Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cat costa racordarea la utilitati?

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#1
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Va rog sa-mi spuneti cat costa (aproximativ) racordarea la utilitati (apa, gaz, canalizare, curent el) a unui teren intravilan de casa, frontul la strada 20metri, de o parte si de alta  - case cu utilitati. Cumpar o gradina pe care intentionez sa construiesc o casa si vreau sa-mi fac un calcul sumar. Multumesc.

#2
edix

edix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.07.2004
Si eu sunt in aceiasi situatie:
- pentru bransament la electrica pretul pleaca de la 1 500 RON ...  daca ai nevoie de stalp ,  ....
- pentru gaze tot de pe la 1 500 RON pleaca ... depinde si aici daca ai nevoie de regulator, proiect ...
- pentru canalizare iar e destul de scumpa "sapatura" ... iti trebuie panta .... iar zic eu un minim de 1 500 Ron
- pentru apa in  principiu e mai ieftin 1 500 de ron


un calcul  INFORMATIV, ~ 2 000 Ron / buc ,
adica 2 000 x 4 ~ 10 000 RON  sa ai pusi deoparte   :rolleyes:

Cel mai bine este sa mergi l a"regiile" locale pentru mai multe info.

#3
mecemeu

mecemeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.12.2003

View Poststlx, on 5th June 2009, 17:08, said:

Va rog sa-mi spuneti cat costa (aproximativ) racordarea la utilitati (apa, gaz, canalizare, curent el) a unui teren intravilan de casa, frontul la strada 20metri, de o parte si de alta  - case cu utilitati. Cumpar o gradina pe care intentionez sa construiesc o casa si vreau sa-mi fac un calcul sumar. Multumesc.

Pe mine m-a costat 60mil la Electrica pentru o distanta de aproximativ 60m si mi-au montat si un stalp in banii astia.

Edited by mecemeu, 11 June 2009 - 15:20.


#4
zorin70

zorin70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 27.10.2007
Preturi mai noi stie cineva? la gaze ma intereseaza. trebuie sa fac extindere retea si sunt curios cam cat este pe m2?

#5
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

View Postmecemeu, on 11th June 2009, 16:20, said:

Pe mine m-a costat 60mil la Electrica pentru o distanta de aproximativ 60m si mi-au montat si un stalp in banii astia.

Asta inseamna inclusiv contoarul de curent, sau contoarul se monteaza si se plateste separat? Si in alta ordine de idei... daca vreau sa am curent trifazat, e mai scumpa bransarea decat cea pentru curent monofazat?

#6
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
la gaze aproximativ 6000 de roni...un amic de al meu.

#7
qinta

qinta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.11.2006
Amicul tau a dat 6000 RON ptr cati metri de teava de gaz?

Adica la cati metri de casa lui era teava de gaz la care s-a conectat?

#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postnegociator, on 5th September 2009, 20:10, said:

Asta inseamna inclusiv contoarul de curent, sau contoarul se monteaza si se plateste separat? Si in alta ordine de idei... daca vreau sa am curent trifazat, e mai scumpa bransarea decat cea pentru curent monofazat?
In mod normal acest pret include totul,inclusiv contoarul(e prins in factura firmei care executa).Din start costa mai mult trifazatul,dar merita pentru ca scapi de multe necazuri mai ales in Ilfov(multe constructii si putine extinderi a retelei de energie electrica.

#9
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
7500 roni pentru 12 kvar, la vreo 15 metri distanta de stalp. Trifazat, subteran.

La gaze am inteles ca e moka conducta stradala, ma costa doar ce intra in curte.

#10
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009
4000 roni trifazic si n-am miscat un deget,firma s-a ocupat de acte ,de tot. in banii astia intra si contuarul si cabluri de la stap pana la casa,e adevarat ca stalpul e peste drum! bransament aerian.
la gaze am inteles ca e 1400 roni taxa de bransament,restul depinde de firma care face proiectul si bransamentul.

Edited by m_mosu, 17 September 2009 - 23:52.


#11
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008
apa+canal 6300 lei ... cu canalul si apa in fata parcelei ...taxa  de racordare

#12
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Apa: 2000 ron - de la 14 metri de gard. Atat a costat cu tot cu materiale, manopera...
Curent: am primit acordul de la eon - 1200 ron pentru 7kw monofazat.
Stalpul este la aproxximativ 15 metri de gard.

#13
piong

piong

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.02.2008
Ce ziceti de 20.000,00 ron pentru o extindere de retea la gaze, pe o distanta de 125 m, cu sapatura si unplutura facute de mine.......cred ca astia au luat-o razna....atat mi-au cerut......ma rog atat am negociat cu ei de la 29.000,00 ron.....in Balotesti....cred ca o sa trec pe lemne.....
La costurile aste se mai adauga urmatoarele:
- Bransament....1.500,00 ron
- Proiecte + materiale (teava, manopera, etc etc)pentru focurile din casa 8.000,00 ron
Total aproximativ - 30.000,00 ron......ca sa am gaze.....oare nu este mult?

Edited by piong, 30 October 2009 - 13:59.


#14
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postpiong, on 30th October 2009, 13:57, said:

Ce ziceti de 20.000,00 ron pentru o extindere de retea la gaze, pe o distanta de 125 m, cu sapatura si unplutura facute de mine.......cred ca astia au luat-o razna....atat mi-au cerut......ma rog atat am negociat cu ei de la 29.000,00 ron.....in Balotesti....cred ca o sa trec pe lemne.....
La costurile aste se mai adauga urmatoarele:
- Bransament....1.500,00 ron
- Proiecte + materiale (teava, manopera, etc etc)pentru focurile din casa 8.000,00 ron
Total aproximativ - 30.000,00 ron......ca sa am gaze.....oare nu este mult?
Eu m-as incalzi electric, de 8000 de euro o sa faci foarte multa caldura. Fa un calcul economic si vezi in cat timp se recupereaza investitia asta initiala. Daca ermenul e mai mare de 5 ani nu cred ca face sens.

#15
piong

piong

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.02.2008

View PostCipsu, on 30th October 2009, 15:04, said:

Eu m-as incalzi electric, de 8000 de euro o sa faci foarte multa caldura. Fa un calcul economic si vezi in cat timp se recupereaza investitia asta initiala. Daca ermenul e mai mare de 5 ani nu cred ca face sens.


Nu ma pricep foarte bine la partea asta (electrica)......dar am impresia ca si centralele electrice consuma foarte mult......s-ar putea sa am surprize si sa nu am suficient de puternica reteaua electrica......nu-mi amintesc acum exact ce putere mi-au dat.....ceva cu 11 kw si 20 de amperi (trifazic si maxim pe zona mea)......dar o sa verific.....problema mea este ca deja am luat centralele (am 2 pentru 2 apartamente care insumeaza o suprafata totala de 400mp)

#16
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
Aveti idee cit costa un stilp?
In banii platiti celor de la electrica intra si contoarul?

#17
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Pa/Ps 9/9.78 kw/kva costa 6322 Ron ...asta este solutia data de Enel vecinului meu acum citeva zile.
Dar in solutie ei spun ca trebuie obtinuta autorizatie de construire stilp (autorizatie obtinuta de utilizator in numele Enel) plus ca nu este este inclus pretul acestui stilp in oferta data Enel.
Oare este normal?

#18
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
De la citi metrii trage curentul?Daca stilpul nu intra in cei 6322 roni ,atunci ce intra in suma asta?
Nu stiam ca iti trebuie autorizatie!Vezi sa nu fie vreo greseala!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate