Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

spalatoria auto este o afacere buna?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
shuny

shuny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.04.2005
as dori sa stiu cat trebuie investit intr-o asemena afacere ,pt 3 garaje de spalat de exemplu.

#2
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Pai depinde si de zona!

Depinde ce fel de spalatorie vrei! Daca ai locul, atunci trebuie betonat + pentru 3 locuri ai nevoie de vreo 5 aparate! Un aparata costa pana la cateva sute de euro!
Ar trebui sa iesi sub 3.000 Euro!

#3
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,144
  • Înscris: 09.09.2003
3000? :) pai numai spatiul/ chiria te rupe,  constructia, amenajarea. nu e chiar asa de ieftin, vaporetele-s scumpe, aspiratoare  ... depinde si ce dotari vrei sa aiba

#4
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Bineinteles! am scris si eu mai sus depeinde de loc!
Si am scris clar daca ai locul!

Da, Add 3.000 ma refeream doar la aparatura! am scris betonat + aparate!

3000 + amenajatul!

Si chiria o plateste din profit :D !

Nu trebuie sa faci neaparat o constructie,  garaje! Ajunge o curte mai mare si un loc de depozitare!
Asta pentru o spalatorie "ieftina", daca vrei una profesionista atunci se schimba problema!

Chiar am vazut un anunt pe net: vind instalatie spalatorie auto;pret 7500$ .

Foarte mult depinde de tine!

Acuma depinde daca ai deja o firma sau nu si aia costa cateva sute de euro! :)

#5
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Daca ai spatiu si nu trebuie sa mai platesti chirie e o afacere profitabila sigur!

10 masini pe zi sa speli! un spalat mediu costa in jur de 100.000lei!

10X100.000 lei! 1.000.000 lei/ zi! X 30 zile! 30.000.000 lei!

Nu ai nevoie decat de un angajat!

#6
BoGdy

BoGdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.07.2004
Nu uita ca mai sunt si aprobarile de la protectia mediului si aut. de constructie de la primarie care sunt obligatorii si te duc undeva la 700-800Euro.
Iar protectia mediului nu iti da aprobare daca nu ai un canal (nu -stiu-cum decantor ....... pentru care mie mi-a cerut cineva 500Euro pentru constructie), mai sunt cheltuielile lunare pentru curatarea acestui decantor dare te duc LA NEGRU undeva la 4-7 mil

Oricum eu iti urez succes

#7
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
@BoGdy

DA, DA, DA! Iar in luniile cu seceta s-ar putea sa nici nu ai voie sa dai drumul la firma!

DA

#8
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,144
  • Înscris: 09.09.2003

Arpi, on Apr 18 2005, 09:10, said:

Daca ai spatiu si nu trebuie sa mai platesti chirie e o afacere profitabila sigur!

10 masini pe zi sa speli! un spalat mediu costa in jur de 100.000lei!

10X100.000 lei! 1.000.000 lei/ zi! X 30 zile! 30.000.000 lei!

Nu ai nevoie decat de un angajat!

<{POST_SNAPBACK}>



de parca vro afacere face profit PUR. deci daca se intampla cum scrii tu mai sus, e lucru bun daca iesi pe ZERO, nu mai vorbim de profit!

#9
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
@add
Eu am pus ce e mai rau sus! Nu am spus ca ai face avere, dar ar merge!


pai vreo 5-6 milioane ar fi omul care iti lucreaza, nu stiu cat ar fi celelalte cheltuieli!

30.000.000lei - 6 milioane = 24.000.000 lei! Cate cheltuieli crezi ca ar trebuii platite de aici? (apa, curent, taxe, ...)

#10
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
15.000.000lei sa coste "alte cheltuieli"
si tot ramai cu 9 milioane= 200Euro si nu misti nimik! Ai doar grija sa nu fi "furat" de angajat. :D

Asta este parerea mea!

#11
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,144
  • Înscris: 09.09.2003
sa fim noi sanatosi, pt un salariu de 6 mil firma plateste cam 10-11 cu tot cu impozite, daca mai scazi impozitu pe venit, apa, curentul, detergentu'  si taxa RadioTV care e destul de mare, mai ramai cu mai nimic. (sau dator). Secretul e rulaj mare. :)

#12
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
DAAA :D

Nu stiu daca e chiar asa, cum zici tu! Eu am zis 5-6 milioane cu tot cu taxe pentru salariat!

La un salariu cu minim pe economie nu platesti mai mult de 4,ceva milioane!

De imbogatit nu te vei imbogatii SIGUR, dar pe langa un alt job, merge si o mica afacere deasta! :)

Iar daca platesti si chirie ........... :death:

#13
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,144
  • Înscris: 09.09.2003
sunt sanse de reusita, nu vreau sa descurajez pe nimeni, vreau doar sa subliniez ca situatia nu e asa roz cum pare. si oricum trebuie tinuta afacerea din scurt ca sa nu se duca de rapa!

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
Arpi vorbeste din matematica, add vorbeste din experienta....

#15
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
Ce pana mea e ala canal decantor???? si ce se infunda lunar sau dc sa dau 6 mil pe luna sa-l curat??? eu nu-l pot curata ca doar nu se infunda cu rahat. Si astea de mai sus erau la 10 masini pe zi ceea ce cred ca e egal cu 0; 50 de masini cred ca faci in zilele rele; stiti vreo firma care se ocupa cu asa ceva? ma intereseaza niste pompe de alea karcher si detergenti / spuma activa. Da-ti pm daca aveti ceva informatii. Dau o masa la retaurant si recunostinta mea  :naughty: la ala care are o afacere similara si ma baga si pe mine in detalii; eu sunt din CJ deci nu reprezint "concurenta" daca sunteti din alt oras. :)

#16
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

neostar, on Apr 19 2005, 20:24, said:

Ce pana mea e ala canal decantor???? si ce se infunda lunar sau dc sa dau 6 mil pe luna sa-l curat??? eu nu-l pot curata ca doar nu se infunda cu rahat. Si astea de mai sus erau la 10 masini pe zi ceea ce cred ca e egal cu 0; 50 de masini cred ca faci in zilele rele; stiti vreo firma care se ocupa cu asa ceva? ma intereseaza niste pompe de alea karcher si detergenti / spuma activa. Da-ti pm daca aveti ceva informatii.

<{POST_SNAPBACK}>


nici eu nu cred  ca trebuie curatat lunar, nu cred ca se infunda asa de usor!
10 masini pe zi - minim, normal!
50 de masini asta poate vara depinde si de zona!
Mergi la un mol ceva si intreaba pe baietii de acolo in legatura cu detergentii dar cred ca sunt detergenti care se gasesc de cumparat tot la ei!

Nu cred ca ai nevoie de detergent special, la spalatoriile mai sarace am vazut sticla de cola la jumate de litru sub pistolul aparatului de spalat! Odata cu apa iesea si samponul, detergentul lichid!

@Fane DA vorbesc din matematica si nu cred sa ma insel prea mult! + ca din 10 masini spalate pe zi declari doar 3 :D.

Eu zic ca merge! Nu imbogatire dar un ban in plus pe langa un salar iasa :OK:

#17
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004

BoGdy, on Apr 18 2005, 09:45, said:

Nu uita ca mai sunt si aprobarile de la protectia mediului si aut. de constructie de la primarie care sunt obligatorii si te duc undeva la 700-800Euro.

<{POST_SNAPBACK}>


800 de euro pentru aprobari????

#18
toxicvibes

toxicvibes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2006
eu unul zic ca merg bine orice spalatorie, mai ales in weekend. Dar nu m-as arunca la una ieftina...mai bine te chinui un pic si faci o spalatorie calumea fiindca am observat ca foarte multa lume cauta calitate. As plati 50-100 ron sa imi spele masina bine cineva care nu e tigan spre exemplu...da sunt rasist si ma mandresc cu asta.

Edited by toxicvibes, 29 January 2008 - 13:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate