Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#4789
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Situatia la mine sta asa : am avut o caprita cu retentie placentara careia continui sa cred ca nu i-a fost administrat un bun tratament (pana la proba contrarie) si a murit . A 2-a zi dupa decesul mamei, ieduta face puternic diaree, se recomanda enteroguard 2 pastile/2x/zi si moare urmatoarea zi. Cum citisem pe prospect ca nu erau specificate rumegatoarele m-am gandit nu ca ar fi omorat-o enteroguardul ci ca nu a avut efect. Si culmea era ca aveam herba prim in casa :(

Ieduta in cauza a supt la alte capre fatate dupa incidentul cu mama ei

Multumesc mult

#4790
lavinutza05

lavinutza05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.03.2012

 cristinaptudor, on 22 martie 2013 - 20:48, said:

A dat cineva vreodata enteroguard la iezi pt diaree?
ms


Un puf pe zi ? Cate zile dureaza tratamentul?
eu la ieduti le dau furazolidon ptr. copii si le trece in cateva ore, herbaprimul era bun pana sa-i scoata antibioticul din el, am cautat si nu am mai gasit din lotul vechi, enteroguardul nu da rezultate nici macar la caini sau la pisici si spectamul cu toate ca este cam scump la mine nu a avut nici un efect.

#4791
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
E bine de stiut de furazolidon. Cat le dai ?
Se pare ca a functionat ceva , enteroguardul, puful de herbaprim sau ceaiurile, pt ca este bine ieduta acum.
Multumesc pt raspunsuri

#4792
alondra

alondra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.11.2012
Buna seara.
Am o capra care are un mamelon normal dezvoltat iar celalalt mamelon este mai mic, aproape la jumatate ca marime. Acum 2 zile capra a fatat 2 iezi care sug doar la mamelonul normal dezvoltat, iar pe celalalt l-a muls matusa mea, insa este destul de tare si iese doar zer, nicidecum lapte.
Ce sa-i fac? I-am spus sa continue sa o mulga, sa ii faca masaj, sa ii puna compres cu apa rece, poate cedeaza si se inmoaie,. Probabil ca o si doare.
V-ati mai intalnit cu o astfel de situatie? Ce sa sfatuiti sa fac?

#4793
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Sindromul Diareic Neonatal,posibil din aceasta cauza a survenit decesul,si sunt patru posibile cauze:bacteri,virusi,paraziti,sau ingrijire proasta.

Diareea poate fi doar o simptoma pentru diferite boli, inclusiv balonare, acidoza ruminala, laminitei / fondator, deficit de cupru, intoxicatie aflatoxina, soc anafilactic, toxicitate a plantelor / otravire, insuficienta renala, toxicitatea seleniu, coccidioza, enterotoxiemie (Clostridium perfringens de tip C & D), salmoneloza, infectii cu E coli, virusul herpes, infestare cu paraziti, si poliomielitei capra.

Dar diareea nu e intotdeauna rezultatul unei infectii,poate e de la prea mult lapte,daca a mancat de la mai multe mame.

Sindromul Diareic Neonatal cum se numeste pentru iezi/miei pana intr-o luna apare in timpul fatarilor,deoarece avem fenomene meteo extreme,temperaturi mari/mici,vreme ploioasa,deoarece iezi pana intr-o luna nu au sistemul imunitar complet functional iar o diaree poate sa fie foarte puternica pentru iei.
Deshidratare, acidoza, epuizarea electroliti, precum si hipocalcemie poate surveni.Iezi nu pot sta in picioare,gura e uscata,devin slabiti,extremitatile sunt reci,temperatura corpului scade,iar dorinta de a suge dispare.

Inainte de tratare vedeti ce provoaca diareea,luati temperatura caprei/ied (rectal),mixati electroliti si administrati oral,sa prevenim Deshidratare.

Nu administrati immodium, deoarece poate opri actiune peristaltica a intestinului astfel oprind procesul digestiv.
Avem tratamente cu antibiotice,verificati foarte atent de ce sufera animalul, si dupa asta sa incercati sa Ii tratati cat mai corect.

Si atentie ca majoritatea acestor organisme se transmit si la oameni!

Cum e cisterna calda/rece,inflamata (rosie),laptele iese transparent? iese cu sange/fulgi,o doare cisterna? Ce temperatura are? Masati in continuare (bland si des) si aplicati orice aveti mentolat,adia tree tea oil/carmol/diluat in ulei de porumb sau de care aveti, etc, si aplicati comprese,si incercati sa mulgeti cisterna,si vitamina C administrata oral.

Edited by ZDNEJ, 23 March 2013 - 21:16.


#4794
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Multumesc frumos.  "Mixati electroliti si administrati oral" , puteti fi mai clar va rog ?

Eu nu sunt acum acolo si tratamentul i-a fost prescris de doctorul veterinar care nu , nu i-a luat temperatura (asta stiu sigur). Nu mai am probleme cu niciun ied fatat (si fata cam 2 capre /zi) , dar nu stiu , in cazul in care una dintre ele nu are suficient lapte si dau ieduta si la alta mama, cum fac sa nu suga prea mult ?

#4795
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 cristinaptudor, on 23 martie 2013 - 16:19, said:

E bine de stiut de furazolidon. Cat le dai ?
Se pare ca a functionat ceva , enteroguardul, puful de herbaprim sau ceaiurile, pt ca este bine ieduta acum.
Multumesc pt raspunsuri
Si Enterogiardul are Furazolidonă, presupun ca e cam acelasi compus ca si Furazolidonul. Oricum, si eu m-am invatat minte, o sa am grija sa le administrez de toate inca din prima zi, imi e frica sa ma mai bazez doar pe din astea din plante... :(

La iedutii proaspat fatati, daca pana la sfarsitul zilei fac diaree, le faceti ceva? Inteleg ca e de la supt, poate au mancat prea lacom colostru, le trece de la sine?

 ZDNEJ, on 23 martie 2013 - 20:59, said:

mixati electroliti si administrati oral,sa prevenim Deshidratare.
Si eu va rog sa explicati asta - vedeam si eu ca iedul e dezhidratat, dar nu stiam ce sa ii fac ca refuza sa bea orice, si chiar daca ii mai dadeam fortat, pe gat, iesea in scurt timp..

 ZDNEJ, on 23 martie 2013 - 20:59, said:

Avem tratamente cu antibiotice,verificati foarte atent de ce sufera animalul, si dupa asta sa incercati sa Ii tratati cat mai corect.
Cum verificam? Prin analize ale ,materiei fecale, nu? Altfel putem sa ne dam seama?
Analizele astea unde se fac? La DSV sau unde?
Veterinarul meu a recomandat ceai de scoarta de stejar, zice ca e ff eficient, dar nu am avut de unde sa iau, nici la plafar nu aveau. Voi tine minte si cand vad un stejar  voi incerca sa cojesc cate putin..

#4796
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 irina_cojocaru, on 23 martie 2013 - 21:46, said:

Si Enterogiardul are Furazolidonă, presupun ca e cam acelasi compus ca si Furazolidonul. Oricum, si eu m-am invatat minte, o sa am grija sa le administrez de toate inca din prima zi, imi e frica sa ma mai bazez doar pe din astea din plante... Posted Image

La iedutii proaspat fatati, daca pana la sfarsitul zilei fac diaree, le faceti ceva? Inteleg ca e de la supt, poate au mancat prea lacom colostru, le trece de la sine?


Si eu va rog sa explicati asta - vedeam si eu ca iedul e dezhidratat, dar nu stiam ce sa ii fac ca refuza sa bea orice, si chiar daca ii mai dadeam fortat, pe gat, iesea in scurt timp..


Cum verificam? Prin analize ale ,materiei fecale, nu? Altfel putem sa ne dam seama?
Analizele astea unde se fac? La DSV sau unde?
Veterinarul meu a recomandat ceai de scoarta de stejar, zice ca e ff eficient, dar nu am avut de unde sa iau, nici la plafar nu aveau. Voi tine minte si cand vad un stejar  voi incerca sa cojesc cate putin..
Daca imi dati o adresa pe PM va trimit scoarta de stejar pt toate animalele :). Acum mi-am amintit ca s-a mai scris de ceaiul de scoarta de stejar sau mi-a spus cineva din sat , dar cum numai in ultimul timp m-am organizat mai bine si-mi fac "fise" cu toate leacurile, problemele si medicamentele , de asta nu mi-am amintit :(

#4797
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Imi pare rau daca am fost cam zgarcit in  date,sper ca nu se supara cineva pe mine ,,nu e reclama" electroliti,sigur sunt sunt mai multe firme producatoare de pulbere de rehidratare,asta e la prima cautare pe google.
Conteaza daca are sau nu temperatura,asa stim ce poate cauzeaza diareea si ce tratament sa aplicam,nu putem prezice cand si unde loveste boala.

In caz ca iedul e mai gurmand poate face diaree( exista cazuri de fomisti ) si adulti daca sunt hraniti excesiv pot face diaree,dar in cele mai multe cazuri nu e de la prea multa hrana.

Am uitat sa va intreb ceva, iedul era hidratat corespunzator? daca nu din aceasta cauza a survenit decesul.

Se mai poate administra iaurt,cam 500 grame pe zi/cap de animal,iaurtul sa fie la temperatura camerei.Il administrati Dv fortat pe gat dintr-o sticla,il tineti intre picioare si o mana pe el, si cu o mana sticla cu iaurt,si usor usor il administrati pe tot,cam 3~4 zile de tratament.
Furazolidonă:e un antibacterian nitrofuran,pentru
Clostridium perfringens
Corynebacterium pyogenes
streptococi
stafilococii
gram negativ
E coli
Salmonella dublin
Salmonella typhimurium
protozoare
Giardia lamblia
Eimeria specii
Histomonas meleagridis

La  ieduti de o zi urmariti daca fac a diaree si doua zi .... Se poate incerca cu iaurt e un tratament usor.

Administrati Dv fortat pe gat dintr-o sticla/biberon.
In cazuri de deshidratare severa se adminstreaza oral si subcutanat electroliti impreuna cu un antibiotic cu spectru larg.Iedul cu diaree trebuie izolat de restul,si supravegheat,si hranit de Dv si hidratat permanent.

Si in cazuri severe oral si subcutanat se administreaza electroliti.

Miei,  iezi,   purcei: cate 500 ml – 1 litru de 2 – 3 ori pe zi,se administreaza timp de 1 - 7 zile (1 - 3 zile daca se hraneste exclusiv).


Daca tot ati spus de ceai,Domnul Doctor a spus mai demult urmatoare reteta:se poate face un ceai din floare de fan,cum se face:se fierbe apa,dupa asta puneti o mana de floare de fan,si o mana de menta in recipient( galeata,butoi etc ) si dupa ce se raceste il administrati 1~2 zile parca.

Da se fac analize ale materiei fecale.Da la DSV se fac analize microbiologice.

Edited by ZDNEJ, 23 March 2013 - 22:37.


#4798
Cnbn83

Cnbn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.12.2012
am o capra f buna de lapte si anul trecut cand a fatat nu eram acas si nevasta mea nj a muls o lasand doar iezii sa suga ceea ce a facut ca sa se "cumpaneasca" pulpa aare o tata maai mare si una mai mica acum in tata mai mare am simpti doua boturi branzoase cat un miez de nuca daca le cumulez ;tata avea un dop unsuros dar cu masaj si incet am reusit de sa descbis canalul si am scos si branza poate fi vorba de mamita? si alta nu mi a fatat anul trecut de iada dar i a venit lapte si nu am muls o acum din nou se pregateste pulpa poate sa mi fac
a si anul acesta figura sa nu fete si sa ivina laptele un cioban mi a  spus ca si el are ied la care le a venit laptele desi nu au fost gestante(primipare)?

inca ceva : la cea care s a cumpanit pulpa daca inversez sa dau ieziI la supt la tata mai mica nu se reechilibreaaza ugerul? asta cand o sa fete

#4799
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
si eu am avut caz de capra nefatata niciodata careia i-a venit laptele, dar nu depune uger. daca depune, urmeaza sa fete.
la capra cu uger asimetric nu cred ca aveti sanse de revenire
sanatate

#4800
a-c

a-c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.07.2012
Buna ziua.
Cu scuzele de rigoare vin si eu cu o mare rugaminte la cunoscatori.
Am o caprita carpatina care a fatat pe 2 martie.Era f.mincacioasa si a fatat 2 ieduti,dar de o saptamina nu pea mai maninca si a slabit.
La un moment dat a facut diarie,am chemat veterinarul,a tratat-o dardesi nu mai are diarie ea nu mai maninca asa bine si cred ca si laptele a a scazut.Nu sunt crescatoare de capre,am 2 capre pt.necesarul casei.Mincare are buna,nu mai vrea nici tainul,suntf.ingrijorata,va rog sa ma sfatiuti ce sa fac.
Nu am intrat fe forum decit de vreo 3 ori dar am citit tot ce s-a scris pina acum si urmaresc cu mare interes tot ce se spune,dar in acest moment nu ma descurc.
Va rog ajutati-ma.
Multumesc din suflet si sa aveti toti numai capre sanatoase.

#4801
Cnbn83

Cnbn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.12.2012
anul trecut a facut o pulpa mare si se inrosise dar nu am muls o si dupa un timp a dat inapoi dar a ramas si ea cu ugerul asimetric anul acesta a inceput sa faca pulla de circs 2 saptamani anul trecut saraca a avut ugerul marit aproape 2 luni nici nu vreu sa ma gandesca cat a suferit si nu vreu sa se repete.eu nu eram acasa eram cu albinele si  nevasta nu se pricepe cu elr dar face ce poate

#4802
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Buna ziua!
Una din caprele mele a facut balonare spumoasa aseara si i-am dat otet+ulei+tuica si si-a revenit. Problema este ca acum nu vrea sa manance sau sa bea apa si nu stiu ce sa ii fac. I-am dat fortat apa cu vitamine si acum o urmaresc sa vad poate isi mai revine. Ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc!
Numai bine!

#4803
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ceai de fa^n dat fortat pe gura (1-2 litri) si miscare (multa miscare).

#4804
Damarissim

Damarissim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.03.2013
Buna ziua .As vrea sa achizitionez cateva capre din rasa sannen, imi puteti spune cateva ferme din Romania sau din strainatate care au de vanzare.Multumesc anticipat.

#4805
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
La bursa taica, la bursa ! Pui un anunt acolo, dai un nr. de telefon si te pui pe asteptat...

#4806
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012
Iar eu cu iezii: m-am mai linistit cu bubele alea de la gura, nu s-au mai inmultit, le tot dau cu albastru de metil de 2-3 ori pe zi, incep sa se mai usuce cate un pic.
Dar doi dintre iezii care au bube la gura, au acum pe tot corpul, pe burta in special, la subtiori si pe interiorul picioarelor din spate. Sunt bubite mici, albe/albicioase, sau de culoarea pielii, tot cam uscate, zgarie la mana. Astea ce mai sunt? Are cineva idee? Si, bineinteles, un remediu?
Iezii zburda si mananca, dar ma gandesc la ce efecte are boala asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate