Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfat achizitionare casca

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
vmmxx

vmmxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.06.2008

View Postandreipaul82, on May 22 2009, 15:46, said:

Ok... ce am gasit eu pana acum care merita atentie:

SH+ - firma italiana specializata in producere echipamente protectie ( casti, ochelari pentru diferite sporturi ) - am avut o pereche ca astia cumparati de aici preturi intre 150-200 RON. Mie mi-au placut, si calitativ si estetic.
Acum eu vreau sa imi iau niste ochelari Shimano ( Zenithsunt cam cei mai "good looking", dar gasesti si alte modele un pic mai ieftine). Ce e de retinut la Shimano - lentilele sunt facute de GE ( General Electric ) - care are experienta in domeniu.
Am mai vazut acum cateva zile Julbo - astia. Stiu ca firma asta o gasesti la himalaya in magazin deci sunt buni si ei.
Ar mai fi Alpina. NU stiu nimic de ei, dar la banii astia cred ca sunt cam in aceeasi categorie cu cei de sus.
In rest... nu cred ca ne putem apropia in Ro de Rudy Project, Oakley.

Din pacate calitatea costa.. si nu numai la noi. dar e pacat pentru 40-50 de lei in plus sa nu iei ceva de calitate, in fond e vorba de sanatatea ochilor tai.

eu am gasit intre 100 si 200 Ryders .. si nu am probleme cu ei .. si eu am ochii mai sensibili

#20
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
m-am uitat prin oras... am gasit diferite modele de casti, nereglabile la 50 lei, doar din plastic la 30 lei respectiv 25 lei, mai era un model de 60 lei, mi s-a parut cam slaba calitativ...
pana la urma am ales un modelul din primul post, luat tot de unde mi-am cumparat bicicleta... 90 lei, reglabile, cu spuma sau ce o fi intre partea de jos si sus... tot am impresia ca e zapada artificiala  :lol:

#21
murtzunel

murtzunel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.08.2006

View PostSacDePureci, on 22nd May 2009, 14:05, said:

Eu nu gasesc ceva "bun" sub 200ron care sa nu deformeze imaginea deloc. Fiecare pereche care am probat-o in segmentul asta de pret, avea efect de lupa, mai mult sau mai putin. Pe mine ma deranjeaza enorm acest detaliu.

Ai incercat Julbo? Vezi pe mountainbear.ro (aici) modele.

#22
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011
Si eu imi caut o casca si am gasit urmatorul model care mi se pare ok ca pret si calitate http://www.bykeservi...mp;Itemid=29.Ce parere aveti?

#23
mihaibrrrr

mihaibrrrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.02.2009
Buna seara,

Oscilez intre Merida Mg3 si Met Crossover, in ordinea crescatoare a pretului.
Initial vroiam Mg3 dar nu a fost pe stoc o perioada, apoi m-am orientat catre Met, acum nu stiu care este mai buna, mai sigura, mai comoda. Met-ul are in plus un led in spate iar Merida se lauda ca este usoara si cu gauri mai mari.
Cat de mult te incalzesti daca mergi vara? Pe vreme friguroasa, iti tine rece o casca? De obicei merg prin oras mult, nu la munte prin padure si nici nu fac sosea.

Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Mihai.

p.s.: Mai multe poze Merida Mg3 aici
Mai multe poze Met Crossover 2012 aici (1), aici (2), aici (3) si aici (4).

Edited by mihaibrrrr, 16 March 2012 - 23:47.


#24
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Daca te deplasezi cel mai mult prin oras, unde caldura e mai mare decat in afara lui, ia o casca cu cat mai multe gauri si cat mai largi. Doar vezi ca din specificatii, Merida aceea e mai grea decat Met-ul (Merida 295g, Met-ul are 255g in varianta normala si 300g la marimea XL).

As fi dat un plus Met-ului pentru plasa de insecte, dar nu stiu daca-i detasabila, pe caldura iti mai fura din aerisire. E buna plasa de insecte pentru atunci cand esti mai departe de civilizatie (eu am patit-o fiind singur, mi-a intrat o albina in casca si m-a intepat in scalp. Nu stiam daca sunt alergic sau nu. Daca aveam plasa de insecte,nu-mi intra).

In caz de frig, indiferent de casca si in functie de cum te impaci cu frigul la cap, e recomandata o caciulita de ciclism (foarte subtire, calduroasa si cu protectie la vant).

#25
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Subscriu la părerea lui jinxy_c, casca ține de cald chiar și în variantele astea cu aerisiri multe. Deci găuri cît mai multe/mari și culori deschise, preferabil cît mai mult alb.

Altfel, diferențe foarte mari nu-s între ele, atîta timp cît sînt omologate pentru prevenirea șocurilor în caz de accident, restul depinde doar de aspect, greutate și dotări. Uită-te la plasă de insecte, la reglare cu rotiță la spate, lumină roșie, bureți detașabili, cît de ușor se reglează curelele etc. Problemele gen vînt, frig, ploaie se rezolvă cu căciuliță, bandană sau apărătoare supra-cască.

Edited by wirespot, 17 March 2012 - 18:30.


#26
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Ce ziceam mai devreme de insecte, azi m-am ales din nou cu una in interiorul castii. Am simtit ca-i mare cam cat o albina, dar m-am stapanit sa ma agit. Data trecuta am bagat degetele dupa ea, si cum eu sunt aproape chel ( :D ) a fost usor sa ma intepe. De data asta nu stiu ce a fost, m-am oprit, mi-am dat casca usor jos desi simteam ca aia se plimba pe capul meu si probabil si-a luat zborul imediat dupa ce-a vazut din nou cerul :)

The bugs love me  :inlove:

#27
mihaibrrrr

mihaibrrrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.02.2009
Multumesc pentru pareri :)
Voi trece sa le vad pe fiecare in saptamana urmatoare. Merida e mai aerisita, Met are plasa si led. Nu imi dau seama daca si Met e la fel de aerisita (are 4 gauri frontale care par sa fie mai mici fata de cele 3 frontale ale Meridei). Pana acum plasa de insecte este un argument important (am simtit si eu prin sapca atunci cand am lovit insecte destul de tare din cauza vitezei iar gandul ca ar putea intra o albina ma cam deranjeaza)

Edited by mihaibrrrr, 17 March 2012 - 23:28.


#28
maximcatalin

maximcatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2010
Am avut Merida Mg3 si din pacate am testat-o. S-a crapat frumos, energia s-a disipat pe o suprafata mare. La cazatura s-a simtit dura pe interior din cauza nervurilor ascutite si slab izolate cu burete.
Este o casca subtire, confortabila, aerisita cu un design frumos.

#29
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
eu ma intreb cum naibi ati reusit sa cadeti de pe bicicleta in cap.... am peste 40 k km de mers cu bicla, la munte, la mare si in orase (aici e cel mai periculos) evident ca am si cazut, m-am julit mi-am rupt o mana, m-am dat peste cap dupa ce am lovit un parapet; intotdeauna am avut reflex automat  sa pun mana in fata inainte de a ateriza (asa s-a si rupt...)
Am fost si la concursuri gen triatloane si atunci am luat casca cea mai ieftina intrucat era obligatorie, bineinteles ca in afara sa ma transpire la cap nu mi-a  folosit la nimic :coolspeak: si n-am vazut nici pe altii sa pice in cap - desi traseul era offroad si riscul de accident crescut- ne culegeam de pe jos pe unele portiuni....

Edited by banat, 30 March 2012 - 11:17.


#30
maximcatalin

maximcatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2010
@banat:
Am spart casca atat. Puteam sa cad foarte usor in mana sau in picior (instinctul asta iti spune, sa intinzi mana, piciorul) si atunci aveam alte pagube, dar n-am vrut.
Eu cred ca e mai bine sa spargi casca (doar casca :) ) decat sa-ti rupi mainile sau picioarele.
Sa cazi fara sa te accidentezi e o arta.

Edited by maximcatalin, 30 March 2012 - 13:50.


#31
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Aruncați o privire aici.

#32
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Am nevoie in maxim o luna de o casca pentru sosea, neaparat negru lucios si tot cautand pe net am gasit (deocamdata) doua modele: https://www.playbike...id_produs=19947 si https://www.playbike...id_produs=13624
Alte recomandari?

#33
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Si aici au cateva modele, cu preturile demne de magazin de centru: http://www.bikexpert...p_178_sosea_845

#34
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Am comandat un Giro Trinity pana la urma.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate