Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat achizitionare casca

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
As vrea sa achizitionez o casca pntru bicicleta gen : 1 ; 2
Prietenii imi spun ca nu are rost sa dau banii pe ea , ba ca nu-mi trebuie, ba ca nu protejeaza, ba ca nu merg prea mult cu bicicleta. eu detin un MTB hardtail, merg drumuri pana in 60-70-80 km , mai ales ca vine vacanta... voi merge mai des pe bicicleta. ce spuneti se merita investitia sau nu? ce model ar fi mai bun dintre cele doua? pe langa casca pot sa iau si ceva ochelari?
multumesc pentru raspunsuri!

#2
Catalin_

Catalin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 28.01.2008
Eu am o casca ieftina (55 ron - polisport , alta culoare) , tot pt. xc am luat-o si o iau doar cand ies in ture, prin oras nu o port (din pacate).
e utila, niciodata nu stii, mai ales ca daca cazi tu de pe bicicleta, pe o parte sa zicem, dai cu umarul de pamant, apoi vine capul.. si nu e placut.
Acu daca faci cunostinta cu un TIR (Doamne fereste), nu prea conteaza.
Daca vrei ceva mai de calitate, ia ceva la care spuma aia sa fie injectata in policarbonat (plastic), sa nu fie lipite una de alta.
Am vazut ceva casti de la Uvex, misto rau de tot.
Acu am mai auzit cum ca ele ar "expira", adica spuma aia imbatraneste si isi mai pierde din proprietati, asa ca vezi sa fie fabricata cat mai recent (auzisem ca isi pastreaza proprietatile 2-3 ani, dar daca cineva poate confirma/infirma , va rog spuneti si argumentati).
Pe de alta parte, cam toate crapa la impact, asa ca daca sa zicem ca au cam aceeasi protectie si una de 55 ron si una de 170 ron si la impact crapa... cam naspa.
Din fericire inca nu am cazut cu capul sa vad daca protejeaza sau nu, deci nu ma pot pronunta.

#3
andreipaul82

andreipaul82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.03.2007
Sfatul meu e sa iti iei casca, eu am una basic am dat vreo 70 ron pe ea ( un fel de no name - dar e facuta in ungaria ). Se pot intampla accidente, iar pentru XC ar fi chiar foarte indicat sa o porti. Marci bune... Met, Bell,Uvex, Giro, SH+ inclusiv alea din linkul dat de tine sunt ok.

#4
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
daca o sa iau casca, normal ca nu o sa o port prin oras... sau pana la scoala. dar m-am gandit ca vine vara si o sa merg si la drumuri lungi, acolo chiar trebuie casca. nu cred ca o sa dau mai mult de 100 lei pe ea, acum sa vad ce modele au in oras. ochelari, se merita? ca la un pic de vant imi dau lacrimile, mai intra si ceva musculite in ochi ;))
multumesc pentru raspunsuri!

#5
andreipaul82

andreipaul82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.03.2007

View Postgozmyn, on May 19 2009, 14:49, said:

daca o sa iau casca, normal ca nu o sa o port prin oras... sau pana la scoala. dar m-am gandit ca vine vara si o sa merg si la drumuri lungi, acolo chiar trebuie casca. nu cred ca o sa dau mai mult de 100 lei pe ea, acum sa vad ce modele au in oras. ochelari, se merita? ca la un pic de vant imi dau lacrimile, mai intra si ceva musculite in ochi ;))
multumesc pentru raspunsuri!

Eu am luat o gura de asfalt pe la 30 la ora in bucuresti pe spl. Independentei... din neatentie... crede-ma ca daca nu aveam casca.. hmm... era urat. Asa am scapat cu 2 julituri urate . Daca planuiesti sa mergi mai tare prin capitala, si mai ales daca mergi mai mult pe carosabil ... ar fi bine sa porti casca.
Cat despre ochelari... cred ca sunt un "must have" pentru mine cel putin, fara ei ma descurc foarte greu... mult praf in ochi, insecte mici, soare. E mult mai comod cu ochelari. O pereche buna gasesti pe la 150 RON... sunt si mai ieftini dar nu stiu cat de rezistenti sunt mai ales daca ii folosesti si la altceva decat la mers pe bicicleta.

#6
kikifast4u

kikifast4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 18.01.2007
Nu pot sa cred ca si la echipamente de siguranta se zgarceste lumea. Bine, nu zic sa dati o suma enorma pe o casca, dar trebuie sa intelegeti ca o casca mai scumpa inseamna protectie mai buna. Evident, toate castile se fac praf la impact, ideea nu este sa ramana intregi, ci sa absoarba cat mai mult din impact. De aceea conteaza enorm materialul si constructia castii. Chiar daca o casca no-name pare ok, este posibil ca materialul folosit sa nu absoarba prea multa energie. Ceea ce e grav.
Cat despre ochelari, aceeasi discutie e valabila. Daca vrei protectii, te vor costa mult. Daca vrei doar niste bucati de plastic care sa iti apere ochii de muste, si unii din piata sunt ok.

Edited by kikifast4u, 19 May 2009 - 14:43.


#7
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
numai la bicicleta o sa-i folosesc. am luat si eu ceva praf si insecte in ochi si a trebuit sa ma opresc ca sa-mi revin, apoi a trebuit sa-mi recapat viteza :mellow:
nu e problema de bani, eu v-am cerut sfatul ca multi dintre prietenii mei nu sunt deacord cu casca si ochelari ( si mai ales tatal  :rolleyes: ) dar nici bani de o casca de 400 lei nu am  ;)

Edited by gozmyn, 19 May 2009 - 14:48.


#8
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Mai bine sa ai casca si sa nu ai nevoie de ea, decat sa ai nevoie de ea si sa nu o ai.

Iar asta cu purtatul castii exclusiv la drumuri lungi si nicidecum in oras, mi se pare, cum sa-i spun ca sa nu jignesc: gandire infantila.


Eu nu misc nici 2 metri fara casca in cap. In oras poti sa iti iei cele mai grave trante.

Creierul odata lezat nu se mai reface. Ramai leguma sau dai coltul. O mana, picior, bazin rupte se pun in ghips si in 2-3-6 luni esti reparat.

#9
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View PostSPF, on May 19 2009, 15:50, said:

Iar asta cu purtatul castii exclusiv la drumuri lungi si nicidecum in oras, mi se pare, cum sa-i spun ca sa nu jignesc: gandire infantila.

aici ai dreptate, orasul meu nu e asa aglomerat, in weekend daca vezi 5-6 masini, cel putin in zona mea dar nu inseamna ca ar strica sa ai o casca pe cap, oricand ar putea iesi una/unul din parcare, mai ales cum sunt soferii din romania (nu respecta biciclistii, nu le acorda prieoritate )
in concluzie, o sa achizitionez cat de repede o casca si o pereche de ochelari
multumesc tuturor pentru ajutorul acordat

#10
Catalin_

Catalin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 28.01.2008
Problema nu e doar impactul cu o masina, ci orice fel de cazatuta.
E o poza misto care arata cum sta treaba cu purtatul castii, dar nu o gasesc acu, o sa o mai caut.. acolo se vede clar avantajul castii la o cazatura pe o parte, din cauza neateintie, dezechilibrarii, groapa, orice altceva decat masina.
Cat despre ochelari, daca mergi cu viteze de 25-30 km/h, sunt OBLIGATORII, deoarece:
- poate intra musculite sau praf in ochi (am patit-o de 2 ori intr-o zi, pe drumul Sannicolau-Timisoara si cum ma scobeam in ochi, incercand sa scot animalul, m-am trezit pe milocul drumului si un Tir care venea spre mine, noroc ca a claxonat, ca eu nu ma uitam in fata, eram concentrat sa scot musca.. am scapat ca prin miracol, a 2-a oara a fost exact la fel, numai ca din fata venea un Tico.. nu e de joaca).
- iti pot lacrima ochii si iarasi nu mai vezi bine si cine stie ce se poate intampla, sa zicem ca faci xc, cobori cu 40/h pe drum de pamant, ochii se umplu de lacrimi, nu mai vezi denivelari, posibile crengi, damburi, pamant.

Eu am ieftinituri de TCM, lentila inchisa, dar am mai vazut si cu lentile galbene si incolore, ma bate gandul sa imi mai iau una din ele.
Toata chestia e sa ai lentile de policarbonat (plastic) si NU de sticla, deoarece sticla se sparge in cioburi foarte mci, pe cand plasticul se crapa si atat. Deci in caz de cazatura, nu ai praf de sticla in ochi.
Apoi, sa nu aiba metal pe ei, sa fie rama de plastic, la fel in caz de cazatura, sa se rupa si gata, nu sa te zgarie pe arcada sau obraz.
Pe urcari, ochelarii ii poti lasa pe nas, mai jos, sa intre aerul bine, ca si asa nu ai viteza, iar pe coborari, ii impingi tare spre ochi, sa nu intre praf/musculite.
E bine totusi sa ai ochelari pt. sport ca astia sunt mai lunguieti si ai si protectie in lateral (soare/muste/praf).

Edited by Catalin_, 19 May 2009 - 15:35.


#11
andreipaul82

andreipaul82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.03.2007
Inca o chestie la ochelarii de soare, poate nu e cazul, e un detaliu, un "moft".
Sa te feresti de  modele ieftine "no name" unele lentile sunt facute prost si  deformeaza, chiar daca tu nu iti dai seama, ochiul poate avea de suferit pe termen lung. Eu nu as cumpara nimic sub 50-60 RON.

#12
FantazioD

FantazioD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 27.11.2008
Super folositoare sfaturile de mai sus , va multumesc si eu ! O intrebare , la casti exista ceva marimi sau toate sunt la fel si materialul dinauntru se modifica in functie de "marimea capusorului" ? :D

#13
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
mane, fara casca e naspa.
in fata noastra a intors unul cu masina si l a luat pe un biciclist de al nostru drept in bot.nici macar nu a oprit, a plecat mai departe avea numere de spania ce dracu sa ii faci
respectivul daca nu ar fi avut casca, mergeam la inmormantare.
asa ca stai cuminte pe curul tau si poarto.

#14
Catalin_

Catalin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 28.01.2008
Din cate stiu eu sunt pe marimi.
Pe a mea scrie circumferintele: 58 - 61 cm (ar veni un M cred).
Dar eu am capul de 55 cm si din 2 probate, una mai mica si asta.. si am ales asta, oricum are ceva reglaj la spate cu care o strangi sa stea fixa pe cap si il destrangi cand o dai jos (o rotitza, e fain sistemul).

Edited by Catalin_, 19 May 2009 - 18:41.


#15
FantazioD

FantazioD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 27.11.2008
Ok , multumesc mult pentru tot :)

#16
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Si casca cand se poarta pe cap, se poarta cu legaturile inchise si bine reglate. Pentru ca primul lucru pe care il face casca daca nu e ancorata bine, este sa zboare de pe cap.

Sa nu faceti ca marele biciclest Oprescu (primarul) care dadea ture cu bicicleta la adunarea aia organizata de coca cola si ii fluturau legaturile de la casca pe umeri. Omul purta casca fix degeaba.

Sau cu alte cuvinte:

O casca UVEX de 200 de euro nelegata este de 10 ori mai proasta decat o casca chinezeasca de 10 lei din europa, legata calumea. Inclusiv castile full face sau cele de motociclism (tot full face) zboara de pe cap daca nu sunt legate corect.

Edited by SPF, 20 May 2009 - 07:29.


#17
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 12.02.2007

View Postandreipaul82, on May 19 2009, 17:12, said:

Inca o chestie la ochelarii de soare, poate nu e cazul, e un detaliu, un "moft".
Sa te feresti de  modele ieftine "no name" unele lentile sunt facute prost si  deformeaza, chiar daca tu nu iti dai seama, ochiul poate avea de suferit pe termen lung. Eu nu as cumpara nimic sub 50-60 RON.

Eu nu gasesc ceva "bun" sub 200ron care sa nu deformeze imaginea deloc. Fiecare pereche care am probat-o in segmentul asta de pret, avea efect de lupa, mai mult sau mai putin. Pe mine ma deranjeaza enorm acest detaliu.

#18
andreipaul82

andreipaul82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.03.2007

View PostSacDePureci, on May 22 2009, 14:05, said:

Eu nu gasesc ceva "bun" sub 200ron care sa nu deformeze imaginea deloc. Fiecare pereche care am probat-o in segmentul asta de pret, avea efect de lupa, mai mult sau mai putin. Pe mine ma deranjeaza enorm acest detaliu.


Ok... ce am gasit eu pana acum care merita atentie:

SH+ - firma italiana specializata in producere echipamente protectie ( casti, ochelari pentru diferite sporturi ) - am avut o pereche ca astia cumparati de aici preturi intre 150-200 RON. Mie mi-au placut, si calitativ si estetic.
Acum eu vreau sa imi iau niste ochelari Shimano ( Zenithsunt cam cei mai "good looking", dar gasesti si alte modele un pic mai ieftine). Ce e de retinut la Shimano - lentilele sunt facute de GE ( General Electric ) - care are experienta in domeniu.
Am mai vazut acum cateva zile Julbo - astia. Stiu ca firma asta o gasesti la himalaya in magazin deci sunt buni si ei.
Ar mai fi Alpina. NU stiu nimic de ei, dar la banii astia cred ca sunt cam in aceeasi categorie cu cei de sus.
In rest... nu cred ca ne putem apropia in Ro de Rudy Project, Oakley.

Din pacate calitatea costa.. si nu numai la noi. dar e pacat pentru 40-50 de lei in plus sa nu iei ceva de calitate, in fond e vorba de sanatatea ochilor tai.

Edited by andreipaul82, 22 May 2009 - 15:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate