Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

inaltime normala

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
GaByoo7

GaByoo7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2008
Salut , am cautat peste tot niste informatii si nu am gasit.
Ma tot intreb ca daca la 16 ani ai mei (implinesc in august) este normal o inaltime de 1.64cm si o greutate de 49 kg?
Din clasa mea sunt cel mai scund...cu greutatea nu am probleme...o sa mai cresc? ce pot sa fac sa ma dezvolt?

#2
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Nu prea e normal... la mine in scoala media e cam 170-175 la astia de a 9-a. Sunt mai multe posibilitati:
1. esti mic ca si ai tai sunt mici (ex: taica-tu are 1.60 si maica-ta 1.50)
2. daca ai tai sunt de inaltime medie (ba chiar inalti) te asteapta ditamai cresterea in inaltime (un coleg din generala avea 161 cand am terminat a 8-a, acum dupa 2 ani m-am intalnit cu el are 1.95, crescuse omu' cu cate 15-20 cm pe an, dar si ai lui e inalt, tacsu are vreo 1.93)
3. ai fumat, baut alcool, nedormit macar 8 ore atunci cand trebuie, n-ai mancat destul
4. ai o problema endocrina

Daca o sa mai cresti nu stie nimeni, cartilagiile de crestere se osifica la barbati, in medie, intre 18 si 24.
Ce poti sa faci: sa dormi cel putin 8 ore, dar seara, nu de la ora 5 dimineata la 1 ziua...
                       sa mananci cum trebuie, sa ai in alimentatie carne, branzeturi si legume + fructe
                       sa nu mananci 4 ore inainte de somn absolut nimic, nici dulciuri nici suc fiindca contine zahar si inhiba hormonul de crestere (ai voie doar lapte si apa)
                       sport intens inainte de somn... gen, te culci la 11, la 9:45 incepi sa faci sarituri cu genunchii la piept (multe, de la 60 in sus) flotari, ridicari de greutati, alergat (dupa posibilitati) in principiu cam orice exercitiu intens (de iti face inima sa bata mai tare) produce HGH (human growth hormone). Dupa ce faci astea mai intense baga si 15-20 de minute de intinderi ca la ora de sport apoi direct in pat la somn. fara sa mananci chiar daca iti e foame si fara suc/ceai chestii dulci

nu te astepta la miracole in mai putin de jumatate de an

Edited by -catalin, 23 May 2009 - 12:24.


#3
GaByoo7

GaByoo7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2008
Taicameo este cu mult mai inalt ca mn...cam un cap si ceva...dar maicamea q vro 2,3 cm mai mica...
nu fumez...nu beau...cei drept k nu ma prea culc "seara" si sh nici cu mancarea nu ma prea omor prea tare. Mai fac flotari una alta..sh sa vedem
ms de sfat !

Edited by adadoi, 24 May 2009 - 09:29.
scrie corect!


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate