Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

ingineri

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Pe vremea mea au fost niste serii ce au terminat in 3 ani ceva echivalent de "sing"....

#38
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
De cand m-am angajat, in 82, am avut parte de sing-i..Si azi(2016)  la job mai am cativa activi..

#39
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Nu înțeleg de ce au renunțat la forma asta; în unele branșe ca a mea zic ca e utila.

#40
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
De fapt ce facea singul? Nu era nici tehnician, sa conduca tehnica si sa dea clasa muncitorilor, nici maistru sa urmaresca productia..
Ca sing nu poti semna proiecte. Dar in schimb tupeu...

Edited by Prien, 10 May 2016 - 16:17.


#41
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View Postm3th0dman, on 25 mai 2009 - 13:45, said:

Something's wrong here.
Cei care făceau 5 ani făceau de fapt 9 semestre; cei care fac 4 ani fac 8 semestre (acum nu mai este pauză pentru lucrearea de licenţă în ultimul semestru, se fac cursuri şi se dau examene). Iar cred că acum sunt mai multe cursuri pe semestru, decât erau înainte, adică cel de-al nouălea semestru îi băgat în cele 8 (not sure).
Masterul îi de 3 semestre.
facultate 4 ani+master != facultate 5 ani
8+3 != 9

Ar fi culmea să fie la fel din punctul de vedere al cunoştinţelor acumulate ...

Eu am terminat in 2001 UPB-fac. TCM, am facut 5 ani 10 semestre, de unde ai scos asta cu 9 sem? In sem 10 am avut 4 materii si 2 proiecte fara cel de diploma. Singura facultate ce facea 9 semestre  era cibernetica din ase. Nu inteleg cacareala asta cu 4 ani si master de 2. Cei cu 4 ani raman ca fostii subingineri.

View PostPrien, on 10 mai 2016 - 16:17, said:

De fapt ce facea singul? Nu era nici tehnician, sa conduca tehnica si sa dea clasa muncitorilor, nici maistru sa urmaresca productia..
Ca sing nu poti semna proiecte. Dar in schimb tupeu...

Erau dupa sistemul sovietic, fosti muncitori sau maistrii si ii trimitea partidul la seral. Erau orase monoindustriale ce nu aveau facultati de ingineri ci doar institute de subingineri. Aveau tupeu, dar erau arsi la salariu si nu puteai avansa...nu puteai deveni inginer sef ca nu aveai studii.

Edited by cristian_e, 13 January 2020 - 19:52.


#42
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View Postm3th0dman, on 18 martie 2010 - 13:01, said:

Cei cu 4 ani au Bachelor's Degree in Engineering.
Dacă facă master au Master Degree in Engineering.
Cei cu 5 ani nu cred ca irect Master Degree in Engineering.

Adica echivalentul celor 5 ani inainte de 2005, vezi articolul din legea educatiei din Romania nu din anglia...cu bachelor, cachelor etc

Edited by cristian_e, 13 January 2020 - 20:34.


#43
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019

View PostPrien, on 10 mai 2016 - 16:17, said:

De fapt ce facea singul? Nu era nici tehnician, sa conduca tehnica si sa dea clasa muncitorilor, nici maistru sa urmaresca productia..
Ca sing nu poti semna proiecte. Dar in schimb tupeu...

Subinginerul facea 3 ani de facultate ( pe bune). Era asimilat unui inginer facand practic ce face azi un inginer.  Inginerii ( cei cu 5 ani) ocupau de regula functii de conducere, conduceau birouri. Subinginerii lucrau in fabrica sau institut ca tehnologi sau proiectanti.

#44
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Pai si azi cei cu 4 ani practic sunt cu scoala neterminata...nici cal , nici magar, exact subingineri de dinainte. Cei cu 4 ani la poli sunt studii superioare de scurta durata fata de cei cu master sau vechii cu 5 ani ce au studii superioare de lunga durata.
Sunt companii mari ce cer studii de lunga durata. Normal ca daca lucrezi shaormar sau la un patron analfabet, nu trebuie studii de lunga durata

View Posttiti_steel, on 13 ianuarie 2020 - 20:46, said:


Subinginerul facea 3 ani de facultate ( pe bune). Era asimilat unui inginer facand practic ce face azi un inginer.  Inginerii ( cei cu 5 ani) ocupau de regula functii de conducere, conduceau birouri. Subinginerii lucrau in fabrica sau institut ca tehnologi sau proiectanti.

Eu am lucrat ca inginer in fabrica....E falsa idee ca subinginerii munceau numai in fabrica caci era plin de ingineri in fabrici. Adevarat ca nu puteai avansa ca subinginer... unii isi continuau studiile si mai faceau inca 3 ani la seral...Nu toti, caci pe multi nu prea ii ducea capul...

#45
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcristian_e, on 13 ianuarie 2020 - 22:49, said:

Sunt companii mari ce cer studii de lunga durata.

Sa ceara... E plin de oferte de masterate. Iar multi lucreaza deja in timp ce fac masterul.

#46
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
E destul de greu....la poli masterul incepe la ora 16 si au ore pana la 22. Crezi ca e usor sa o tii 2 ani asa si cu servici?

#47
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Cei doi ani de master la poli se fac la seral cu incepere de la orele 16-17, de aceea dureaza 2 ani caci 2 ani seral echivaleaza cu un an la zi.. 4+2ani adica exact fostul 5 ani zi sau 6 ani seral.
Vorbind cu niste fosti colegi ce au ramas profi la TCM, se pica la greu si examenele din cursul celor 2 ani de master caci multi profi sunt exigenti: laboratoare, proiecte, examene grele.

#48
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
N-am auzit niciodata cuvantul seral in contextul masterului. L-ai gasit in surse oficiale sau il folosesti doar pentru a denigra?

Pe vremea mea tot 2 ani dura, iar orele nu erau doar dupa-masa (nu mecanica).

#49
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019

View Postcristian_e, on 13 ianuarie 2020 - 22:49, said:

Pai si azi cei cu 4 ani practic sunt cu scoala neterminata...nici cal , nici magar, exact subingineri de dinainte. Cei cu 4 ani la poli sunt studii superioare de scurta durata fata de cei cu master sau vechii cu 5 ani ce au studii superioare de lunga durata.
Sunt companii mari ce cer studii de lunga durata. Normal ca daca lucrezi shaormar sau la un patron analfabet, nu trebuie studii de lunga durata



Eu am lucrat ca inginer in fabrica....E falsa idee ca subinginerii munceau numai in fabrica caci era plin de ingineri in fabrici. Adevarat ca nu puteai avansa ca subinginer... unii isi continuau studiile si mai faceau inca 3 ani la seral...Nu toti, caci pe multi nu prea ii ducea capul...

Am intalnit subingineri de aviatie care dadeau clasa multor ingineri. Si n-aveau chef sa avanseze, stiau ca sunt foarte buni si se multumeau cu statutul de om bun la toate.

#50
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Om bun la toate....imi suna a sloganul fsn din anii 90: noi muncim, nu gandim!

#51
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View Postdani.user, on 14 ianuarie 2020 - 20:15, said:

N-am auzit niciodata cuvantul seral in contextul masterului. L-ai gasit in surse oficiale sau il folosesti doar pentru a denigra?

Pe vremea mea tot 2 ani dura, iar orele nu erau doar dupa-masa (nu mecanica).

La politehnica ma refeream...Topicul se cheama ingineri..
vezi ex de orar de master din politehnica...toti incep la ora 17 si se prelungeste pana la 21.50. Anul universitar actual.
http://www.imst.pub....pload/MSP_1.pdf

Edited by cristian_e, 16 January 2020 - 11:13.


#52
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View PostDigix, on 02 februarie 2013 - 14:18, said:

E clar asta, doar a trecut atâta timp, omenirea a mai progresat. Atunci când eram eu student nu exista netul(în România) sau telefonul mobil.

Tot nu sunt lămurit cu treaba cu masterul. E adevărat, pe vremea mea trebuia să mai faci în plus 3 semestre să devii master, dar așa cum am mai spus, mă săturasem de atâta școală. Nu mi se pare OK.
Deci ca să devin master în anii 90 trebuia să fac 7 ani și jumătate  de studii la seral pentru asta, sau 6 și jumătate la zi, iar acum e suficient 5 ani.  Cei care au studiat pe vremea aia știu cât de greu se intra la Electronică și că nu intrai decât dacă studiai cartea și pe muchie.
Nu insinuez că acum nu s-ar face carte, dar nu e corectâ treaba cu echivalarea masterului!

A mai dat cineva raspunsul intr-un topic.
Legea 288/2004
art.18 (3)
"Diplomele absolvenților de învățământ superior cu durata de 5-6 ani sunt de drept echivalente cu diplomele de master"

Nici macar nu exista master in anii 90 la poli ci studii aprofundate de 1 an si nu aveau nici o relevanta decat daca mai vroiai sa mai amani armata 1 an sau sa mai stai in camin caci chiriile erau si atunci scumpe. Dac te inscriai la doctorat, iti mai dadeau niste puncte cu aceste studii profundate, dar multe facultati nici nu organizau asa ceva.
Legea 84/1995
art. 72
"(1) Studiile aprofundate au durata de două sau trei semestre și se fac în domeniul de specializare a diplomei obținute la finalizarea studiilor universitare de lungă durată." - asta era era bine ca nu se putea ca acum, termini filosofie si ai master in aeronave
"(2) Studiile aprofundate se încheie cu o disertație. Absolvenții primesc diplomă de studii aprofundate."

#53
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Din anul 2021 studii de Master vor fi asimilate vechimii in munca la stabilirea pensiei..cu o conditie: pe perioada scolarizarii la master sa nu fi fost asigurati in sistemul de pensii deci sa nu fi lucrat cu carte de munca. Cam greu asta caci studentii la master sunt absolventi cu licenta si deci lucreaza mai ales daca masterul se face la seral.
Din cate vad masterul este trecut ca se face la zi, dar cursurile efective se fac la seral caci multi lucreaza...Probabil ca la zi nu aveau sali si laboratoare suficiente sau mai de graba au vrut sa forteze faza cu vehimea in munca caci in legea pensiilor facultatea la zi este vechime in munca, dar nu si cea absolvita la seral sau fara frecventa. Oricum partea cu a nu fi salariat pe timpul masterului a pus capac speculatiilor cu vechimea in munca.

Legea 127/2019
"„În sistemul public de pensii sunt considerate perioade asimilate acele perioade în care asiguratul: (...) a urmat cursurile de zi sau, după caz, cu frecvență, ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, ori a unui ciclu de studii universitare, cu condiția absolvirii acestora/acestuia cu diplomă, diplomă de licență, diplomă de master sau diplomă de doctor, dupa caz"
"Astfel, studiile vor fi luate în calcul numai dacă în perioadele respective românii n-au fost în situația de a fi asigurați în sistemul de pensii (o persoană este asigurată, de exemplu, dacă a lucrat ca salariat în timpul studiilor). Totodată, în cazul celor care au terminat cursuri la mai multe facultăți, fiecare va putea alege o singură perioadă de studii, pentru fiecare nivel (licență, masterat, doctorat), care să fie considerată vechime în muncă."
https://www.avocatne...-pensiilor.html

Edited by cristian_e, 16 January 2020 - 12:50.


#54
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

View PostPrien, on 07 mai 2016 - 22:09, said:

Nu e adevarat ca materia din 5 ani se face in 4. Cei 4 ani sunt echivalentul celor 3 de la subinginerii de pe "vremea mea"...
Iar cei 2 ani de master fac adevarata diferenta.
In rest, "strugurii sunt acrii" daca nu ajungi la ei..
..
Ba daa , nu pot sa ti zic de alte facultati , dar la automatica  la matematici  pana si Flondor ( prof de mate  trecut de 70 de ani ) zice ca facem acum cat se facea inainte pe o perioada mai lunga , exact asa si la fizica , electrotehnica , se fac doar 1 sem , fata de cate 2 inainte, profii neavand timp sa intre in detaliu in timpul cursului   ating subiecte pe care ar trebui sa le inveti singur.
Bine , dupa cate am inteles , s a schimbat de anul asta un pic structura la mate , ca nu era ok de asimilat informatii atat de multe la care nu intrai in detaliu ci ai mult pe deasupra.

Edited by exydos, 16 January 2020 - 20:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate