Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cand va reveni Isus si mai ales cum?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1233 replies to this topic

#1207
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 02 decembrie 2017 - 22:00, said:

Acelasi cuvant, MESOS. Degeaba scrie, din pacate. Dar Dumnezeu ne-a avertizat de bisericosi ce vor face cand o iau pe aratura. Ca nevasta curva, care nici in ruptul capului nu recunoaste.


ce au facut dintotdeauna...

Paziti-va de prorocii mincinosi! Ei vin la voi imbracati in haine de oi, dar pe dinauntru sunt niste lupi rapitori. (Mat.7:15)
Stiu bine ca, dupa plecarea mea, se vor vari intre voi lupi rapitori, care nu vor cruta turma; (Fapt.20:29)

In norod s-au ridicat si proroci mincinosi, cum si intre voi vor fi invatatori mincinosi, care vor strecura pe furis erezii nimicitoare, se vor lepada de Stapanul care i-a rascumparat si vor face sa cada asupra lor o pierzare naprasnica. (2Pet.2:1)

Insa nu e aici sfarsitul....


Cand veti auzi de razboaie si de rascoale, sa nu va inspaimantati; pentru ca intai trebuie sa se intample aceste lucruri. Dar sfarsitul nu va fi indata." (Luc.21:9)


Astea fiind conflicte intre satan si samanta femeii care este sfanta...(Ps.89:5)(1Cor.14:33)(Rom.1:7)(Efes.1:4)(Col.1:22)(Col.3:12)..................

pentru desavarsirea sfintilor, in vederea lucrarii de slujire, pentru zidirea trupului lui Hristos, (Efes.4:12)

Trupul nu era cumva biserica ?

Si cei in rascoala si razboi nu cumva este biserica biruitoare, samanta de urmasi ????

sfinti= trupul =biserica credincioasa ?

Ramasita

da se pare ca nu prinzi..#

Lasati-le sa creasca amandoua impreuna pana la seceris; si, la vremea secerisului, voi spune seceratorilor: "Smulgeti intai neghina si legati-o in snopi, ca s-o ardem, iar graul strangeti-l in granarul meu." (Mat.13:30)

la sfarsit se face trierea...separatia ..ma gandesc ca nu-i fi fost agricultor vreodata din tata-n fiu ca sa intelegi ceva din  agricultura asta biblica....asa o fi !!

Problema frate.

Focul se pune cand paiul e uscat.

Verifica-ti termenele...pune-ti la punct doctrina.....era unul Uza care voia sa ...puna mana...si a cazut socat.

Edited by husand, 03 December 2017 - 00:59.


#1208
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 06 august 2016 - 11:28, said:

Poporul lui Dumnezeu pleaca din locul promis care reprezinta imparatia lui Dumnezeu. Si n-ai tu idee cati au iesit, stimabile. Numai Dumnezeu stie.

Deci ies din imparatie si ...intra in Imparatie ?

Nostim.

Scriptura  stabilerste timpul nu povatuitori...si directia.

Dumnezeu Se suie in mijlocul strigatelor de biruinta, Domnul inainteaza in sunetul trambitei. (Ps.47:5)



Daca ai iesit inainte de porunca esti pe cont propriu.


15. Ingerul al saptelea a sunat din trambita. Si in cer s-au auzit glasuri puternice, care ziceau: "Imparatia lumii a trecut in mainile Domnului nostru si ale Hristosului Sau. Si El va imparati in vecii vecilor."


Domnul vine la trambita  7 cand are loc STRIGAREA

Sucot fiind DUPA trambite

In loc sa cauti argumente  in scriptura conform graficului salti peste trambite si Ispasire..

Fain

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B0pY8WikOGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by husand, 28 February 2018 - 22:30.


#1209
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postlogic1, on 05 august 2016 - 20:20, said:

2xx4?

Am termenele

2. El ne va da iarasi viata in doua zile; a treia zi ne va scula, si vom trai inaintea Lui.
Sa cunoastem, sa cautam sa cunoastem pe Domnul! Caci El Se iveste ca zorile diminetii si va veni la noi ca o ploaie, ca ploaia de primavara care uda pamantul!" - (Osea.6:3)

"Duceti-va", le-a raspuns El, "si spuneti vulpii aceleia: "Iata ca scot dracii si savarsesc vindecari astazi si maine, iar a treia zi voi ispravi. (Luc.13:32)

"Noi L-am auzit zicand: "Eu voi strica Templul acesta, facut de maini omenesti, si in trei zile voi ridica un altul, care nu va fi facut de maini omenesti." (Marc.14:58)

Caci inaintea Ta,  mie de ani sunt ca ziua de ieri, care a trecut, si ca  straja de noapte. (Ps.90:4)

Fie ca vine la a doua straja din noapte, fie ca vine la a treia straja, ferice de robii aceia, daca-i va gasi veghind! (Luc.12:38)#

La care se adauga pilda cu Israel si Canaan, cea cu Israel si Egipt plus  Sodoma

Edited by husand, 14 March 2018 - 09:13.


#1210
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postlogic1, on 06 august 2016 - 18:22, said:

. Astea nu se pun in 1994?

Nu

Edited by husand, 14 March 2018 - 09:33.


#1211
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,397
  • Înscris: 16.03.2004
Colega Grateful crede că Isus va reveni în mod fizic. Aș dori să știu de ce ar fi nevoie de prezența fizică a lui Isus și cum va fi El văzut de către oamenii necredincioși. Va fi Isus în trup uman, la revenirea Sa, pentru ca să-l vadă ”toate popoarele” ? Se va transforma Isus din spirit în om, încă o dată? Este Isus om, acum, în ceruri? Posted Image

#1212
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Și uite așa, dacă nu învie Iisus, inviie topicul după 4 ani.
Lasati-l pe Iisus să se odihnească în pace. Ar fi momentul să ne descurcăm și singuri, nu să cerșim ajutorul divinității când dăm de greu.

#1213
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostBloodRa, on 03 aprilie 2022 - 08:34, said:

Ar fi momentul să ne descurcăm și singuri, nu să cerșim ajutorul divinității când dăm de greu.
Păi ne și descurcăm.
Chiar și în caz de cutremur.

Până la gradul 7.
Dacă e peste, ateismul dispare.

#1214
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,397
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 03 aprilie 2022 - 13:07, said:

Dacă e peste, ateismul dispare.

Corect.
Dar tu, frate drag, când vei reveni? Că Isus... oricum, s-a cam lăsat așteptat...Posted Image

#1215
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 28 iunie 2022 - 15:25, said:

Corect.
Dar tu, frate drag, când vei reveni? Că Isus... oricum, s-a cam lăsat așteptat...Posted Image
isus spune ca e cu noi in toate zilele. Inteleg  in asta ca isus din cer "monitorizeaza"  activitatea lumii.
Unii din atei au in plan ca la revenirea lui isus il vor matrasi iar. Unii chiar au promsiunea facut pentru asta.
E ceva dubios sa vrea sa matraseasca pe cineva despre care unii spun ca isus n-a existat. Posted Image

#1216
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,397
  • Înscris: 16.03.2004
Așa e, nu-l mai așteptăm...
ăăăăă, pe penticostal, am vrut să zic, nu pe Isus, căci revenirea lui Isus este iminentă!Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#1217
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,180
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 28 iunie 2022 - 15:25, said:

Corect.
Dar tu, frate drag, când vei reveni? Că Isus... oricum, s-a cam lăsat așteptat...Posted Image
Se pare că penticostalul ăla îți dă like la postări.
Cine e? Și de ce nu scrie?

#1218
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,397
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 28 iunie 2022 - 17:35, said:

Se pare că penticostalul ăla îți dă like la postări.
Cine e? Și de ce nu scrie?

Păi... doar atâta mai poate, să dea like-uri. :)
E o fantomă, care mai apare așa, pe la subsolul postărilor... apropo, știi că apostolii lui Isus au țipat crezând că văd o fantomă venind pe apă? Erau 12 bărbați. Au țipat. Ei, marii exorciști! Să le fie frică de o biată nălucă...încât să țipe. În fine, să lăsăm asta pentru discrepanțe, aiureli și curiozități din Noul testament! :)

#1219
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,180
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 28 iunie 2022 - 18:15, said:

În fine, să lăsăm asta pentru discrepanțe, aiureli și curiozități din Noul testament! Posted Image
În capetele sataniștilor și jemetiștilor! :yes:
Ai uitat să termini propoziția.

#1220
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,397
  • Înscris: 16.03.2004
Când va reveni Isus și mai ales, cum?  Niciodată, și am răspuns la întrebare.

View PostSfantul Jakob, on 06 iulie 2022 - 13:52, said:

Sigur că da.

Mă bucură decizia ta de a aplica restrictiv sugestia colegului Xlander, care de fapt, îți spusese să nu mai discuți deloc, cu ”ei”, cei care scriu imbecilități. Deci dacă sunt ”ei”, înseamnă că mai este cel puțin o persoană pe lângă mine!Posted Image  Iar dacă tu te rezumi la a pune pauză doar la discuțiile cu mine, atunci e bine, înseamnă că ai luat notă de sugestia lui Xlander, dar ai aplicat-o în maniera ta. E bine. Iată, colegii Lupini și Hornet nu intră sub incidența ultimei tale decizii care privește activitatea de forumist! Probabil și colegul Logic a scăpat, deci și cu el vei mai purta discuții, deși, colegul Xlander îl descrisese ca fiind ”sinistru” , ca și mine! Pacco scapă și el, fiindcă scrie la un nivel destul de înalt, conform cu așteptările tale... așa că..., rămân doar eu cel pus pe ignore!Posted Image

#1221
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,180
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 07 iulie 2022 - 18:09, said:

Probabil și colegul Logic a scăpat, deci și cu el vei mai purta discuții, deși, colegul Xlander îl descrisese ca fiind ”sinistru” , ca și mine!
Nu am fost pe fază dar dacă Xlander a spus așa, așa este!
Să știi că Xlander este foarte perspicace și spune lucrurilor pe nume. Eu cred că are darul deosebirii duhurilor!

#1222
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,397
  • Înscris: 16.03.2004
Eu sunt sinistru? :huh:

#1223
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,180
  • Înscris: 26.01.2007
O, sigur că DA!

SINÍSTRU, -Ă, siniștri, -stre, adj., s. n. I. Adj. 1. Care trezește sentimente de spaimă, de groază; groaznic, înspăimântător. ♦ Care inspiră oroare; oribil. 2. Primejdios, lugubru, funest; criminal 2. II. S. n. Dezastru care aduce după sine mari pierderi materiale; calamitate. – Din fr. sinistre.
sursa: DEX '09 (2009) adăugată de blaurb.

Cele bolduite mai sus ți se potrivesc ca o mănușă, nu?

#1224
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,397
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 07 iulie 2022 - 19:41, said:

Cele bolduite mai sus ți se potrivesc ca o mănușă, nu?

Cam da...da, dacă stau să mă gândesc bine, mi se cam potrivesc...., și știi ce mi se va întâmpla la venirea Domnului:

si sa va dea odihna atat voua [Jake, Xlander], care sunteti intristati, cat si noua, la descoperirea Domnului Isus din cer, cu ingerii puterii Lui, (2Tes.1:7)
8. intr-o flacara de foc, ca sa pedepseasca pe cei ce nu cunosc pe Dumnezeu si pe cei ce nu asculta de Evanghelia Domnului nostru Isus Hristos.[adică eu!]
9. Ei vor avea ca pedeapsa o pierzare vesnica de la fata Domnului si de la slava puterii Lui,
10. cand va veni, in ziua aceea, ca sa fie proslavit in sfintii Sai si privit cu uimire in toti cei ce vor fi crezut; caci voi ati crezut marturisirea facuta de noi inaintea voastra.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate