Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Memoplus s.a pt memorie

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
caut niste pastile pt a ma ajuta sa ma concentrez mai bine, care pastile credeti ca sunt cele mai bune... Memoplus sau altele(care)?

#2
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Ca să meargă treaba ca lumea ar trebui să ai o paletă întreagă de compuși care să nu-ți lipsească - prin alimentație și eventual suplimente.
Nu cred că vrei suplimente care să îți pună și mai mult nervii în pioneze (tremuratul). Iar memoplus are guarana, la fel ar trebui să eviți și cofeina.

E o strînsă corelație între nivelul de cortizol, managementul stresului și capacitatea intelectuală.
Astfel ar fi recomandate adaptogenele, fiecare continent are cîte unul: ginseng siberian, panax ginseng - mai limitat, maca de la mexicani iar este extrem de eficient - asta nu prea are limită, poți să iei și 2-3 g/zi - s-au făcut studii.

Apoi eu uneori iau ȘI lecitina din soia - cauta si despre Phosphatidylserine brain.
Sau Ginkgo biloba , dar limitează omega 3 la o capsulă pe zi, sau oricum, nu prea mult.

Dacă nu există o anumită ritmicitate în programul tău zilnic (mișcare +alimentație) + eliminarea gîndurilor negative și cultivarea celor pozitive, suplimentele nu mai sunt la fel de eficiente.

Țin să atrag atenția băgătorilor de seamă, că m-am documentat și apoi am testat!

Edited by Mirovaia_Scorb, 26 May 2009 - 19:27.


#3
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
Nu mai iau Omega 3 (momentan..ca s-a terminat cutia :D), omega 3 trebuie luat zilnic, adica nu trebuie sa iau o pauza ceva?

O sa iau pastilele Ginkgo biloba, ca asta e singura pastila care am inteles din postul tau, nu-mi mai zice diverite alimente s.a, ca nu mananc, doar pastile daca se poate, care-mi pot da ceea ce imi este necesar.

L.e   bine zis antigel

Edited by pimpey, 26 May 2009 - 20:43.
Nu e nevoie sa dai quote! E singurul mesaj care nu iti apartine!


#4
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Ai vreo jenă în comiterea unui search pe google? Mai întîi trebuie să afli ce înseamnă adaptogen, ce poate să facă ginsengul sau maca - sunt remarcabile pt memorie. După aia decizi ce ar trebui să iei.

Dacă tot s-a terminat cutia de omega 3, poți să încerci uneori cînepă sau in, treci pe veggie pentru o lună două. Ahh, tu vrei numa capsulat, ca la cosmonauți  :coolspeak:

În mod normal zilnic ar trebui să existe un aport de acizi grași esențiali, dar organismul folosește atît cît vine din alimentație + că mai ia din rezervele proprii, dar se produc oarecari dezechilibre după cîteva săptămîni.
----------------
Ginkgo trebuie luat constant măcar vreo 2-3 luni, efectele apar treptat după vreo cîteva zile, trebuie să ai răbdare creierul va gîndi mai relaxat.

Edited by Mirovaia_Scorb, 26 May 2009 - 20:50.


#5
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
adica daca il iau de maine, abia peste 3 luni isi face efectul sau peste cateva zile ca nu am inteles ?

#6
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 pimpey, on May 26 2009, 21:29, said:

L.e   bine zis antigel
Pardon de offtopic, dar cumpara-ti niste ochelari!  :curse: :cursing: :chair:

#7
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Efectele se văd în timp, începînd cu prima săptămîna (circulație periferică mai bună).  Dar rezultate remarcabile există după ce trec mai multe luni.
Cam la fel e și la lecitină, trebuie să iei constant.

#8
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006

 antigen, on May 26 2009, 21:53, said:

Pardon de offtopic, dar cumpara-ti niste ochelari!  :curse: :cursing: :chair:

scuza-ma, sunt obosit :lol:

 Mirovaia_Scorb, on May 26 2009, 21:55, said:

Efectele se văd în timp, începînd cu prima săptămîna (circulație periferică mai bună).  Dar rezultate remarcabile există după ce trec mai multe luni.
Cam la fel e și la lecitină, trebuie să iei constant.

aha o sa le iau timp de cateva luni, oricum sper sa-si faca efectul cat mai repede, ca de la medicamentul ala prazolex deja nu mai vad bine si cand vorbeste cineva cu mine dupa 10 secunde ma intreb ce mi-a zis(concentrare 0). ;)

#9
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
:) Deci chiar ai nevoie de ceva pentru concentrare!

Prazolex (alprazolam) are ca efecte adverse si probleme de concentrare, probleme cu memoria, oboseala, deci se explica. Pentru ce iei? Pentru anxietate?

#10
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006

 antigen, on May 26 2009, 22:24, said:

:) Deci chiar ai nevoie de ceva pentru concentrare!

Prazolex (alprazolam) are ca efecte adverse si probleme de concentrare, probleme cu memoria, oboseala, deci se explica. Pentru ce iei? Pentru anxietate?

Doctorul neurolog a zis pt frica parca, nu stiu eu ii ziceam ceva si ea ma lua cu frica si timiditatea, dar eu nu sunt timid :), nu stiu in fine eu i-am zis pentru tremuratul care se observa cand ma enervez, si ea mi-a zis sa iau acest medicament timp de 30 de zile, dar am intrerupt "tratamentul" deoarece sunt foarte obosit tot timpul(si inainte eram dar macar eram doar obosit, nu foarte) si "nu mai gandesc". Acum ca nu-l mai iau abia mai dorm :| , e ceasul 6:50, e prima oara pe acest an cand ma trezesc la ora asta de unul singur(nu mai iau pastile de 2 zile). Pe langa asta vine si bacul si nu vreau sa ma trezesc p'acolo ca nu pot sa ma concentrez asa cum trebuie si sa scriu nu stiu ce perla :) .

#11
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Nu intrerupe brusc tratamentul cu Prazolex ci treptat.

#12
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006

 gamezcdr, on May 27 2009, 11:04, said:

Nu intrerupe brusc tratamentul cu Prazolex ci treptat.

luam doar o pastila pe zi(inainte de a ma culca).

Ginkgo Biloba se ia dupa masa sau inainte(sau nu conteaza). Am cumparat pastilele de la firma maxi life(sper  ca e buna)

Edited by pimpey, 27 May 2009 - 14:46.


#13
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Pe ginkgo al meu zice că se ia la masă. Este și din cauză că are în plus vit E, este liposolubilă. Ia și tu în timpul sau imediat după masă, cu o inghititură de apă.
Oricum probabil că are prospect, nu e cazul să afli chiar tot de pe forum.

#14
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006

 Mirovaia_Scorb, on May 27 2009, 20:47, said:

Pe ginkgo al meu zice că se ia la masă. Este și din cauză că are în plus vit E, este liposolubilă. Ia și tu în timpul sau imediat după masă, cu o inghititură de apă.
Oricum probabil că are prospect, nu e cazul să afli chiar tot de pe forum.

am cautat dar nu am gasit acest lucru, are doar o pagina scrisa si restul doar reclame la alte produse, am cautat pe internet si am inteles ca se ia cu 30 de minute inainte de a manca. Acum chiar nu stiu cum e corect ca tine sau cum zice google :P .


Tu de la ce firma cumperi ? Si daca e bun :) ?

Edited by pimpey, 27 May 2009 - 20:40.


#15
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Antigel  :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:   (scuze, da m-am prăpădit de râs)

Chiar ai probleme de concentrare/memorie! Ascultă-l pe tata Mirovaia, bagă omegi la greu acolo că ie buni!

#16
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Pai nu cred că are extrem de mare importanță cînd îl iei (înainte, după masă), dacă informațiile sunt oarecum contradictorii.

Al meu e din ăla la ofertă, Alevia, zice să îl iei pînă în 6 seara, 40 mg / cpr, se iau 2 /zi, la mese.
Ce firmă e aia dacă nu scrie modu de administrare. Conform legilor bunului simț poți să mergi cu bonu să îl schimbi.

M-am exprimat confuz. Circulația periferică se îmbunătățește cam din prima zi, capacitatea de raționament treptat în cîteva zile. Dar foarte mulțumit vei fi după ce vor trece luni. Sper că am fost mai clar.

Edited by Mirovaia_Scorb, 27 May 2009 - 20:50.


#17
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 ripper, on May 27 2009, 21:34, said:

:roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:
:ack:  Sper ca nu s-a incetatenit...

 Mirovaia_Scorb, on May 27 2009, 21:40, said:

40 mg / cpr, se iau 2 /zi, la mese.
Eu tin minte ca am citit la un moment dat ca doza zilnica trebuie sa fie macar 100 mg ca sa se observe vreun efect.

#18
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

 antigen, on May 27 2009, 21:54, said:

--------
Eu tin minte ca am citit la un moment dat ca doza zilnica trebuie sa fie macar 100 mg ca sa se observe vreun efect.
Asta așa e, pe cutie scrie 2-3, da iau doar 2, fiindcă trebuie să îmi ajungă o perioadă mai lungă de timp și poate devine și sîngele prea fluid în combinație cu semințele de in. Se observă ceva și la un comprimat dacă iei constant, cel puțin în ce privește circulația.

Citat din Toxicology and Clinical Pharmacology of Herbal Products

Quote

Other formulations include sublingual sprays, which deliver 40 mg per spray, and concentrated liquid
extracts (Nemecz and Combest, 1997). The usual dosage recommended is 120 mg of standardized
extract per day for treatment periods of up to 6 wk (Nemecz and Combest, 1997)

Edited by Mirovaia_Scorb, 27 May 2009 - 21:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate