Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bodrum, Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#109
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008
Continuare de pe topicul Oludeniz


Ziua 10-16 Bodrum – Hotel Kefaluka 5*. Destul de greu de gasit pentru ca fiind nou indicatoarele catre hotel apar doar cu cateva sute de metri pana in hotel. Cel mai simplu de ajuns, este varianta Turgutreis, se coboara spre sudul peninsulei si cam la 6 km pe dreapta se vad Xanadu Island si Kefaluka. Hotelul in general merita cele 5*, exceptii facand curatenia din camera, care a cam lasat de dorit si mini-barul care nu a fost umplut doua zile. Au fost greseli omenesti, dar cand dai un ban ai pretentii. Hotelul are piscine: cea mai mare are si o zone de masaj – 1,4m adancime-, cea mijlocie semi-olimpica tot 1,4m si cea mica cu 5 topogane. La topogane, pe care le-am incercat doar in ultima zi, spre rusiea mea, trebuia sa te dai cu atentie pentru ca imbinarile aveau cam 4-5 milimetri si nu erau foarte placute. Plaja nu foarte lata, doua randuri de umbrele, dar f lunga. Locuri la piscine nu mai gaseai dupa ora 8.30 dar la mare nu erau probleme. Singurul ” impediment” a fost vantul care a cam batut, dar avand in vedere ca in Bodrum nu batea si seara te sufocai de caldura si umezeala, pot spune ca ne-a salvat de la aceste senzatii nu foarte placate. Camera primita a fost la et 8, motiv ptr care am putut admira tot golful din fata hotelului. Cineva spunea mai sus de mancare. Ce nu am inteles a fost citez “Acum sa va povestesc ceva despre mancare care a fost din belsug dar un pic cam putin diversificata la capitotlul carne. Totusi zilnic era gratar cu pui, peste, barbeque, mici, etc. si salate diversificate si branzeturi si multe dulciuri si sucuri la discretie si vinuri la discretie (foarte bune).”
Ziua 17-18 Intoarcerea in tara cu pauza la Hotel Iris. Aici trebuie mentionat ca am prins in ultima zi toti norii posibili si imposibili si ca ne-a plouat de la hotel pan ape centura capitalei noastre dragi.
Pentru detalii sau alte informatii, preturi va stau la dispozitie.

#110
maryws

maryws

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2010
@ leonktp

Deci check-in-ul se face abia la ora 14? (hotel delta beach)
Chiar daca ajungi mai devreme ?

Edited by maryws, 23 July 2010 - 08:25.


#111
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postmaryws, on 23rd July 2010, 09:22, said:

@ leonktp

Deci check-in-ul se face abia la ora 14? (hotel delta beach)
Chiar daca ajungi mai devreme ?
asa e legea, in romania pe litoral ziua hoteliera incepe dupa ora 18 ! la ora 12 se face c-out ! in argentina c-out se face la ora 10.00 !

#112
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

View Postmaryws, on 23rd July 2010, 09:22, said:

@ leonktp

Deci check-in-ul se face abia la ora 14? (hotel delta beach)
Chiar daca ajungi mai devreme ?


exact,dar poti bantui si consuma dupa bunul plac in incinta hotelului fara probleme

rott imi poti lasa id de mess?vreau sa te intreb ceva ceva de egipt si maroc si nu vreau sa fac off-topic,merci mult (asa esti offtopic :)

Ai topic pt. fiecare. Posteaza acolo.

Edited by ferrellroo, 28 July 2010 - 22:46.


#113
maryws

maryws

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2010
[quote name='leonktp' date='23rd July 2010, 14:04' post='8538116']
exact,dar poti bantui si consuma dupa bunul plac in incinta hotelului fara probleme

sa inteleg ca iti pun celebrele bratari cum ajungi si doar in camera poti intra abia dupa ora 14?
sau cum de poti intra in hotel si consuma ce vrei?

#114
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

View Postleonktp, on 23rd July 2010, 14:04, said:

exact,dar poti bantui si consuma dupa bunul plac in incinta hotelului fara probleme

sa inteleg ca iti pun celebrele bratari cum ajungi si doar in camera poti intra abia dupa ora 14?
sau cum de poti intra in hotel si consuma ce vrei?
La momentul sosirii in hotel, ti se pune bratarica si esti ca la tine acasa. Adica, beneficiezi de toata ospitalitatea turceasca, poti servi orice pana te vor caza.

#115
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

View Postcostitz9, on 27th July 2010, 21:11, said:

La momentul sosirii in hotel, ti se pune bratarica si esti ca la tine acasa. Adica, beneficiezi de toata ospitalitatea turceasca, poti servi orice pana te vor caza.
va recomand sa incercati berea,:),cel mai important poate am mai zis,faceti cumparaturi in yalikavak,spre ex un sir de mirodenii anul trecut in antalya-15ytl,anul acesta in bodrum-8ytl,yalykavak-5ytl

#116
maryws

maryws

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2010

View Postleonktp, on 27th July 2010, 23:03, said:

va recomand sa incercati berea,:),cel mai important poate am mai zis,faceti cumparaturi in yalikavak,spre ex un sir de mirodenii anul trecut in antalya-15ytl,anul acesta in bodrum-8ytl,yalykavak-5ytl

berea cu siguranta va fi foarte incercata.  :w00t: . sunt sezlong-uri de ajuns??? sau trebuie sa ne trezim de dimineata pentru a prinde loc?

#117
gabim

gabim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.05.2005

View Postmaryws, on 28th July 2010, 21:14, said:

berea cu siguranta va fi foarte incercata.  :w00t: . sunt sezlong-uri de ajuns??? sau trebuie sa ne trezim de dimineata pentru a prinde loc?
Sezlonguri sunt,dar depinde ce preferi.Noi am vrut la piscina de sub restaurant pt ca era f aproape de camera si ne avantaja pentru ca ne frecau copiii,tot timpul vroiau cate ceva din camera.Acolo se puneau prosoape de la 6 dimineata.,dar gaseai si la 8-9.In schimb mai e o piscina unde era liber si la mare unde sunt mai multe sezlonguri.La mare nu stiu de la ce ora se ocupau pentru ca noi am stat numai la piscina,dar cand mergeam sa facem baie in mare  mai gaseam cate unul sa ne punem prosoapele.Zilnic coboram si la piscina cu topogabe si la fel mai gaseam cate un loc pe care-l ocupam provizoriu.Noi nu prea am stat la soare pentru ca am avut o echipa de animatori super,care organizau tot timpul concursuri si tot felul de activitati,dar din pacate pina am plecat echipa s-a schimbat.Si cea noua era buna ,dar nu la fel.

#118
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

View Postmaryws, on 28th July 2010, 21:14, said:

berea cu siguranta va fi foarte incercata.  :w00t: . sunt sezlong-uri de ajuns??? sau trebuie sa ne trezim de dimineata pentru a prinde loc?


inca ceva,daca vreti sa ajungeti in bodrum si nu sunteti cu masina,va recomand sa luati autobuzul pina in bodrum din yalikavak

#119
longip

longip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.05.2006
Pentru cei care au fost in Bodrum (mai exact la delta Beach Hote) imi poate spune si mie cineva principalele orase prin care se trece ?
Intentionez sa plec cu masina si vreau sa stiu pe unde este mai OK.

#120
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

View Postlongip, on 13th August 2010, 23:12, said:

Pentru cei care au fost in Bodrum (mai exact la delta Beach Hote) imi poate spune si mie cineva principalele orase prin care se trece ?
Intentionez sa plec cu masina si vreau sa stiu pe unde este mai OK.
Mergi pe drumul despre care s-a tot discutat cu 3-4 pagini mai inainte :Bucuresti-Ruse- Razgrad- targoviste- Omurtag- Kotel- Yambol- Lesovo/Hazambeyli- Edirne- Havsa- Uzunkopru- Eceabat(Kilitbahir)-Canakkale- Izmir- autostrada pana la Aydin-Cine -Yatagan- Mugla -Yalikavak( max,1200km).

#121
flotouran95

flotouran95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 02.11.2008
iongip pe cind vrei sa pleci ca si eu vreau sa plec spre bodrum.Ce ziceti se merita hotelul delta beach pt 3 adulti si un copil de 11 luni?eu vreau sa plec cu masina din cluj cred ca am ce face la km.
Ce parere aveti despre acest hotel? e ok?mancarea relax-ul ai ce face prin zona or ba?

#122
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

View Postflotouran95, on 14th August 2010, 19:12, said:

iongip pe cind vrei sa pleci ca si eu vreau sa plec spre bodrum.Ce ziceti se merita hotelul delta beach pt 3 adulti si un copil de 11 luni?eu vreau sa plec cu masina din cluj cred ca am ce face la km.
Ce parere aveti despre acest hotel? e ok?mancarea relax-ul ai ce face prin zona or ba?
Este OK, din toate punctele de vedere. Mergeti fara grija. Drum bun.

#123
flotouran95

flotouran95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 02.11.2008
Multumesc costiz9 de urari.O sa ne intoarcem cu poze si rewieri despre cum o sa fie.Doar ca sunt in dubiu sa merg cu masina sau cu avionul.Ce imi recomandati sa fac mai ales ca sunt de facut cu masina 1800 km doar dus.Nu e problema de condus ci de comfort acolo in a ma deplasa cu piciul meu de 11 luni

#124
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

View Postflotouran95, on 15th August 2010, 00:45, said:

Multumesc costiz9 de urari.O sa ne intoarcem cu poze si rewieri despre cum o sa fie.Doar ca sunt in dubiu sa merg cu masina sau cu avionul.Ce imi recomandati sa fac mai ales ca sunt de facut cu masina 1800 km doar dus.Nu e problema de condus ci de comfort acolo in a ma deplasa cu piciul meu de 11 luni
Banuiesc ca va-ti mai deplasat cu piciul in masina, aveti in vedere ca drumul il puteti imparti: Giurgiu(500km)+ Canakkale(580km) + Bodrum(570km), portiuni de mers de aproximativ 9-10 ore cu foarte mici pauze.
Alege varianta cu masina, desi la pret este cam la fel ( combustibil=250-300E+ 4cazari intermediare=200-250E; TOTAL=450-550 EURO). Asa ve-ti spune ca ati vazut Turcia.

#125
mirella33

mirella33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.03.2009

View Postcibo, on 21st July 2010, 17:34, said:

frumos ar fi sa faci un review, iar daca se doresc informatii suplimentare se intreaba punctual.
doar parerea mea...

M-am hotarat sa scriu si eu cateva randuri legate de sejurul meu in Bodrum mai exact in statiunea Gumbet. Am stat la Hotel Royal Asarlik Beach pe care il recomand cu caldura.  Spre surprinderea mea nu ma asteptam sa nu regasesc romani care sunt peste tot in Turcia dar probabil zona Bodrum este evitata.
Deci sa revenim la descriere. Mi-a placut hotelul de 5* turcesti cu ultra all inclusiv, camera, mancarea si ospitalitatea turcilor. Cand auzeau ca suntem romani nu stiau ce sa mai faca sa ne serveasca mai bina, mai dragut. Erau foarte atenti si isi dadeau interesul pentru a multumi clientii. Hotelul are mai multe corpuri distincte ceea ce este un lucru bun deoarece nu auzi usi trantite/papuci lipaind pe scari si alte conversatii la care esti martor fara voie. Cand faci check-in -ul un angajat iti duce bagajele pana in camera si iti arata si camera astfel incat sa nu pierzi vremea pe la diverse usi si cu bagajul in mana. La intrarea in hotel ti se da o harta si un program care te ajuta sa stii unde poti servi masa,intre ce ore, la ce locatii. Din camera se ajungea foarte usor la plaja sau in spatiul amenajat langa piscina. Hotel are iesire la mare si la plaja prin doua parti distincte. Pe plaja erau amenajate terase-chioscuri cu bauturi. In principal ca si bauturi poti bea free doar:apa/vin/bere-efes/cocktailuri/sucuri locale/pepsi/cafea/ceai/capuccino si daca vroiai altceva plateai suplimentar. Tot ceea ce consumai de la mini bar se platea la plecare (erau cam scumpe totusi). In cadrul hotelului exista coafor/magazin de aur si un boutique langa piscina de unde puteai sa-ti cumperi inghetata/sucuri/apa la sticla/jucarii pentru copiii/reviste straine. Pe perioada sejurului am intalnit oameni din diverse tari:Anglia/Germania/Rusia/Belgia/Polonia etc dar numai 2 pers eram din Romania la acest hotel. Un lucru care nu mi-a placut la acest hotel dar care este probabil peste tot a fost: rezervarea sezlongurilor. Desi era interzis acest lucru erau pers care in mare parte nu stateau la plaja dar tineau sezlongul ocupat de dimineata la prima ora. Acest lucru mi s-a parut ca la noi in Romania de prost gust. Dar sa revenim... Hotelul este situatia in statiune deci nu este izolat ceea ce iti dadea posibililitatea sa te plimbi prin statiune si pe strazile lor cu baruri/magazine si discoteci.... sau sa te plimbi pe faleza foarte lunga si plina de restaurante si baruri si tonete cu inghetate si clatite. Foarte dragut.
Statiunea este foarte aproape de Bodrum. Poti ajunge cu un microbus in schimbul a 2.5 lt/pers/dus si care circula non stop pana la 5 dimineata. La Bodrum preturile sunt mai mari dar cursul valutar este mai bun (la posta lor era cursul de 1.94 lt/1 eur).Trebuie vizitat castelul Bodrum si mers la o plimbare in port unde sunt foarte multe ambarcatiuni. Alt aspect foarte important nu a fost foarte cald cum ma asteptam sa fie si apa era racoroasa si curata. Am putut sa stau la plaja sub palmier fara propleme si fara sa fac insolatie.
O sa atasez niste poze. Pentru cei care au intrebari nu ezitati sa le formulati.
Oricum ca si impresie generala voi mai revenii in statiunea Gumbet si la acest hotel.Mi-a placut foarte mult.

Attached Files



#126
flotouran95

flotouran95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 02.11.2008
Pentru cei care au mai fost la inceputul lui octombrie cum e timpul? e cald? e mai cald ca si in kudabasi?multumesc
si daca e cineva care merge in la inceputul lui octombrie incolo....

costitz9 mersi pentru raspunsuri si pentru sfaturi.Poate sa mai apelez la tine cu intrebari daca nu deranjez

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate