mai mult. nu aveti fundament in afirmatii, precum doua potai stirbe. deci nu meritati decat ce vi se cuvine.
II. nu aveti cultura cinematografica. ..ce naibii cautati voi doi aici?
III. filmul in cauza - ca si Avatar, si exact ca Independence Day - e un blockbuster. Ne-original, mizerie ilogica, etc. Sa aperi, sa lauzi asa ceva denota intai amatorism, apoi naivitate si (nu la urma) lipsa de materie cenusie. Tipic, geniul vostru umil se invarte in jurul cozii atacand unul din ele cand in realiltate sunt toate de-o mama (cute little dogey :P)

IV. District 9

Protagonistul, in realitate un zero
Putin imi pasa daca scenariul a fost scris de un repetent la fizica, urmaresc povestea: un imbecil munceste pus de cumnat-su undeva, unde face o boacana. Fuge de frica mortii, se refugiaza la inamic si e nevoit sa isi faca noi prieteni. Tot timpul i se intampla ceva lu asta; e o pura victima a imprejurarilor; el doar reactioneaza, fuge ca sa scape.

D9 vs Independence Day
Asemanarea este evidenta mai ales daca nu ai alte repere in materie de farfurii zburatoare. Intreaga baza a povestii e nava care sta deasupra unui oras de parca ii e frica sa aterizeze, idee preluata imbecilic din ID4: scena-cheie apare cand un vanatorul capturat sta in aer odata desprins din agatari - pentru ca era de fapt alimentat de nava-mama, el si restul farfuriilor. Dar daca pastrezi nava-mama in D9 ..schimba tot! ..atunci, cu aceasi imbecilitate elimini firicelul de logica si lasi o nava, de una singura, deasupra; pur si simplu. Cine are 'mintea odihnita' zice "wow ce diferit..vai ce prospetime si aroma imbietoare" cand colo D9 este inspirat din ID4, fiind o mai proasta variatie a primului. Evident mai proasta, pentru ca in primul toate puterile nucleare si-ar fi armat cate o racheta si ar fi dat la sincron in nava aia si in Africa de Sud pana la obliterarea completa.

D9 e rezultatul unui rasism crancen
Singurul motiv plauzibil pentru acei 20 de ani de levitatie a navei e pentru ca ganganiile sa se integreze cumva pe Terra in Districtul 9. 20 de ani adica durata unei generatii. De ce? ..ca sa ii compari cu negrii, creezi un 'comentariu social' si asa incerci sa dai un sens panaramei. Inca o data zic, poate nu vedeti ce vad eu: compari niste sclavi extraterestri cu africanii. Dar, culmea, in acelasi timp, negrii in sine sunt ilustrati ca niste fiinte sub-umane, salbatice, infecte, josnice, scarboase, vorace, ..precum niste insecte!
Alien workers i.e. slaves <=> blacks from Africa; blacks from Africa = sub-humans =>alien workers = sub-humans.
Asta era "lectia anti-rasista"? Mai mult: un uber-barzaune (vezi uber-mensch) se imprieteneste cu un alb si ALBUL ii salveaza, asta in caz ca nu va e clar cine e adevaratul erou, cine scoate prostimea de sub sclavia carnii de pisica cine le apara liderul cine ii ajuta sa fuga samd
Mesajul e unul de toleranta fata de fiintele inferioare care nu trebuiesc eliminate, ci doar separate: definitia Apartheid.
Ca si in Avatar, geeky white boy salveaza planeta/civilizatia, care civilizatii sunt doar suficient de inteligente cat sa accepte ajutorul de la THE WHITE STRANGER HERO ZOMBIE JESUS :D

q.e.d.

Edited by Monier, 07 January 2010 - 02:18.


#93
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Monier, pentru atitudinea de mai sus si din privat (si din Trash Can), scuteste-ne de prezenta MACAR 30 de zile.

No comments pentru postul de mai sus. Nici macar nu merita sters.

PS: "traducerea" la care se refera geniul de mai sus era din ... romana.

Edited by Tyby, 07 January 2010 - 02:57.


#94
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
panarama mi-a trimis pm cu propriul post. ce viata trista au unii :lol:

#95
ZnSstr

ZnSstr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.12.2009
Jumatate din film imi place.

#96
Floryn_cool95

Floryn_cool95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.01.2009
Foarte reusit filmul sincer mie mi a placut foarte mult efectele foarte reusite  :rolleyes:

#97
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
cand am vazut a-team, de fiecare data cand ii vedeam fata lui murdock mi-aduceam aminte de faza in care explica in district 9 cum pocnesc ouale.
the eggs pops!
pop! pop! pop! :D

cred ca am sa-l mai vad odata.

e belea omul!
http://www.funnyordi...us-and-charlize

Edited by undercoverbrother, 05 November 2010 - 15:34.


#98
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Greu de crezut că mai poate ieși la fel de bun ca primul, dar...
https://screenrant.c...-story-updates/

Edited by donjoe, 09 January 2023 - 18:45.


#99
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
smecher filmul, merita o continuare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate