Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ISLANDA

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Mutton

Mutton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.04.2009
Stiu ca nu prea a ajuns picior de roman in aceasta tara, asa ca va rog daca aveti minimum de  informatii despre Islanda va rog sa postati. Multumesc.

Edited by Mutton, 24 May 2009 - 14:11.


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Uite aici o stire, ce-i drept e mai veche:
http://www.libertate...nda-178639.html


Acum pe bune, exista un site al romanilor din Islanda dar nu-s cine stie cate informatii pe el: http://www.islanda.ro/

Din cate scrie acolo (chiar pe prima pagina) prim-ministrul lor are un salariu de nici 5300 euro.

Iar angajatii obisnuiti mult mai putin, iata ce sume se vehiculeaza http://www.icenews.is:

On May 14, 2009, Easy said:

The average salary in Iceland is about 170,000 to 250,000 tops, talking about average. Now, many people belive they have higher salaries because they work extra hrs or extra days and they have arrownd 300,000 at the end of the month but their salary is 200-250,000 they just worked extra for that extra money, and these days extra time is rapidly desapering. Off course there are many people with higher salaries.

On May 14, 2009, Alexander E. said:

OK, let?s go back to personal :-)
Two in our family ? base salary before taxes ? 370,000 ISK (high skill in computer graphics/art)
One has 230,000 ISK (entry level in computer graphics).
Total number of family ? 4, so average is 240,000 per person. Not much really after taxes. And nothing after monthly payments :-(

On May 21, 2009, THE NEXT PRESIDENT said:

EASY, 60% OF ICELANDIC WORKERS HAVE A BASIC SALARY AROUND 140.000 ISK? ONLY HIGH SKILLED TEACHERS, AND OTHER CAN GET AROUND 250.000 AFTER TAXES. MANY PEOPLE DREAM ABOUT GETTING PAID 150.000 AFTER TAXES SO THEY CAN EAT PROPPERLY AT HOME?


Suma evidentiata, 140.000 ISK, inseamna mai putin de 850 euro!

In mod clar, nu e o tara unde sa emigrezi, cel putin in momentul de fata.

Edited by Bogdan R, 18 June 2009 - 11:33.


#3
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Asta e si mai tare: ASCRID: 438 de cutremure s-au petrecut in Islanda in ultimile 48 de ore. :deadtongue:

#4
voliere

voliere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.10.2005
Pai Islanda e in faliment.

De ce nu citesti ?

#5
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

View Postvoliere, on 21st June 2009, 03:44, said:

Pai Islanda e in faliment.

De ce nu citesti ?
pai si ce inseamna asta? ce se va intampla cu oamenii aia ?

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvoliere, on 21st June 2009, 14:44, said:

Pai Islanda e in faliment.

O fi, dar o tara cu doar 320.000 locuitori mai poate fi salvata cu o infuzie de cateva miliarde de euro pe cand o tara cu populatie importanta, nu prea...

#7
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008
am la servici un coleg islandez, care recunoaste ca pina sa vina americanii, islandezii  nu erau decit niste amariti..acum, dupa criza, si mai ales de cind presedintele a refuzat sa plateasca inapoi banii dati drept ajutor..nu stiu cum o sa fie la ei, dar bine nu cred ca va fi prea curind  :confuzzled:

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postenkelt, on 24th January 2010, 03:43, said:

..nu stiu cum o sa fie la ei, dar bine nu cred ca va fi prea curind  :confuzzled:
Situatia incepe, cica, sa se imbunatateasca: http://www.evz.ro/de...nda-893111.html
Da' nu inteleg ce treaba au pinguinii cu aceasta tara. O fi vorba de cei de la gradina zoologica?  
Probabil autoarea articolului crede ca puffin-ii sunt totuna cu pinguinii :rolleyes:

Edited by Bogdan R, 25 April 2010 - 07:59.


#9
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Weekendul urmator (25-27 amrtie) vizitez si eu Islanda. :D
Stiu doar ca o sa ajung la Blue Lagoon, o sa ne dam cu Arctic trucks si o sa vedem geizere.
Ce se merita vazut acolo?

1.Sa-mi iau bani de aici sau pot plati peste tot cu cardul?
2.Cum e vremea in perioada asta?
3.Am ocazia sa vad aurora boreala?
4.Vulcanul mai erupe? :D

Merci anticipat

#10
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Veni, vidi, nimic interesant, inafara de Blue Lagoon, care e incredibila.
Daca mergeti careva incolo, duceti ceva copaci cu voi ca aia nu prea au, nici macar iarba.
:)
In schimb au Duty Free Shops cu marfa la preturi bomba!
De fapt totul e mai ieftin acolo ca in tarile Nordice.

Edited by adrian80, 12 April 2011 - 16:26.


#11
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
De la 1 ianuaie 2012 romanii vor avea dreptul de munca in Islanda.

,,Românii au acum liber la muncă în nordul Europei, după ce Guvernul Republicii Islanda a decis liberalizarea totala a pietei islandeze a muncii pentru cetatenii romani, incepand cu 1 ianuarie 2012, potrivit unui comunicat al Ministerului Afacerilor Externe (MAE)

"Prin eliminarea restricțiilor privind accesul muncitorilor români pe piața islandeză, executivul de la Reykjavik transmite un semnal clar atat în sprijinul principiului european al liberei circulații a forței de muncă, cât și în acord cu ansamblul valorilor și drepturilor care stau la baza construcției europene", a anuntat MAE.

Islanda a aplicat măsuri de drept intern vizând accesul cetățenilor români pe piața locală a forței de muncă, impunând o perioadă de tranziție de șapte ani, ca urmare a încheierii Acordului privind participarea Republicii Bulgaria si Romaniei la Spațiul Economic European, semnat în iulie 2007. Parlamentul European (PE) a adoptat, recent, o rezoluție care recomandă țărilor UE sa anuleze restricțiile impuse muncitorilor din România și Bulgaria, începând din 2012. Doar zece state UE mai au în vigoare restricții în acest sens.

Islanda este membră a Spațiului Economic European și a spațiului Schengen, și este candidată pentru aderarea la UE. ,,


http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...nca-156107.html

#12
lucianconstantin

lucianconstantin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.05.2012
Buna. Sunt si eu nmou pe-aici . Vrem sa ne stabilim si noi in Islanda. Sotia mea este profesoara de engleza-franceza, iar eu sunt preot . Avem 3 copii. Poate sa-mi spuna cineva cati romani sunt in Islanda, daca profesorii de engleza au vreo sansa,. As vrea sa stim cate ceva de
[/quote]alocatii la copii, de preturi de cum putem sa emigram. Se gaseste de munca?Multumim!

#13
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postlucianconstantin, on 1st May 2012, 10:04, said:

Buna. Sunt si eu nmou pe-aici . Vrem sa ne stabilim si noi in Islanda. Sotia mea este profesoara de engleza-franceza, iar eu sunt preot . Avem 3 copii. Poate sa-mi spuna cineva cati romani sunt in Islanda, daca profesorii de engleza au vreo sansa,. As vrea sa stim cate ceva de
alocatii la copii, de preturi de cum putem sa emigram. Se gaseste de munca?Multumim!
Patriarhia Romana nu ar putea sa iti raspunda la intrebarea ta?Probabil ca vrei sa profesezi in meseria ta.Nu stiu daca ambasada noastra din Reykjavík ti-ar putea da un raspuns pertinent.

Edited by fredy2007, 20 May 2012 - 15:37.


#14
intruderul

intruderul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.12.2013
Salutare! Am observat ca nu s-a mai scris nimic despre Islanda asa ca am sa incerc sa updatez.Stiu ca probabil partea economica conteaza pentru multi, dar nici partea turistica nu e deloc de neglijat.In vara 2011 un grup format din 6 persoane au parcurs Islanda cu bicicleta,poate multi nu stiu de documentar si am zis sa-l pun aici, pe softpedia: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ABZ1TC3sFi0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Are 4 episoade care zic eu,merita vizionate.Si pentru ca tot vorbeam de partea economica,pentru cei care au lucrat sau lucreaza  in industria hoteliera,un post de housekeeping aici: http://job.is/displa...ÞERNA.html   este la sud de Reykjavik (170 km) si arata asa: Attached File  Farmhouse Iceland.jpg   82.05K   43 downloads

#15
intruderul

intruderul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.12.2013
Acestea sunt 2 dintre cele mai importante ziare ale lor: http://www.visir.is/...forsida     http://www.mbl.is/at...tvinna/     Iar aici va puteti "depune" cv-ul   http://form.vinnumalastofnun.is/eures/

Edited by intruderul, 07 January 2016 - 21:13.


#16
intruderul

intruderul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.12.2013
Salutare! Nu stiu daca este voie pentru a posta oferte de joburi asa ca daca incalc vreo regula,rog a se sterge mesajul.  www.jaidnadarmenn.is    aceasta firma de exemplu angajeaza zidari,instalatori,zugravi si in general tehnicieni in constructii. Oferta lor arata asa,bineinteles engleza este obligatorie.

Company Já Iðnaðarmenn specializes in all construction work, little or large, indoor/outside, construction or maintenance.
We offer job for professional carpenters, masons, painters, plumbers, electricians.
We offer:
We pay for your flight ticket to Iceland (you buy the ticket by your own (at an acceptable price) and when you arrive we give your money back).
We take care of your arrival from the airport.
We provide you with accommodation and car (going to the work and back), with outside work clothes and tools.
We help you get registration here in Iceland to get „kennitala“ (Icelandic ID) and help with bank account.
You will work 8,5 h Monday-Friday, 7,5 h on three Saturdays, the forth month Saturday is off. Your salary will be 250 000 ISK, it’s about 2100 € (after all taxes). It is possible to work more hours. If after 1 month trial period you are not suitable for this work, we don‘t pay for your flight ticket back home. Also, every month you get vacation money, which means that you have 1 extra month salary for a 12 month period.

Pentru mine personal,nu mai reprezinta interes pentru ca mi s-au schimbat prioritatile ( am un job destul de bun in tara )

#17
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,463
  • Înscris: 16.08.2010
Din cate observ, asta e cel mai "amarat" topic al "nordicilor". Am sa incerc sa inviorez un pic atmosfera...

Am acceptat o oferta de munca de la o companie din Reykjavik. Biletele de avion sunt cumparate(de catre ei), chiar si biletul de autobuz Keflavik - Reykjavik, luni dupa amiaza plec.

Doua intrebari(deocamdata) pentru cei care au habar:

"We will also provide you a pre-paid SIM card from Vodafone.is for your mobile. The credit is valid for 60 days:  unlimited  talking/endless text/10 GB internet." Chestia asta o include si ceva convorbiri internationale? Am cautat pe site-ul Vodafone.is si n-am gasit nimic.

"*We would like to note that you cannot bring any raw or smoked meat in your baggage, if so – you will be fined for 100 euro."  Da' de ce? Se altereaza?

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFreeThinker, on 13 mai 2017 - 06:52, said:

Chestia asta o include si ceva convorbiri internationale? Am cautat pe site-ul Vodafone.is si n-am gasit nimic.
Nu stiu de ce iti mai pui problema asta cand pe orice smart ai WhatsApp, Skype, Viber, Fb mess, etc etc
Nici nu mai stiu de cand nu am mai sunat international in mod clasic.

View PostFreeThinker, on 13 mai 2017 - 06:52, said:

"*We would like to note that you cannot bring any raw or smoked meat in your baggage, if so – you will be fined for 100 euro."  Da' de ce? Se altereaza?
Pt ca asa e legislatia referitoare la produsele de origine animala, si asta nu doar acolo ci si in multe alte tari, cele mai cunoscute fiind SUA, Canada, Australia etc
Masura are in vedere combaterea raspandirii zoonozelor.

Drum bun, si sa ne tii la curent despre cum e viata acolo, intr-adevar topicul asta a ramas cel mai ''amarat'' de pe Emigrare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate