Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

LCD vs. PLASMA vs. LED

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
raduhulubas

raduhulubas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 24.02.2008
Salut!
Caut de catva timp un monitor. Uitandu-ma si la sectiunea televizoare am vazut mai multe feluri - Televizoare LCD, Televizoare cu plasma si televizoare cu LED
Imi poate cineva spune principalele diferente, pe scurt ? Am cautat si pe wiki, dar e prea pe larg

Din ce-am vazut eu la LED sunt niste contraste uriase ( 3 000 000 : 1 )

#2
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Din cate stiu eu LED este o tehnologie noua, mult mai eficienta decat fostele plasme/LCD.
Totusi nu ar trebui sa te grabesti sa arunci o suma mare de bani pe o tehnologie care inca nu s-a maturizat.
Cel mai bine iti iei o plasma pentru un TV, si nu risti nimic.

#3
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Televizore cu LED? Te referi la LCD-urile cu backlight LED în loc de neon?

#4
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008
Nu, se refera la Samsung LED TV.

#5
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Samnsung LED TV este un LCD cu backlight LED în loc de neon, nu-i nimic revoluționar în asta iar samsung nu este singurul care produce LCD-uri cu backlight LED. Ca principiu LCD-urile cu backlight cu led sunt superioare celor cu neon din mai toate punctele de vedere. Contrast ratio-ul și implicit black levelul sunt mai bune, dar nu se compara cu cele ale plasmei care o tehnologie superioară la acest capitol ( sunt foarte reticent vis-a-vis CR-ul dinamic de 3mil:1) . Nici 120Hz-ul nu mă impresionează profund, rezoluția în mișcare este în continuare inferioară plasmei.
Pe de altă parte plasma are alte probleme, consumă mai mult, este mai scumpă, este predispusă la burn in, si are luminozitate mai mică ca LCD-ul.

#6
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008
din cate am vazut plasma nu mai este asa de scumpa

#7
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005

 Inq, on 2nd June 2009, 19:54, said:

Samnsung LED TV este un LCD cu backlight LED în loc de neon, nu-i nimic revoluționar în asta
Ba este foarte revolutionara "chestia".
Asta deoarece nu este vorba de backlight asigurat de led-uri.
Ecranul insusi este o "armata" de led-uri.
Se numeste tehnologie OLED.
Din cite se pare aceasta o sa fie tehnologia viitorului.
Luam cazul unui pixel:cei 3 subpixeli care il compun sint de fapt 3 leduri :rosu,verde si albastru.
Ceva detalii.

Edited by bit 61, 04 June 2009 - 18:48.


#8
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Singurul producător care a lansat un display OLED este Sony, are dimensiunea de 11" parcă și costa o mână și un picior. Samnung LED TV nu are nimic în comun cu OLED-ul, este un simplu LCD. Tehnologia OLED a Samnung-ululu se numește AMOLED, lansarea modelelor bazate pe această tehnologie este preconizată în 2011 cel mai devreme. Ceea ce ai pus tu în link-ul de mai sus nu este un produs de serie ci un prototip care nu se comercializează. Nu confunda Samsung LED TV cu OLED.

#9
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Eu zic sa mai citesti odata.
Se spune printre altele de unghi larg de vizualizare,lipsa filtrului de culoare si ce este cel mai
important lipsa iluminarii de fundal.Deci nu are backlight.
Sarim peste faptul ca tot se bate apa in piua cu noua tehnologie OLED in sus si OLED in jos.

Deci tehnologia LCD nu este amintita.

Edited by bit 61, 04 June 2009 - 19:42.


#10
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Hehe , uite de la Samsung de pe site :
http://www.samsung.c...=UE46B8000XWXXH

"Pentru iluminarea de fundal, televizorul SAMSUNG adoptă lampa LED în locul celei CCFL, fapt ce nu permite emisia de mercur în exterior."

Wikipedia

http://en.wikipedia.org/wiki/LED_TV

"LED TV stands for light emitting diode television. This is a term used by Samsung to describe their line of LCD (liquid crystal display) TVs that utilize LED backlighting. The term LED TV is controversial and currently a war of words and advertisements is ongoing between Samsung and its competitors. The competitors' complaint is that the display is not comprised of 100% LEDs and so should not be called LED TV."

AVforums review:
http://www.avforums....-TV-Review.html

În concluzie Samung LED TV este un LCD banal cu backlight LED, nu are nimic în comun cu OLED-ul. Există produse similare de la Sony, Panasonic, Toshiba, Philips plus încă 5-6 producători de monitoare.

Sunt de acord că OLED este viitorul dar mai avem de a?teptat.

Edited by Inq, 04 June 2009 - 19:54.


#11
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Ceea ce am postat eu nu are nici o legatura cu ceea ce zici sau faci trimitere tu.
Acolo unde fac eu trimitere se scrie clar de OLED nu de LCD sau backlight pe led-uri.

Nu este apanajul lui Sony aceasta tehnologie.
Aici.
Toti fac cercetari in acest sens.

Iar daca citeai atent se specifica faptul ca acel Samsung este un prototip.
Ca o sa mai dureze 1 an sau 2 pina o sa le punem pe perete este alta poveste.

Edited by bit 61, 04 June 2009 - 20:03.


#12
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Mi-ai dat quote la

-"Samnsung LED TV este un LCD cu backlight LED în loc de neon, nu-i nimic revoluționar în asta"

cu reply-ul

- "Ba este foarte revolutionara "chestia".
Asta deoarece nu este vorba de backlight asigurat de led-uri.
Ecranul insusi este o "armata" de led-uri.
Se numeste tehnologie OLED.
Din cite se pare aceasta o sa fie tehnologia viitorului.
Luam cazul unui pixel:cei 3 subpixeli care il compun sint de fapt 3 leduri :rosu,verde si albastru.
Ceva detalii."

Eu am făcut referire la Samsung LED TV și am opinat că nu este o tehnologie revoluționară, tu m-ai contrazis, ai spus că este tehnologie foarte revoluționară și ai dat un link către un prototip OLED care nu are nici o legătură cu Samsung LED TV ?

Heh...hai să o lăsăm așa :)

Edited by Inq, 04 June 2009 - 20:04.


#13
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Daca privim din punctul asta de vedere nu pot sa nu spun ca nu ai dreptate. :D
Tu faceai referire strict la acel TV cu led backligh si eu la celalalt cu OLED.
Peace.

#14
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008
aceste LED-uri sunt sau nu mai bune decat varianta traditionala ?

#15
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Consumă mai puțin, au durata de viață mai mare, display-ul o să fie luminat uniform, există posibilitatea de a stinge anumite leduri pentru a obține un CR mai bun.

#16
green1706

green1706

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.07.2009

 raduhulubas, on 27th May 2009, 15:25, said:

Salut!
Caut de catva timp un monitor. Uitandu-ma si la sectiunea televizoare am vazut mai multe feluri - Televizoare LCD, Televizoare cu plasma si televizoare cu LED
Imi poate cineva spune principalele diferente, pe scurt ? Am cautat si pe wiki, dar e prea pe larg

Din ce-am vazut eu la LED sunt niste contraste uriase ( 3 000 000 : 1 )

Cu cat privesti mai mult, cu atât vei vedea diferența și în cazul în care vezi un program normal de zi cu zi. Un film prezintă o mare diferenta, cei care n-au vazut pot doar să înceapă să-și imagineze uimitor cum  ar fi un LED TV pentru jocuri sau filme de acțiune. M-am plimbat in jurul lui și, din nou, am fost cu adevărat uimit. Mărimea!! Deși știu ca un LED TV este Ultra Thin nu cred că puteți aprecia cât de mare o diferență există până când nu o vezi in viata reala. LED TV-ul la care m-am uitat la a fost un Samsung, UE40B6000  A, seria 6, 40 "Box Set în Rose Black, și vestea bună este prețul este de a început să coboare.
LED TV-urile sunt viitorul!

#17
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007

 green1706, on 27th July 2009, 22:08, said:

Cu cat privesti mai mult, cu atât vei vedea diferența și în cazul în care vezi un program normal de zi cu zi. Un film prezintă o mare diferenta, cei care n-au vazut pot doar să înceapă să-și imagineze uimitor cum  ar fi un LED TV pentru jocuri sau filme de acțiune. M-am plimbat in jurul lui și, din nou, am fost cu adevărat uimit. Mărimea!! Deși știu ca un LED TV este Ultra Thin nu cred că puteți aprecia cât de mare o diferență există până când nu o vezi in viata reala. LED TV-ul la care m-am uitat la a fost un Samsung, UE40B6000  A, seria 6, 40 "Box Set în Rose Black, și vestea bună este prețul este de a început să coboare.
LED TV-urile sunt viitorul!
Daca spui ca LED-urile sunt viitorul,inseamna ca niciodata n-o sa ne putem bucura de "prezent" , nu ? De ce sa nu-l cumperi in viitor???Iar in prezent te uiti la un LCD.
La randul lor,si LED-urile vor fi depasite,o sa apara X-LED ,Y-LED sau mai stiu eu ce...
Gandesti gresit. Tehnologia avanseaza uimitor de repede. Ce azi e "viitor" ,maine e "trecut".

#18
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
http://www.gadgetzon...-in-august_4323
Samsung XL2370 mi se pare un monitor bun, dar si un tv la fel de bun deoarece are intrare HDMI, el se lanseaza si in Europa in august, pretul nu va depasi 1300 lei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate