Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ingineri

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
phlak

phlak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.04.2006
Hello. Lamuriti-ma cum sta treaba cu inginerii rezultati dupa programa cea noua, adica pe 4 ani si nu pe 5 (de mentionat ca ambii au acceasi materie doar ca la cei de 4 ani e putin compactata). E vreo diferenta de incadrare intre ei si cei cu 5 ani? Am inteles ca un ing. de 4 ani mai are nevoie de master ptr a-l echivala pe cel de pe sistem vechi. Alte vorbe sunt ca cel de 4 ani nu e nici macar inginer. :huh:  Se zvoneste ca unii ar fi 'diplomati' altii nu, ca unii ar fi bologna altii non-bologna etc :death: Deci, stie cineva?

#2
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
la facultate pe 4 ani iti trebuie si masterul ca sa  echivaleze cu facultatea pe 5 ani tot la inginerie.

#3
phlak

phlak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.04.2006

 Aladin66, on May 24 2009, 15:52, said:

la facultate pe 4 ani iti trebuie si masterul ca sa  echivaleze cu facultatea pe 5 ani tot la inginerie.
Raspunsul tau nu ma multumeste, textul ala se regaseste la mine in intrebare :lol: Daca ai si detalii spune-le, nu mai posta aiurea :deadtongue:

#4
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Dupa ce termini 4 ani de facultate vei primi titlul de inginer licentiat, iar dupa ce termini 5 ani sau 4 ani + master vei primi titlul de inginer diplomat (asta e denumirea pe care o cunosc). Pratic drepturile pe care le are un inginer licentiat sunt mai mici fata de un inginer diplomat (cel mai bun exemplu este in inginerie civila, unde pentru a semna pentru un proiect trebuie sa ai master; asta stiu eu si nu gasesc nicaieri vreo informatie care sa confirme ceea ce spun acum).
PS: Nu exista doar materie compactata, ci si obiecte eliminate din programa, cel putin la facultatea la care eu sunt student (comparativ cu aceeasi facultate de la alta universitate, sau programa pe 5 ani de la facultatea mea).
Uite un exemplu aici, oarecum relevant.

Edited by FadeToBlack, 24 May 2009 - 23:16.


#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 phlak, on May 24 2009, 14:26, said:

Hello. Lamuriti-ma cum sta treaba cu inginerii rezultati dupa programa cea noua, adica pe 4 ani si nu pe 5 (de mentionat ca ambii au acceasi materie doar ca la cei de 4 ani e putin compactata). E vreo diferenta de incadrare intre ei si cei cu 5 ani? Am inteles ca un ing. de 4 ani mai are nevoie de master ptr a-l echivala pe cel de pe sistem vechi. Alte vorbe sunt ca cel de 4 ani nu e nici macar inginer. :huh:  Se zvoneste ca unii ar fi 'diplomati' altii nu, ca unii ar fi bologna altii non-bologna etc :death: Deci, stie cineva?

Evident unii-s bologna și alții non-bologna dar asta nu înseamnă nimic. Concret:

1) cei cu 4 ani nu se pot înscrie la doctorat fără master prealabil, cei cu 5 ani pot

2) cei cu 4 ani nu se pot angaja în învățămîntul superior fără master, cei de 5 pot. Și este posibil să mai existe și alte cîteva locuri unde să îți ceară master înainte de angajare DAR în majoritatea cazurilor din INDUSTRIE nu există nici o restricție legală - poate depinde și de patron (dar așa, multe lucruri au depins de patron și pînă acum; se știe bine că unii patroni  angajează și oameni fără nici un fel de studii superioare pe posturi tehnice avansate cum ar fi programatori, etc). Deci pt angajări "normale" fiți liniștiți.

3) tot ingineri sînt și unii și alții, asta e cert. Termenul de "inginer diplomat" este o făcătură, eu am absolvit 5 ani la UPB acum un număr de ani și la mine scrie "inginer" și pe diploma de master scrie "master". Deci chestia asta cu "inginer diplomat" nu are valoare pt că eu sînt echivalent cu cei care termină 5 ani acum sau au terminat acum 2 sau 3 sau 25 de ani - deci tot inginer, nu diplomat. Cred că în Germania se recomandă ăștia cu dipl. ing., nu în Romania.

4) pt cei de 5 ani s-a făcut o modificare de denumire în sensul că cică la ei masterul se numește de fapt "studii aprofundate" și doar la cei de 4 ani este "master". Dar lucrul ăsta nu are semnificație legală pt că diplomele nu se modifică retroactiv - tot "master" scrie pe diploma mea de "studii aprofundate". Și oricum și masterul la 5 ani s-a modificat acum vreo 3 ani - s-a trecut de la 1 an de master la 1 an jumate. Dar diplomele rămîn echivalente.

5) UPB a decis să numească proiectul de diplomă de 5 ani proiect de diplomă și cel de 4 ani proiect de licență. Pînă acum însă cel de 5 ani se numea de licență. Deci altă aiureală fără valoare. Cei care vor să citească tot textul regulamentului UPB de diplomă/licență îl găsesc de exemplu aici:

http://www.electroni...zare_studii.pdf

#6
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005
Un aspect pentru care au desființat subingineria este și acesta. Când am terminat noi, penultima generație de cinci ani, se spunea că cei care termină acuma 4 ani vor înlocui vechii subingineri (care au dispăraut).
Un lucru cert, ceea ce de fapt ar trebui să fie și cel care vă interesează, este că dacă vreți vechea diplomă de inginer trebuie musai să faceți master-ul.
N-am prea înțeles eu niciodată de ce s-au scărpinat la cap în halul ăsta. Cu ce e mai bun acest sistem sinistru decât cel vechi și destul de clar, nu pot înțelege.

@XON: Tu poți sta liniștit, chiar dacă scrie inginer pe diplomă și master pe studiile aprofundate nu are importanță. Se știe că inclusiv în acest an, 2009, ies ingineri de 5 ani. Plus probabil încă câțiva ani, până termină și cei care o lălăie prin facultate.  :)
Eu terminând anul trecut mi-au băgat direct diplomat inginer. La fel și lui frati-miu, care a terminat în 2005.

Diferența de încadrare între cele două, cel puțin în proiectare, este de semnare a proiectelor, cum a mai spus cineva pe aici. Actualul inginer de 5 ani se știe, poate să semneze aproape orice, cel de 4 ani o să semneze, în cazul în care nu are master, ce putea semna subinginerul vechi. În execuție bănuiesc că-i aceeași mâncare de pește.

#7
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Something's wrong here.
Cei care făceau 5 ani făceau de fapt 9 semestre; cei care fac 4 ani fac 8 semestre (acum nu mai este pauză pentru lucrearea de licență în ultimul semestru, se fac cursuri și se dau examene). Iar cred că acum sunt mai multe cursuri pe semestru, decât erau înainte, adică cel de-al nouălea semestru îi băgat în cele 8 (not sure).
Masterul îi de 3 semestre.
facultate 4 ani+master != facultate 5 ani
8+3 != 9

Ar fi culmea să fie la fel din punctul de vedere al cunoștințelor acumulate ...

Edited by m3th0dman, 25 May 2009 - 13:52.


#8
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Ce ti-e si cu sectorul de stat.

In sectorul privat nu da nimeni vreun scuipat pe master sau pe diferenta dintre 3-4-5 ani la ingineri. Conteaza cate perechi de incaltaminte ai rupt pe santier si cate pulovere ai rupt in coate pe biroul de proiectare.

#9
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005
Nu-s chiar aceleași materii. Acuma depinde, eu nu știu la ce facultate se referea băiatul de a deschis topic-ul.
Da-ți zic cum e la noi. S-au făcut zece semestre la cinci ani, nu nouă.
Apoi, sunt foarte multe materii care acuma nu mai există, sau sunt combinate între ele.
Dau doar câteva exemple:
Noi am avut Dinamică și Inginerie Seismică separat, câte un semestru fiecare. Acuma, la patru ani au o singură materie denumită Dinamică și elemente de Inginerie Seismică.
Noi am avut două Geotehnici, I și II, acuma ei au un singur semestru.
Mai sunt modificări, dar nici eu nu le știu pe toate că nu mă interesează atât de mult aspectul ăsta.
Acuma nu știu dacă e echitabil sau nu, dacă-s mai dezavantajați ei sau am fost noi. Nu-mi dau seama.

#10
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 Al1, on May 25 2009, 00:34, said:

- spunea că cei care termină acuma 4 ani vor înlocui vechii subingineri (care au dispăraut).

- Un lucru cert, ceea ce de fapt ar trebui să fie și cel care vă interesează, este că dacă vreți vechea diplomă de inginer trebuie musai să faceți master-ul.

- Actualul inginer de 5 ani se știe, poate să semneze aproape orice, cel de 4 ani o să semneze, în cazul în care nu are master, ce putea semna subinginerul vechi. În execuție bănuiesc că-i aceeași mâncare de pește.


Nu-s deloc convins că e așa, și sînt aproape convins că în privința comparației cu subinginerii, e FALS, din următoarele motive:

1) pe diploma de 4 ani scrie clar INGINER nu subinginer, la fel ca pe cea de 5 ani. Că e inginer diplomat sau nediplomat, licențiat sau nelicențiat, mă rog, după cum va spuneam în cazul diplomelor mele vechi de 10+ ani, adjectivele astea se tot schimbă. Dar NU scrie subinginer.

2) subinginerii făceau 3 ani și exista clar după aceea opțiunea de "continuare de studii" pt a ajunge la nivelul de 5 ani. Inginerii de 4 ani fac 4 ani, nu 3. E o diferență de la 5 la 4 dar nu ca de la 5 la 3 ! (și oricum se știe că cel puțin în UPB 5 ani erau de fapt 4 ani jumate, în ultimul semestru nemaifăcîndu-se nici o materie ci doar proiectul de diplomă).

Deci nu știu cum e în construcții, dar la UPB nu e mare diferență între 5 și 4 ani. Iar ca materii iar nu e cine știe ce diferență, s-au scos și comasat unele dar s-au băgat altele în plus ! Astfel că cei de la 4 ani sînt acum mai aglomerați decît am fost eu cu 5 ani.

#11
phlak

phlak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.04.2006
Treaba sta asa la Automatica si Calculatoare (Craiova), probabil si la alte facultati: materia X a unui student pe sistem nou era facuta pe sistemul vechi pe doua semestre X1 si X2, deci tot primii sunt dezavantajati, pentru ca este aceeasi materie intr-un timp mai scurt! Si nu, nu s-au scos materii, dimpotriva, s-au introdus unele noi! Si cum bine zicea cineva, cei de 5 ani nici macar nu faceau 5, ultimul semestru fiind liber (pentru pregatirea proiectului) lucru care nu se intampla la cei de 4 ani, care au timp f putin ptr proiect! In plus, anul asta or sa termine 2 generatii de ingineri, si ca si cum n-ar fi destul, asta se mai intampla si pe timp de criza :lol:

#12
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

 phlak, on May 26 2009, 12:10, said:

Treaba sta asa la Automatica si Calculatoare (Craiova), probabil si la alte facultati: materia X a unui student pe sistem nou era facuta pe sistemul vechi pe doua semestre X1 si X2, deci tot primii sunt dezavantajati, pentru ca este aceeasi materie intr-un timp mai scurt! Si nu, nu s-au scos materii, dimpotriva, s-au introdus unele noi! Si cum bine zicea cineva, cei de 5 ani nici macar nu faceau 5, ultimul semestru fiind liber (pentru pregatirea proiectului) lucru care nu se intampla la cei de 4 ani, care au timp f putin ptr proiect! In plus, anul asta or sa termine 2 generatii de ingineri, si ca si cum n-ar fi destul, asta se mai intampla si pe timp de criza :lol:
la fel si in Bacau  :peacefingers:

#13
antoaneta1986

antoaneta1986

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.09.2009
buna ziua!
eu sunt tot inginer pe promotia 4 ani dar eu am facut specializarea inginerie economica in constructii. pe diploma scrie inginer. am inteles in parte care este diferenta intre cei de 4 ani si cei de 5 ani. eu as vrea sa stiu care sunt legile daca exista care reglementeaza drepturile de semnatura pe planuri. ceva... orice informatie mi-ar fi de folos.
multumesc

#14
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 antoaneta1986, on 18th September 2009, 13:02, said:

buna ziua!
eu sunt tot inginer pe promotia 4 ani dar eu am facut specializarea inginerie economica in constructii. pe diploma scrie inginer. am inteles in parte care este diferenta intre cei de 4 ani si cei de 5 ani. eu as vrea sa stiu care sunt legile daca exista care reglementeaza drepturile de semnatura pe planuri. ceva... orice informatie mi-ar fi de folos.
multumesc
pentru drept de semnatura iti trebuie si master-ul. Inginer de 4 ani e cam echivalent cu subinginer. Practic un inginer, dar fara drepturi de inginer.

#15
filisd

filisd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.09.2009

 antoaneta1986, on 18th September 2009, 13:02, said:

buna ziua!
eu sunt tot inginer pe promotia 4 ani dar eu am facut specializarea inginerie economica in constructii. pe diploma scrie inginer. am inteles in parte care este diferenta intre cei de 4 ani si cei de 5 ani. eu as vrea sa stiu care sunt legile daca exista care reglementeaza drepturile de semnatura pe planuri. ceva... orice informatie mi-ar fi de folos.
multumesc

Si cam ce lucrezi acum? Crezi ca ai facut bine alegerea? Se gasesc usor locuri de munca, cu salarii cat de cat motivante? Te intreb pentru ca orice ajutor mi-ar fi binevenit, nu stiu ce sa aleg intre UPB-ETTI si UTCB-CCIA, IEC si IUDR. Multumesc frumos!

#16
filisd

filisd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.09.2009
Nu a raspuns nimeni? :( Antoaneta... astept un raspuns de la tine te rog

#17
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 filisd, on 28th September 2009, 10:06, said:

Si cam ce lucrezi acum? Crezi ca ai facut bine alegerea? Se gasesc usor locuri de munca, cu salarii cat de cat motivante? Te intreb pentru ca orice ajutor mi-ar fi binevenit, nu stiu ce sa aleg intre UPB-ETTI si UTCB-CCIA, IEC si IUDR. Multumesc frumos!

Electronica și Construcțiile sînt chestii total diferite. E ca și cînd ai alege între balet și vioară. Trebuie să te cam decizi singur, ține de tine, nu de părerea forumiștilor.

#18
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
up - eu tot nu m-am lămurit. Se zvonește că cei cu 4 ani n-ar avea drept de semnătură dar concret undeva un regulament, o diplomă scanată ceva?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate