Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cont bancar pentru PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Nu te obliga nimeni sa ai cont dedicat pt PFA din cate stiu eu. Poti sa il ai pe cel de pe Pf fara probleme daca nu ai chef de dedus comisioane, daca stii ca nu o sa te intrebe nimeni de contul firmei si tot asa mai departe.

#20
Abu

Abu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 19.07.2005
Am fost azi la ANAF si am intrebat: intr-adevar nu e obligatoriu sa ai cont separat pe PFA atata vreme cat poti demonstra incasarile cu un extras de cont.

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
ti-au spus cumva si cum demonstrezi cu extrasul de cont?
trebuie tiparit extrasul luna de luna si mers la banca, sa-l stampileze?

#22
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View PosteSkybax, on 2nd July 2009, 09:12, said:

Nu te obliga nimeni sa ai cont dedicat pt PFA din cate stiu eu. Poti sa il ai pe cel de pe Pf fara probleme daca nu ai chef de dedus comisioane, daca stii ca nu o sa te intrebe nimeni de contul firmei si tot asa mai departe.
Ok pentru asta, dar am o intrebare....sa zicem ca ai un colaborator care nu este cu tine in oras sa iti poate plati cash, tu ca si PFA emiti o factura fiscala (unde apare si contul tau bancar) si i-o trimiti, respectivul colaborator merge cu factura la banca sa ti-o plateasca, adica sa iti trimita banii in contul pe care tu l-ai specificat pe factura. El face un ordin de plata, pe care scrie la beneficiar , sa zicem....CUCULEA PFA, dar contul bancar este deschis pe CUCULEA si atat, persoana fizica......apre un conflict in acest caz, in sistemul de transfer, nu-i asa?

Eu am patit-o in acest fel, initial m-am folosit de contul meu deschis de demult pe persoana fizica, la ING, pana acum ceva vreme eram plait cash de cei cu care lucram,puneam banii pe card prin MULTIMAT, si apoi ii transferam tot intr-un cont la ING, deschis tot pe numele meu de persoana fizica, unde scriam la DETALII, "incasere factura nrxx de la yy",  dar mi-a venit randul sa lucrez cu alt client din alt oras, dupa ce i-am emis si trimis factura prin posta, respectivul mi-a facut un OP dar pe PFA,(ca si prestatar, era pus un PFA si nu un PF) in contul de PF specificat in factura,si banii i s-au intors in 2 zile. Pana la urma mi-a facut OP-ul pe PF si cu CNP-ul meu, dar asta nu este in regula la el deoarece apara ca factura respectiva emisa de un PFA a fost platita pe numele unui PF, deci il bag pe el la belele.....asa ca , mi-am facut un cont, tot la ING dar pe PFA, si gata, am scapat de toate problemele de acest gen, orcium, comisionul de administrare este de 20 ron pe an, o nimica toata.


Cu privire la extrasul de cont....nu cred ca este nevoie sa il ai luna de luan stampilat de banca si pus la catastif. Eu am avut mai demult un control de la garda finaciara, miau verificat o gramada de acte dar contul nu mi l-a cerut sa le arat, i-a interesat in mod special facturile si contractele aferente pe care le-am facut. Se poate sa ceara, nu zic nu si nu cunosc exact legea ce zice la acest capitol, dar mie personal nu mi-au cerut, poate ca alt comisr sa ceara nu zic nu.

Edited by cuculea, 05 July 2009 - 07:46.


#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
atunci cand emiti factura, trebuie sa scrii pe ea clar detaliile de plata. daca la beneficiar scrii "vasilica din deal", atunci cel ce plateste ar trebui sa scrie la beneficiar ce i-ai spus tu, "vasilica din deal", nu ce crede el ca trebuie scris.
el trebuie sa identifice plata in contabilitate prin datele de identificare ale facturii (numar, data, de la cine e, etc) nu e problema lui ce cont folosesti tu.

#24
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View Post_Smiley_, on 5th July 2009, 12:34, said:

atunci cand emiti factura, trebuie sa scrii pe ea clar detaliile de plata. daca la beneficiar scrii "vasilica din deal", atunci cel ce plateste ar trebui sa scrie la beneficiar ce i-ai spus tu, "vasilica din deal", nu ce crede el ca trebuie scris.
el trebuie sa identifice plata in contabilitate prin datele de identificare ale facturii (numar, data, de la cine e, etc) nu e problema lui ce cont folosesti tu.
Nu cred ca m-ai inteles ce am vrut sa spun.....

Eu factura o emit , ca si PRESTATAR, DE  pe numele , sa dau un exemplu, _Smiley_ PFA, pentru ca nu o pot eminte doar de pe numele _Smiley_ persoana fizica ca nu am cum. Eu , pe acea factura emisa, trec un cont care la banca figureaza ca apartinand lui _Smiley_ persoana fizica, BENEFICIARUl plateste in acel cont care este scris pe factura, normal ca , asa cum ai zis si tu, pe el , deocamdata, nu il intereseaza in ce cont trimite banii, dar pe tine te intereseaza, deoarece , NUMAI IN SISTEMUL BANCAR ma refer, nu se pupa numele, el pe OP iti scrie ca si beneficiar al banilor, _Smiley_ PFA, dar contul apartine lui _Smiley_ , este o neconcordanta de nume si banii se rantorc la el in contul din care ti-a facut plata tie.  Apoi, tu il rogi, nene, trimite banii tot in acels cont dar pe OP nu mai scrie _Smiley_ PFA ci scrie _Smiley_ la NUMELE BENEFICIARULUI.

In acest caz, el ca si client, ii apare o factura ca a platit-o pe _Smiley_ dar emisa de _Smiley_ PFA, normal ca il iau la intrebari cei de la garda atunci cand confrunta platile din extrasul de cont , unde scrie... "plata catre _Smiley_ , factura nr.... din data de.....       "     iar respectiva factura este emisa de _Smiley_ PFA...este o neconcordanta in acte si il poate frige, intelegi acum ce am vrut sa spun??? Pus ca in acest caz, aca pe el il gasesc cu aceasta neregula, pot veni si la tine sa te ia la intrebari si sa te controleze, de ce sa plateste o amenda anapoda , pentru ca mai mult ca sigur, atunci cand iti vine garda in control, iti iei amenda, nu se poate altfel...pentru ce, pentru un drum la banca si 20 ron pe an????Nu se merita.

Edited by cuculea, 05 July 2009 - 15:23.


#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
eu inteleg ce spui tu, dar nu inteleg de ce ar avea probleme cel ce plateste factura. e problema prestatorului, cel ce emite factura, sa-si organizeze bine conturile.

daca "cei de la garda" il iau la intrebari cand se uita in extrasul de cont, beneficiarul trebuie sa prezinte factura si sa spuna "eu am achitat unde mi-a spus furnizorul sa achit".

#26
Abu

Abu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 19.07.2005

View Post_Smiley_, on 3rd July 2009, 21:32, said:

ti-au spus cumva si cum demonstrezi cu extrasul de cont?
trebuie tiparit extrasul luna de luna si mers la banca, sa-l stampileze?

Din pacate asta nu mi-au spus. Insa, daca e numai 20RON pe an atunci chiar ca merita un cont separat, dar eu stiu ca mai totate bancile trateaza PFA-urile ca persoane juridice si le taxeaza la greu. O sa ma interesez la BRD saptamana asta sa vad care e treaba.

Daca la ING e cum zice colegul mai sus atunci acolo ma duc.

#27
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
Pot confirma si eu pentru ING, de curand mi-am deschis cont PF si cont PFA la ING si asta e comisionul.

#28
Abu

Abu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 19.07.2005
Am fost azi la BRD. Ptr. cine e interesat, comisionul de administrare e 4EUR/luna.

#29
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View PostAbu, on 9th July 2009, 18:59, said:

Am fost azi la BRD. Ptr. cine e interesat, comisionul de administrare e 4EUR/luna.
Nu merci...mai bine ma duc la CEC si imi fac un card pentru personae fizice, il deschid pe PFA si am 5 ron pe luna taxa de administrare, decat sa dau dublu la BCR (ma rog, nu am studiat foarte bine comisioanele de extragere de numerar, de transfer dintr-un cont in alt cont etc), asta pentru cei ce nu vor sa aiba de-aface cu ING (care personal mi se pare cea mai avantajoasa la comisioane in momentul de fata pentru PFA).

Din principiu, personal, nu sufar BCR si BRD, primele doua locuri in topul bancar romanesc, banci ce invart foarte multi bani carora  nu le mai pasa sub nciio forma de un mucos de PFA ce are si el acolo un cont...se uita cu fundul la tine daca nu ai rulaj de miliarde bune pe an....asa ca...de ce....???
Am avut contrui si la BCR si la BRD si sincer, ma bucr ca nu mai am treaba cu ei si am stopat orice colaborare.Numai cand ma gandesc la cozile interminabile la care stateam sa depun un OP sau sa scot niste bani, asta pe vremuri cand nu aveau asa de multe sucursale.

Ma rog, e o parere personala, fiecare este liber sa face ce vrea si sa alega ce doreste si cu ce se simte bine, nu vreau sa influentez pe nimeni ci doar mi-am expus parerea.

#30
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004

View PostAbu, on 9th July 2009, 18:59, said:

Am fost azi la BRD. Ptr. cine e interesat, comisionul de administrare e 4EUR/luna.
Ce iti ofera in acesti 4 euro pe luna? Include si internet-banking?

#31
Abu

Abu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 19.07.2005
Cuculea, ai perfecta dreptate. Eu am toate creditele si conturile la ei si de aia mi-ar fi peste mana sa lucrez cu 2 banci, asa ca vrand nevrand o sa merg tot pe mana lor.

Alladin, cei 4EUR NU includ nimic altceva in afara de administrarea contului. Eu deja am Internet Banking de la ei si deci adaugarea acestui cont nu ma va costa nimic suplimentar. Transferul intre conturi se taxeaza ca si la o persoana fizica. Am acasa toata lista de comisioane BRD ptr. PFA insa din pacate nu e in format electronic.

#32
alex_jnp

alex_jnp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.03.2009
Salut, as vrea sa va intreb daca pot avea probleme in cazul unui transfer de conturi international,  la numele detinatorului contului nu a fost inclus denumirea exacta ( in loc de nume_PFA, au pus doar nume fara a specifica la sfarsit"PFA").  Mentionez ca la banca respectiva am 2 conturi deschise, unul pe PFA si altul pe persoana fizica, insa doar unul este in euro.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Edited by alex_jnp, 27 July 2009 - 17:19.


#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
de ce nu suni la banca sa intrebi?

#34
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
@alex_jnp, citeste postul nr. 22 al lui cuculea, din ce a patit el acolo e foarte probabil (si logic) ca banii sa se reintoarca in contul celui ce ti i-a trimis.

Edited by aladdin2k, 29 July 2009 - 06:32.


#35
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
Revin, se pare ca sunt intr-o situatie similara ca a lui alex_jnp, azi mi-am dat seama ca, contul meu curent in EUR de la ING nu este pe PFA ci pe persoana fizica. In plus, ca PFA nu poti detine un cont curent in EUR la ING, ci numai in RON (sper ca lucrul acesta sa se schimbe cat de curand, tipul de la ING cu care am vorbit la telefon a verificat atunci daca s-a implementat sau nu treaba asta). Acum sper ca cei din afara care trebuie sa-mi vireze banii(EUR) in baza unei facturi(e prima, asa ca voi reveni peste cateva zile cu noutati) sa nu aiba probleme in a-i vira pe numele aladdin2k, diferit de aladdin2k PFA care le-a emis factura.

Edited by aladdin2k, 29 July 2009 - 14:46.


#36
k0b3

k0b3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.08.2005

View Postaladdin2k, on 29th July 2009, 15:44, said:

Revin, se pare ca sunt intr-o situatie similara ca a lui alex_jnp, azi mi-am dat seama ca, contul meu curent in EUR de la ING nu este pe PFA ci pe persoana fizica. In plus, ca PFA nu poti detine un cont curent in EUR la ING, ci numai in RON (sper ca lucrul acesta sa se schimbe cat de curand, tipul de la ING cu care am vorbit la telefon a verificat atunci daca s-a implementat sau nu treaba asta). Acum sper ca cei din afara care trebuie sa-mi vireze banii(EUR) in baza unei facturi(e prima, asa ca voi reveni peste cateva zile cu noutati) sa nu aiba probleme in a-i vira pe numele aladdin2k, diferit de aladdin2k PFA care le-a emis factura.

Puteai da linistit contul in RON pentru PFA pentru plata, intrucat banii urmau a fi convertiti direct in RON la receptie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate