Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Legat De Somnifere !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006
Ce se intampla daca luam m-ai multe somnifere odata ? Daca luam 2 - 4 odata ? Ce se intampla ? Se poate Muri ?:|

#2
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
De murit nu se poate muri din 2-4 tb efectul advers va fi un somn de luunga durata cu mahmureala dupa trezire.  Efectul e aditiv la asociere cu deprimante SNC si alcool. De ex la barbiturice care se folosesc rar azi ca somnifere dar mult in trecut doza letala e 1-10 g depinde de compus (fenobarbital 6-10 g; secobarbital, pentobarbital 2-3 g; amobarbital 2-3 g). Benzodiazepinele sunt foarte bine tolerate la doze mari nu duc la moarte in cazul in care se iau singure dar in coctail da, doza de 2 g de diazepam (200 de tablete) a dus la deprimarea marcata a respiratiei cu recuperare ulterioara, doza letala 50 la soareci e 720 mk/kg corp si 1200 mg la sobolani.

Edited by gamezcdr, 16 May 2009 - 19:52.


#3
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006
Ok, dar daca se iau m-ai mult de exemplu 10 ? :)) Ce effect ar avea ? Adica intri in coma . . :)) cat sa dormi . . . ?? Si poti sa explici mai pe intelesul meu ( mai babeste ), ce anume ai scris acolo ?!

P.s - Ms anticipat !!!

Edited by Whao, 16 May 2009 - 20:16.


#4
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Tu vrei sa te sinucizi pe threadul asta ? Chiar nu merita e prea multa bataie de cap :).

#5
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006
Nu, stai linistit, cunosc pe cineva care din nefericire a luat pastile pentru inima vreo 4, dar a avut noroc si a scapat . . . e pur si simplu curiozitate . . . si de la pastile de inima cica te apuca tremuratul, dureri . . . sunt doar curios, ce s-ar intampla !!!

Edited by Whao, 16 May 2009 - 21:05.


#6
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 Whao, on May 16 2009, 17:05, said:

Ce se intampla daca luam m-ai multe somnifere odata ? Daca luam 2 - 4 odata ? Ce se intampla ? Se poate Muri ?:|
De la supra doza (insemnand si doua) se poate muri; de asemenea, "consumatorul" poate ajunge handicapat psihic sau/si fizic pe viata. Problemele psihologice imaginare pot deveni reale, somniferele producand transformari psihosomatice ireversibile.
Lasand la o parte lezarea imaginii personale prin refuzul infruntarii pe fata a problemelor.

O doza insignifianta (nu supradoza!!!) asociata cu alcoolul este, de asemenea, letala. Sau poate genera efectele mentionate.

#7
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Asa am intrebat-o si eu pe mama mea prin clasa a 8-a. Mi-a raspuns sec ca de la 10 lesini si de la 20 mori.

Fata desteapta si plina toata de hormonii varstei, in pauza mare m-am dus la farmacie cu o colega, ce putea fi mai fain decat sa lesini in mijlocul orei de matematica?
Pastile ieftine, nu era nevoie de reteta, am luat si eu si colega. Apoi in clasa am anuntat ca o sa fie o "surpriza" in timpul orei de mate. Colegii au sarit sa ne ajute si au plecat si ei la farmacie.

Concluzie: desi nimeni nu a patit nimic eu m-am ales cu 8 la purtare, nota contestata vehement de mama mea care incerca sa il convinga pe diriginte ca a fost greseala ei ca m-a informat necorespunzator, nu prea statea bine un 8 langa un full de 10 chit ca era la purtare nota  :wallbash:

Azi nu as lua nici o pastila in plus pe langa cele recomandate.

lamurire: intrebarea e ce s-ar intampla daca as lua sau ce se poate intampla daca deja am luat? Raspunsul difera mult...

#8
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005

 clara_spiele, on May 16 2009, 23:41, said:

O doza insignifianta (nu supradoza!!!) asociata cu alcoolul este, de asemenea, letala.
Da-mi voie sa ma indoiesc de ce spui tu acolo.

#9
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 gamezcdr, on May 17 2009, 14:14, said:

Da-mi voie sa ma indoiesc de ce spui tu acolo.
Nu doresc nimanui sa se convinga prea tarziu.

Am un caz (am participat la o expertiza IML): un adolescent a decedat dupa ce a luat un diazepam asociat cu alcoolul. Si o cunostinta personala care a ramas cu sechele dupa o asemenea "isprava".

#10
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 clara_spiele, on May 18 2009, 17:23, said:

Am un caz (am participat la o expertiza IML): un adolescent a decedat dupa ce a luat un diazepam asociat cu alcoolul.
N-am studii de specialitate dar cred totusi ca de la o pastila si o vodca nu crapi asa usor decat daca ai ceva probleme. Adica unul sanatos se ridica la ceruri dupa o pastila?

#11
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Clara defineste doza insignifianta: 10 mg, 1 mg, 0,1 mg, 1 ug ?

#12
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 December, on May 18 2009, 17:27, said:

Adica unul sanatos se ridica la ceruri dupa o pastila?
:huh: Un om sanatos ia pastile? Si cu vodca? Din cate stiu, pastilele sunt pentru oameni bolnavi.

PS Daca n-ai studii medicale, de ce dai sfaturi? N-ar fi mai bine sa consulti un medic, sau un tratat de specialitate inainte de a trage o concluzie?


Repet, n-am zis ca se ridica la ceruri, ci ca sunt sanse. Dupa cum exista sansa sa ramana cu handicap sever pe viata. Oricum, nemarcat nu va ramane.

Edited by clara_spiele, 19 May 2009 - 18:38.


#13
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 clara_spiele, on May 19 2009, 19:36, said:

PS Daca n-ai studii medicale, de ce dai sfaturi?
Scuze,dar apare vreun sfat pe undeva prin postul meu? Apare doar o parere...

Edited by December, 19 May 2009 - 18:46.


#14
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ok, deci ne-am lămurit: dacă iei unul în plus, dormi mai mult, dacă iei prea multe, ajungi la spital, nu se știe în ce secție. se închide.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate