Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Apple iPhone 3GS

- - - - -
  • Please log in to reply
2381 replies to this topic

#19
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Astept si eu sa vad...pana acum is multumit cu 3G-u , dar cel mai mare necaz e bateria aia , care daca il folosesti la adevaratul potential, scade vazand cu ochii. Ecranele OLED sunt ieftine si is mult, mult mai usoare la baterie (si mai clare la contraste/culori) ,deaia este 80% posibil sa fie extins considerabil timpul de functionare.

Frumos ar fi daca am dat atatia bani pe iPhone de la orange, cand apare urmatorul, sa poti sa il duci inapoi sa iti dea un discount pentru cel nou.(evident daca ai acte pe el de la orange si este functional / ne cotrobait prin el)

Probabil procesorul va merge pe o alternativa multi core . Nu cred ca apple is asa copaci incat sa duca frecventa la 800Mhz in single core.

Logoul luminos de pe spate probabil o sa fie noul ghid cand vrea cineva sa iti dea in cap pentru un telefon "aifon cu empetree"

Magnetometrul (busola) va avea niste aplicatii interesante pe viitor ,orientare 3D exacta si multe altele. Ramii, memoria si camera is in procesul normal de "marire a cifrelor asociate"

Iar filme HD nu se pot reda pe iphone, nu ai tact de procesor destul si nici rami pentru buffer la cadre HD. Plus ca e ecranu mic, de ce ai pune un film de 4-8 GB pe iphone ?

#20
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004

View Postvladtm, on May 26 2009, 10:33, said:

Probabil procesorul va merge pe o alternativa multi core . Nu cred ca apple is asa copaci incat sa duca frecventa la 800Mhz in single core.

TI are in portofoliu procesoare Dual sau Tri Core , problema e ca Apple isi cumpara procesoarele de la Samsung , comenzi speciale pentru ei , oricum si in noul SDK si-a facut aparitia , are un icon de telefon n dreptul sau , deci din iulie asteptam si la noi , desi cu "profitorii" asta de la Orange , va ramane un vis pentru multi .

#21
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View Postvladtm, on May 26 2009, 10:33, said:

Astept si eu sa vad...pana acum is multumit cu 3G-u , dar cel mai mare necaz e bateria aia , care daca il folosesti la adevaratul potential, scade vazand cu ochii. Ecranele OLED sunt ieftine si is mult, mult mai usoare la baterie (si mai clare la contraste/culori) ,deaia este 80% posibil sa fie extins considerabil timpul de functionare.

Frumos ar fi daca am dat atatia bani pe iPhone de la orange, cand apare urmatorul, sa poti sa il duci inapoi sa iti dea un discount pentru cel nou.(evident daca ai acte pe el de la orange si este functional / ne cotrobait prin el)

Probabil procesorul va merge pe o alternativa multi core . Nu cred ca apple is asa copaci incat sa duca frecventa la 800Mhz in single core.

Logoul luminos de pe spate probabil o sa fie noul ghid cand vrea cineva sa iti dea in cap pentru un telefon "aifon cu empetree"

Magnetometrul (busola) va avea niste aplicatii interesante pe viitor ,orientare 3D exacta si multe altele. Ramii, memoria si camera is in procesul normal de "marire a cifrelor asociate"

Iar filme HD nu se pot reda pe iphone, nu ai tact de procesor destul si nici rami pentru buffer la cadre HD. Plus ca e ecranu mic, de ce ai pune un film de 4-8 GB pe iphone ?
iphonul curent poate reda HD dar nu ii da apple voie ;)
cat despre procesor cica va fi de 600Mhz nu de 800  :confuzzled:
si ecranele oled inca nu sunt asa de ieftine dar se zvoneste ca preturile vor ramane aceleasi ... si inca ceva ... e pe sfarsite stocul de iphone 3g (nu se mai fabrica !)

#22
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Posteroarex, on May 26 2009, 13:39, said:

iphonul curent poate reda HD dar nu ii da apple voie ;)
cat despre procesor cica va fi de 600Mhz nu de 800  :confuzzled:
si ecranele oled inca nu sunt asa de ieftine dar se zvoneste ca preturile vor ramane aceleasi ... si inca ceva ... e pe sfarsite stocul de iphone 3g (nu se mai fabrica !)

Reda continut SD+, nici nu stiu cum sa-i zic, 800 x 480 fara probleme, prin TV Out. Chiar am incercat chestia cu VLC4iphone, via 30 pin -> Composite out, pe un iPhone 1st gen. Fisierul in container .avi, comprimat xvid. Il reda fara glitch-uri insa track-ul audio raman un pic in urma.
Samsung are un patent in working pentru chip-uri ARM. Acum, deh, ca-i produs de TI sau de Sammy, nu prea conteaza. Bine ar fi sa fie multicore, la frecventa cat mai mare.
Ma intreb daca si bateria o sa faca fata?

Am vazut pe ceva tech-blogs icoana magica din SDK-ul nou, este perfect identica cu cea din SDK-ul 2.0 (pentru iPhone 3G). Chiar si baietii de la softpedia notau in stire cum ca Apple nu are niciun motiv serios sa renunte la design-ul liniei actuale. Nu s-a plans nimeni pana acum de aspectul iPhone-ului.
Sunt tare curios sa vad cum o sa se comporte camera cu AF.

#23
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View Posthubbabub1601, on May 26 2009, 13:54, said:

Reda continut SD+, nici nu stiu cum sa-i zic, 800 x 480 fara probleme, prin TV Out. Chiar am incercat chestia cu VLC4iphone, via 30 pin -> Composite out, pe un iPhone 1st gen. Fisierul in container .avi, comprimat xvid. Il reda fara glitch-uri insa track-ul audio raman un pic in urma.
Samsung are un patent in working pentru chip-uri ARM. Acum, deh, ca-i produs de TI sau de Sammy, nu prea conteaza. Bine ar fi sa fie multicore, la frecventa cat mai mare.
Ma intreb daca si bateria o sa faca fata?

Am vazut pe ceva tech-blogs icoana magica din SDK-ul nou, este perfect identica cu cea din SDK-ul 2.0 (pentru iPhone 3G). Chiar si baietii de la softpedia notau in stire cum ca Apple nu are niciun motiv serios sa renunte la design-ul liniei actuale. Nu s-a plans nimeni pana acum de aspectul iPhone-ului.
Sunt tare curios sa vad cum o sa se comporte camera cu AF.
am vazut si eu icoana ... iar despre procesor cica va imbunatati substantial performanta si va fi de 2-3 ori mai rapid la grafica si pagini web :D

#24
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
hd-ul e util in cazul in care vrei sa il pui la tv
daca il vizionezi in masina...la munte...la mare...in deplasari etc...un hd de 8 gb comprimat la calitate maxima iti ia cam 1 gb si ilk poti viziona si fara softulete de la jailbreak
sunt curios ce preturi o sa aiba la dragi nostrii portocalii si daca il aduc odata cu lansarea in afara

#25
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View Posthyperyon, on May 26 2009, 16:30, said:

hd-ul e util in cazul in care vrei sa il pui la tv
daca il vizionezi in masina...la munte...la mare...in deplasari etc...un hd de 8 gb comprimat la calitate maxima iti ia cam 1 gb si ilk poti viziona si fara softulete de la jailbreak
sunt curios ce preturi o sa aiba la dragi nostrii portocalii si daca il aduc odata cu lansarea in afara
ma indoiesc ca va ajunge asa de repede si la noi ...  -_-

#26
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Posthyperyon, on May 26 2009, 16:30, said:

hd-ul e util in cazul in care vrei sa il pui la tv
daca il vizionezi in masina...la munte...la mare...in deplasari etc...un hd de 8 gb comprimat la calitate maxima iti ia cam 1 gb si ilk poti viziona si fara softulete de la jailbreak
sunt curios ce preturi o sa aiba la dragi nostrii portocalii si daca il aduc odata cu lansarea in afara

Nu poti reda continut in rezolutie mai mare decat rezolutia nativa a iPhone - 480 x 320, bineinteles, daca vrei sa urmaresti pe ecranul iPhone-ului.
Fara 'softulete de la jailbreak' nu poti reda altceva decat mp4, mp4a/v, mov. :)

#27
sitto

sitto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 27.08.2007
in primul rand, Apple renunta la varianta de 16GB, nu la 8, au anuntat deja:
http://www.iclarifie...x.php?enid=3963
in al doilea rand carcasa nu e de plastic, ci are o protectie siliconica peste carcasa de metal. "busola" va functiona in paralel cu aplicatii GPS de localizare, deci la iphone cu jailbreack nu vom avea sansa la asa ceva, si nici daca nu avem activata functia 3G activa (care costa separat)

#28
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postsitto, on May 28 2009, 13:10, said:

in primul rand, Apple renunta la varianta de 16GB, nu la 8, au anuntat deja:
http://www.iclarifie...x.php?enid=3963
in al doilea rand carcasa nu e de plastic, ci are o protectie siliconica peste carcasa de metal. "busola" va functiona in paralel cu aplicatii GPS de localizare, deci la iphone cu jailbreack nu vom avea sansa la asa ceva, si nici daca nu avem activata functia 3G activa (care costa separat)

iClarified speculeaza in privinta unui e-mail Vodafone. Alte surse credibile, engadged, macrumors etc. sustin cum ca noul dispozitiv va veni in 3 variante, fiecare cu 16/32 Gb stocare, diferentiate in functie de conectivitate: 3G, 3g extended (HSUPA, banuiesc) si mainland China - fara Wifi (datorita restrictiilor impuse de guvernul chinez in privinta accesului la internet).
Nu vad niciun rost in a renunta la versiunea de 16 GB in favoarea 8GB, mai ales ca pretul memoriilor flash a scazut drastic de la lansarea 3g-ului. Alte speculatii sustin cum ca Apple a comandat cantitati impresionante de memorii flash 16Gbit x 8 respectiv 32Gbit x 8.
API-urile pentru modulul GPS au devenit publice, odata cu SDK-ul 3.0, asa ca dezvoltatorii au mana libera la a scrie aplicatii GPS. Garmin, NavTek si altii au anuntat deja versiuni de test ale aplicatiilor consacrate, portate pe iPhone OS 3.0
Engadget a publicat astazi o serie de fotografi din surse 'credibile' ce prezinta rama exterioara a noului iPhone precum si ceva poze cu celelalte componente ale carcasei. Din cate am vazut, johnny Ive :) a renuntat la marginea cromata de la iPhone 3G pentru una din plastic negru, lucios. Partea spate a carcasei este construita din plastic negru, cu stratul de silicon deja celebru. Apple a renuntat la carcasa metalica a iPhone-ului 2G din ratiuni de sporire a receptiei, lucru logic, dealtfel.

#29
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View Posthubbabub1601, on May 28 2009, 13:43, said:

iClarified speculeaza in privinta unui e-mail Vodafone. Alte surse credibile, engadged, macrumors etc. sustin cum ca noul dispozitiv va veni in 3 variante, fiecare cu 16/32 Gb stocare, diferentiate in functie de conectivitate: 3G, 3g extended (HSUPA, banuiesc) si mainland China - fara Wifi (datorita restrictiilor impuse de guvernul chinez in privinta accesului la internet).
Nu vad niciun rost in a renunta la versiunea de 16 GB in favoarea 8GB, mai ales ca pretul memoriilor flash a scazut drastic de la lansarea 3g-ului. Alte speculatii sustin cum ca Apple a comandat cantitati impresionante de memorii flash 16Gbit x 8 respectiv 32Gbit x 8.
API-urile pentru modulul GPS au devenit publice, odata cu SDK-ul 3.0, asa ca dezvoltatorii au mana libera la a scrie aplicatii GPS. Garmin, NavTek si altii au anuntat deja versiuni de test ale aplicatiilor consacrate, portate pe iPhone OS 3.0
Engadget a publicat astazi o serie de fotografi din surse 'credibile' ce prezinta rama exterioara a noului iPhone precum si ceva poze cu celelalte componente ale carcasei. Din cate am vazut, johnny Ive :) a renuntat la marginea cromata de la iPhone 3G pentru una din plastic negru, lucios. Partea spate a carcasei este construita din plastic negru, cu stratul de silicon deja celebru. Apple a renuntat la carcasa metalica a iPhone-ului 2G din ratiuni de sporire a receptiei, lucru logic, dealtfel.
si nu am vazut ecranul oled, se pare ca e tot lcd ...  :o :confuzzled:  ... sper sa il aiba pana la urma  :rolleyes:

Edited by eroarex, 28 May 2009 - 15:02.


#30
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Posthubbabub1601, on May 28 2009, 13:43, said:

Apple a renuntat la carcasa metalica a iPhone-ului 2G din ratiuni de sporire a receptiei, lucru logic, dealtfel.

plasticul nu este cu mult mai ieftin decit metalul? antena oricum era inconjurata de plastic, si nu de metal.

pe mine unul ma calca pe nervi plasticul 3g-urilor si prefer metalul

#31
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View PostCentris, on 28th May 2009, 16:06, said:

plasticul nu este cu mult mai ieftin decit metalul? antena oricum era inconjurata de plastic, si nu de metal.

pe mine unul ma calca pe nervi plasticul 3g-urilor si prefer metalul
sincer decat o bucata de aluminiu care vara se va transforma intr-o tigaie incinsa prefer plastic rezistent cauciucat :D
p.s. fata de aluminiu nu il mai scapi asa de usor din mana ;)

#32
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
unde ati vazut voi teoretic aceste poze...am cautat pe net..si cam nimic..poate nu am cautat bine

#33
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostCentris, on 28th May 2009, 16:06, said:

plasticul nu este cu mult mai ieftin decit metalul? antena oricum era inconjurata de plastic, si nu de metal.

pe mine unul ma calca pe nervi plasticul 3g-urilor si prefer metalul

Si eu sunt in aceeasi situatie, prefer aluminiul de pe 2G.
Am citit acum ceva vreme, inaintea lansarii 3g-ului, cum ca metalul de pe spatele 2g-ului ar fi cauzat ceva pierderi in receptie GSM. Poate ca era doar o metoda eleganta de a spune ca plasticul este mai ieftin :)

#34
claudiusef

claudiusef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2008
As vrea sa imi iau si eu un iphone3g dar nu stiu ce sa fac.

Se va ieftini oare odata cu lansarea noului model ?

#35
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
@hubbabub1601

Eu as crede ca da, deoarece la iPhone-ul 2G pe care l-am avut ii scazuse drastic receptia semnalului GSM. Dintr-o data..

@claudiusef

Asa ar fi normal, nu? :lol: Vom vedea insa.


Mai e putin si aflam ce poate si cum arata noul iPhone.

Edited by Dante_Sparda, 01 June 2009 - 13:50.


#36
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View PostDante_Sparda, on 1st June 2009, 14:49, said:

@hubbabub1601
Eu as crede ca da, deoarece la iPhone-ul 2G pe care l-am avut ii scazuse drastic receptia semnalului GSM. Dintr-o data..
@claudiusef
Asa ar fi normal, nu? :lol: Vom vedea insa.
Mai e putin si aflam ce poate si cum arata noul iPhone.
metalul si in general carcasele de metal scad drastic receptia gsm ;) uite la xperia de exemplu
si nu cred ca se va ieftini ... trebuia sa se intample pana acum caci apple nu mai produce iphone 3g, ce mai gasim acum sunt stocuri care se vor epuiza pana la urma si noua generatia le va lua locul ;)
noul iphone e deja in productie de mult dar nu stim noi (de fapt s-ar putea sa stim din acele poze :D) ... si se zice ca va fi lansat prin iulie dupa acea conferinta de saptamana viitoare (apple wwdc 8-12 iunie)
si cica niste poze adevarate :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate