Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Declaratie de dragoste (1985)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
"Adrian Paduraru, lansat in filmul lui Corjos, implineste azi 45 de ani
Adrian Paduraru a jucat alaturi de Teodora Mares in “Declaratie de dragoste”, in 1985 - un film cu un extraordinar succes de public, care le-a marcat carierele. Cei doi s-au confundat multa vreme cu personajele lor. Dupa 20 de ani, actorii joaca rolurile principale in doua piese despre dragoste pe scenele Teatrelor Nationale din Iasi si Bucuresti si se simt impliniti in noua ipostaza a maturitatii.

   Filmul lui Corjos este povestea romantica a doi tineri, Ioana si Alexandru, care ramin impreuna in ciuda tuturor obstacolelor sociale si familiale. Ioana este in film o fata saraca, iar Alexandru un baiat de bani gata caruia mama nu-i permite sa se casatoreasca cu iubita sa. “Cred si acum in frumusetea si simplitatea acestui film, care ajunge la suflet”, a spus Teodora.
“Toate filmele de astazi sint despre revolutie, copii handicapati si prostituate”, a adaugat actrita. “De ce nu mai sintem in stare sa facem un film bun de dragoste?”
http://www.expres.ro...?news_id=184257

Ce ziceti, unul dintre cele mai de succes filme romanesti, ori ba?
Ah nostalgia asta  :down:

Edited by Masterboy, 17 April 2005 - 05:03.


#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
a fost bun... imi aduc aminte.. am râs non-stop...

#3
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
La vremea respectiva mi s-au parut niste filme foarte free ( seria liceenii )
Acum , pt cei ce le vad prima oara, nu sunt nimic si sunt considerate slabe.
Alte vremuri, alte standarde, alta pregatire

#4
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
si eu l-am vazut dar nu mi-l  mai amintesc  foarte bine ptr. ca eram prea micuta  eu pe atunci , si liceenii la fel  .

Edited by toyomi, 17 April 2005 - 12:51.


#5
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Era bataie pe bilete pe vremea aia la Patria, Scala, Favorit.
Acum e bataie pe film pe DC++. :lol: Am 4 useri conectati care incearca sa-l ia acum.
Ce pacat ca doar TVR International mai difuzeaza frecvent filme romanesti.

Edited by Masterboy, 18 April 2005 - 08:07.


#6
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 24.02.2005

arty, on Apr 17 2005, 07:51, said:

a fost bun... imi aduc aminte.. am râs non-stop...

<{POST_SNAPBACK}>


Absolut the lamest thing on earth, ca și liceenii, mărgelatu și alte producții nerecomandate celor cu activitate cerebrală intensă.

#7
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003

prostulplanetei, on Apr 18 2005, 08:26, said:

Absolut the lamest thing on earth, ca și liceenii, mărgelatu și alte producții nerecomandate celor cu activitate cerebrală intensă.

<{POST_SNAPBACK}>


Toate acele filme pe care le-ai enumerat tu mai sus, au farmecul lor. Faptul ca te-ai nascut dupa revolutie si ca preferi filmele cu van damme, este problema ta! Probabil ca n-ai de unde sa stii ce entuziasmati eram pe vremea lui Ceausescu, dupa ce vedeam la cinematograf un film cu Margelatu, si timp de o saptamana ne impuscam prin spatele blocului, certandu-ne care dintre noi este Margelatu, etc. (la fel se intampla si cu Zorro, Piedone, etc).
Intelegi ce vreau sa spun (doar ai o "activitate cerebrală intensă"  :puke: ).

#8
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Africanul, on Apr 18 2005, 16:58, said:

Toate acele filme pe care le-ai enumerat tu mai sus, au farmecul lor. Faptul ca te-ai nascut dupa revolutie si ca preferi filmele cu van damme, este problema ta! Probabil ca n-ai de unde sa stii ce entuziasmati eram pe vremea lui Ceausescu, dupa ce vedeam la cinematograf un film cu Margelatu, si timp de o saptamana ne impuscam prin spatele blocului, certandu-ne care dintre noi este Margelatu, etc. (la fel se intampla si cu Zorro, Piedone, etc).
Intelegi ce vreau sa spun (doar ai o "activitate cerebrală intensă"  :puke: ).

<{POST_SNAPBACK}>


iar eu primeam trandafiri in banca la scoala cum ii  punea  Mihai din liceenii Danei ...(parca asa-i chema , nu mai retin  exact )

Edited by toyomi, 18 April 2005 - 10:01.


#9
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 24.02.2005

Africanul, on Apr 18 2005, 10:58, said:

Toate acele filme pe care le-ai enumerat tu mai sus, au farmecul lor. Faptul ca te-ai nascut dupa revolutie si ca preferi filmele cu van damme, este problema ta! Probabil ca n-ai de unde sa stii ce entuziasmati eram pe vremea lui Ceausescu, dupa ce vedeam la cinematograf un film cu Margelatu, si timp de o saptamana ne impuscam prin spatele blocului, certandu-ne care dintre noi este Margelatu, etc. (la fel se intampla si cu Zorro, Piedone, etc).
Intelegi ce vreau sa spun (doar ai o "activitate cerebrală intensă"  :puke: ).

<{POST_SNAPBACK}>


Piedone, eu mă uit și acum la desene animate cu Tom și Jerry. Oare de ce?
și sigur m-am născut înaintea ta. 1967.

#10
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
pentru vremea aceea au fost cele mai bune filme , eu as vrea sa le revad si acum dar nu cred ca voi mai trai momentul acela .

delaratie de dragoste nu mi-l mai amintesc foarte bine si nici liceeni , margelatu ..etc.

Edited by toyomi, 18 April 2005 - 10:19.


#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io n-am pus trandafiri in banci, in schimb am tatuat un trandafir... la vremuri noi, tehnici noi

#12
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
@Masterboy: Hmm.. pai numai vechituri ai de pus pe DC++?

#13
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Bitch_in_Red, on Apr 18 2005, 21:30, said:

@Masterboy: Hmm.. pai numai vechituri ai de pus pe DC++?

<{POST_SNAPBACK}>


@ lady bitch , sa nu-mi spui ca tie nu ti-au placut aceste filme  la vremea aceea , sincer ... :kisstogether:

#14
MoDelia

MoDelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.03.2005
oo.. mi-au placut ffff mult filmele!!!!!!!!!
stiu ca erau si carti aferente filmelor..
si le luam de la biblioteca..
hheehe.. frumoase vremuri

mie mi-au placut mult filmele..

#15
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Foarte putini stiu ca de fapt seria Liceenii contine 5 filme si nu 4. Probabil si pt ca ultimul film e si f greu de gasit pe DC++ :D Asadar ultimul film din serie se numeste, Liceenii in Alerta, a aparut in 1992 si este si cel mai 'modern'. Iata de fapt intreaga serie:

1 Liceenii: Declaratie de Dragoste (1985)
2 Liceenii: Extemporal la Dirigentie (1987)
3 Liceenii (1987)
4 Liceenii Rock 'n' Roll (1992)
5 Liceenii in Alerta (1993)

Edited by Masterboy, 18 February 2006 - 05:22.


#16
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Dragut rau "Declaratie de dragoste", im aminteste de vremuri mai simple.

#17
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006
Liceenii Cvadrilogie DVD BoxSet la pret special - as vrea sa gasesc asa ceva prin magazinele de profil :)  . Apropo , parca seria Liceenii nu s-a scos inca pe DVD , stiu ca a inceput sa se miste treaba cu seria Sergiu Nicolaescu , cred ca au aparut vreo 10-15 dvd-uri pana acum , seria BD a fost scoasa si ea si inca cateva ..asteptam , s-au facut filme bune si foarte bune inainte de '89 , e pacat sa nu se investeasca in reconditionarea lor , vezi americanii cred ca si-au pus toate filmele incepand cu 1910 pe DVD !

#18
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 11.10.2006
Seria Liceenii a fost un adevarat fenomen. Cine nu-si mai aminteste cozile enorme din fata cinematografelor (la un moment dat filmele au fost retrase pentru ca tindeau sa devina un fenomen de masa care ameninta imaginea "Ei" si a "Lui"). Unii il vedeau de 3-4 ori la rand, de stiau pe de rost fiece scena si replica din film, vorbind in acelasi timp cu personajul favorit.
Stela Enache si Florin Bogardo. "Ani de liceu" pe buzele tuturor, discuri cu melodii din cele trei filme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate