Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cand va reveni Isus si mai ales cum?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1233 replies to this topic

#37
giany_max

giany_max

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2009

View Postdincaemanoil, on 20th August 2009, 16:27, said:

Nici macar El nu stie cind va veni, acest lucru este stabilit si stiut numai de Tatal.Citeste scriptura.
imi pare rau ca nu ai inteles de la inceput EL se scrie (cel putin de mine ... mai sunt si altii) si penteu IISUS DUMNEZEUL si pentru TATAL DUMNEZEUL ??? acum ai inteles ce am scris in mesajul de mai sus si la cine se referea acel " EL "???

View Postccfan_chris, on 20th August 2009, 16:31, said:

Auzi ma ca, cad stelele. Asta ii buna! Cum pute-ti crede in asa ceva?
si in ce ai vrea sa cred ??? in vorbele tale ???

#38
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008
Iisus nu va veni pentru ca e mort. Numa daca se inventeaza masina timpului si il aduc astia din trecut.

#39
giany_max

giany_max

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2009

View Postccfan_chris, on 20th August 2009, 16:39, said:

Iisus nu va veni pentru ca e mort. Numa daca se inventeaza masina timpului si il aduc astia din trecut.
astea sunt afirmatiile tale ... nu neaparat si ceea ce cred eu ...

tu ai impresia ca daca traiesti esti si viu ??? :D :D :D iar daca ai aceasta impresie cat va tine ???

Edited by giany_max, 20 August 2009 - 15:52.


#40
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postktulu22, on 25th June 2009, 14:25, said:

Dar ce te face sa crezi ca nu a existat? Scriptura spune ca da... iar autenticitatea Scripturii este sustinuta de istorie...

Da. Pilat a existat. Irod la fel. Cu Isus e mai greu...

View Postenohabel, on 20th August 2009, 06:57, said:

Domnul Isus v-a reveni de 2 ori,odata pentru cei care vor fi rapiti( parga), aprox. in 2015, si a doua ora in vederea judecatii finale si instaurarea imparatiei de 1000 de ani...aprox. in 2019

Gata. Se poate inchide. S-a lamurit. Totusi, de unde stii?

#41
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008

View Postgiany_max, on 20th August 2009, 16:47, said:

astea sunt afirmatiile tale ... nu neaparat si ceea ce cred eu ...

tu ai impresia ca daca traiesti esti si viu ??? :D  :D  :D iar daca ai aceasta impresie cat va tine ???

Ceea ce crezi tu sunt aberatii. Spune-mi de ce ar trebui sa cred asa ceva?

#42
giany_max

giany_max

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2009

View Postccfan_chris, on 20th August 2009, 17:06, said:

Ceea ce crezi tu sunt aberatii. Spune-mi de ce ar trebui sa cred asa ceva?
da` io nu ti-am zis sa crezi  ce am scris eu !!! doar sa iti pui intrebarile tie din partea mea ... raspunsurile pe care ti le dai nu cred ca ma intereseaza decat daca tii neaparat sa le spui pe forum ...

multumesc ... :D

#43
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Posteu_unul, on 20th August 2009, 07:53, said:

facem pariu ca nu vine in 2015? Si nici in 2019. Si nici altadata.
Pe 1 ianuarie 2020 sa iti dai palme in fata oglinzii.

sigur ca da, sunt gata sa fac pariu...pe ce vrei sa facem???
oricum pana nu trece termenul nu sunt inca profet moincinos
inca o precizare...prima venire va fi secreta, vor sti doar cei ce vor pleca...so,ca sa fiu dovedit mincinos si sa pierd pariul trebuie sa asteptam pana in 2019...de acord???

#44
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postenohabel, on 20th August 2009, 21:02, said:

sigur ca da, sunt gata sa fac pariu...pe ce vrei sa facem???
oricum pana nu trece termenul nu sunt inca profet moincinos
inca o precizare...prima venire va fi secreta, vor sti doar cei ce vor pleca...so,ca sa fiu dovedit mincinos si sa pierd pariul trebuie sa asteptam pana in 2019...de acord???
daca nu vine Gizas pana  pe 1 ianuarie 2020 pe data de 2 ianuarie o sa te duci in cel mai apropiat oras si in fata primariei sa stai gol cu o pancarda pe care sa scrie : sunt un fraier, am crezut intr-un Dumnezeu inexistent. Daca vine eu oricum nu as mai avea cum sa iti platesc datoria oricare ar fi ea. Te va putea mangaia faptul ca voi putrezi in Iad.

Crezi ca prima venire ar trece neobservata? Nu ar baga nimeni de seama disparitia a 140000 de oameni?

#45
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postktulu22, on 20th August 2009, 08:15, said:

Argumenteaza biblic... Unde scrie data exacta?



Dar tu stii data cand va reveni?
Eu personal nu am puterea si nici curajul sa spun asa ceva...
"Nimeni nu stie ceasul" spune Isus... Ia citeste Scriptura si vezi... pe ce data vine oare?

Domnilor vreau sa fac o precizare
nu imi pot permite si nu am curajul sa glumesc cu astfel de lucruri, eu de multa vreme studiez profetiile biblice, si mai ales cele referitoare la revinirea Domnului Isus
Din mai multe surse am pus impreuna niste descoperiri, si asa rezulta cum am scris
acolo apare expresia; aproximativ...deci nu e batut in cuie

e cum zici ktulu,e adevarat ca nu stie nimeni nici ziua ,nici ceasul...dar eu am dat anul...si acela aproximativ.
In anul 2019 un meteorit de 2.2 km diametrul  va lovi tera, pamantul ixi va schimba axa si se va pregati instaurarea imparatiei de 1000 de ani
sa observam profetia din Isaia 13

12. Voi face pe oameni mai rari decît aurul curat, și mai scumpi decît aurul din Ofir.
13. Pentru* aceasta voi clătina cerurile, și pămîntul se va zgudui din temelia lui, de mînia Domnului oștirilor, în ziua** mîniei Lui aprinse.

View Posteu_unul, on 20th August 2009, 21:17, said:

daca nu vine Gizas pana  pe 1 ianuarie 2020 pe data de 2 ianuarie o sa te duci in cel mai apropiat oras si in fata primariei sa stai gol cu o pancarda pe care sa scrie : sunt un fraier, am crezut intr-un Dumnezeu inexistent. Daca vine eu oricum nu as mai avea cum sa iti platesc datoria oricare ar fi ea. Te va putea mangaia faptul ca voi putrezi in Iad.

Crezi ca prima venire ar trece neobservata? Nu ar baga nimeni de seama disparitia a 140000 de oameni?

ai totusi dreptate ca vor fi dati unii pur si simplu disparuti,dar oare cine va crede ca a fost rapirea???, poate cei care au pierdut sansa

;;;;....ideia cu pariul a fost a ta.dar imi dau si eu seama ca nu se poate onora atunci la sfarsit..eventual daca ne intalnim in eternitate

#46
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postenohabel, on 20th August 2009, 21:41, said:

Domnilor vreau sa fac o precizare
nu imi pot permite si nu am curajul sa glumesc cu astfel de lucruri, eu de multa vreme studiez profetiile biblice, si mai ales cele referitoare la revinirea Domnului Isus
Din mai multe surse am pus impreuna niste descoperiri, si asa rezulta cum am scris
acolo apare expresia; aproximativ...deci nu e batut in cuie

e cum zici ktulu,e adevarat ca nu stie nimeni nici ziua ,nici ceasul...dar eu am dat anul...si acela aproximativ.
In anul 2019 un meteorit de 2.2 km diametrul  va lovi tera, pamantul ixi va schimba axa si se va pregati instaurarea imparatiei de 1000 de ani
sa observam profetia din Isaia 13

12. Voi face pe oameni mai rari decît aurul curat, și mai scumpi decît aurul din Ofir.
13. Pentru* aceasta voi clătina cerurile, și pămîntul se va zgudui din temelia lui, de mînia Domnului oștirilor, în ziua** mîniei Lui aprinse.
E posibil sa ai dreptate, la fel cum e posibil sa te inseli...
Dar ideea conform careia ar veni in secret nu e sustinuta de Biblie...
"Orice ochi Il va vedea, chiar si cei care l-au strapuns"... nu e loc de interpretare la acest text... El vine si va fi vizibil...

#47
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postktulu22, on 21st August 2009, 08:46, said:

E posibil sa ai dreptate, la fel cum e posibil sa te inseli...
Dar ideea conform careia ar veni in secret nu e sustinuta de Biblie...
"Orice ochi Il va vedea, chiar si cei care l-au strapuns"... nu e loc de interpretare la acest text... El vine si va fi vizibil...

pai de aia am accentuat clar ca vor fi 2 reveniri
ceea ce ai citat tu ca; orice ochi il va vedea este revenirea finala ca judecator intr-o flacara de foc
dar prima revenire este in secret,doar pentru cei alesi...apoi impreuna cu cei alesi se va intoarce la judecata finala....atunci orice ochi il va vedea


#48
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postenohabel, on 22nd August 2009, 01:59, said:

dar prima revenire este in secret,doar pentru cei alesi...

Cine sunt cei alesi? Ortodoxi? Catolici? Protestanti?

#49
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postenohabel, on 22nd August 2009, 01:59, said:

pai de aia am accentuat clar ca vor fi 2 reveniri
ceea ce ai citat tu ca; orice ochi il va vedea este revenirea finala ca judecator intr-o flacara de foc
dar prima revenire este in secret,doar pentru cei alesi...apoi impreuna cu cei alesi se va intoarce la judecata finala....atunci orice ochi il va vedea
Prima revenire va fi vizibila pentru toata lumea in viata cat si pentru cei inviati pentru viata vesnica... Iar a doua revenire va fi pentru cei nemantuiti dupa cei o mie de ani.
Studiaza cu atentie Apocalipsa si profetiile.

#50
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postedy_wheazel, on 22nd August 2009, 02:02, said:

Cine sunt cei alesi? Ortodoxi? Catolici? Protestanti?

Alesii sunt biruitorii din apoc.12, acestia nu apartin de nici un cult sau denominatie chiar daca initial au fost in ele, ei au iesit afara din tabara denomonationala babilonica religioasa

#51
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,926
  • Înscris: 04.02.2006

View Postktulu22, on 2nd July 2009, 17:00, said:

Amin!

Sunt curios, ai idee ce inseamna acest cuvant?

#52
ice_tears

ice_tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.04.2009

View Postenohabel, on 20th August 2009, 21:41, said:

Domnilor vreau sa fac o precizare
nu imi pot permite si nu am curajul sa glumesc cu astfel de lucruri, eu de multa vreme studiez profetiile biblice, si mai ales cele referitoare la revinirea Domnului Isus
Din mai multe surse am pus impreuna niste descoperiri, si asa rezulta cum am scris
acolo apare expresia; aproximativ...deci nu e batut in cuie

e cum zici ktulu,e adevarat ca nu stie nimeni nici ziua ,nici ceasul...dar eu am dat anul...si acela aproximativ.
In anul 2019 un meteorit de 2.2 km diametrul  va lovi tera, pamantul ixi va schimba axa si se va pregati instaurarea imparatiei de 1000 de ani
sa observam profetia din Isaia 13

12. Voi face pe oameni mai rari decît aurul curat, și mai scumpi decît aurul din Ofir.
13. Pentru* aceasta voi clătina cerurile, și pămîntul se va zgudui din temelia lui, de mînia Domnului oștirilor, în ziua** mîniei Lui aprinse.
Totusi, eu nu inteleg de unde a aparut ideea ca Domnul Hristos va veni in anul 2015..Am citit in Apocalipsa si nu exista nicio venire secreta. Se spune clar,la fel cum a spus si ktulu22, ca "orice ochi Il va vedea". Cat despre o venire secreta a lui Hristos nu cred ca poate fi vorba (nu se spune nicaieri in Biblie). Venirea Sa va fi in glorie. Doar Tatal stie anul, ziua si ceasul revenirii, asa ca aproximarea unui an al reveniri Domnului nu-si are rostul. Stiu ca in trecut au mai fost facute astfel de " profetii" iar lumea a fost dezamagita. Eu personal cred ca nu trebuie sa ne preocupe data revenirii ci mai ales atunci cand Domnul va reveni, vom fi noi pregatiti? vom fi noi oare in stare sa-L privim pe Cel care Si-a dat viata pentru ca noi sa fim mantuiti?

#53
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,926
  • Înscris: 04.02.2006

View Postktulu22, on 21st August 2009, 08:46, said:

E posibil sa ai dreptate, la fel cum e posibil sa te inseli...
Dar ideea conform careia ar veni in secret nu e sustinuta de Biblie...
"Orice ochi Il va vedea, chiar si cei care l-au strapuns"... nu e loc de interpretare la acest text... El vine si va fi vizibil...

Inca un text mic, pentru cei care inca nu sunt destul de maturi ca sa fie sinceri in fata lui Dumnezeu: ''Fiindca este scris: ?Pe viata Mea Ma jur, zice Domnul, ca orice genunchi se va pleca înaintea Mea, si orice limba va da slava lui Dumnezeu.?
Nu spun ca va fi pana in 2015, nici pana in 2020, important e ca se va intampla.

View Posteu_unul, on 20th August 2009, 21:17, said:

daca nu vine Gizas pana  pe 1 ianuarie 2020 .....

Si daca vine, prietene? Nu imi spune ca esti linistit la gandul ca vei ''putrezi in iad''. Pentru ca daca nu asculti de Dumnezeu acum, iti garanteaza Scriptura ca nu vei asculta nici dupa ''prima venire a Domnului Isus'' si vei fi pierdut.

       Mai oameni buni, nu va cere nimeni bani sau sa lucrati pentru ei sau pentru El. Nu te obliga nimeni sa te duci la nu stiu ce biserica sau manastire. Tot ce tinea de sacrificiu pentru pacat a fost deja facut, cineva a venit si a platit pentru noi toti pretul cerut pentru pacatele noastre. Acum omul nu vrea nici sa recunoasca faptul ca a pacatuit...adica se traieste in curvie, se promoveaza chiar adulterul si homosexualitatea, minciuna si furtul sunt la ordinea zilei peste tot...si omul nu e, frate, pacatos - daca il intrebi.
       Asta e tot ce trebuie facut, sa crezi ca Domnul Isus a murit pentru pacatele tale, sa te pui pe genunchi, sa Ii  multumesti pentru darul pe care ti l-a facut si sa Ii accepti iertarea. Lasa putin deoparte prejudecatile si fi sincer. Daca ai nelamuriri, roaga-te sa te ajute sa intelegi Biblia si citeste de la inceput Epistola catre Romani. Ti se cere asa mult, cand stii ce e in joc?
Pentru ca, scuza-ma, in loc sa zici multumesc, tu Il numesti ''Gizas''...crede-ma, nu vrei sa ajungi in fata Lui la Judecata in starea asta.

Edited by kruger, 24 August 2009 - 17:31.


#54
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postice_tears, on 24th August 2009, 13:07, said:

Totusi, eu nu inteleg de unde a aparut ideea ca Domnul Hristos va veni in anul 2015..Am citit in Apocalipsa si nu exista nicio venire secreta. Se spune clar,la fel cum a spus si ktulu22, ca "orice ochi Il va vedea". Cat despre o venire secreta a lui Hristos nu cred ca poate fi vorba (nu se spune nicaieri in Biblie). Venirea Sa va fi in glorie. Doar Tatal stie anul, ziua si ceasul revenirii, asa ca aproximarea unui an al reveniri Domnului nu-si are rostul. Stiu ca in trecut au mai fost facute astfel de " profetii" iar lumea a fost dezamagita. Eu personal cred ca nu trebuie sa ne preocupe data revenirii ci mai ales atunci cand Domnul va reveni, vom fi noi pregatiti? vom fi noi oare in stare sa-L privim pe Cel care Si-a dat viata pentru ca noi sa fim mantuiti?

Stiam dinainte ca nimeni nu va crede aceasta estimare cu revenirile Domnului,pentru mine insa este destul de clara
dar nimeni nu ar pierde nimic, ca trebuie sa ne pregatim si sa fim gata,ca si cum Domnul ar reveni maine


Despre venirea secreta a Domnului la mijlocul necazului cel mare trebuie sa urmariti materialele postate la topicul;Apocalipsa studiu biblic si interpretare, acolo e descris detailat pe masura ce postez tot materialul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate