Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cont bancar pentru PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

View Postk0b3, on 8th September 2009, 15:45, said:

Puteai da linistit contul in RON pentru PFA pentru plata, intrucat banii urmau a fi convertiti direct in RON la receptie.
Asta asa este...banii ti se convertesc automat, chiar daca cei din dtrainatate iti trimit euro de la ei de la banca, ti-i trimit in contul tau de lei, iar aici se ace conversia...

Intrebarea este daca este legal din punct de vedere legislatie romaneasca, adica tu ca PFA sa emiti o factura in Euro, aia sa iti trimita banii in euro iar tu sa ridici in Romania lei. Sunt tare curios, si eu sunt cam in aceeasi situatie, poate cineva sa ne lamureasca, marea mea dilema este din punct de vedere legalitatea , faci o factura in euro si primesti lei pana la urma....

#38
k0b3

k0b3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.08.2005

View Postcuculea, on 9th September 2009, 21:26, said:

Asta asa este...banii ti se convertesc automat, chiar daca cei din dtrainatate iti trimit euro de la ei de la banca, ti-i trimit in contul tau de lei, iar aici se ace conversia...

Intrebarea este daca este legal din punct de vedere legislatie romaneasca, adica tu ca PFA sa emiti o factura in Euro, aia sa iti trimita banii in euro iar tu sa ridici in Romania lei. Sunt tare curios, si eu sunt cam in aceeasi situatie, poate cineva sa ne lamureasca, marea mea dilema este din punct de vedere legalitatea , faci o factura in euro si primesti lei pana la urma....

Este foarte legal, din doua motive:

1. in contul de RON este specificat in CLAR in dreptul incasarii valoarea incasata in EUR, cursul la care s-a facut conversia si valoarea finala in RON. Cel putin la ING aceste detalii apar in clar.

2. din cate stiu ca PFA sau entitate juridica nu poti retrage din contul de EUR numerar decat daca se face dovada necesitatii unei plati externe in numerar sau a unei deplasari in interes de servici (tot in regim extern). Uzual, sumele incasate in valuta se convertesc in RON prin licitatie bancara si se retrag din contul curent (ghiseu sau bancomat, daca exista card atasat). In cazul de fata, aceasta conversie se face automat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate