Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Instalația digitală de recepție prin satelit

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2764 replies to this topic

#181
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
Salut!

Iti trebuie antena (am inteles ca pt Buc  trebuie cam de 1,8m), LNB, actuator+pozitioner (daca vrei sa se invirta) si bineinteles receiver. Receiver poti sa iei FTA (numai pt programe necodate....ala e ieftin ~100euro) sau unul cu slot CI pregatit  pt CAM (Conditional Acces Module)....~130euro. La asta se mai adauga pretul modulului CAM ~ 90euro (pt CAM Skycript) si vreo 15euro pt o cartela FUN4. Iti recomand un receiver cu modul skycript incorporat ~ 230euro. Preturi si info gasesti la www.elstar.ro www.strong.ro www.peruvision.ro La www.rdi-sat.com/f2 gasesti info pt incepatori Succes.

#182
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
rz
m-am gandit sa nu dau mai mult de 10mil pe tot ce imi trebuie, dar am vazut pe site-urile recomandate de onyx (merci) tot felu de aparate si sincer nu stiu care imitrbuie.
am vazut la cineva un receiver cu care vedea sky sport, sky movies, etc.
ce mi-ar trebui ca sa am si eu canalele astea?

#183
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
SKY nu se poate vedea decit cu abonament oficial si cu receiver de la ei. E unul din cele mai scumpe pachete (de la 40euro/luna) ....asa ca in principiu nici nu te gindi la el. Poti sa-ti iei la un pret decent un receiver cu modul SKYCRIPT (nu e pt SKY) si o cartela FUN4....astea iti ajung pina in 10.000.000lei si poti vedea o gramada de chestii. Iti recomand ca receiver ESPECTA cu SKYCRIPT incorporat de la PERUVISION....si-a luat un amic de al meu si merge beton.

#184
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
andrei_stoicesc,
Din pacate, vei trece de ''bariera'' de 10 mil... daca optezi pentru vizionarea unor programe codate.
Intr-adevar, antena buna pentru Bucuresti, e aia de 1.8M care costa in jur de 5.000.000 lei.
Comparativ, aia de 1.4M e in jur de 1.800.000 lei dar vei avea unele probleme de receptie pe satelitii Astra (de 1.4M, am si eu) deci nu e prea indicata!
La antene, fiecare centimetru in plus la diametrul costa o gramada de bani...
Iar despre Sky...asta e, trebuie sa-ti alegi altceva.
Se vede free doar Sky News.

Cand am vorbit de cea mai ieftina (fara pretentii la 700-800 de canale) instalatie m-am referit la una FTA compusa din :

Antena OFFSET 1.2M = 800.000 lei
LNB 0.6db = 500.000 lei
Receiver FTA = 4.000.000 lei

*Preturi orientative

Pentru listele de canale poti consulta
www.satcodx.com/rom/
www.lyngsat.com
www.kingofsat.net

Pentru a afla ultimele noutati despre codari si decodari
www.rdi-sat.com/f2

#185
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Pentru cei ce au instalatie satelit si n-au aflat inca de super oferta...
Incepand de ieri, in pachetul de programe radio DMX (pe Astra 19.2*E, 12.051V, 27500, 3/4) emit Free To Air, pana la 14 decembrie 2003, nu mai putin de 16 programe de radio!

Programe radio:
Blues, Classic Rock, Rock'n'Roll, Modern Country, Smooth Jazz, Beautiful Instruments, Symphonic, Indian Pop, Brazil Carnival, Reggae, Hottest Hits, Euro Hits, UK Hits, Trends, '90 Hits, '80 Hits.

Nu exista DJ si alte intreruperi... practic asculti CD-uri, pe stilul de muzica preferat!
Acum e momentul pentru inregistrari...
Auditie placuta!

#186
ionutz6

ionutz6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.11.2003
rz,

am citit cate ceva din discutiile de pe forumul asta, si am vazut ca esti printre cei mai experimentati in domeniu din cei care scriu pe aici. eu stau in germania, si nu m-a interesat pana acum o antena de satelit, dar incepe sa-mi cam placa ideea, de aceea vreau sa vad si eu despre ce e vb. sincer, ce as vrea sa obtin e sa vad niste programe romanesti, dar nu tvri si protvi, ca alea nu au mai nimic interesant, si ceva sport NBA basket, daca se poate. am un prieten aici in bonn care si-a cumparat asa ceva si chiar si niste black cards de decodat si vede premiere complet, etc. nu stiu insa prea multe in domeniul tehnic despre asta, deci o sa mai citesc pe aici pe forum pana prind si eu mai multe idei.
in mom de fata, as avea mai multe intrebari: ce e mai bine, placa de calculator, sau receiver obisnuit, cu slot de card? de unde pot cumpara carduri pt diferite pachete de programe, care nu sunt fta? etc. dar ce vreau sa te intreb/rog e daca poti sa-mi dai adresa ta de email sa te intreb mai multe in detaliu despre asta. n-as vrea sa plictisesc lumea pe aici cu intrebari poate stupide si care repeta ce unii stiu de ani de zile. emailul meu: ionutz@yahoo. mersi...

#187
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
ionutz6,
Mersi, dar sa stii ca nu sunt cel mai experimentat... mai am multe de invatat!
Dar sa o luam cu inceputul...
Din pacate, programele romanesti sunt cam imprastiate pe orbita.
Asta inseamna ca va trebui sa-ti iei o instalatie de antena motorizata!


la 18* VEST  : Prima TV

la   4* VEST  : Tele7abc, Telesport, Pax, TVRM, Action+, B1TV (partial codat)

la   5*   EST  : Realitatea, Atomic, TV Sport, Etno TV

la 10*   EST  : Antena 1 (partial codat)

la 13*   EST  : Pro TVInt, TV RoInt

la 16*   EST  : TV RoInt, Ro 1 (partial codat), TVR 2 (partial codat)


Cam astea sunt cele FTA si ''semi'' FTA.
Cele complet codate nu pot fi decodate decat cu cartele originale.
Valabil si pentru B1TV, A1, RO1, TVR2.

Pentru NBA basket urmareste noile posturi: TV Sport si Telesport... am inteles ca dau si asa ceva din cand in cand.

Eu as merge totusi pe un receiver cu modul CI (cel in care introduci cartela).
Si placile DVB sunt foarte bune, se decodifica relativ usor unele programe, dar sincer nu stiu cat de bine se misca... imaginea.
Asta pentru ca inca nu am vazut (am instalatie cu receiver FTA), dar din ce stiu de la colegi se misca bine, daca ai un calculator performant.
Uite, la acest capitol (placi, decodari ) nu sunt in masura sa-ti dau detalii, deoarece inca n-am testat nimic.
Iti voi trimite un mail cat de curand (vei avea acolo si un link util)

Salutare si ...bafta!

#188
ionutz6

ionutz6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.11.2003
rz,

mersi mult pt sfaturi si mai ales pentru promptitudine. probabil ca te-ai saturat de cate ori ai scris chestiile astea pt incepatori, so THANKS.
acum problema e ca ar trebui sa aflu cam ce receiver sa cumpar, ce farfurie, etc. este adevarat ca depinde de locatia unde te afli? de ex eu stau in germania, exact la granita cu elvetia si austria, e un lac acolo, exact pe mal. :)
merita sa iau un receiver cu un sg slot de card, sau cu mai multe? n-as vrea sa dau mai mult de... sa zicem 700 euro pe toata povestea, crezi ca e plauzibil?
calc meu e un p4 la 2.43GHz. crezi ca ar fi mai bine o placa decat un receiver clasic? oricum l-am conectat la tv si vad de ex filme luate de pe net (dsl) pe tv, deci daca ar fi mai ieftina si la fel de buna calitativ solutia cu placa de calc, poate as inclina spre asta. poate altcineva stie mai multe despre asta???
mmm, intrebari ar mai fi destule, dar poate mai intai o sa mai citesc pe forumuri pe aici, ca sa imi raspund la intrebari fara sa va deranjez pe voi cu intrebari aiurea...
mersi inca o data, si daca vrei sa-mi scrii pe mail, m-as bucura...
io

#189
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
PC-ul tau este bun, se recomanda PIV peste 2.2GHz pentru a beneficia de decodare buna si imagine.
O alta problema o sa ai cu soft-ul pentru tuner-ul DVB, sunt inca la stadiul de optimizari.

Ramane problema zgomotului produs de ventilatoarele calculatorului care sunt extrem de enervante cand te uiti la un film sau stai linistit la TV.

Greets,
Speedo

#190
ionutz6

ionutz6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.11.2003
mersi de raspuns.
da, stiu ce zici, ca si cand ma uit la film, face ceva zgomot, dar o rezolv, ca dau boxele mai tare. :)) mi-am luat un fel de home cinema, si cu 7 boxe (2 fata, un centru, 2 spate parti, 2 spate) + subwoofer, dracu mai aude zgomotul ventilatorului. problema e cu vecinii... :)
dar chiar as vrea sa vad niste programe romanesti si niste nba basketball, de aia insist cu antena de satelit. ca de filme, iau de pe net mai multe decat pot sa vad, oricum. asta pana nu ne-or taia-o astia, ca am inteles ca au dat o lege de la 1 august cu drepturile de autor, etc...
tschuss! :))

#191
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
...ca receiver iti recoman calduros un DREAMBOX 7000 ~ 370EURO. Avantajul e ca functioneaza cu sistem de operare linux...stie o gramada de chestii (poti sa te dai si pe net cu el sau sa asculti mp3, inregistrezi filme...etc) - legatura cu calculatorul se face pe placa de retea si nu-ti mai trebuie "black card" ca deschide tot ce se poate fara cartela (trebuie sa incarci in el un fisier cu coduri din cind in cind..pe care il iei de pe net). Ce mai e cool - pe masura ce se mai schimba sau se mai "sparg" sisteme tot ce trebuie sa faci e sa-i faci un upgrade de soft...nu-ti trebe absolut nimic hardware. Eu zic ca e o investitie buna avind in vedere ca hardware-ul din el e super puternic si totul se rezolva numai cu upgrade de soft.

Daca nu vrei sa investesti atit in receiver poti cumpara o placa SkyStar2 pt PC cu care faci aceleasi chestii si costa ~ 60EURO.

#192
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
ionutz,
Ti-am trimis deja un mail (ieri) inca nu a ajuns?
La [email protected] am trimis, sper ca e corect.

#193
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Spuneam acolo ca ar fi bine sa-ti iei o antena offset de 1.2M, pentru a fi sigur ca nu vei avea probleme cu receptia pe satelitii mai ''delicati''.
Asta nu inseamna ca antenele de 60-80cm nu sunt bune acolo, ideea e ca cele de 1.2M nu sunt cu mult mai scumpe si in plus vei avea semnal si cand ploua ceva mai tare!
Ca LNB e suficient unul de 0.6db, iar ca montura (care include si motorasul) Stab H-H ar fi cel mai indicat.
Nu cunosc preturile de la voi, incearca in mai multe locuri inainte de a cumpara ceva.
Pentru listele cu frecvente si programe cele mai bune site-uri sunt:

www.lyngsat.com
www.satcodx.com/rom/
www.kingofsat.net

Numai bine si bafta!

#194
ionutz6

ionutz6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.11.2003
rz,

mersi mult, mi-a ajuns si mailul, din pacate am postat aici inainte de a-mi citi mailul. o sa ma uit sa vad ce e mai bine. de preturi, o sa ma interesez eu aici, asta sa fie problema... sincer inclin spre un card pt pc, nu neaparat pt pret cat de ideea ca ar fi ami comod, oricum stau cu calc deschis mereu, asa ca nu mi-ar fi greu. dar tre sa mai citesc pe aici...
e adevarat ca tre sa ai balcon spre sud ca sa poti sa asezi antena? la mine balconul e oarecum spre sud-est, dar ma gandesc ca ar fi suficient...
mersi, ciao...

#195
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
ionutz6,
E foarte adevarat ca trebuie sa ai vedere spre sud... spre cel mai sudic punct (satelit) se face si primul reglaj al antenei.
Daca esti norocos, poti prinde lantul de sateliti de la 30*VEST la 42*EST, adica exact ce trebuie si e important!
Da, pe calculatorul tau merge bine si o placa DVB, si iesi chiar mai ieftin decat cu un receiver cu CI.
In mail, ai si un link interesant... cred ca o sa-ti placa.
Numai bine!

#196
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
Un prieten are o placa PC si antena. dar nu are motor deci trebuie sa faca pozitionare manuala... dracu stie cum ca nu ne descurcam .. am nimerit pe astra si stam aici ... cum sa facem sa ne descurcam ?

#197
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Din cate inteleg nici macar montura polara... am fost si eu in situatia asta!
Chestia nasoala, in cazul asta, e ca trebuie sa faci doua reglaje...
Prima data faci miscarea (rotatia) azimutala (rotesti antena pe pilon) iar apoi reglezi foarte fin elevatia (inclinatia antenei), trebuie sa o lasi un pic mai jos.
Daca o iei incet spre dreapta ta poti sa dai de satelitul Hotbird 13*EST unde ai ce vedea (peste 200 de programe FTA in total)
Voi acum sunteti pe satelitul Astra 19.2*EST, deci trebuie rotita doar putin spre est.

P.S. Si nu uitati sa faceti semne pe pilon si suportul de antena... daca vreti sa mai reveniti la pozitia initiala :)

#198
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
daca nu am nici macar cea mai mica idee despre cat sa dau la dreapta antena ce pot face (nu am reusit sa fac rost nici macar de o busola amarata). Cum pot face reglarea babeste (dar ceva vreo idee mai buna pentru ca asa, la milimetru am incercat aproximativ 3h si nu reusesc). Am luat de pe un site coordonatele exacte ale locatiei in care ma aflu dar sincer, e tare naspa de reglat jucaria daca nu e ceva care sa te ajute. Stiu exact ce azimut si elevatie trebuie sa fie in ambele pozitii, stiam ca trebuie putin spre dreapta dar niciodata nu am reusit sa-l prind. Help...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate