Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Cand va reveni Isus si mai ales cum?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1233 replies to this topic

#1
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Citeam cu cateva in zile Scriptura si m-am gandit sa dezbatem un subiect care am vazut ca a mai fost incercat la dezbatere si care as dori sa ne atraga atentia in ceea ce priveste pregatirea noastra personala pentru cea de a doua venire a lui Isus...
Sunt atatea teorii care spun tot felul de lucruri... cum ca ar fi venit deja... cum ca ar veni in mod invizibil... cum ca nu va veni si ca Scriptura nu este decat o mare miciuna...
Totusi voi ce credeti?

P.S. Daca se considera ca acest subiect poate fi inchis de catre moderatori, nu e nici o problema... :)
SCUZE DE GRESEALA DIN TITLU.. am vazut-o abia dupa ce am postat-o  :rolleyes:

Edited by ktulu22, 05 June 2009 - 13:49.


#2
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postktulu22, on 5th June 2009, 14:47, said:

Citeam cu cateva in zile Scriptura si m-am gandit sa dezbatem un subiect care am vazut ca a mai fost incercat la dezbatere si care as dori sa ne atraga atentia in ceea ce priveste pregatirea noastra personala pentru cea de a doua venire a lui Isus...
Sunt atatea teorii care spun tot felul de lucruri... cum ca ar fi venit deja... cum ca ar veni in mod invizibil... cum ca nu va veni si ca Scriptura nu este decat o mare miciuna...
Totusi voi ce credeti?

P.S. Daca se considera ca acest subiect poate fi inchis de catre moderatori, nu e nici o problema... :)
SCUZE DE GRESEALA DIN TITLU.. am vazut-o abia dupa ce am postat-o :rolleyes:

pai uite cum stiu eu k o sa fie... aproximativ asa... primul semn va fi aparitia Sfintei Cruci pe cer (banuiesc ca de foc)... atunci neamurile se vor tangui foarte mult (toti ce nu cred in Cruce). Apoi va veni Iisus inconjurat de ingeri si Arhangheli si va sedea pe scaunul de Judecata care (sigur) va fi de foc... daca vrei o explicare mai amanuntita, iti spun ca acum cativa ani am gasit o carte veche in care spunea cum o sa fie Judecata.

... Atunci (la Judecata), Necuratul va vedea ce a facut rau, si impreuna cu diavolii si pacatosii vor vrea sa fuga in Iad (!!), insa vor fi opriti si nu vor putea sa fuga din fata Judecatii. Atunci vor zice toti aceia catre Antihrist: 'unde iti e puterea si imparatia ta, ca ne-ai despartit de slava Lui Dumnezeu si ne-am umplut de nedreptate si ne-am osandit, crezand in tine... Iata ca ne vine plata in intunericul nespus si nevazut si vom fi aruncati in focul cel vesnic, ca am vazut Scripturile si N-AM CREZUT IN ELE' [...] atunci se va strange cerul ca o haina, Dumnezeu va deschide portile Cerului si va aduce pe pamant toate Scripturile... toti oamenii vor ingenunchea in fata Lui Dumnezeu, si buni si rai si diavolii si Antihrist. [...] Dumnezeu va zice ingerilor sa aduca Cartea Vietii, care are 7 peceti. Cand Iisus va rupe prima pecete VOR CADEA TOATE STELELE DE PE CER. Cand va rupe pecetea a 2-a, SE VA ASCUNDE SI LUNA.
A 3-a pecete: SE VA INTUNECA SOARELE SI NU VA MAI LUMINA PE PAMANT.
A 4-a pecete: VA DISPAREA SI CERUL.
La a 5-a pecete, se va arata Judecatorul.
La a 6-a, vor seca TOATE IZVOARELE SI MARILE.
La a 7-a, se va descoperi Iadul. Iadul este atat de adanc, incat, daca ai arunca o piatra, ar cadea continuu 3 ani si tot n-ar ajunge la fund...
  Prima data, vor fi judecati diavolii si Antihrist, care vor fi trimisi in focul pregatit pt. ei...
  A doua data vor fi judecati oamenii de la Adam pana la Potop...
  Apoi vor fi judecati cei care L-au rastignit pe Iisus... Apoi si restul. Sa nu creada cineva din lumea aceasta, ca va scapa de Judecata!!!
------------------------------------------------------
Pe lumea cea de apoi (adica in Rai), nu se vor naste alti oameni, ci vor fi toti intr-o forma si foarte luminati. Va fi o turma si-un Pastor!

Edited by eu_unul, 07 June 2009 - 19:23.


#3
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostGabbes, on 7th June 2009, 18:46, said:

pai uite cum stiu eu k o sa fie... aproximativ asa... primul semn va fi aparitia Sfintei Cruci pe cer (banuiesc ca de foc)... atunci neamurile se vor tangui foarte mult (toti ce nu cred in Cruce). Apoi va veni Iisus inconjurat de ingeri si Arhangheli si va sedea pe scaunul de Judecata care (sigur) va fi de foc... daca vrei o explicare mai amanuntita, iti spun ca acum cativa ani am gasit o carte veche in care spunea cum o sa fie Judecata.

... Atunci (la Judecata), Necuratul va vedea ce a facut rau, si impreuna cu diavolii si pacatosii vor vrea sa fuga in Iad (!!), insa vor fi opriti si nu vor putea sa fuga din fata Judecatii. Atunci vor zice toti aceia catre Antihrist: 'unde iti e puterea si imparatia ta, ca ne-ai despartit de slava Lui Dumnezeu si ne-am umplut de nedreptate si ne-am osandit, crezand in tine... Iata ca ne vine plata in intunericul nespus si nevazut si vom fi aruncati in focul cel vesnic, ca am vazut Scripturile si N-AM CREZUT IN ELE' [...] atunci se va strange cerul ca o haina, Dumnezeu va deschide portile Cerului si va aduce pe pamant toate Scripturile... toti oamenii vor ingenunchea in fata Lui Dumnezeu, si buni si rai si diavolii si Antihrist. [...] Dumnezeu va zice ingerilor sa aduca Cartea Vietii, care are 7 peceti. Cand Iisus va rupe prima pecete VOR CADEA TOATE STELELE DE PE CER. Cand va rupe pecetea a 2-a, SE VA ASCUNDE SI LUNA.
A 3-a pecete: SE VA INTUNECA SOARELE SI NU VA MAI LUMINA PE PAMANT.
A 4-a pecete: VA DISPAREA SI CERUL.
La a 5-a pecete, se va arata Judecatorul.
La a 6-a, vor seca TOATE IZVOARELE SI MARILE.
La a 7-a, se va descoperi Iadul. Iadul este atat de adanc, incat, daca ai arunca o piatra, ar cadea continuu 3 ani si tot n-ar ajunge la fund...
  Prima data, vor fi judecati diavolii si Antihrist, care vor fi trimisi in focul pregatit pt. ei...
  A doua data vor fi judecati oamenii de la Adam pana la Potop...
  Apoi vor fi judecati cei care L-au rastignit pe Iisus... Apoi si restul. Sa nu creada cineva din lumea aceasta, ca va scapa de Judecata!!!
------------------------------------------------------
Pe lumea cea de apoi (adica in Rai), nu se vor naste alti oameni, ci vor fi toti intr-o forma si foarte luminati. Va fi o turma si-un Pastor!
Interesant...
Bibla ai citit-o?
Si asta nu o spun cu rautate...:)

#4
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postktulu22, on 7th June 2009, 21:36, said:

Interesant...
Bibla ai citit-o?
Si asta nu o spun cu rautate... :)

da, am citit-o de cateva ori...

#5
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Isus e revenit. E patron la Steaua si s-ar putea sa nu joace in Europa League.

#6
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostGabbes, on 7th June 2009, 22:02, said:

da, am citit-o de cateva ori...
Inseamna ca raspunsul e acolo...  ;)

#7
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Daca personajul cu pricina a existat in realitate, a facut tot ce a fost posibil sa nu se stie de existenta lui. In eopca in care se spune  ca a trait, era cunoscut scrisul, existau cronici, se facea recensamantul populatiei. Nu apare pe nicaieri numele lui.
Daca ar fi facut acele minuni, ar fi fost, daca pot sa spun asa, ar fi fost pe pagina 1 a tuturor ziarelor din acea vreme. :) N-a fost.
Se stie doar despre un Joshua,un "no name".

Cum sa revina cineva care nu a existat?
Si sa revina ca sa ce? Toata preotimea, indiferent de cult/confesiune, are interes ca Iisus sa existe mort. Pe asta se bazeaza toate religiile: pe o ipotetica intoarcere si o ipotetica mantuire.
Daca Iisus ar veni in urmatorul minut, toti preotii (de kkt) ar sari sa spuna ca este un sarlatan.

#8
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostCapitanuPICARD, on 25th June 2009, 14:09, said:

Daca personajul cu pricina a existat in realitate, a facut tot ce a fost posibil sa nu se stie de existenta lui. In eopca in care se spune  ca a trait, era cunoscut scrisul, existau cronici, se facea recensamantul populatiei. Nu apare pe nicaieri numele lui.
Daca ar fi facut acele minuni, ar fi fost, daca pot sa spun asa, ar fi fost pe pagina 1 a tuturor ziarelor din acea vreme. :) N-a fost.
Se stie doar despre un Joshua,un "no name".

Cum sa revina cineva care nu a existat?
Si sa revina ca sa ce? Toata preotimea, indiferent de cult/confesiune, are interes ca Iisus sa existe mort. Pe asta se bazeaza toate religiile: pe o ipotetica intoarcere si o ipotetica mantuire.
Daca Iisus ar veni in urmatorul minut, toti preotii (de kkt) ar sari sa spuna ca este un sarlatan.
Dar ce te face sa crezi ca nu a existat? Scriptura spune ca da... iar autenticitatea Scripturii este sustinuta de istorie...

#9
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postktulu22, on 25th June 2009, 14:25, said:

Dar ce te face sa crezi ca nu a existat? Scriptura spune ca da... iar autenticitatea Scripturii este sustinuta de istorie...

Vrajeala. Autenticitatea unui document nu este sustinuta de istorie.
Daca m-as lua dupa logica ta, inseamna ca a existat si zeita Atena, deoarece s-a scris despre ea in Legendele Olimpului. Si mai are si templu.
Iar daca dupa tot ce am scris in postul anterior tu vii si ma intrebi candid ce ma face sa cred ca nu exista, inseamna ca esti perpendicular pe discutie.
Trebuie sa ai o anumita structura ;) pentru a pune o intrebare la care deja aveai un raspuns. :rolleyes:

#10
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostCapitanuPICARD, on 25th June 2009, 14:29, said:

Vrajeala. Autenticitatea unui document nu este sustinuta de istorie.
Daca m-as lua dupa logica ta, inseamna ca a existat si zeita Atena, deoarece s-a scris despre ea in Legendele Olimpului. Si mai are si templu.
Iar daca dupa tot ce am scris in postul anterior tu vii si ma intrebi candid ce ma face sa cred ca nu exista, inseamna ca esti perpendicular pe discutie.
Trebuie sa ai o anumita structura ;) pentru a pune o intrebare la care deja aveai un raspuns. :rolleyes:
Ba da, si asta e foarte simplu de urmarit.... Cat priveste paralela.... Atena cu Legendele Olimpului... gandeste-te ca acea carte este rodul imaginatiei.... In ce priveste pozitia mea geometrica privint topicul... eu lam inceput si am in cap si o structura si argumentele necesare... asa ca nu-ti fa griji pentru mine...:P Daca te-am intrebat de ce crezi ca acest personaj nu exista, un om normal si-ar argumenta pozitia privind problema, nu ar jigni partenerul de discutie ;)

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007

View PostCapitanuPICARD, on 25th June 2009, 14:09, said:

Daca Iisus ar veni in urmatorul minut, toti preotii (de kkt) ar sari sa spuna ca este un sarlatan.

Da, chestia asta o cred si multi dintre credinciosi. De fapt, asa s-a intamplat si la prima lui venire. Si cum dovedeste chestiunea asta ca Isus nu a existat ?
Apoi, daca strangi toate marturiile scrise favorabile lui Isus intr-o antologie (adica Biblia), sigur ca poti sa o combati cu argumentul fals ca este 'doar o singura sursa'. Poate ai tu criteriile dupa care un scriitor din antichitate se califica a fi sau nu 'istoric'. Am mai intrebat de cateva ori pe topicele ateiste dar nu a reusit nimeni sa-mi raspunda. Poate erati in pauza de masa.

#12
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postktulu22, on 5th June 2009, 14:47, said:

Totusi voi ce credeti?

semnele revenirii:

- războaie la Ierusalim
- un fel de sistem unic de plată - începe să prindă contur
- tot mai multe și mai grele dezastre
- multă corupție pe toate planurile
- apropierea de sodoma și gomora
- propovăduirea evangheliei la toate neamurile - mai sunt câteva - aproximând minim în 2012

Mayașii pun ca dată 2012 ca fiind intrarea într-o nouă eră: mai multe aici

#13
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

View Post***MIHAI***, on 26th June 2009, 06:52, said:

semnele revenirii:

- războaie la Ierusalim
- un fel de sistem unic de plată - începe să prindă contur
- tot mai multe și mai grele dezastre
- multă corupție pe toate planurile
- apropierea de sodoma și gomora
- propovăduirea evangheliei la toate neamurile - mai sunt câteva - aproximând minim în 2012

Mayașii pun ca dată 2012 ca fiind intrarea într-o nouă eră: mai multe aici
iata ce este evident pentru mine :..''si pe pamant va fi stramtorare printre neamuri ,care nu vor sti ce sa faca la auzul urletului marii si al valurilor .....''
cand a mai fost asta pe pamant?   sau cand a mai fost asa o criza peste tot globul ?  au fost focare de criza pe ici pe colo .

#14
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostSKIORUL, on 1st July 2009, 14:54, said:

iata ce este evident pentru mine :..''si pe pamant va fi stramtorare printre neamuri ,care nu vor sti ce sa faca la auzul urletului marii si al valurilor .....''
cand a mai fost asta pe pamant?   sau cand a mai fost asa o criza peste tot globul ?  au fost focare de criza pe ici pe colo .

hai sa mori tu ...

http://en.wikipedia....ki/Great_Crisis

#15
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postshobi, on 1st July 2009, 15:02, said:

Am rugamintea ca sa vorbesyi cuviincios... si-a spus si el parerea...

View PostSKIORUL, on 1st July 2009, 14:54, said:

iata ce este evident pentru mine :..''si pe pamant va fi stramtorare printre neamuri ,care nu vor sti ce sa faca la auzul urletului marii si al valurilor .....''
cand a mai fost asta pe pamant?   sau cand a mai fost asa o criza peste tot globul ?  au fost focare de criza pe ici pe colo .
Crize au mai fost... Pentru a realiza ca a doua venire este aproape trebuie sa studiem cu atentie Scriptura...

#16
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

View Postshobi, on 1st July 2009, 04:02, said:

de ce sa mor ?  vrei tu asta ?

#17
sebi900

sebi900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 02.05.2008
Pamantul a ajuns asemeni Sodomei si Gomorei. Judecata Domnului a inceput , El loveste pamantul cu tot felul de urgii. Si va spun ca acestea se vor intensifica.  Maranatha !

#18
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postsebi900, on 2nd July 2009, 16:41, said:

Pamantul a ajuns asemeni Sodomei si Gomorei. Judecata Domnului a inceput , El loveste pamantul cu tot felul de urgii. Si va spun ca acestea se vor intensifica.  Maranatha !
Amin!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate