Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cat costa racordarea la utilitati?

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#19
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAC09, on 2nd November 2009, 21:00, said:

Pa/Ps 9/9.78 kw/kva costa 6322 Ron ...asta este solutia data de Enel vecinului meu acum citeva zile.
Dar in solutie ei spun ca trebuie obtinuta autorizatie de construire stilp (autorizatie obtinuta de utilizator in numele Enel) plus ca nu este este inclus pretul acestui stilp in oferta data Enel.
Oare este normal?
De la ce distanta este adus bransamentul?Autorizatia de montat stalpul o obtine utilizatorul sau firma care executa lucrarea!,de ce nu a ales(cerut) subteran?

#20
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Deci solutia a fost asa (pentru 3 familii implicate..eu fiind a 4-a si nedepunind actele inca nu-s "prinsa "in solutie, dar direct interesata) :
de pe strada principala se aduce curentul, se monteaza un stilp de legatura, prin cablu suprateran, apoi tot suprateran alt stilp de sustinere. De acolo subteran 65 metrii..

Costul de 6320 Ron nu este decit tariful de racordare (cu tva inclus)si este per familie (deci X 3). La asta se adauga costul lucrarii, montare de stilpi..

#21
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAC09, on 5th November 2009, 15:11, said:

Costul de 6320 Ron nu este decit tariful de racordare (cu tva inclus)si este per familie (deci X 3). La asta se adauga costul lucrarii, montare de stilpi..
Sa-mi spune-ti daca am inteles bine:
1)Bransamentul(adica bagarea curentului de la un tablou/stalp de pe strada pana in curte) pentru fiecare familie costa 6320 ron?CE DISTANTE SUNT?

2)Trebuiesc platite separat manoperele pt tragerea cablului de la str principala si montarea celor doi stalpi?Plus materialele?
3)De unde stiti sumele astea?Daca as vede un desen,o fotografie,as putea sa -mi spun o opinie

#22
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Pot sa-ti trimit ca pm sau daca-mi dai vreo adresa de email, pot deci sa-ti trimit raspunsul oficial al Enel..Acest vecin mi-a cerut ajutorul,eu avind pile la Enel..ei bine nici pila nu ajuta..parca vorbim limbi diferite! :D de aceea m-am bucurat cind am vazut pe forum acest subiect.
as fi postat aici solutia dar se vede numele vecinului..si nu stiu daca-i corect. Am incercat sa copy aici dar atasamentul este salvat ca imagine si nu o pot modifica . Este si desen zonal.

#23
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAC09, on 5th November 2009, 15:59, said:

Pot sa-ti trimit ca pm sau daca-mi dai vreo adresa de email, pot deci sa-ti trimit raspunsul oficial al Enel.
Trimite-mi pe PM

#24
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Am incercat..cica ..eroare :(

#25
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
efectiv nu mai pot trimite pm cu atasamentul..poti sa-mi trimiti pe pm o adresa de email?

#26
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Deci de la firida de pe strada unde se monteaza contoarele,iti iei electrician sa-ti faca lucrarea.

Edited by raduk, 06 November 2009 - 09:47.
citarea integrală a postului precedent


#27
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
@piong: cam atat ne-au cerut si noua, 18500 roni pentru 145 ml. Plus taxa racordare vreo 1400 roni de familie. Asta doar conducta stradala... Am zis pas, pe moment.

@gerula: tariful lor trebuie sa includa tot tot: stalpi, sapaturi, cablu, contor, taxe etc. Mai putin "atentiile", of course :D Ca veni vorba, n-am cotizat decat la baietii care au facut sapaturile, asa de baiat finut ce sunt. In rest nik. A, si dosarul de interioare, 500 roni pentru semnaturi.

#28
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Azi am fost sa depun documentatia pt racordare Enel. Nu au vrut sa-mi primeasca actele decit dupa ce am mentionat un anumit nume  ^_^
Ei sustin ca daca nu am receptie la casa macar in proportie de 70% nu pot solicita racordarea definitiva.
La voi cum a fost?
Multumesc!

#29
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Este bine ca te-ai descurcat,ai cerut trifazat?

Edited by raduk, 18 November 2009 - 17:37.
citarea integrală a postului precedent


#30
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Trifazic am cerut. Vecinilor care au depus documentatia (tot fara receptie la case) li se incepe lucrarea in citeva zile si am vrea sa ne lipim la ei.
Suma de 65 milioane s-ar imparti la 4 si de la firida ultimului vecin si pina la mine m-ar costa doar pe mine. Deci suma ceruta este pt toti nu per familie cum am crezut.

#31
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Ai vazut ca am avut dreptate?Ai luat legatura cu persoana de care ti-am zis?In momentul in care se demareaza lucrarea la ei,baga si tu la sapat dinspre tine spre firida!Cu putina ,,finete" ,vei avea cablul tras in acelasi timp cu ei ramanand ca racordarea propriu zisa,si actele sa le ai mai tarziu!SUCCES!

Edited by raduk, 18 November 2009 - 17:37.
citarea integrală a postului precedent


#32
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Da ai avut dreptate!!
Nu am luat inca legatura cu persoana, deoarece acum incepe lucrarea pt vecini (daca chiar incepe si nu ar fi ilegal) si au deja ei pe cineva cu care vom vorbi joi. Atunci voi afla mai mult, nu am inteles daca acest domn este de la Enel..sau are firma agreata de Enel..inca am citeva necunoscute.
D-nul recomandat de tine face si instalatii electrice ..daca da as avea nevoie de o oferta.

#33
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Daca poti sa faci cu aceeasi persoana cu care fac vecinii este si mai bine,iar acea persoana face  instalatii electrice.Contacteaza-l, spune-i ce doresti sa faci ,si iti va da o oferta.In definitiv nu te costa nimic, macar ai certitudinea ca omul este priceput in eventualitatea ca te intelegi cu el!

Edited by raduk, 18 November 2009 - 17:38.
citarea integrală a postului precedent


#34
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
sa inteleg ca nimeni nu a solicitat racordare inaintea receptiei casei?

#35
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
M-am referit la iesirea actelor!Chiar daca nu ai inceput casa, daca ti-a iesit solutia iti monteaza contoarul in firida comuna si este bine ca pana atunci tu sa ai tras cablul de la FDPC la tine in curte in tabloul tau.Mai se intampla sa faca figuri ,da asteapta poate un pahar de apa minerala :) Deci demareaza discutiile cu omul care vine la vecinii tai!Tinem legatura ca MURFATLARUL este bun! :D

Edited by raduk, 18 November 2009 - 17:38.
citarea integrală a postului precedent


#36
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
cred ca nu m-am exprimat bine...ma referam daca cuiva i s-au primit actele pt a i se elibera solutia,inainte de a avea actul de receptie la casa!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate