Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Cont bancar pentru PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
detective

detective

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 24.03.2007
Buna, sunt in cursul de incheia toate actele necesare pentru a deveni PFA. Voi presta servicii online, sunt neplatitor de TVA cu impozitare pe sistem real.

Eu voi incasa banii pe servicii doar in cont prin multiple "porti" de plata cum ar fi transfer banca, plata prin sms, paypal etc. Eu nu voi avea contact fizic cu clientul deci nu voi incasa cash.

Sunt dezinformat in legatura cu cont-ul bancar, eu avand momentan 3 conturi bancare dar sunt pe numele meu ca si persoana fizica, create inainte de a deveni PFA si nu stiu ce sa fac, sa imi deschid inca unul pe persoana fizica care sa il folosesc doar pentru incasari sau trebuie sa deschid unul special pentru PFA, la care am inteles ca se percep niste comisioane cam mari, care e solutia ? Internet Banking-ul e o trasatura vitala pentru mine, deci trebuie sa includa si asta.

Dupa ce mi-am creat cont-ul, trebuie sa il declar undeva ? La finante ? Nu mi-au mentionat nimic despre nici un cont cand am depus formularul 220.

Ce banci recomandati pentru asa ceva ?


Multumesc anticipat

P.S : Am folosit functia Search, dar cel mai util topic gasit a fost unul de prin 2007, lucrurile pot sta altfel in ziua de azi.

Edited by detective, 14 May 2009 - 23:30.


#2
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Eu mi-am deschis cont separat doar pt PFA in ideea de a imi putea deduce acele comisione. Eu dau 30 de pe luna pt intretinere cu tot cu internet banking, token si alea alea.  Si sa fim seriosi din sumele astea nu se moare :). Daca era comision de 300 de lei intelegeam sa te plangi.

#3
detective

detective

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 24.03.2007

View PosteSkybax, on May 15 2009, 10:53, said:

Eu mi-am deschis cont separat doar pt PFA in ideea de a imi putea deduce acele comisione. Eu dau 30 de pe luna pt intretinere cu tot cu internet banking, token si alea alea.  Si sa fim seriosi din sumele astea nu se moare :). Daca era comision de 300 de lei intelegeam sa te plangi.


A, pai nu imi era mie groaza de comisionul de intretinere, ci am inteles ca sunt alte comisoane care se aplica pe incasari sau ce, cel de intretinere de 30 de lei nu e un motiv, doamne iartama.

Eu voiam sa stiu mai exact daca trebuie on cont special pt PFA sau merge si unul personal care sa fie folosit pt firma.

Ms

#4
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
Da trebuie cont special. Vezi ca mai toate bancile au asa ceva. Te duci cu actele tale de PFA, certificatul de la Registru comert, etc, sau mai exact intreaba la banca ce trebuie...

#5
detective

detective

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 24.03.2007

View Postady.preda, on May 15 2009, 17:47, said:

Da trebuie cont special. Vezi ca mai toate bancile au asa ceva. Te duci cu actele tale de PFA, certificatul de la Registru comert, etc, sau mai exact intreaba la banca ce trebuie...

Aha, ok ms mult o sa merg luni sa vad.

Ce banci recomandati ?

#6
acis

acis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2007

View Postady.preda, on 15th May 2009, 16:47, said:

Da trebuie cont special. Vezi ca mai toate bancile au asa ceva. Te duci cu actele tale de PFA, certificatul de la Registru comert, etc, sau mai exact intreaba la banca ce trebuie...

Salul ady.preda,
ai informatia asta din surse sigure sau e o parare? Eu am avut pfa cu cont profesional (special pentru pfa) insa acum (redeschid pfa pentru ca intre timp l-am inchis) contabilul mi-a spus ca e suficient contul personal. In fine, eu optez pentru varianta asta pentru ca sunt in strainatate si la banca la care vreau eu sa fac cont nu pot rezolva cu imputernicire. Intr-adevar nu voi putea deduce comisioanele, insa deschid pfa forfetat deci oricum nimica nu se deduce.

btw, 30ron / luna mi se pare f. mult :) ... in general bancile obosite folosesc astfel de tarife pentru e-banking. Sunt banci in romania care iti ofera serviciile respective pe comision anual decent.

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Eu mi-am facut contul pentru PFA la cei de la ING, aveam inainte contul personal, persoana fizica, la ei, si mi-am facut si pentru PFA, e fain ca am aces la acest cont din Home Bank , de fapt din Home Bank de la ING am acces la toate conturile deschie pe numele meu , inclusiv cel de PFA, pot face transfer din contul de PFA in contul de P.F. (cel care de fapt este atasat cardului), fara comision.

taxa de administrare anuala este de 20 ron.

Pentru a deschide contul de PFA, am mers la un SelfBank (sucursala mica) cu certificatul de inregistrare si buletinul de identitate, ei mi-au facut o copie dupa acestea , si avand certificatul e inregistrare, automat mi-au gasit si decizia prin care mi-au eliberat cei de la Camera De comerti, certificatul (sistemul lor informatic este legat cu sistemul informatic de la Camera De comert).....cam atat le-am sus...certificatul si buletinul, totul a durat nici 5 minute, contul a fost activ si vizibil in Home bank imediat.

Am cunostinte care si-au facut contul de PFA la CEC si la Banca Transilvania, procedura a fost aceeasi, tot aceleasi acte le-a cerut (CEC cred ca au comisioane de administrare mai mici, cred, nu sunt sigur)

#8
detective

detective

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 24.03.2007
Sa nu mai aud in viata mea de ING !

Mi-am facut la BT unde am si conturile personale.

#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdetective, on 11th June 2009, 10:58, said:

Sa nu mai aud in viata mea de ING !

Mi-am facut la BT unde am si conturile personale.
OK...e alegerea ta.

Fiecare alege ceea ce crede ca i se potriveste si ce crede ca este bine pentru el. Mie personal imi plac serviciile celor de la ING, colaborez cu ei de 4 ani de zile si nu am avut necazuri cu ei. ma rog, asta e alta discutie si nu mai continui.

Edited by cuculea, 11 June 2009 - 10:13.


#10
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
Cei de la ING au ceva special pentru PFA-uri? Ca la ei pe site n-am gasit nimic in sensul asta, doar pf si companii.

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postaladdin2k, on 16th June 2009, 15:33, said:

Cei de la ING au ceva special pentru PFA-uri? Ca la ei pe site n-am gasit nimic in sensul asta, doar pf si companii.
Bai....tu ai citit ce am scris eu mai sus???? Daca eu am scris ca am contul de PFA la ING....de ce mai pui aceasta intrebare????

Uite ca sa te convigi, cu toate ca acest document il puteai vedea si tu pe pagina de la ING.....

Attached Files



#12
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
Bai... citisem, si tocmai de aceea am intrebat, ca nu gasisem nimic pe site. In alta ordine de idei, am gresit ca am cautat doar prin meniuri si cu functia lor de search si nu am descarcat taxele si comisioanele pt. PF, se pare ca e singurul loc pe site-ul lor unde apare scris pfa (si nu direct ci intr-un document). Descarcasem taxe si comisioane pentru persoane juridice, dar alea erau destul de mari. Scuze, n-am vrut sa te irit, puteai sa nu raspunzi daca deranjul a fost prea mare.

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
come on guys...
kiss and make up

#14
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Atat timp cat banca respectiva imi ofera un nivel de securitate si mai ales cand sunt draguti cu mine sunt dispusa sa platesc. Si poate or fi 30ron/an ...hmm sincer nici nu ma intereseaza. Si comisioane mari sunt doar transferurile catre BCR si BRD (ca sa nu mai zic ca timpul de transfer este de 3 zile lucratoare, fata de alte banci unde intra instant) in rest e ok. Decat sa pierd eu timpul la ghiseu...
Mor cand aud de ING, acolo in afara de nu se poate altceva nu am auzit. Si urasc sa nu se zica nu se poate. Macar haideti ca incercam sa gasim o solutie ceva, bla bla... cat de cat sa vezi ca incearca... dar ei NU SE POATE din prima si asta fara sa fi expus toate datele problemei.

Si toate treaba asta despre comisioane depinde cum privesti problema si cat de pretios e timpul tau. Ca sa nu mai adaug ca da la venituri de 500-1000/luna te uiti la comisioane sau, ma rog, depinde ce primeaza comisioanele sau cum se poarta si cum te trateaza.

Exact ca si la abonamente .... a se vedea cosmote dar asta e alta discutie si intru in off topic

#15
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
Ok, intre timp am fost la ING si mi-am facut contul. Imi cer scuze inca o data lui cuculea si ii multumesc, indiferent de ton post-ul lui a fost la obiect si mi-a fost util. Cheers!

#16
Abu

Abu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 19.07.2005
Pana la urma, daca nu vreau sa deduc nici un comision, pot folosi contul pe care deja il am ca persoana fizica?

#17
tomycta

tomycta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.07.2005
apropo de ING si BT, le-am incercat pe amandoua ce pot sa va spun:

-la BT iti trebuie neaparat SO = windows ca sa poti sa iei niste certificate(chipurile de securitate) ca sa accesezi internetbankingul .... la ce spamuri/scamuri de mailuri au fost pt fraudare BT... ce sa mai zic. Inca o chestie ce nu mi-a placut la BT, stai o zi ca sa se updateze informatiile pe extrasul de cont...

- ING : informatiile se actualizeaza in timp real(sau dureaza foarte putin), ce-mi mai place sistemul cum a fost gandit: platesti 20ron/30ron la inceput apoi nu-ti mai percepe comision de intretinere. Sistemul homebank cu digipass mi se pare superbine gandit. Si selfbank (retragi si depui si cash)

Ciao

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
te inseli, si ING-ul are taxe de administrare. 20 lei/an pentru fiecare cont si 3 lei/luna pentru HomeBank

exista o promotie, pentru studenti, dar discutam in general, nu numai pe un caz particular.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate